Založ si blog

Spoločná cesta

Davy ľudí prúdia všetkými smermi. Každý tým svojím. Jeden má namierené tam a iný zase naspäť. Všetci sa chcú niekam dostať, každý do svojho cieľa.

Železničná stanica, vlaky prichádzajú, odchádzajú. Nástupište, vozeň a konečne miesto. Miestenka ukazuje kupé na kraji vozňa.

Štyri miesta, miesto od okna je obsadené starším pánom. Pozdravíme sa, sme k sebe slušní. Okamžite sa v jeho očiach mihnú ohníčky radosti, prišla spoločnosť. Sadáme si oproti, zložíme veci. Aj posledné miesto už má svojho majiteľa. Je ňou mladá slečna. Prichádza skromne a potichu.

Tak a je to, naša štvorica je kompletná. Vlak sa pomaly rozbieha, vydávame sa na cestu. Cieľová stanica Košice, ale ponuka staníc, ktoré míňame je pomerne široká. Každý smeruje do niektorej z nich. Niekto domov, iný za prácou, zábavou, či dovolenkou.

Je najstarší z nás, vyzerá však veľmi dobre, zachovalo. Otvorí tašku a vyberá jedlo. Človek nemusí byť ani veľmi zvedavý a hneď vie. Poctivý chlieb pripravený doma pred cestou. V jednej ruke chlieb, v druhej vreckový nožík. Mladá slečna tiež dostala chuť. Otvára tašku, vyberá kúsok syra zabelený vo fólii a chlieb. Chlieb je akýsi diétny zabalený v obale. Dala by si chlebík, ale obal nepopustí, nejde otvoriť.

Vreckový nožík vedľa sediaceho pána však pomôže. Obal je otvorený, môže sa jesť. Na začiatok zdvorilostná komunikácia, kto kam ide. Zišla sa Trnava, Nové Mesto nad Váhom a Poprad.

Všetko je zjedené, komunikácia sa rozbieha. Skôr by sa dalo povedať, že všetci mlčia a najstarší z nás hovorí. Nie do vetra, jeho prejav je veľmi kultivovaný. Napriek dosť vysokému veku je rozhľadený v rôznych témach a hovorí múdro.

Dostávame príležitosť nazrieť do jeho životného príbehu. V Bratislave bol navštíviť dcéru. Narodil sa v Poprade a je zrejmé, že jeho rodný kraj je mu veľmi blízky. Rovnako blízka je mu však aj železnica, pracoval tu celý život, zažil ešte časy parných lokomotív.

Nazrieme aj do jeho detstva, keď chlapci ešte nesedávali za počítačmi, ale na fare kradli hrušky zo stromu, či v škole na dievčenských záchodoch nazerali dievčatám pod sukne. Smejeme sa, že vtedy to bola vlastne forma erotiky. Neboli iné možnosti, ako dnes.

Dnes má takmer osemdesiat rokov, ale záľub má stále dosť. Rád sa pozerá okolo seba a tieto zážitky zachytáva fotoaparátom, ktorý má stále so sebou. Manželstvo mu hovorí veľmi veľa, žije v ňom už dlhé roky. Za spokojným manželstvom je podľa neho veľká dávka vzájomnej tolerancie.

Nehovorí len o sebe, dáva priestor vzájomnej komunikácii a je rozhľadený vo všetkých aktuálnych témach. Cesta ubieha, jeho spoločnosť je veľmi príjemná. Blíži sa cieľová stanica. Treba vystupovať.

Je sklamaný, ponúka nám svoju spoločnosť až do Popradu. Radi by sme prijali, ale nemôžeme. Naše cesty sa musia rozdeliť.

Vystupujeme z vlaku a potichu konštatujeme, že tento pán nám mal čo ponúknuť. A nebola to veru len príjemná cesta…

Dobrý pocit

02.04.2017

Dnes si privstala, nikdy nevylihuje dlho v posteli, ale v niektoré dni si dá záležať. Ten dnešný k takým celkom určite patrí, kalendár je už pretočený, asi synovi to nedalo. Pondelok, zvláštny viac »

Jednoducho pekná

28.03.2017

Zastávka v centre mesta praskala vo švíkoch. Andrea obišla prístrešok z druhej strany, nechcela sa predierať medzi stojacich ľudí. Vzadu o niekoľko metrov ďalej postávalo niekoľko jedincov, viac »

Nevyužitá príležitosť

13.03.2017

Eva sedí v električke, únava jej sadá na viečka, dnes mala v práci poriadne náročný deň. Ani myslieť sa jej nechce, jediné, čo ako tak vníma je pohyb v dopravnom prostriedku a možno slnečné viac »

Vladimír Mečiar

OKS podala ďalšie trestné oznámenie na expremiéra Mečiara

26.07.2017 18:05

Občianska konzervatívna strana (OKS) podala ďalšie trestné oznámenie na Vladimíra Mečiara za ohováranie nebohého prezidenta Michala Kováča.

Germany Heavy Rain

Európu trápia búrky a záplavy

26.07.2017 17:50

Takmer tridsať ľudí hospitalizovali na východe Rumunska pre zranenia spôsobené silnými búrkami s krúpami. V Nemecku pre búrky a záplavy spevňujú hrádze.

Graf, ekonomika

Banky mierne zmenili odhad rastu Slovenska

26.07.2017 17:49

Analytici komerčných bánk mierne upravili svoj výhľad vývoja slovenského hospodárstva. Na tento rok aktuálne predpokladajú rast 3,2 %.

policia, odchodo do madarska,

Polícia v Jarovciach zadržala 11 migrantov aj prevádzača

26.07.2017 17:07

Polícia v bratislavských Jarovciach zastavila dodávku s rakúskym evidenčným číslom, v ktorej odhalila 11 migrantov. Podozrivý z prevádzačstva je 38-ročný Slovák.

Štatistiky blogu

Počet článkov: 111
Celková čítanosť: 105872x
Priemerná čítanosť článkov: 954x

Autor blogu

Kategórie