Založ si blog

Nech sa páči, vyberte si

Deti, mladí, starí. Nikto z nich nechce a predsa z času na čas všetci musia. Niektorí majú viac šťastia, iní menej. Ale ako sa hovorí “na každého raz príde”. A vtedy nastane čas obrátiť sa na lekára.

Banalita. Potrebujete sa zbaviť obyčajnej osmičky, alebo “zuba múdrosti”. Nič zvláštne, obyčajná rutina. Alebo nie? Zvyčajne áno, ale ak vás trápia ďalšie zdravotné problémy, tak ani nie. Zubár sa vás pre istotu zbaví, nebude si predsa robiť problémy. Odošle vás na vyššie pracovisko.

Čo si pod týmto pojmom predstaviť? Najvyššie pracovisko, tzv. Univerzitnú nemocnicu v našom hlavnom meste. Fajn, nič lepšie už nemôžete mať. Tu vám určite pomôžu. Na chodbe vás čaká záplava čakajúcich. Aj oni dúfajú, rovnako ako vy. Času dosť. Kam sa ponáhľať? Ste predsa v poradí. Medzitým si aspoň preštudujete vývesku pri dverách, aby ste vedeli s kým máte tú česť. Hm, prednosta. Tak to už hej. Nič lepšie si nemôžete priať.

Konečne na vás prišiel rad. Odovzdáte výmenný lístok a ide sa do ambulancie. Prednosta je na prvý pohľad celkom sympatický. Pozrie odborným okom do vašich úst, konštatuje, že osmička musí von. Žiadna zvláštnosť, takých tu denne spravia. Už vám núkajú termín na hospitalizáciu.

Z vašej strany to však tak rýchlo nepôjde. Upriamujete prednostovu pozornosť na vaše pridružené zdravotné problémy. Nie je to také hrozné, problém sú však anestetiká. Potrebujete také, s ktorým sú skúsenosti v zahraničí. Váš predpoklad, že s touto požiadavkou pochodíte je nesprávny. Dostanete zoznam lokálnych anestetík, ktoré používa toto pracovisko a máte si z neho vybrať.

Ale čo teraz? To vaše tam nie je a s tými ponúkanými sú vo vyspelom svete pri vašej diagnóze zlé skúsenosti. Nastávajú závažné alergické reakcie. Pokúšate sa vysvetľovať. Zbytočné, také anestetikum tu nepoužívajú. Kto iný by to mal vedieť, ak nie vrchný šéf? Zapne tlačiareň, vytlačí vám zoznam lokálnych anestetík. Šupne vám ho do ruky a ste vybavený. Iné nie sú v ponuke, výber je na vás. Keď si vyberiete, ozvite sa, spravíme zákrok.

So znechutením opúšťate ambulanciu. Opakovane si kladiete zbytočnú otázku. Ktoré pracovisko v Slovenskej republike by malo zabezpečiť pre pacienta liek podľa diagnózy? Ak nie toto, ktoré sa hrdí označením “špičkové”?

Znovu a znovu pozeráte do zoznamu, ktorý ste dostali do daru a snažíte sa zisťovať informácie o ponúkaných anestetikách. Smola, ani jedno vašej diagnóze nevyhovuje. Snažíte sa čosi spraviť. Zdvihnete telefón, na druhej strane sa ozve vedúca nemocničnej lekárne, ktorá zabezpečuje všetky lieky pre Univerzitnú nemocnicu v Bratislave. Objasníte o čo vám ide. Odpoveď, ktorú dostanete vás určite prekvapí. To vaše anestetikum v lekárni nemajú, ale stačila by objednávka od prednostu kliniky a liek zabezpečia. Bez problému, zdá sa. Liek síce nemáte, ale aj táto odpoveď vám dala nádej.

Zostáva jediné. Zlomiť prednostu kliniky. Vraciate sa do ambulancie, s odvahou hovoríte, čo ste zistili v lekárni. Ale šéfovi, ktorý rozhoduje sa to nepáči. Vraj si nebudete vyberať. Alebo aj áno, ale len z ich ponuky. Objednať? No dalo by sa, ale také anestetikum obsahuje 50 kusov ampuliek. Ak by pre vás použili napr. tri, tak čo so zvyšnými? Veď ich nepoužívajú. A máte odpoveď na otázku prečo sa nedá. Chce sa vám argumentovať? Zbytočné sa aj pokúšať.

Konečne ste pochopili, že máte pred sebou neprekonateľnú bariéru. Čo teraz? Výber nie je veľký. Buď sa podrobíte, alebo zlomíte bariéru. Našťastie sú aj vyššie miesta, kde isté argumenty pochopia. Bariéra je prekonaná. O niekoľko dní je vaše anestetikum pripravené a zákrok bez problémov za vami.

Osmičku už nemáte, ale ste bohatší o zlú skúsenosť so slovenským zdravotníctvom. A pritom stačilo tak málo…

 

Dobrý pocit

02.04.2017

Dnes si privstala, nikdy nevylihuje dlho v posteli, ale v niektoré dni si dá záležať. Ten dnešný k takým celkom určite patrí, kalendár je už pretočený, asi synovi to nedalo. Pondelok, zvláštny viac »

Jednoducho pekná

28.03.2017

Zastávka v centre mesta praskala vo švíkoch. Andrea obišla prístrešok z druhej strany, nechcela sa predierať medzi stojacich ľudí. Vzadu o niekoľko metrov ďalej postávalo niekoľko jedincov, viac »

Nevyužitá príležitosť

13.03.2017

Eva sedí v električke, únava jej sadá na viečka, dnes mala v práci poriadne náročný deň. Ani myslieť sa jej nechce, jediné, čo ako tak vníma je pohyb v dopravnom prostriedku a možno slnečné viac »

Donald Trump

USA prijímajú nové protiimigračné opatrenia proti ôsmim štátom

25.09.2017 03:55

Americký prezident Donald Trump prijal nové opatrenia proti imigrácii. Týkajú sa ôsmich štátov a začnú platiť 18. októbra.

Steve Mnuchin

Minister Mnuchin: Trump sa chce vyhnúť jadrovej vojne s KĽDR

25.09.2017 00:01

V KĽDR v nedeľu demonštrovali tisíce Severokórejčanov na podporu svojho vodcu Kim Čong-una.

Angela Merkelová

Nemeckí odborníci: AfD sedí pri vládnom stole, v kampani bolo cítiť hnev a napätie

24.09.2017 21:07

"Merkelová aj teraz v kampani robila to, čo robí vždy. Snažila sa zostať taká vágna, ako sa len dá,“ pripomenul pre Pravdu Christian Schweiger z univerzity v Chemnitzi.

sns, slovenska narodna strana, danko

Pokles preferencií SNS: Strana podľa politológov platí za Dankove chyby

24.09.2017 20:00

Koaličná kríza vyprovokovaná šéfom koaličnej SNS Andrejom Dankom prináša národniarom neželaný vedľajší efekt.

Štatistiky blogu

Počet článkov: 111
Celková čítanosť: 109707x
Priemerná čítanosť článkov: 988x

Autor blogu

Kategórie