Založ si blog

Radšej ich odvezme

Hlavné mesto reprezentuje svoju krajinu. Malo by byť jej zrkadlom. Návštevníkom a turistom ukazuje svoje krásy a podľa neho sa posudzuje zvyšok krajiny. Niektoré hlavné mestá sú väčšie, iné menšie. Každé z nich má čo ponúknuť.

A čo Bratislava?

Bratislava patrí k tým menším, ale má svoje čaro. Alebo sú to už časy dávno minulé?

Zvyčajne sa človek v meste tak ponáhľa, že si ani nestíha všímať okolie. Jedno jesenné predpoludnie mi ponúklo trocha času nazvyš. Slniečko sa nechcelo usmievať, akoby niečo vopred tušilo. Nič to, ani oblačno nie je najhoršie. Vydala som sa teda na prechádzku po našom hlavnom meste.

Štúrova ulica je pod paľbou stavebných prác, ktoré súvisia s výstavou nového bratislavského mosta. Komplikovanú situáciu ešte umocňuje rekonštrukcia električkovej trate na Vajanského nábreží. Samá rozkopávka, hluk a špina. Nič pre mňa. Radšej sa prejdem uličkami k budove Reduty. Neviem si vybrať po ktorej strane ulice kráčať. Ulice lemujú celkom pekné historické budovy. Ale pozornejší pohľad na ich fasády ma upozorňuje na hroziace nebezpečenstvo. Nikto nevie kedy z nich opadne kus omietky či muriva.

Už som pri budove Reduty, ktorá ma presviedča, že naši predkovia vedeli ako na to. Bola postavená v rokoch 1913 až 1919 na mieste starej mestskej sýpky, ktorá sa koncom 19. storočia prestala používať. Projekt zhotovili budapeštianski architekti.

Pokračujem na najznámejšie námestie v meste, ktoré by malo byť jeho pýchou. Kráčam pomaly, ale aj tak každú chvíľu zakopnem. Bodaj by aj nie, drobné dlažobné kocky sú na mnohých miestach povyhadzované kade-tade. Na iných miestach zase chýbajú, pri troche šťastia hrozí vyvrtnutie členka.

Na Rybárskej bráne ma asi najviac upútala špinavá, mastná dlažba. Na mňa pôsobila dosť odpudzujúco. Trocha poriadku okolo sedení reštaurácií by určite nezaškodilo.

Zabočím na Laurinskú ulicu. Oproti mne sa šinie turistický vláčik plný turistov, ktorí z pohodlia vláčika obdivujú naše mesto. Na tejto ulici je dlažba v katastrofálnom stave. Dlažobné kocky sú rozbité a tie ktoré ešte odolali sa hojdajú hore-dole. Riziko úrazu je skutočne veľké. Punc dôstojnosti tejto ulici nedodá ani Filmový chodník slávy pred Mestským divadlom P. O. Hviezdoslava. Jediným osviežením bol štýlovo oblečený mladík, ktorý z pojazdného autíčka ponúkal okoloidúcim voňavú kávičku.

Dostala som sa až na Kamenné námestie, ktoré má jednoznačne svoje lepšie časy už dávno za sebou. Pokračovala som hore Námestím SNP. Vetrík pofukoval celkom mierne, ale aj tak si na námestí našiel dostatok špiny s ktorou sa pohrával. Zmocnil sa ma pocit, že za dlhé roky sa v tomto priestore nič nezmenilo. Teda k lepšiemu určite nie.

Keď už mám trocha času nakuknem aj na Jedlíkovu ulicu. Nespravila som dobre. Špinavé okolie ma jednoznačne presvedčilo, že sem radšej nechodiť. Bolo to horšie ako som si myslela. V priľahlých stravovacích zariadeniach by som sa určite nenechala ponúknuť. Radšej zostanem hladná.

Prechádzka po našom hlavnom meste ma znechutila, žiadalo sa mi trocha kultúrnejšie prostredie. Zašla som do blízkeho kníhkupectva a pri šálke horúcej kávy som sama sebe priznala, že čaro Bratislavy dostáva poriadne na frak. A to som prešla len kúsok mesta. Pokiaľ sa v našom hlavnom meste niečo nezmení, bude lepšie prichádzajúcich turistov voziť v turistických vláčikoch. Neprídu k úrazu a možno neodhalia všetky krásy nášho mesta.

Dobrý pocit

02.04.2017

Dnes si privstala, nikdy nevylihuje dlho v posteli, ale v niektoré dni si dá záležať. Ten dnešný k takým celkom určite patrí, kalendár je už pretočený, asi synovi to nedalo. Pondelok, zvláštny viac »

Jednoducho pekná

28.03.2017

Zastávka v centre mesta praskala vo švíkoch. Andrea obišla prístrešok z druhej strany, nechcela sa predierať medzi stojacich ľudí. Vzadu o niekoľko metrov ďalej postávalo niekoľko jedincov, viac »

Nevyužitá príležitosť

13.03.2017

Eva sedí v električke, únava jej sadá na viečka, dnes mala v práci poriadne náročný deň. Ani myslieť sa jej nechce, jediné, čo ako tak vníma je pohyb v dopravnom prostriedku a možno slnečné viac »

Donald Trump

USA prijímajú nové protiimigračné opatrenia proti ôsmim štátom

25.09.2017 03:55

Americký prezident Donald Trump prijal nové opatrenia proti imigrácii. Týkajú sa ôsmich štátov a začnú platiť 18. októbra.

Steve Mnuchin

Minister Mnuchin: Trump sa chce vyhnúť jadrovej vojne s KĽDR

25.09.2017 00:01

V KĽDR v nedeľu demonštrovali tisíce Severokórejčanov na podporu svojho vodcu Kim Čong-una.

Angela Merkelová

Nemeckí odborníci: AfD sedí pri vládnom stole, v kampani bolo cítiť hnev a napätie

24.09.2017 21:07

"Merkelová aj teraz v kampani robila to, čo robí vždy. Snažila sa zostať taká vágna, ako sa len dá,“ pripomenul pre Pravdu Christian Schweiger z univerzity v Chemnitzi.

sns, slovenska narodna strana, danko

Pokles preferencií SNS: Strana podľa politológov platí za Dankove chyby

24.09.2017 20:00

Koaličná kríza vyprovokovaná šéfom koaličnej SNS Andrejom Dankom prináša národniarom neželaný vedľajší efekt.

Štatistiky blogu

Počet článkov: 111
Celková čítanosť: 109700x
Priemerná čítanosť článkov: 988x

Autor blogu

Kategórie