Založ si blog

Veľký dlh

Ešte ju nazývajú mladou. Žiadna tínedžerka, ale také mladé ucho po skončení školy. Vysoká škola skončila a bolo treba rýchlo sa zaradiť do života. Ľahko sa povie, ťažšie vykoná.

Dnes majestátne štátnice a zajtra tvrdá realita života. Vitaj medzi dospelými. Mirka nepatrila medzi rozmaznaných, vedela čo je život. Pochádza z Oravy a tam sa s nimi nikto nemaznal. Vychovávať päť detí nie je žiadna prechádzka ružovou záhradou. Jej mama je obdivuhodná žena, nikdy sa nesťažovala a znášala všetky ťarchy. Otec odchádzal z domu na týždňovky a všetko ležalo len na pleciach krehkej ženy. Krehká, ale silná a odolná je jej mamička.

Mirka bolo odmala rodenou učiteľkou. Teda, ona by to o sebe netvrdila, veď ako by aj mohla. Ale citlivému oku jej mamy to neušlo. Pri každej príležitosti sa hrala na školu a učila mladších súrodencov, ale i deti z okolia. Už vtedy sa ich blízka suseda smiala a vravela: “Zuzka, ty máš doma hotovú pani učiteľku.”

Ale vtedy ešte bola dieťa a detské sny sú často odlišné od reality. V jej prípade to však neplatilo. Práve naopak, záujem o toto povolanie sa v nej postupne s pribúdajúcim vekom prehlboval. Na základnej škole patrila medzi najšikovnejších a neskôr svoje schopnosti ukazovala na gymnáziu. Profesorky ju vyzdvihovali pri každej príležitosti. Mirka napriek výsledkom zostala skromná a nápomocná svojej mame. Popri školských povinnostiach si vedela zastať aj robotu v domácnosti.

Keď sa priblížil maturitný ročník mama s ockom boli na ňu právom hrdí. Srdce však bolo smutné. Stále viac si uvedomovala, že štúdium na vysokej škole by znamenalo odlúčenie od rodiny. A to nechcela dopustiť, radšej by sa vzdala svojho detského sna. Citlivá mama však vedela, že jej detskú túžbu musí splniť, zaslúži si to. Tak sa dohodli, že pôjde študovať učiteľstvo do Bratislavy.

Mirka veľkú vzdialenosť znášala dosť ťažko, najmä v začiatkoch štúdia. Neskôr si zvykla. Podarilo sa jej nájsť si brigádu pri deťoch. Bola to práca, ktorá ju napĺňala, pomáhala jej zabezpečovať si vo veľkom meste potrebné výdavky a z času na čas aj niečo ušetrila. Domov chodila tak často ako sa dalo. Tešila sa na mamu i ocka, len tie lúčenia znášala ťažko.

Ale už je všetko ako má byť. Mirka je doma pri rodičoch a súrodencoch. V základnej škole, kde kedysi drala školské lavice, dostala svoju prvú pracovnú príležitosť. Jedna učiteľka odišla do dôchodku a ona zastane jej miesto. Bude učiť siedmakov. Bude to pre ňu náročné, predsa len sama je ešte mladá a vybudovať si autoritu u tejto vekovej kategórie nie je ľahké.

Mirka však túto ponuku berie ako možnosť na veľký návrat. Chce všetkým dokázať, že sa narodila učiteľkou. A obetavej mame i ockovi bude splácať veľký dlh.

 

Prekvapenie

24.07.2016

Maličká, zmestila sa do dlane, len chvostík ružovej farby bol dlhší ako ona. Očká červené, fúziky dlhé, na dotyk jemná, príjemná, jednoducho biela myška. Andrea nikdy k podobným stvoreniam viac »

Tma

12.07.2016

Zhasla svetlo a chvíľu len tak stála. Ponorená v tme, pozerala von oknom, páčil sa jej pokoj, ktorý vonku panoval. Žiadne prúdy áut, náhliaci sa ľudia, len pouličné lampy, niekoľko svetielok viac »

Pohľad

05.07.2016

Slnečné lúče pomaličky vykúkali spoza vysokých končiarov, nádherný pohľad. Dáša sedí na balkóne a obdivuje okolie, má jej čo ponúknuť. Zvyšok rodiny ešte sladko spí, aj ona by ešte viac »

Lyžiarsky kurz, deti, svah, lyžiari

Lyžiarske kurzy vyplnili hluché obdobie v strediskách

22.02.2017 15:45

Základný lyžiarsky výcvik absolvujú v týchto dňoch v lyžiarskom stredisku v Litmanovej prváci zo Strednej zdravotníckej školy svätého Bazila Veľkého v Prešove.

veľby, vúc, poslanci, velebná miestonsť

Voľby do VÚC a komunálne voľby budú v roku 2022 v jeden deň

22.02.2017 15:38

Novelu Ústavy SR z dielne koaličných poslancov NR SR podpísal prezident Andrej Kiska v stredu.

cigarety, drogy, marihuana

Za marihuanu pôjde študent do väzenia

22.02.2017 15:36

Nepodmienečný trest odňatia slobody na pol roka za drogový zločin potvrdil odvolací senát Krajského súdu v Banskej Bystrici pre 20-ročného stredoškoláka.

terorizmus, terorista, zbraň, vojsko, armáda, vojak, vojna,

Za tip na teroristu sľubujú v Číne odmenu 690-tisíc eur

22.02.2017 15:33

Odmenu až 690-tisíc eur sa rozhodli ponúkať ľuďom úrady v čínskej provincii Sin-ťiang za tip vedúci k zamedzeniu teroristického útoku či dolapeniu militantov.

Štatistiky blogu

Počet článkov: 105
Celková čítanosť: 89443x
Priemerná čítanosť článkov: 852x

Autor blogu

Kategórie