Založ si blog

Zastaviť, stáť, alebo ani nie?

Mestská hromadná doprava. Prepravuje obyvateľov istého regiónu z miesta na miesto. Stále viac sa do popredia dostáva otázka jej preferencie. Veľké mestá sa snažia motivovať obyvateľov, aby svoje motorové vozidlá nechali doma.

Ani Bratislava nie je výnimkou. Mestskú hromadnú dopravu má a okolo nej množstvo problémov. Niečo je lepšie, iné zaostáva ďaleko za očakávaniami. Už v predchádzajúcom období boli v meste rozšírené zastávky “na znamenie”. Všetko v poriadku, máme dosť miest, kde naozaj nie je veľký pohyb ľudí. A je celkom zbytočné, aby autobus či trolejbus zastavoval tam, kde nie je žiadny cestujúci.

Celkom na konci letných prázdnin prichádza Dopravný podnik Bratislavy s novými zastávkami na znamenie. Nové pravidlá budú platiť od 1. septembra 2015. Argumenty pre ich zavedenie sú zlepšenie dodržiavania cestovných poriadkov, úspory pohonných hmôt, nižšie opotrebenie vozidla a samozrejme prospech pre životné prostredie. Medzi vymenovanými argumentami je aj lepšia účinnosť klimatizácie v letnom období a v zimnom období znížené úniky tepla v dôsledku menej častého otvárania a zatvárania dverí. Tieto dôvody mi tu akosi nesedia. V bratislavských autobusoch i trolejbusoch už dostatočne dlho funguje dopytové otváranie dverí. Celoplošné otváranie všetkých dverí tu už dávno nemáme. Tak potom aká úspora? Veď vždy sa otvoria len dvere, ktoré použije cestujúci.

Na webovej stránke i v ostatných médiách však najlepšie vyznieva informácia, že k prekategorizovaniu zastávok prišlo z dôvodu výsledkov prieskumov, ktoré ukázali nízku frekvenciu cestujúcich na týchto zastávkach. Celkom zaujímavé by bolo zistiť kto tento prieskum vykonával, akou metodikou a aké boli jeho presné výsledky.

Do zoznamu zastávok na znamenie sa z týchto dôvodov dostali aj zastávky Dudvážska, Hronská a Toryská. Sú to tri po sebe idúce zastávky na Dolných Honoch a všetci, ktorí sa trocha v ich okolí pohybujú vedia, že ide o frekventované zastávky v tejto lokalite. V okolí zastávky Dudvážska sa nachádza zdravotné stredisko i Nákupné centrum Hron, v ktorom je dostatočne veľká predajňa TESCA. Z jednej strany túto zastávku lemuje sídlisko Podunajské Biskupice a z druhej Vrakuňa. Ide o mimoriadne používanú zastávku a kategorizovať ju ako “na znamenie” môžu len ľudia, ktorí sa v tejto oblasti nikdy nepohybovali. Na tejto zastávke je vždy dosť ľudí a platí to až do večera. Podobne sú na tom ďalšie dve zastávky. Pri zastávke Toryská sú veľké potraviny Billa a vždy tu je dostatok cestujúcich.

Podľa pravidiel dopravného podniku ak stojí na zastávke na znamenie i jeden cestujúci, tak je vodič povinný zastaviť. Cestujúci mu môže dať znamenie, ale nemusí. Z toho jasne vyplýva, že zastávka na znamenie, ktorá je vždy plná ľudí, neprinesie žiadne úspory. Skôr naopak. Prinesie so sebou poriadny chaos. Nehovoriac o tom, že v Bratislave jazdí niekoľko typov autobusov a trolejbusov. Každý typ má inak riešené otváranie dverí a tlačidlo “stop” je na tom ešte horšie. Nikdy neviete, kde ho máte hľadať. Či hore, alebo nad dverami, či niekde úplne inde.

Po zamyslení z toho vychádza, že nová kategorizácia zastávok na Dolných Honoch celkom určite prinesie poriadny zmätok. Dávať znamenie? Alebo nie? Zvoniť, či nie? Výsledkom tohto opatrenia v spomínanej lokalite môžu byť len zmätení nespokojní cestujúci a zase o poriadny kus nervóznejší vodiči, ktorým budeme vyzváňať na ich aj tak ťažko skúšané nervy.

Jednoducho pekná

28.03.2017

Zastávka v centre mesta praskala vo švíkoch. Andrea obišla prístrešok z druhej strany, nechcela sa predierať medzi stojacich ľudí. Vzadu o niekoľko metrov ďalej postávalo niekoľko jedincov, viac »

Nevyužitá príležitosť

13.03.2017

Eva sedí v električke, únava jej sadá na viečka, dnes mala v práci poriadne náročný deň. Ani myslieť sa jej nechce, jediné, čo ako tak vníma je pohyb v dopravnom prostriedku a možno slnečné viac »

Značkové

06.03.2017

Zdena zatvorí za sebou dvere, okamžite sa vyzuje. Na pravej nohe sa rysuje poriadny pľuzgier, asi daň za nové topánky, a to ju predavačka v obchode presviedčala o ich kvalite, vraj značkové, viac »

parkovanie, parkovisko, auto, bratislava

Komunikácia o zavedení parkovania v Bratislave nefunguje, tvrdia poslanci

28.03.2017 23:13

Bratislavskí poslanci prerokujú návrh dodatku Štatútu hlavného mesta Slovenskej republiky Bratislavy, ktorý súvisí s parkovacou politikou.

putin, ruhani

Putin a Rúhání vyjadrili z Kremľa podporu Damasku

28.03.2017 21:35

Rusko a Irán preferujú riešenie sýrskej krízy politickými a diplomatickými prostriedkami a podporujú úsilie Damasku v boji proti terorizmu.

Biely dom, Washington, Obama

Pri Bielom dome zadržali podozrivého muža s balíkom

28.03.2017 21:25

Pri Bielom dome zadržali muža, ktorý niesol balík a mal podozrivé vyjadrenia.

Neil Gorsuch, trump

Trump podpísal dekrét, ktorým končia ekologické regulácie

28.03.2017 21:04

Prezident USA Donald Trump podpísal nariadenie, ktorým zrušil či obmedzil reguláciu na ochranu životného prostredia.

Štatistiky blogu

Počet článkov: 110
Celková čítanosť: 94756x
Priemerná čítanosť článkov: 861x

Autor blogu

Kategórie