Založ si blog

Zastaviť, stáť, alebo ani nie?

Mestská hromadná doprava. Prepravuje obyvateľov istého regiónu z miesta na miesto. Stále viac sa do popredia dostáva otázka jej preferencie. Veľké mestá sa snažia motivovať obyvateľov, aby svoje motorové vozidlá nechali doma.

Ani Bratislava nie je výnimkou. Mestskú hromadnú dopravu má a okolo nej množstvo problémov. Niečo je lepšie, iné zaostáva ďaleko za očakávaniami. Už v predchádzajúcom období boli v meste rozšírené zastávky “na znamenie”. Všetko v poriadku, máme dosť miest, kde naozaj nie je veľký pohyb ľudí. A je celkom zbytočné, aby autobus či trolejbus zastavoval tam, kde nie je žiadny cestujúci.

Celkom na konci letných prázdnin prichádza Dopravný podnik Bratislavy s novými zastávkami na znamenie. Nové pravidlá budú platiť od 1. septembra 2015. Argumenty pre ich zavedenie sú zlepšenie dodržiavania cestovných poriadkov, úspory pohonných hmôt, nižšie opotrebenie vozidla a samozrejme prospech pre životné prostredie. Medzi vymenovanými argumentami je aj lepšia účinnosť klimatizácie v letnom období a v zimnom období znížené úniky tepla v dôsledku menej častého otvárania a zatvárania dverí. Tieto dôvody mi tu akosi nesedia. V bratislavských autobusoch i trolejbusoch už dostatočne dlho funguje dopytové otváranie dverí. Celoplošné otváranie všetkých dverí tu už dávno nemáme. Tak potom aká úspora? Veď vždy sa otvoria len dvere, ktoré použije cestujúci.

Na webovej stránke i v ostatných médiách však najlepšie vyznieva informácia, že k prekategorizovaniu zastávok prišlo z dôvodu výsledkov prieskumov, ktoré ukázali nízku frekvenciu cestujúcich na týchto zastávkach. Celkom zaujímavé by bolo zistiť kto tento prieskum vykonával, akou metodikou a aké boli jeho presné výsledky.

Do zoznamu zastávok na znamenie sa z týchto dôvodov dostali aj zastávky Dudvážska, Hronská a Toryská. Sú to tri po sebe idúce zastávky na Dolných Honoch a všetci, ktorí sa trocha v ich okolí pohybujú vedia, že ide o frekventované zastávky v tejto lokalite. V okolí zastávky Dudvážska sa nachádza zdravotné stredisko i Nákupné centrum Hron, v ktorom je dostatočne veľká predajňa TESCA. Z jednej strany túto zastávku lemuje sídlisko Podunajské Biskupice a z druhej Vrakuňa. Ide o mimoriadne používanú zastávku a kategorizovať ju ako “na znamenie” môžu len ľudia, ktorí sa v tejto oblasti nikdy nepohybovali. Na tejto zastávke je vždy dosť ľudí a platí to až do večera. Podobne sú na tom ďalšie dve zastávky. Pri zastávke Toryská sú veľké potraviny Billa a vždy tu je dostatok cestujúcich.

Podľa pravidiel dopravného podniku ak stojí na zastávke na znamenie i jeden cestujúci, tak je vodič povinný zastaviť. Cestujúci mu môže dať znamenie, ale nemusí. Z toho jasne vyplýva, že zastávka na znamenie, ktorá je vždy plná ľudí, neprinesie žiadne úspory. Skôr naopak. Prinesie so sebou poriadny chaos. Nehovoriac o tom, že v Bratislave jazdí niekoľko typov autobusov a trolejbusov. Každý typ má inak riešené otváranie dverí a tlačidlo “stop” je na tom ešte horšie. Nikdy neviete, kde ho máte hľadať. Či hore, alebo nad dverami, či niekde úplne inde.

Po zamyslení z toho vychádza, že nová kategorizácia zastávok na Dolných Honoch celkom určite prinesie poriadny zmätok. Dávať znamenie? Alebo nie? Zvoniť, či nie? Výsledkom tohto opatrenia v spomínanej lokalite môžu byť len zmätení nespokojní cestujúci a zase o poriadny kus nervóznejší vodiči, ktorým budeme vyzváňať na ich aj tak ťažko skúšané nervy.

Prekvapenie

24.07.2016

Maličká, zmestila sa do dlane, len chvostík ružovej farby bol dlhší ako ona. Očká červené, fúziky dlhé, na dotyk jemná, príjemná, jednoducho biela myška. Andrea nikdy k podobným stvoreniam viac »

Tma

12.07.2016

Zhasla svetlo a chvíľu len tak stála. Ponorená v tme, pozerala von oknom, páčil sa jej pokoj, ktorý vonku panoval. Žiadne prúdy áut, náhliaci sa ľudia, len pouličné lampy, niekoľko svetielok viac »

Pohľad

05.07.2016

Slnečné lúče pomaličky vykúkali spoza vysokých končiarov, nádherný pohľad. Dáša sedí na balkóne a obdivuje okolie, má jej čo ponúknuť. Zvyšok rodiny ešte sladko spí, aj ona by ešte viac »

Lyžiarsky kurz, deti, svah, lyžiari

Lyžiarske kurzy vyplnili hluché obdobie v strediskách

22.02.2017 15:45

Základný lyžiarsky výcvik absolvujú v týchto dňoch v lyžiarskom stredisku v Litmanovej prváci zo Strednej zdravotníckej školy svätého Bazila Veľkého v Prešove.

veľby, vúc, poslanci, velebná miestonsť

Voľby do VÚC a komunálne voľby budú v roku 2022 v jeden deň

22.02.2017 15:38

Novelu Ústavy SR z dielne koaličných poslancov NR SR podpísal prezident Andrej Kiska v stredu.

cigarety, drogy, marihuana

Za marihuanu pôjde študent do väzenia

22.02.2017 15:36

Nepodmienečný trest odňatia slobody na pol roka za drogový zločin potvrdil odvolací senát Krajského súdu v Banskej Bystrici pre 20-ročného stredoškoláka.

terorizmus, terorista, zbraň, vojsko, armáda, vojak, vojna,

Za tip na teroristu sľubujú v Číne odmenu 690-tisíc eur

22.02.2017 15:33

Odmenu až 690-tisíc eur sa rozhodli ponúkať ľuďom úrady v čínskej provincii Sin-ťiang za tip vedúci k zamedzeniu teroristického útoku či dolapeniu militantov.

Štatistiky blogu

Počet článkov: 105
Celková čítanosť: 89429x
Priemerná čítanosť článkov: 852x

Autor blogu

Kategórie