Založ si blog

Zastaviť, stáť, alebo ani nie?

Mestská hromadná doprava. Prepravuje obyvateľov istého regiónu z miesta na miesto. Stále viac sa do popredia dostáva otázka jej preferencie. Veľké mestá sa snažia motivovať obyvateľov, aby svoje motorové vozidlá nechali doma.

Ani Bratislava nie je výnimkou. Mestskú hromadnú dopravu má a okolo nej množstvo problémov. Niečo je lepšie, iné zaostáva ďaleko za očakávaniami. Už v predchádzajúcom období boli v meste rozšírené zastávky “na znamenie”. Všetko v poriadku, máme dosť miest, kde naozaj nie je veľký pohyb ľudí. A je celkom zbytočné, aby autobus či trolejbus zastavoval tam, kde nie je žiadny cestujúci.

Celkom na konci letných prázdnin prichádza Dopravný podnik Bratislavy s novými zastávkami na znamenie. Nové pravidlá budú platiť od 1. septembra 2015. Argumenty pre ich zavedenie sú zlepšenie dodržiavania cestovných poriadkov, úspory pohonných hmôt, nižšie opotrebenie vozidla a samozrejme prospech pre životné prostredie. Medzi vymenovanými argumentami je aj lepšia účinnosť klimatizácie v letnom období a v zimnom období znížené úniky tepla v dôsledku menej častého otvárania a zatvárania dverí. Tieto dôvody mi tu akosi nesedia. V bratislavských autobusoch i trolejbusoch už dostatočne dlho funguje dopytové otváranie dverí. Celoplošné otváranie všetkých dverí tu už dávno nemáme. Tak potom aká úspora? Veď vždy sa otvoria len dvere, ktoré použije cestujúci.

Na webovej stránke i v ostatných médiách však najlepšie vyznieva informácia, že k prekategorizovaniu zastávok prišlo z dôvodu výsledkov prieskumov, ktoré ukázali nízku frekvenciu cestujúcich na týchto zastávkach. Celkom zaujímavé by bolo zistiť kto tento prieskum vykonával, akou metodikou a aké boli jeho presné výsledky.

Do zoznamu zastávok na znamenie sa z týchto dôvodov dostali aj zastávky Dudvážska, Hronská a Toryská. Sú to tri po sebe idúce zastávky na Dolných Honoch a všetci, ktorí sa trocha v ich okolí pohybujú vedia, že ide o frekventované zastávky v tejto lokalite. V okolí zastávky Dudvážska sa nachádza zdravotné stredisko i Nákupné centrum Hron, v ktorom je dostatočne veľká predajňa TESCA. Z jednej strany túto zastávku lemuje sídlisko Podunajské Biskupice a z druhej Vrakuňa. Ide o mimoriadne používanú zastávku a kategorizovať ju ako “na znamenie” môžu len ľudia, ktorí sa v tejto oblasti nikdy nepohybovali. Na tejto zastávke je vždy dosť ľudí a platí to až do večera. Podobne sú na tom ďalšie dve zastávky. Pri zastávke Toryská sú veľké potraviny Billa a vždy tu je dostatok cestujúcich.

Podľa pravidiel dopravného podniku ak stojí na zastávke na znamenie i jeden cestujúci, tak je vodič povinný zastaviť. Cestujúci mu môže dať znamenie, ale nemusí. Z toho jasne vyplýva, že zastávka na znamenie, ktorá je vždy plná ľudí, neprinesie žiadne úspory. Skôr naopak. Prinesie so sebou poriadny chaos. Nehovoriac o tom, že v Bratislave jazdí niekoľko typov autobusov a trolejbusov. Každý typ má inak riešené otváranie dverí a tlačidlo “stop” je na tom ešte horšie. Nikdy neviete, kde ho máte hľadať. Či hore, alebo nad dverami, či niekde úplne inde.

Po zamyslení z toho vychádza, že nová kategorizácia zastávok na Dolných Honoch celkom určite prinesie poriadny zmätok. Dávať znamenie? Alebo nie? Zvoniť, či nie? Výsledkom tohto opatrenia v spomínanej lokalite môžu byť len zmätení nespokojní cestujúci a zase o poriadny kus nervóznejší vodiči, ktorým budeme vyzváňať na ich aj tak ťažko skúšané nervy.

Dobrý pocit

02.04.2017

Dnes si privstala, nikdy nevylihuje dlho v posteli, ale v niektoré dni si dá záležať. Ten dnešný k takým celkom určite patrí, kalendár je už pretočený, asi synovi to nedalo. Pondelok, zvláštny viac »

Jednoducho pekná

28.03.2017

Zastávka v centre mesta praskala vo švíkoch. Andrea obišla prístrešok z druhej strany, nechcela sa predierať medzi stojacich ľudí. Vzadu o niekoľko metrov ďalej postávalo niekoľko jedincov, viac »

Nevyužitá príležitosť

13.03.2017

Eva sedí v električke, únava jej sadá na viečka, dnes mala v práci poriadne náročný deň. Ani myslieť sa jej nechce, jediné, čo ako tak vníma je pohyb v dopravnom prostriedku a možno slnečné viac »

Donald Trump

USA prijímajú nové protiimigračné opatrenia proti ôsmim štátom

25.09.2017 03:55

Americký prezident Donald Trump prijal nové opatrenia proti imigrácii. Týkajú sa ôsmich štátov a začnú platiť 18. októbra.

Steve Mnuchin

Minister Mnuchin: Trump sa chce vyhnúť jadrovej vojne s KĽDR

25.09.2017 00:01

V KĽDR v nedeľu demonštrovali tisíce Severokórejčanov na podporu svojho vodcu Kim Čong-una.

Angela Merkelová

Nemeckí odborníci: AfD sedí pri vládnom stole, v kampani bolo cítiť hnev a napätie

24.09.2017 21:07

"Merkelová aj teraz v kampani robila to, čo robí vždy. Snažila sa zostať taká vágna, ako sa len dá,“ pripomenul pre Pravdu Christian Schweiger z univerzity v Chemnitzi.

sns, slovenska narodna strana, danko

Pokles preferencií SNS: Strana podľa politológov platí za Dankove chyby

24.09.2017 20:00

Koaličná kríza vyprovokovaná šéfom koaličnej SNS Andrejom Dankom prináša národniarom neželaný vedľajší efekt.

Štatistiky blogu

Počet článkov: 111
Celková čítanosť: 109731x
Priemerná čítanosť článkov: 989x

Autor blogu

Kategórie