Založ si blog

Na dovolenkovú nôtu

Od pondelka do piatku, krátky oddych a zase odznova. Hodiny, dni, mesiace a už sa rok s rokom strieda. Kolotoč povinností všetkých druhov, ktorý sa nechce zastaviť. Sme unavení, nechce sa nám? Nič sa nedá robiť. Musíme, inak to nejde.

Jediné na čo sa tešíme, je ona. Dovolenka, sladké slovo, ktoré sa nám spája s ničnerobením, relaxom a kopou voľného času. Ale také jednoduché to zase nebude.

Ak rozhodujte len za seba, tak to máte vcelku jednoduché. Vyberiete si podľa seba a svojich záľub. Nemusíte nikomu nič vysvetľovať, zdôvodňovať, prečo ísť práve tam a nie tam. Niektorým otázkam však tiež neuniknete. Dovolenku niekto zaplatiť musí a problémom môže byť aj otázka v koho spoločnosti ju stráviť.

Väčšia sranda je plánovanie dovolenky v rodine, najprv zosúladiť dovolenky v práci u dospelých. A potom to začne. Ocko by bol najradšej v pokoji doma, syn chce ísť na hory, dcéru to ťahá k moru. No a mama? Rozmýšľa, či si to vôbec môžu finančne dovoliť.  A tá hora práce s balením a všetkým okolo. Mohli by zostať aj doma, ale čo s deťmi?  A všetci známi niekam pôjdu, teda, ani nie niekam, ale všetci do Chorvátska k moru. Vraj je tam najlepšie.

Je rozhodnuté, vyhralo slovenské more. Keď sa tam páči ostatným, bude sa aj nám. Syn by síce more najradšej vynechal, ale nejde to, sme predsa rodina. Tak začína balenie. Mama má kopu práce, aj ocko by mohol pomôcť. Ale kdeže, ten predsa takmer nič nepotrebuje. U dcéry je to práve naopak, tá potrebuje všetko, argumenty, že je toho priveľa určite neobstoja.

Dobre je zbalené, vyrážame na cestu. Nikomu sa veľmi nechce, je horúco ako v pekle a navyše v aute nie je klimatizácia. Cesta je horšia ako zlá, všade samé zápchy a to teplo. Najmladší potomok konštatuje, že hory by boli určite lepšie. Jeho sestra kontruje, že v horách sa predsa neopáli. Ocko je unavený zo šoférovania a mama sa snaží oddychovať. Má toho za sebou už dosť.

Hurá, naša dovolenková destinácia. Na prvý pohľad to nevyzerá zle. Ide sa pozrieť ubytovanie. Zaparkovať a konečne vyliezť z rozpáleného auta. Ocko túži len po odpočinku a dal by si jedno dobre vychladené pivko. Mama chce rýchlo vyložiť veci z auta a všetko upratať na svoje miesta. Ostatným sa to zdá zbytočné, však sú už unavení a nebudú tu dlho. Tak načo upratovať.

A potom to začne. Jednému sa nepáči výhľad na more, dalši nie je spokojný s kúpeľňou a ani televízor nefunguje ako by mal. Ani s čistotou to nie je ako doma.

Komfort ako doma to nie je, ale sme na dovolenke. Na pláži to nie je zlé, ale ocka to tu nebaví vôbec, syn chce nejaké dobrodružstvo a dcéra dokáže ležať na pláži od rána do večera, a tí pekní chlapci okolo nej. Spoločný program, celkom nemožné. Každý chce niečo iné a všetci sú nespokojní.

Mame už dochádza trpezlivosť. Je unavená, znechutená a predstavuje si dlhú cestu domov a množstvo práce, ktoré ju po návrate čaká. Len tak pre seba konštatuje, že mohli zostať aj doma a spraviť nejaké spoločné výlety. Možno by všetci boli spokojnejší.

Tak možno o rok…

Prekvapenie

24.07.2016

Maličká, zmestila sa do dlane, len chvostík ružovej farby bol dlhší ako ona. Očká červené, fúziky dlhé, na dotyk jemná, príjemná, jednoducho biela myška. Andrea nikdy k podobným stvoreniam viac »

Tma

12.07.2016

Zhasla svetlo a chvíľu len tak stála. Ponorená v tme, pozerala von oknom, páčil sa jej pokoj, ktorý vonku panoval. Žiadne prúdy áut, náhliaci sa ľudia, len pouličné lampy, niekoľko svetielok viac »

Pohľad

05.07.2016

Slnečné lúče pomaličky vykúkali spoza vysokých končiarov, nádherný pohľad. Dáša sedí na balkóne a obdivuje okolie, má jej čo ponúknuť. Zvyšok rodiny ešte sladko spí, aj ona by ešte viac »

Lyžiarsky kurz, deti, svah, lyžiari

Lyžiarske kurzy vyplnili hluché obdobie v strediskách

22.02.2017 15:45

Základný lyžiarsky výcvik absolvujú v týchto dňoch v lyžiarskom stredisku v Litmanovej prváci zo Strednej zdravotníckej školy svätého Bazila Veľkého v Prešove.

veľby, vúc, poslanci, velebná miestonsť

Voľby do VÚC a komunálne voľby budú v roku 2022 v jeden deň

22.02.2017 15:38

Novelu Ústavy SR z dielne koaličných poslancov NR SR podpísal prezident Andrej Kiska v stredu.

cigarety, drogy, marihuana

Za marihuanu pôjde študent do väzenia

22.02.2017 15:36

Nepodmienečný trest odňatia slobody na pol roka za drogový zločin potvrdil odvolací senát Krajského súdu v Banskej Bystrici pre 20-ročného stredoškoláka.

terorizmus, terorista, zbraň, vojsko, armáda, vojak, vojna,

Za tip na teroristu sľubujú v Číne odmenu 690-tisíc eur

22.02.2017 15:33

Odmenu až 690-tisíc eur sa rozhodli ponúkať ľuďom úrady v čínskej provincii Sin-ťiang za tip vedúci k zamedzeniu teroristického útoku či dolapeniu militantov.

Štatistiky blogu

Počet článkov: 105
Celková čítanosť: 89437x
Priemerná čítanosť článkov: 852x

Autor blogu

Kategórie