Založ si blog

Radšej ich odvezme

Hlavné mesto reprezentuje svoju krajinu. Malo by byť jej zrkadlom. Návštevníkom a turistom ukazuje svoje krásy a podľa neho sa posudzuje zvyšok krajiny. Niektoré hlavné mestá sú väčšie, iné menšie. Každé z nich má čo ponúknuť.

A čo Bratislava?

Bratislava patrí k tým menším, ale má svoje čaro. Alebo sú to už časy dávno minulé?

Zvyčajne sa človek v meste tak ponáhľa, že si ani nestíha všímať okolie. Jedno jesenné predpoludnie mi ponúklo trocha času nazvyš. Slniečko sa nechcelo usmievať, akoby niečo vopred tušilo. Nič to, ani oblačno nie je najhoršie. Vydala som sa teda na prechádzku po našom hlavnom meste.

Štúrova ulica je pod paľbou stavebných prác, ktoré súvisia s výstavou nového bratislavského mosta. Komplikovanú situáciu ešte umocňuje rekonštrukcia električkovej trate na Vajanského nábreží. Samá rozkopávka, hluk a špina. Nič pre mňa. Radšej sa prejdem uličkami k budove Reduty. Neviem si vybrať po ktorej strane ulice kráčať. Ulice lemujú celkom pekné historické budovy. Ale pozornejší pohľad na ich fasády ma upozorňuje na hroziace nebezpečenstvo. Nikto nevie kedy z nich opadne kus omietky či muriva.

Už som pri budove Reduty, ktorá ma presviedča, že naši predkovia vedeli ako na to. Bola postavená v rokoch 1913 až 1919 na mieste starej mestskej sýpky, ktorá sa koncom 19. storočia prestala používať. Projekt zhotovili budapeštianski architekti.

Pokračujem na najznámejšie námestie v meste, ktoré by malo byť jeho pýchou. Kráčam pomaly, ale aj tak každú chvíľu zakopnem. Bodaj by aj nie, drobné dlažobné kocky sú na mnohých miestach povyhadzované kade-tade. Na iných miestach zase chýbajú, pri troche šťastia hrozí vyvrtnutie členka.

Na Rybárskej bráne ma asi najviac upútala špinavá, mastná dlažba. Na mňa pôsobila dosť odpudzujúco. Trocha poriadku okolo sedení reštaurácií by určite nezaškodilo.

Zabočím na Laurinskú ulicu. Oproti mne sa šinie turistický vláčik plný turistov, ktorí z pohodlia vláčika obdivujú naše mesto. Na tejto ulici je dlažba v katastrofálnom stave. Dlažobné kocky sú rozbité a tie ktoré ešte odolali sa hojdajú hore-dole. Riziko úrazu je skutočne veľké. Punc dôstojnosti tejto ulici nedodá ani Filmový chodník slávy pred Mestským divadlom P. O. Hviezdoslava. Jediným osviežením bol štýlovo oblečený mladík, ktorý z pojazdného autíčka ponúkal okoloidúcim voňavú kávičku.

Dostala som sa až na Kamenné námestie, ktoré má jednoznačne svoje lepšie časy už dávno za sebou. Pokračovala som hore Námestím SNP. Vetrík pofukoval celkom mierne, ale aj tak si na námestí našiel dostatok špiny s ktorou sa pohrával. Zmocnil sa ma pocit, že za dlhé roky sa v tomto priestore nič nezmenilo. Teda k lepšiemu určite nie.

Keď už mám trocha času nakuknem aj na Jedlíkovu ulicu. Nespravila som dobre. Špinavé okolie ma jednoznačne presvedčilo, že sem radšej nechodiť. Bolo to horšie ako som si myslela. V priľahlých stravovacích zariadeniach by som sa určite nenechala ponúknuť. Radšej zostanem hladná.

Prechádzka po našom hlavnom meste ma znechutila, žiadalo sa mi trocha kultúrnejšie prostredie. Zašla som do blízkeho kníhkupectva a pri šálke horúcej kávy som sama sebe priznala, že čaro Bratislavy dostáva poriadne na frak. A to som prešla len kúsok mesta. Pokiaľ sa v našom hlavnom meste niečo nezmení, bude lepšie prichádzajúcich turistov voziť v turistických vláčikoch. Neprídu k úrazu a možno neodhalia všetky krásy nášho mesta.

Prekvapenie

24.07.2016

Maličká, zmestila sa do dlane, len chvostík ružovej farby bol dlhší ako ona. Očká červené, fúziky dlhé, na dotyk jemná, príjemná, jednoducho biela myška. Andrea nikdy k podobným stvoreniam viac »

Tma

12.07.2016

Zhasla svetlo a chvíľu len tak stála. Ponorená v tme, pozerala von oknom, páčil sa jej pokoj, ktorý vonku panoval. Žiadne prúdy áut, náhliaci sa ľudia, len pouličné lampy, niekoľko svetielok viac »

Pohľad

05.07.2016

Slnečné lúče pomaličky vykúkali spoza vysokých končiarov, nádherný pohľad. Dáša sedí na balkóne a obdivuje okolie, má jej čo ponúknuť. Zvyšok rodiny ešte sladko spí, aj ona by ešte viac »

Lyžiarsky kurz, deti, svah, lyžiari

Lyžiarske kurzy vyplnili hluché obdobie v strediskách

22.02.2017 15:45

Základný lyžiarsky výcvik absolvujú v týchto dňoch v lyžiarskom stredisku v Litmanovej prváci zo Strednej zdravotníckej školy svätého Bazila Veľkého v Prešove.

veľby, vúc, poslanci, velebná miestonsť

Voľby do VÚC a komunálne voľby budú v roku 2022 v jeden deň

22.02.2017 15:38

Novelu Ústavy SR z dielne koaličných poslancov NR SR podpísal prezident Andrej Kiska v stredu.

cigarety, drogy, marihuana

Za marihuanu pôjde študent do väzenia

22.02.2017 15:36

Nepodmienečný trest odňatia slobody na pol roka za drogový zločin potvrdil odvolací senát Krajského súdu v Banskej Bystrici pre 20-ročného stredoškoláka.

terorizmus, terorista, zbraň, vojsko, armáda, vojak, vojna,

Za tip na teroristu sľubujú v Číne odmenu 690-tisíc eur

22.02.2017 15:33

Odmenu až 690-tisíc eur sa rozhodli ponúkať ľuďom úrady v čínskej provincii Sin-ťiang za tip vedúci k zamedzeniu teroristického útoku či dolapeniu militantov.

Štatistiky blogu

Počet článkov: 105
Celková čítanosť: 89414x
Priemerná čítanosť článkov: 852x

Autor blogu

Kategórie