Založ si blog

Veľký dlh

Ešte ju nazývajú mladou. Žiadna tínedžerka, ale také mladé ucho po skončení školy. Vysoká škola skončila a bolo treba rýchlo sa zaradiť do života. Ľahko sa povie, ťažšie vykoná.

Dnes majestátne štátnice a zajtra tvrdá realita života. Vitaj medzi dospelými. Mirka nepatrila medzi rozmaznaných, vedela čo je život. Pochádza z Oravy a tam sa s nimi nikto nemaznal. Vychovávať päť detí nie je žiadna prechádzka ružovou záhradou. Jej mama je obdivuhodná žena, nikdy sa nesťažovala a znášala všetky ťarchy. Otec odchádzal z domu na týždňovky a všetko ležalo len na pleciach krehkej ženy. Krehká, ale silná a odolná je jej mamička.

Mirka bolo odmala rodenou učiteľkou. Teda, ona by to o sebe netvrdila, veď ako by aj mohla. Ale citlivému oku jej mamy to neušlo. Pri každej príležitosti sa hrala na školu a učila mladších súrodencov, ale i deti z okolia. Už vtedy sa ich blízka suseda smiala a vravela: “Zuzka, ty máš doma hotovú pani učiteľku.”

Ale vtedy ešte bola dieťa a detské sny sú často odlišné od reality. V jej prípade to však neplatilo. Práve naopak, záujem o toto povolanie sa v nej postupne s pribúdajúcim vekom prehlboval. Na základnej škole patrila medzi najšikovnejších a neskôr svoje schopnosti ukazovala na gymnáziu. Profesorky ju vyzdvihovali pri každej príležitosti. Mirka napriek výsledkom zostala skromná a nápomocná svojej mame. Popri školských povinnostiach si vedela zastať aj robotu v domácnosti.

Keď sa priblížil maturitný ročník mama s ockom boli na ňu právom hrdí. Srdce však bolo smutné. Stále viac si uvedomovala, že štúdium na vysokej škole by znamenalo odlúčenie od rodiny. A to nechcela dopustiť, radšej by sa vzdala svojho detského sna. Citlivá mama však vedela, že jej detskú túžbu musí splniť, zaslúži si to. Tak sa dohodli, že pôjde študovať učiteľstvo do Bratislavy.

Mirka veľkú vzdialenosť znášala dosť ťažko, najmä v začiatkoch štúdia. Neskôr si zvykla. Podarilo sa jej nájsť si brigádu pri deťoch. Bola to práca, ktorá ju napĺňala, pomáhala jej zabezpečovať si vo veľkom meste potrebné výdavky a z času na čas aj niečo ušetrila. Domov chodila tak často ako sa dalo. Tešila sa na mamu i ocka, len tie lúčenia znášala ťažko.

Ale už je všetko ako má byť. Mirka je doma pri rodičoch a súrodencoch. V základnej škole, kde kedysi drala školské lavice, dostala svoju prvú pracovnú príležitosť. Jedna učiteľka odišla do dôchodku a ona zastane jej miesto. Bude učiť siedmakov. Bude to pre ňu náročné, predsa len sama je ešte mladá a vybudovať si autoritu u tejto vekovej kategórie nie je ľahké.

Mirka však túto ponuku berie ako možnosť na veľký návrat. Chce všetkým dokázať, že sa narodila učiteľkou. A obetavej mame i ockovi bude splácať veľký dlh.

 

Dobrý pocit

02.04.2017

Dnes si privstala, nikdy nevylihuje dlho v posteli, ale v niektoré dni si dá záležať. Ten dnešný k takým celkom určite patrí, kalendár je už pretočený, asi synovi to nedalo. Pondelok, zvláštny viac »

Jednoducho pekná

28.03.2017

Zastávka v centre mesta praskala vo švíkoch. Andrea obišla prístrešok z druhej strany, nechcela sa predierať medzi stojacich ľudí. Vzadu o niekoľko metrov ďalej postávalo niekoľko jedincov, viac »

Nevyužitá príležitosť

13.03.2017

Eva sedí v električke, únava jej sadá na viečka, dnes mala v práci poriadne náročný deň. Ani myslieť sa jej nechce, jediné, čo ako tak vníma je pohyb v dopravnom prostriedku a možno slnečné viac »

GLOBSEC, Miroslav Lajčík

GLOBSEC: Lajčákovi chýba platforma na pragmatickú debatu s Ruskom

27.05.2017 20:43, aktualizované: 21:16

Otvorená komunikácia s Ruskom aj o témach vyvolávajúcich rozdielne názory je dôležitá, tvrdí slovenský minister zahraničných vecí Miroslav Lajčák.

G7, protest

Talianska polícia použila slzotvorný plyn proti demonštrantom k summitu G7

27.05.2017 20:08

Talianska polícia v meste Giardini Naxos na talianskom ostrove Sicília použila slzotvorný plyn proti demonštrantom z radov anarchistov, komunistov a antiglobalistov.

evakuácia, Houston, nemocnica, Bena Tauba, streľba, ľudia, pacienti

Hrozba v londýnskom divadle Old Vic Theatre bola falošná

27.05.2017 18:29, aktualizované: 18:49

Britská polícia v sobotu pre nešpecifikovanú bezpečnostnú hrozbu nariadila evakuáciu návštevníkov divadla. Pri prehliadke objektu však polícia neobjavila nič podozrivé.

Rodrigo Duterte

Filipínska vláda zrušila mierové rokovania s povstalcami

27.05.2017 17:38

Filipínska vláda v sobotu zrušila ďalšie plánované mierové rozhovory s komunistickými povstalcami.

Štatistiky blogu

Počet článkov: 111
Celková čítanosť: 99969x
Priemerná čítanosť článkov: 901x

Autor blogu

Kategórie