Založ si blog

Zastaviť, stáť, alebo ani nie?

Mestská hromadná doprava. Prepravuje obyvateľov istého regiónu z miesta na miesto. Stále viac sa do popredia dostáva otázka jej preferencie. Veľké mestá sa snažia motivovať obyvateľov, aby svoje motorové vozidlá nechali doma.

Ani Bratislava nie je výnimkou. Mestskú hromadnú dopravu má a okolo nej množstvo problémov. Niečo je lepšie, iné zaostáva ďaleko za očakávaniami. Už v predchádzajúcom období boli v meste rozšírené zastávky “na znamenie”. Všetko v poriadku, máme dosť miest, kde naozaj nie je veľký pohyb ľudí. A je celkom zbytočné, aby autobus či trolejbus zastavoval tam, kde nie je žiadny cestujúci.

Celkom na konci letných prázdnin prichádza Dopravný podnik Bratislavy s novými zastávkami na znamenie. Nové pravidlá budú platiť od 1. septembra 2015. Argumenty pre ich zavedenie sú zlepšenie dodržiavania cestovných poriadkov, úspory pohonných hmôt, nižšie opotrebenie vozidla a samozrejme prospech pre životné prostredie. Medzi vymenovanými argumentami je aj lepšia účinnosť klimatizácie v letnom období a v zimnom období znížené úniky tepla v dôsledku menej častého otvárania a zatvárania dverí. Tieto dôvody mi tu akosi nesedia. V bratislavských autobusoch i trolejbusoch už dostatočne dlho funguje dopytové otváranie dverí. Celoplošné otváranie všetkých dverí tu už dávno nemáme. Tak potom aká úspora? Veď vždy sa otvoria len dvere, ktoré použije cestujúci.

Na webovej stránke i v ostatných médiách však najlepšie vyznieva informácia, že k prekategorizovaniu zastávok prišlo z dôvodu výsledkov prieskumov, ktoré ukázali nízku frekvenciu cestujúcich na týchto zastávkach. Celkom zaujímavé by bolo zistiť kto tento prieskum vykonával, akou metodikou a aké boli jeho presné výsledky.

Do zoznamu zastávok na znamenie sa z týchto dôvodov dostali aj zastávky Dudvážska, Hronská a Toryská. Sú to tri po sebe idúce zastávky na Dolných Honoch a všetci, ktorí sa trocha v ich okolí pohybujú vedia, že ide o frekventované zastávky v tejto lokalite. V okolí zastávky Dudvážska sa nachádza zdravotné stredisko i Nákupné centrum Hron, v ktorom je dostatočne veľká predajňa TESCA. Z jednej strany túto zastávku lemuje sídlisko Podunajské Biskupice a z druhej Vrakuňa. Ide o mimoriadne používanú zastávku a kategorizovať ju ako “na znamenie” môžu len ľudia, ktorí sa v tejto oblasti nikdy nepohybovali. Na tejto zastávke je vždy dosť ľudí a platí to až do večera. Podobne sú na tom ďalšie dve zastávky. Pri zastávke Toryská sú veľké potraviny Billa a vždy tu je dostatok cestujúcich.

Podľa pravidiel dopravného podniku ak stojí na zastávke na znamenie i jeden cestujúci, tak je vodič povinný zastaviť. Cestujúci mu môže dať znamenie, ale nemusí. Z toho jasne vyplýva, že zastávka na znamenie, ktorá je vždy plná ľudí, neprinesie žiadne úspory. Skôr naopak. Prinesie so sebou poriadny chaos. Nehovoriac o tom, že v Bratislave jazdí niekoľko typov autobusov a trolejbusov. Každý typ má inak riešené otváranie dverí a tlačidlo “stop” je na tom ešte horšie. Nikdy neviete, kde ho máte hľadať. Či hore, alebo nad dverami, či niekde úplne inde.

Po zamyslení z toho vychádza, že nová kategorizácia zastávok na Dolných Honoch celkom určite prinesie poriadny zmätok. Dávať znamenie? Alebo nie? Zvoniť, či nie? Výsledkom tohto opatrenia v spomínanej lokalite môžu byť len zmätení nespokojní cestujúci a zase o poriadny kus nervóznejší vodiči, ktorým budeme vyzváňať na ich aj tak ťažko skúšané nervy.

Dobrý pocit

02.04.2017

Dnes si privstala, nikdy nevylihuje dlho v posteli, ale v niektoré dni si dá záležať. Ten dnešný k takým celkom určite patrí, kalendár je už pretočený, asi synovi to nedalo. Pondelok, zvláštny viac »

Jednoducho pekná

28.03.2017

Zastávka v centre mesta praskala vo švíkoch. Andrea obišla prístrešok z druhej strany, nechcela sa predierať medzi stojacich ľudí. Vzadu o niekoľko metrov ďalej postávalo niekoľko jedincov, viac »

Nevyužitá príležitosť

13.03.2017

Eva sedí v električke, únava jej sadá na viečka, dnes mala v práci poriadne náročný deň. Ani myslieť sa jej nechce, jediné, čo ako tak vníma je pohyb v dopravnom prostriedku a možno slnečné viac »

škola, učiteľ, žiaci

ZMOS súhlasí so zvýšením učiteľských platov, odmieta však dvojité navýšenie

20.07.2017 16:14

Združenie miest a obcí Slovenska súhlasí s kompromisným návrhom na zvýšenie tarifných platov pedagogickým a odborným zamestnancom škôl od 1. septembra o šesť percent.

PREMIÉR: Stretnutie s izraelským premiérom

Netanjahuovo naduté napádanie EÚ je ‘šialené’, píše denník Haarec

20.07.2017 16:03

Ostrý výpad izraelského premiéra Benjamina Netanjahua proti Európskej únii, ktorý v Budapešti omylom unikol do slúchadiel novinárov, bol politicky premyslený - a diplomaticky dementný. Napísal to dnes denník Haarec.

polsko, polsky parlament, parlament, pravo a spravodlivost,  Jaroslaw Kaczyńsky

Poľský Sejm schválil kontroverzný zákon o najvyššom súde

20.07.2017 16:00

Dolná komora poľského parlamentu, Sejm, schválila kontroverzný zákon o reorganizácii najvyššieho súdu.

euro, peniaze, EU, európska únia, €, mena, ECB, Európska centrálna banka, holuby,

Pomoc zadlženým krajinám eurozóny funguje už sedem rokov

20.07.2017 16:00

Už sedem rokov funguje tzv. európsky mechanizmus pre stabilitu, nazývaný euroval. Pomáha krajinám platiacim eurom, ktoré sa ocitnú v problémoch.

Štatistiky blogu

Počet článkov: 111
Celková čítanosť: 105252x
Priemerná čítanosť článkov: 948x

Autor blogu

Kategórie