Založ si blog

Jej ratolesti

Drobci. Väčší, či menší drobizg. Je ich plná trieda. Na prvý pohľad polovica chlapcov a zvyšok dievčatá. Majú si čo povedať, nevideli sa predsa takú dlhú dobu.

Majú za sebou dva mesiace prázdnin a treba sa vzájomne podeliť s množstvom zážitkov. Zo všetkých kútov triedy sa ozýva hlasná vrava, ani vlastného slova nepočuť. A predsa stíchnu.

Dvere triedy sa otvoria, vchádza kučeravá pani učiteľka. S jej perami sa pohráva milý úsmev. Deťúrence sa jej rozbehnú v ústrety a o chvíľku sú všetky dievčatá zhromaždené okolo jej kvietkovanej sukne. Každá z nich jej chce povedať čím skôr všetky svoje prázdninové tajomstvá. Chlapci sledujú situáciu z bezpečnej vzdialenosti, nie sú takí prítulní.

Pani učiteľka prechádza ku katedre. Je zvedavá na všetkých. Zaujíma ju, ako za dva mesiace narástli a čo všetko zažili. Predsa len, chýbali jej. Vlastné deti sú už dospelé, vnúčatami ju ešte neobdarovali a na týchto drobcov, si za jeden školský rok zvykla. Ako by aj nie?

Keď po prvýkrát prekročili prah tejto triedy, boli to ustráchaní prváčikovia. V detských očkách sa im zračili obavy z nového prostredia. Museli si zvyknúť na samé novinky. Ale spolu to zvládli, niektorí ľahšie, iným to trvalo dlhšie. A ona ich postupne spoznávala. Mala ich dvadsaťpäť. Každé iné, ale všetky jej. Ku každému z nich si postupne hľadala cestu. A veru sa jej to podarilo. Našla metódu na stále ukecaného Mareka i dosť  povýšeneckú Lauru. Mala medzi nimi veľmi šikovných, ale dokázala motivovať i tých, ktorých bolo treba troška podporiť a ukázať im správnu cestu. Vedela byť prísna, ale láskavá.

Jednoducho si na seba zvykli. Ona na deti a deti na ňu. Dalo sa povedať, že si ju obľúbili. Keď tak pozerá do lavíc, horia nedočkavosťou, aby jej už mohli zvestovať všetky novinky. A veru,  je zvedavá. Na chvíľku sa zamyslí. Myšlienky jej uletia za drobnou Miškou, ktorá tiež patrí do jej triedy. Len ju akosi skoro opustilo šťastie a ochorela. Musela do nemocnice, kde statočne bojuje s leukémiou. Bola ju navštíviť pred dvoma týždňami. Dúfa, že všetko dobre dopadne a ťažko skúšané dievčatko sa vráti medzi nich. Všetky deti sa na ňu tešia.

Preruší trpké spomienky, sadá si na stoličku, aby na tie svoje ratolesti videla a začne načúvať prázdninovým dobrodružstvám.

Jednoducho pekná

28.03.2017

Zastávka v centre mesta praskala vo švíkoch. Andrea obišla prístrešok z druhej strany, nechcela sa predierať medzi stojacich ľudí. Vzadu o niekoľko metrov ďalej postávalo niekoľko jedincov, viac »

Nevyužitá príležitosť

13.03.2017

Eva sedí v električke, únava jej sadá na viečka, dnes mala v práci poriadne náročný deň. Ani myslieť sa jej nechce, jediné, čo ako tak vníma je pohyb v dopravnom prostriedku a možno slnečné viac »

Značkové

06.03.2017

Zdena zatvorí za sebou dvere, okamžite sa vyzuje. Na pravej nohe sa rysuje poriadny pľuzgier, asi daň za nové topánky, a to ju predavačka v obchode presviedčala o ich kvalite, vraj značkové, viac »

parkovanie, parkovisko, auto, bratislava

Komunikácia o zavedení parkovania v Bratislave nefunguje, tvrdia poslanci

28.03.2017 23:13

Bratislavskí poslanci prerokujú návrh dodatku Štatútu hlavného mesta Slovenskej republiky Bratislavy, ktorý súvisí s parkovacou politikou.

putin, ruhani

Putin a Rúhání vyjadrili z Kremľa podporu Damasku

28.03.2017 21:35

Rusko a Irán preferujú riešenie sýrskej krízy politickými a diplomatickými prostriedkami a podporujú úsilie Damasku v boji proti terorizmu.

Biely dom, Washington, Obama

Pri Bielom dome zadržali podozrivého muža s balíkom

28.03.2017 21:25

Pri Bielom dome zadržali muža, ktorý niesol balík a mal podozrivé vyjadrenia.

Neil Gorsuch, trump

Trump podpísal dekrét, ktorým končia ekologické regulácie

28.03.2017 21:04

Prezident USA Donald Trump podpísal nariadenie, ktorým zrušil či obmedzil reguláciu na ochranu životného prostredia.

Štatistiky blogu

Počet článkov: 110
Celková čítanosť: 94761x
Priemerná čítanosť článkov: 861x

Autor blogu

Kategórie