Založ si blog

Jej ratolesti

Drobci. Väčší, či menší drobizg. Je ich plná trieda. Na prvý pohľad polovica chlapcov a zvyšok dievčatá. Majú si čo povedať, nevideli sa predsa takú dlhú dobu.

Majú za sebou dva mesiace prázdnin a treba sa vzájomne podeliť s množstvom zážitkov. Zo všetkých kútov triedy sa ozýva hlasná vrava, ani vlastného slova nepočuť. A predsa stíchnu.

Dvere triedy sa otvoria, vchádza kučeravá pani učiteľka. S jej perami sa pohráva milý úsmev. Deťúrence sa jej rozbehnú v ústrety a o chvíľku sú všetky dievčatá zhromaždené okolo jej kvietkovanej sukne. Každá z nich jej chce povedať čím skôr všetky svoje prázdninové tajomstvá. Chlapci sledujú situáciu z bezpečnej vzdialenosti, nie sú takí prítulní.

Pani učiteľka prechádza ku katedre. Je zvedavá na všetkých. Zaujíma ju, ako za dva mesiace narástli a čo všetko zažili. Predsa len, chýbali jej. Vlastné deti sú už dospelé, vnúčatami ju ešte neobdarovali a na týchto drobcov, si za jeden školský rok zvykla. Ako by aj nie?

Keď po prvýkrát prekročili prah tejto triedy, boli to ustráchaní prváčikovia. V detských očkách sa im zračili obavy z nového prostredia. Museli si zvyknúť na samé novinky. Ale spolu to zvládli, niektorí ľahšie, iným to trvalo dlhšie. A ona ich postupne spoznávala. Mala ich dvadsaťpäť. Každé iné, ale všetky jej. Ku každému z nich si postupne hľadala cestu. A veru sa jej to podarilo. Našla metódu na stále ukecaného Mareka i dosť  povýšeneckú Lauru. Mala medzi nimi veľmi šikovných, ale dokázala motivovať i tých, ktorých bolo treba troška podporiť a ukázať im správnu cestu. Vedela byť prísna, ale láskavá.

Jednoducho si na seba zvykli. Ona na deti a deti na ňu. Dalo sa povedať, že si ju obľúbili. Keď tak pozerá do lavíc, horia nedočkavosťou, aby jej už mohli zvestovať všetky novinky. A veru,  je zvedavá. Na chvíľku sa zamyslí. Myšlienky jej uletia za drobnou Miškou, ktorá tiež patrí do jej triedy. Len ju akosi skoro opustilo šťastie a ochorela. Musela do nemocnice, kde statočne bojuje s leukémiou. Bola ju navštíviť pred dvoma týždňami. Dúfa, že všetko dobre dopadne a ťažko skúšané dievčatko sa vráti medzi nich. Všetky deti sa na ňu tešia.

Preruší trpké spomienky, sadá si na stoličku, aby na tie svoje ratolesti videla a začne načúvať prázdninovým dobrodružstvám.

Dobrý pocit

02.04.2017

Dnes si privstala, nikdy nevylihuje dlho v posteli, ale v niektoré dni si dá záležať. Ten dnešný k takým celkom určite patrí, kalendár je už pretočený, asi synovi to nedalo. Pondelok, zvláštny viac »

Jednoducho pekná

28.03.2017

Zastávka v centre mesta praskala vo švíkoch. Andrea obišla prístrešok z druhej strany, nechcela sa predierať medzi stojacich ľudí. Vzadu o niekoľko metrov ďalej postávalo niekoľko jedincov, viac »

Nevyužitá príležitosť

13.03.2017

Eva sedí v električke, únava jej sadá na viečka, dnes mala v práci poriadne náročný deň. Ani myslieť sa jej nechce, jediné, čo ako tak vníma je pohyb v dopravnom prostriedku a možno slnečné viac »

GLOBSEC, Miroslav Lajčík

GLOBSEC: Lajčákovi chýba platforma na pragmatickú debatu s Ruskom

27.05.2017 20:43, aktualizované: 21:16

Otvorená komunikácia s Ruskom aj o témach vyvolávajúcich rozdielne názory je dôležitá, tvrdí slovenský minister zahraničných vecí Miroslav Lajčák.

G7, protest

Talianska polícia použila slzotvorný plyn proti demonštrantom k summitu G7

27.05.2017 20:08

Talianska polícia v meste Giardini Naxos na talianskom ostrove Sicília použila slzotvorný plyn proti demonštrantom z radov anarchistov, komunistov a antiglobalistov.

evakuácia, Houston, nemocnica, Bena Tauba, streľba, ľudia, pacienti

Hrozba v londýnskom divadle Old Vic Theatre bola falošná

27.05.2017 18:29, aktualizované: 18:49

Britská polícia v sobotu pre nešpecifikovanú bezpečnostnú hrozbu nariadila evakuáciu návštevníkov divadla. Pri prehliadke objektu však polícia neobjavila nič podozrivé.

Rodrigo Duterte

Filipínska vláda zrušila mierové rokovania s povstalcami

27.05.2017 17:38

Filipínska vláda v sobotu zrušila ďalšie plánované mierové rozhovory s komunistickými povstalcami.

Štatistiky blogu

Počet článkov: 111
Celková čítanosť: 99946x
Priemerná čítanosť článkov: 900x

Autor blogu

Kategórie