Založ si blog

Na dovolenkovú nôtu

Od pondelka do piatku, krátky oddych a zase odznova. Hodiny, dni, mesiace a už sa rok s rokom strieda. Kolotoč povinností všetkých druhov, ktorý sa nechce zastaviť. Sme unavení, nechce sa nám? Nič sa nedá robiť. Musíme, inak to nejde.

Jediné na čo sa tešíme, je ona. Dovolenka, sladké slovo, ktoré sa nám spája s ničnerobením, relaxom a kopou voľného času. Ale také jednoduché to zase nebude.

Ak rozhodujte len za seba, tak to máte vcelku jednoduché. Vyberiete si podľa seba a svojich záľub. Nemusíte nikomu nič vysvetľovať, zdôvodňovať, prečo ísť práve tam a nie tam. Niektorým otázkam však tiež neuniknete. Dovolenku niekto zaplatiť musí a problémom môže byť aj otázka v koho spoločnosti ju stráviť.

Väčšia sranda je plánovanie dovolenky v rodine, najprv zosúladiť dovolenky v práci u dospelých. A potom to začne. Ocko by bol najradšej v pokoji doma, syn chce ísť na hory, dcéru to ťahá k moru. No a mama? Rozmýšľa, či si to vôbec môžu finančne dovoliť.  A tá hora práce s balením a všetkým okolo. Mohli by zostať aj doma, ale čo s deťmi?  A všetci známi niekam pôjdu, teda, ani nie niekam, ale všetci do Chorvátska k moru. Vraj je tam najlepšie.

Je rozhodnuté, vyhralo slovenské more. Keď sa tam páči ostatným, bude sa aj nám. Syn by síce more najradšej vynechal, ale nejde to, sme predsa rodina. Tak začína balenie. Mama má kopu práce, aj ocko by mohol pomôcť. Ale kdeže, ten predsa takmer nič nepotrebuje. U dcéry je to práve naopak, tá potrebuje všetko, argumenty, že je toho priveľa určite neobstoja.

Dobre je zbalené, vyrážame na cestu. Nikomu sa veľmi nechce, je horúco ako v pekle a navyše v aute nie je klimatizácia. Cesta je horšia ako zlá, všade samé zápchy a to teplo. Najmladší potomok konštatuje, že hory by boli určite lepšie. Jeho sestra kontruje, že v horách sa predsa neopáli. Ocko je unavený zo šoférovania a mama sa snaží oddychovať. Má toho za sebou už dosť.

Hurá, naša dovolenková destinácia. Na prvý pohľad to nevyzerá zle. Ide sa pozrieť ubytovanie. Zaparkovať a konečne vyliezť z rozpáleného auta. Ocko túži len po odpočinku a dal by si jedno dobre vychladené pivko. Mama chce rýchlo vyložiť veci z auta a všetko upratať na svoje miesta. Ostatným sa to zdá zbytočné, však sú už unavení a nebudú tu dlho. Tak načo upratovať.

A potom to začne. Jednému sa nepáči výhľad na more, dalši nie je spokojný s kúpeľňou a ani televízor nefunguje ako by mal. Ani s čistotou to nie je ako doma.

Komfort ako doma to nie je, ale sme na dovolenke. Na pláži to nie je zlé, ale ocka to tu nebaví vôbec, syn chce nejaké dobrodružstvo a dcéra dokáže ležať na pláži od rána do večera, a tí pekní chlapci okolo nej. Spoločný program, celkom nemožné. Každý chce niečo iné a všetci sú nespokojní.

Mame už dochádza trpezlivosť. Je unavená, znechutená a predstavuje si dlhú cestu domov a množstvo práce, ktoré ju po návrate čaká. Len tak pre seba konštatuje, že mohli zostať aj doma a spraviť nejaké spoločné výlety. Možno by všetci boli spokojnejší.

Tak možno o rok…

Dobrý pocit

02.04.2017

Dnes si privstala, nikdy nevylihuje dlho v posteli, ale v niektoré dni si dá záležať. Ten dnešný k takým celkom určite patrí, kalendár je už pretočený, asi synovi to nedalo. Pondelok, zvláštny viac »

Jednoducho pekná

28.03.2017

Zastávka v centre mesta praskala vo švíkoch. Andrea obišla prístrešok z druhej strany, nechcela sa predierať medzi stojacich ľudí. Vzadu o niekoľko metrov ďalej postávalo niekoľko jedincov, viac »

Nevyužitá príležitosť

13.03.2017

Eva sedí v električke, únava jej sadá na viečka, dnes mala v práci poriadne náročný deň. Ani myslieť sa jej nechce, jediné, čo ako tak vníma je pohyb v dopravnom prostriedku a možno slnečné viac »

škola, učiteľ, žiaci

ZMOS súhlasí so zvýšením učiteľských platov, odmieta však dvojité navýšenie

20.07.2017 16:14

Združenie miest a obcí Slovenska súhlasí s kompromisným návrhom na zvýšenie tarifných platov pedagogickým a odborným zamestnancom škôl od 1. septembra o šesť percent.

PREMIÉR: Stretnutie s izraelským premiérom

Netanjahuovo naduté napádanie EÚ je ‘šialené’, píše denník Haarec

20.07.2017 16:03

Ostrý výpad izraelského premiéra Benjamina Netanjahua proti Európskej únii, ktorý v Budapešti omylom unikol do slúchadiel novinárov, bol politicky premyslený - a diplomaticky dementný. Napísal to dnes denník Haarec.

polsko, polsky parlament, parlament, pravo a spravodlivost,  Jaroslaw Kaczyńsky

Poľský Sejm schválil kontroverzný zákon o najvyššom súde

20.07.2017 16:00

Dolná komora poľského parlamentu, Sejm, schválila kontroverzný zákon o reorganizácii najvyššieho súdu.

euro, peniaze, EU, európska únia, €, mena, ECB, Európska centrálna banka, holuby,

Pomoc zadlženým krajinám eurozóny funguje už sedem rokov

20.07.2017 16:00

Už sedem rokov funguje tzv. európsky mechanizmus pre stabilitu, nazývaný euroval. Pomáha krajinám platiacim eurom, ktoré sa ocitnú v problémoch.

Štatistiky blogu

Počet článkov: 111
Celková čítanosť: 105248x
Priemerná čítanosť článkov: 948x

Autor blogu

Kategórie