Založ si blog

Ale sa čudovali

Letná turistická sezóna v plnom prúde. Na Dunaji kotvili veľké lode a na nábreží zastavovali autobusy plné turistov. Bratislavu spaľovala horúčava, ale i napriek tomu mesto križovali jednotlivé skupinky turistov zo všakovakých kútov sveta.

Turistickí sprievodcovia boli zavalení prácou. Každý z nich sledoval svoju skupinu podobne ako mama sliepka svoje mladé. Aby sa im neroztratili a zostali pekne pokope. Z jedného kúta počuť nemčinu, z opačného angličtinu a do toho sa mieša aj ruština.

Na mieste vyhradenom na parkovanie turistických autobusov pomaly zaparkuje už na prvý pohľad luxusný autobus. Po malých problémoch s parkovaním sa otvoria dvere autobusu a postupne sa z neho tmolia ďalší návštevníci nášho hlavného mesta. Zoradia sa a spoločne sa presúvajú priamo do centra Bratislavy. Ešte prejsť cez cestu s električkovou traťou a prehliadka mesta môže začať. Semafor však signalizuje červenú. Skupina turistov zostáva civilizovane stáť a čaká na ďalšie povely semaforu.

Aj na náprotivnej strane ulice sa zhromaždí pomerne veľká skupina ľudí a niekoľko ďalších jednotlivcov, očividne našinci. Červená na semafore ich vôbec nezaujíma. Jeho povel “stáť” im nič nehovorí. Vydávajú sa na cestu a riskantne sa prepletajú pomedzi idúce autá. Oproti stojaci japonskí turisti pozerajú na semafor. Stále červená. Nechápu, stoja a čudujú sa. Až sa na semafore rozsvieti zelené svetlo, skupinka turistov sa pohne a prejde na druhú stranu ulice. Prehliadka mesta sa začína.

V tej chvíli sa človeka zmocní akýsi zvláštny pocit, že táto situácia mlčky o niečom vypovedá.

Dobrý pocit

02.04.2017

Dnes si privstala, nikdy nevylihuje dlho v posteli, ale v niektoré dni si dá záležať. Ten dnešný k takým celkom určite patrí, kalendár je už pretočený, asi synovi to nedalo. Pondelok, zvláštny viac »

Jednoducho pekná

28.03.2017

Zastávka v centre mesta praskala vo švíkoch. Andrea obišla prístrešok z druhej strany, nechcela sa predierať medzi stojacich ľudí. Vzadu o niekoľko metrov ďalej postávalo niekoľko jedincov, viac »

Nevyužitá príležitosť

13.03.2017

Eva sedí v električke, únava jej sadá na viečka, dnes mala v práci poriadne náročný deň. Ani myslieť sa jej nechce, jediné, čo ako tak vníma je pohyb v dopravnom prostriedku a možno slnečné viac »

škola, učiteľ, žiaci

ZMOS súhlasí so zvýšením učiteľských platov, odmieta však dvojité navýšenie

20.07.2017 16:14

Združenie miest a obcí Slovenska súhlasí s kompromisným návrhom na zvýšenie tarifných platov pedagogickým a odborným zamestnancom škôl od 1. septembra o šesť percent.

PREMIÉR: Stretnutie s izraelským premiérom

Netanjahuovo naduté napádanie EÚ je ‘šialené’, píše denník Haarec

20.07.2017 16:03

Ostrý výpad izraelského premiéra Benjamina Netanjahua proti Európskej únii, ktorý v Budapešti omylom unikol do slúchadiel novinárov, bol politicky premyslený - a diplomaticky dementný. Napísal to dnes denník Haarec.

polsko, polsky parlament, parlament, pravo a spravodlivost,  Jaroslaw Kaczyńsky

Poľský Sejm schválil kontroverzný zákon o najvyššom súde

20.07.2017 16:00

Dolná komora poľského parlamentu, Sejm, schválila kontroverzný zákon o reorganizácii najvyššieho súdu.

euro, peniaze, EU, európska únia, €, mena, ECB, Európska centrálna banka, holuby,

Pomoc zadlženým krajinám eurozóny funguje už sedem rokov

20.07.2017 16:00

Už sedem rokov funguje tzv. európsky mechanizmus pre stabilitu, nazývaný euroval. Pomáha krajinám platiacim eurom, ktoré sa ocitnú v problémoch.

Štatistiky blogu

Počet článkov: 111
Celková čítanosť: 105241x
Priemerná čítanosť článkov: 948x

Autor blogu

Kategórie