Založ si blog

Nech sa páči, vyberte si

Deti, mladí, starí. Nikto z nich nechce a predsa z času na čas všetci musia. Niektorí majú viac šťastia, iní menej. Ale ako sa hovorí “na každého raz príde”. A vtedy nastane čas obrátiť sa na lekára.

Banalita. Potrebujete sa zbaviť obyčajnej osmičky, alebo “zuba múdrosti”. Nič zvláštne, obyčajná rutina. Alebo nie? Zvyčajne áno, ale ak vás trápia ďalšie zdravotné problémy, tak ani nie. Zubár sa vás pre istotu zbaví, nebude si predsa robiť problémy. Odošle vás na vyššie pracovisko.

Čo si pod týmto pojmom predstaviť? Najvyššie pracovisko, tzv. Univerzitnú nemocnicu v našom hlavnom meste. Fajn, nič lepšie už nemôžete mať. Tu vám určite pomôžu. Na chodbe vás čaká záplava čakajúcich. Aj oni dúfajú, rovnako ako vy. Času dosť. Kam sa ponáhľať? Ste predsa v poradí. Medzitým si aspoň preštudujete vývesku pri dverách, aby ste vedeli s kým máte tú česť. Hm, prednosta. Tak to už hej. Nič lepšie si nemôžete priať.

Konečne na vás prišiel rad. Odovzdáte výmenný lístok a ide sa do ambulancie. Prednosta je na prvý pohľad celkom sympatický. Pozrie odborným okom do vašich úst, konštatuje, že osmička musí von. Žiadna zvláštnosť, takých tu denne spravia. Už vám núkajú termín na hospitalizáciu.

Z vašej strany to však tak rýchlo nepôjde. Upriamujete prednostovu pozornosť na vaše pridružené zdravotné problémy. Nie je to také hrozné, problém sú však anestetiká. Potrebujete také, s ktorým sú skúsenosti v zahraničí. Váš predpoklad, že s touto požiadavkou pochodíte je nesprávny. Dostanete zoznam lokálnych anestetík, ktoré používa toto pracovisko a máte si z neho vybrať.

Ale čo teraz? To vaše tam nie je a s tými ponúkanými sú vo vyspelom svete pri vašej diagnóze zlé skúsenosti. Nastávajú závažné alergické reakcie. Pokúšate sa vysvetľovať. Zbytočné, také anestetikum tu nepoužívajú. Kto iný by to mal vedieť, ak nie vrchný šéf? Zapne tlačiareň, vytlačí vám zoznam lokálnych anestetík. Šupne vám ho do ruky a ste vybavený. Iné nie sú v ponuke, výber je na vás. Keď si vyberiete, ozvite sa, spravíme zákrok.

So znechutením opúšťate ambulanciu. Opakovane si kladiete zbytočnú otázku. Ktoré pracovisko v Slovenskej republike by malo zabezpečiť pre pacienta liek podľa diagnózy? Ak nie toto, ktoré sa hrdí označením “špičkové”?

Znovu a znovu pozeráte do zoznamu, ktorý ste dostali do daru a snažíte sa zisťovať informácie o ponúkaných anestetikách. Smola, ani jedno vašej diagnóze nevyhovuje. Snažíte sa čosi spraviť. Zdvihnete telefón, na druhej strane sa ozve vedúca nemocničnej lekárne, ktorá zabezpečuje všetky lieky pre Univerzitnú nemocnicu v Bratislave. Objasníte o čo vám ide. Odpoveď, ktorú dostanete vás určite prekvapí. To vaše anestetikum v lekárni nemajú, ale stačila by objednávka od prednostu kliniky a liek zabezpečia. Bez problému, zdá sa. Liek síce nemáte, ale aj táto odpoveď vám dala nádej.

Zostáva jediné. Zlomiť prednostu kliniky. Vraciate sa do ambulancie, s odvahou hovoríte, čo ste zistili v lekárni. Ale šéfovi, ktorý rozhoduje sa to nepáči. Vraj si nebudete vyberať. Alebo aj áno, ale len z ich ponuky. Objednať? No dalo by sa, ale také anestetikum obsahuje 50 kusov ampuliek. Ak by pre vás použili napr. tri, tak čo so zvyšnými? Veď ich nepoužívajú. A máte odpoveď na otázku prečo sa nedá. Chce sa vám argumentovať? Zbytočné sa aj pokúšať.

Konečne ste pochopili, že máte pred sebou neprekonateľnú bariéru. Čo teraz? Výber nie je veľký. Buď sa podrobíte, alebo zlomíte bariéru. Našťastie sú aj vyššie miesta, kde isté argumenty pochopia. Bariéra je prekonaná. O niekoľko dní je vaše anestetikum pripravené a zákrok bez problémov za vami.

Osmičku už nemáte, ale ste bohatší o zlú skúsenosť so slovenským zdravotníctvom. A pritom stačilo tak málo…

 

Prekvapenie

24.07.2016

Maličká, zmestila sa do dlane, len chvostík ružovej farby bol dlhší ako ona. Očká červené, fúziky dlhé, na dotyk jemná, príjemná, jednoducho biela myška. Andrea nikdy k podobným stvoreniam viac »

Tma

12.07.2016

Zhasla svetlo a chvíľu len tak stála. Ponorená v tme, pozerala von oknom, páčil sa jej pokoj, ktorý vonku panoval. Žiadne prúdy áut, náhliaci sa ľudia, len pouličné lampy, niekoľko svetielok viac »

Pohľad

05.07.2016

Slnečné lúče pomaličky vykúkali spoza vysokých končiarov, nádherný pohľad. Dáša sedí na balkóne a obdivuje okolie, má jej čo ponúknuť. Zvyšok rodiny ešte sladko spí, aj ona by ešte viac »

Lyžiarsky kurz, deti, svah, lyžiari

Lyžiarske kurzy vyplnili hluché obdobie v strediskách

22.02.2017 15:45

Základný lyžiarsky výcvik absolvujú v týchto dňoch v lyžiarskom stredisku v Litmanovej prváci zo Strednej zdravotníckej školy svätého Bazila Veľkého v Prešove.

veľby, vúc, poslanci, velebná miestonsť

Voľby do VÚC a komunálne voľby budú v roku 2022 v jeden deň

22.02.2017 15:38

Novelu Ústavy SR z dielne koaličných poslancov NR SR podpísal prezident Andrej Kiska v stredu.

cigarety, drogy, marihuana

Za marihuanu pôjde študent do väzenia

22.02.2017 15:36

Nepodmienečný trest odňatia slobody na pol roka za drogový zločin potvrdil odvolací senát Krajského súdu v Banskej Bystrici pre 20-ročného stredoškoláka.

terorizmus, terorista, zbraň, vojsko, armáda, vojak, vojna,

Za tip na teroristu sľubujú v Číne odmenu 690-tisíc eur

22.02.2017 15:33

Odmenu až 690-tisíc eur sa rozhodli ponúkať ľuďom úrady v čínskej provincii Sin-ťiang za tip vedúci k zamedzeniu teroristického útoku či dolapeniu militantov.

Štatistiky blogu

Počet článkov: 105
Celková čítanosť: 89439x
Priemerná čítanosť článkov: 852x

Autor blogu

Kategórie