Založ si blog

Jej ratolesti

Drobci. Väčší, či menší drobizg. Je ich plná trieda. Na prvý pohľad polovica chlapcov a zvyšok dievčatá. Majú si čo povedať, nevideli sa predsa takú dlhú dobu.

Majú za sebou dva mesiace prázdnin a treba sa vzájomne podeliť s množstvom zážitkov. Zo všetkých kútov triedy sa ozýva hlasná vrava, ani vlastného slova nepočuť. A predsa stíchnu.

Dvere triedy sa otvoria, vchádza kučeravá pani učiteľka. S jej perami sa pohráva milý úsmev. Deťúrence sa jej rozbehnú v ústrety a o chvíľku sú všetky dievčatá zhromaždené okolo jej kvietkovanej sukne. Každá z nich jej chce povedať čím skôr všetky svoje prázdninové tajomstvá. Chlapci sledujú situáciu z bezpečnej vzdialenosti, nie sú takí prítulní.

Pani učiteľka prechádza ku katedre. Je zvedavá na všetkých. Zaujíma ju, ako za dva mesiace narástli a čo všetko zažili. Predsa len, chýbali jej. Vlastné deti sú už dospelé, vnúčatami ju ešte neobdarovali a na týchto drobcov, si za jeden školský rok zvykla. Ako by aj nie?

Keď po prvýkrát prekročili prah tejto triedy, boli to ustráchaní prváčikovia. V detských očkách sa im zračili obavy z nového prostredia. Museli si zvyknúť na samé novinky. Ale spolu to zvládli, niektorí ľahšie, iným to trvalo dlhšie. A ona ich postupne spoznávala. Mala ich dvadsaťpäť. Každé iné, ale všetky jej. Ku každému z nich si postupne hľadala cestu. A veru sa jej to podarilo. Našla metódu na stále ukecaného Mareka i dosť  povýšeneckú Lauru. Mala medzi nimi veľmi šikovných, ale dokázala motivovať i tých, ktorých bolo treba troška podporiť a ukázať im správnu cestu. Vedela byť prísna, ale láskavá.

Jednoducho si na seba zvykli. Ona na deti a deti na ňu. Dalo sa povedať, že si ju obľúbili. Keď tak pozerá do lavíc, horia nedočkavosťou, aby jej už mohli zvestovať všetky novinky. A veru,  je zvedavá. Na chvíľku sa zamyslí. Myšlienky jej uletia za drobnou Miškou, ktorá tiež patrí do jej triedy. Len ju akosi skoro opustilo šťastie a ochorela. Musela do nemocnice, kde statočne bojuje s leukémiou. Bola ju navštíviť pred dvoma týždňami. Dúfa, že všetko dobre dopadne a ťažko skúšané dievčatko sa vráti medzi nich. Všetky deti sa na ňu tešia.

Preruší trpké spomienky, sadá si na stoličku, aby na tie svoje ratolesti videla a začne načúvať prázdninovým dobrodružstvám.

Prekvapenie

24.07.2016

Maličká, zmestila sa do dlane, len chvostík ružovej farby bol dlhší ako ona. Očká červené, fúziky dlhé, na dotyk jemná, príjemná, jednoducho biela myška. Andrea nikdy k podobným stvoreniam viac »

Tma

12.07.2016

Zhasla svetlo a chvíľu len tak stála. Ponorená v tme, pozerala von oknom, páčil sa jej pokoj, ktorý vonku panoval. Žiadne prúdy áut, náhliaci sa ľudia, len pouličné lampy, niekoľko svetielok viac »

Pohľad

05.07.2016

Slnečné lúče pomaličky vykúkali spoza vysokých končiarov, nádherný pohľad. Dáša sedí na balkóne a obdivuje okolie, má jej čo ponúknuť. Zvyšok rodiny ešte sladko spí, aj ona by ešte viac »

Lyžiarsky kurz, deti, svah, lyžiari

Lyžiarske kurzy vyplnili hluché obdobie v strediskách

22.02.2017 15:45

Základný lyžiarsky výcvik absolvujú v týchto dňoch v lyžiarskom stredisku v Litmanovej prváci zo Strednej zdravotníckej školy svätého Bazila Veľkého v Prešove.

veľby, vúc, poslanci, velebná miestonsť

Voľby do VÚC a komunálne voľby budú v roku 2022 v jeden deň

22.02.2017 15:38

Novelu Ústavy SR z dielne koaličných poslancov NR SR podpísal prezident Andrej Kiska v stredu.

cigarety, drogy, marihuana

Za marihuanu pôjde študent do väzenia

22.02.2017 15:36

Nepodmienečný trest odňatia slobody na pol roka za drogový zločin potvrdil odvolací senát Krajského súdu v Banskej Bystrici pre 20-ročného stredoškoláka.

terorizmus, terorista, zbraň, vojsko, armáda, vojak, vojna,

Za tip na teroristu sľubujú v Číne odmenu 690-tisíc eur

22.02.2017 15:33

Odmenu až 690-tisíc eur sa rozhodli ponúkať ľuďom úrady v čínskej provincii Sin-ťiang za tip vedúci k zamedzeniu teroristického útoku či dolapeniu militantov.

Štatistiky blogu

Počet článkov: 105
Celková čítanosť: 89419x
Priemerná čítanosť článkov: 852x

Autor blogu

Kategórie