Založ si blog

Dodržiavať, či nie?

Začne pracovný týždeň, naháňajú nás pracovné povinnosti. Vždy je ich viac ako dosť. A mali by sme ich plniť.

Vodič mestskej hromadnej dopravy je ľuďom neustále na očiach. Mnohé jeho povinnosti môžeme veľmi jednoducho kontrolovať ako cestujúci. Nájdu sa medzi nimi poctivci a potom tí ostatní. Za prešľapy ich môžeme ľahko kritizovať. Ale po krátkom zamyslení zistíme, že to nemajú také jednoduché. Cestujúci, mnoho ľudí, každý nejakej povahy, niektorí drzí, agresívni. A odviezť sa môžu všetci.

Bolo horúce letné popoludnie. Červený trolejbus vyráža z konečnej zastávky na svoju púť rozhorúčenými ulicami mesta. Klimatizácia pracuje na plné obrátky, cestujúcich postupne pribúda. Všetci sa pokojne usadia na miesta a sledujú ubiehajúcu cestu.

Na jednej z ďalších zastávok sa dvere otvoria a nastupujú ďalší cestujúci. Odrazu vyjde do vozidla vodič a mimoriadne slušne upozorní mladého muža s veľkým psom. Informuje ho, že vstup so psom je povinný nahlásiť vodičovi pred nástupom do vozidla a vyzve ho, aby dal psovi náhubok. Káže to prepravný poriadok.

V tom momente sa zo slušného vodiča stáva nepriateľ číslo jedna. Mladému mužovi sa jeho pripomienky vôbec nepáčia. Situácia sa komplikuje. Mladík nechce spolupracovať. Ani náhubok nebude, ani vystúpiť z trolejbusu sa mu nechce. Vodič ho opätovne upozorní, že ak pes nebude mať náhubok, tak musí vystúpiť.

A to nemal robiť. Čo si bude dovoľovať? Jeho pes a náhubok? Už zúrivý mládenec častuje vodiča nevyberanými výrazmi. Agresivita zo strany cestujúceho stúpa. Aj biť by sa chcel, doráža do vodiča. Ostatní pasažieri sú podráždení, napokon musia všetci opustiť vozidlo. Cesta sa pre nich skončila. Ešteže je v trolejbuse kamera, ktorá dá za pravdu vodičovi.

Iný trolejbus, iný vodič. Na zastávke stojí muž a žena s vlčiakom. Pes je bez náhubku. Vchádzajú do vozidla, nástup so psom vodičovi neohlasujú. Vodič je spokojný, žiadne pripomienky. Hlásiť netreba, ani náhubok nie je potrebný. Ostatní cestujúci nič neriešia, trolejbus pokračuje v ceste.

Len človeka sa zmocňuje zvláštny pocit. Nadobúda dojem, že byť poctivcom sa nevyplatí. Asi je lepšie na niektoré pracovné povinnosti pozabudnúť. A všetci budú spokojní.

Tag:

Dobrý pocit

02.04.2017

Dnes si privstala, nikdy nevylihuje dlho v posteli, ale v niektoré dni si dá záležať. Ten dnešný k takým celkom určite patrí, kalendár je už pretočený, asi synovi to nedalo. Pondelok, zvláštny viac »

Jednoducho pekná

28.03.2017

Zastávka v centre mesta praskala vo švíkoch. Andrea obišla prístrešok z druhej strany, nechcela sa predierať medzi stojacich ľudí. Vzadu o niekoľko metrov ďalej postávalo niekoľko jedincov, viac »

Nevyužitá príležitosť

13.03.2017

Eva sedí v električke, únava jej sadá na viečka, dnes mala v práci poriadne náročný deň. Ani myslieť sa jej nechce, jediné, čo ako tak vníma je pohyb v dopravnom prostriedku a možno slnečné viac »

LOREAL-BETTENCOURT/

Zomrela najbohatšia žena sveta Liliane Bettencourtová

21.09.2017 20:50

Vo veku 94 rokov zomrela vo Francúzsku podnikateľka a dedička kozmetickej spoločnosti L'Oréal Liliane Bettencourtová.

maria

Hurikán Maria si na Dominike vyžiadal najmenej 15 obetí

21.09.2017 20:45

Dominika bude podľa jej premiéra potrebovať "všetku pomoc, ktorú svet dokáže poskytnúť". Je podľa neho zázrak, že počet obetí nebol ďaleko vyšší.

Peter Gajdoš

Zvláštne Gajdošove manévre, myslí si analytik

21.09.2017 20:33

Rekordná suma 1,1 miliardy eur na obstaranie 14 nových stíhačiek púta pozornosť.

zupne volby, volby, urna, hlasovanie

Meno Kotlebovho súpera padne začiatkom októbra

21.09.2017 20:00

Piati kandidáti na predsedu Banskobystrického kraja pristúpili na spoluprácu.

Štatistiky blogu

Počet článkov: 111
Celková čítanosť: 109577x
Priemerná čítanosť článkov: 987x

Autor blogu

Kategórie