Založ si blog

Takých dobrákov už bolo

Skoro ráno si prišla pani jeseň na svoje. Ukázala rozličné hmlové kúzla a chlad zaliezal pod akékoľvek oblečenie. Ale vychádzajúce slnko si nedalo povedať, postupne sa predieralo cez obláčiky hmly a domáhalo sa pozornosti.

Lákavé počasie vyhnalo do terénu cyklistov, turistov i zarytých domasedov. Ani tí nedokázali odolať farebnej jesennej kráse vyšperkovanej teplými slnečnými lúčmi. Promenáda pri rieke prilákala rodiny s deťmi, mladých i starších. Prechádzali sa v skupinkách, vo dvojiciach, ale veľa bolo i osamelých. Sem tam sa objavil bicykel a našli sa aj korčule. Niekto zvolil beh, iní svižné tempo či prechádzkovú pohodu.

Nikto sa nemusel ponáhľať, zo všetkých sálala víkendová pohoda. Popri nohách sa mnohým motali štvornohí miláčikovia. Hravo behali po kôpkach jesenného lístia, ktoré vietor poodnášal zo stromov. Voda v rieke sa trblietala a jasná obloha ponúkala zaujímavé výhľady. Bola by škoda nezastaviť a nepokochať sa.

Tak stojíme na boku, obdivujeme krásy, ktoré len príroda dokáže ponúknuť. Sme zaujatí, okolie nevnímame. Odrazu pri nás zastane štvornohý priateľ, nedá sa použiť slovo miláčik. Bol trošku väčší, vysoký tak skoro do pása štandardne vysokého dospelého človeka. Z pootvorenej papule mu tiekli sliny, nemal náhubok a pohyboval sa celkom samostatne. Jeho blízka prítomnosť v nás vyvolávala poriadny rešpekt a možno aj obavy.

Obzeráme sa dookola a v diaľke zbadáme štíhlu ženu s úsmevom na perách. Netušíme komu patrí úsmev, či psovi alebo nám. Ale určite vieme, že nám nie je všetko jedno. No konečne, hompáľajúce vodidlo v ruke signalizuje príslušnosť k zvieraťu. Panička pokojne pokračuje v ceste a keď nás míňa, zahlási: “Je to dobráčisko.”

Zviera pozrie za pani domácou a pomalým krokom pokračuje v trase. Chuť pozorovať krásy okolo seba nás už opustila. Radšej sa vydáme na cestu opačným smerom a potichu každý pre seba premýšľame. “Dobráčisko”, možno áno, ale takých psích  dobráčiskov už tu bolo. Chcelo by to náhubok a vodidlo.

Dobrý pocit

02.04.2017

Dnes si privstala, nikdy nevylihuje dlho v posteli, ale v niektoré dni si dá záležať. Ten dnešný k takým celkom určite patrí, kalendár je už pretočený, asi synovi to nedalo. Pondelok, zvláštny viac »

Jednoducho pekná

28.03.2017

Zastávka v centre mesta praskala vo švíkoch. Andrea obišla prístrešok z druhej strany, nechcela sa predierať medzi stojacich ľudí. Vzadu o niekoľko metrov ďalej postávalo niekoľko jedincov, viac »

Nevyužitá príležitosť

13.03.2017

Eva sedí v električke, únava jej sadá na viečka, dnes mala v práci poriadne náročný deň. Ani myslieť sa jej nechce, jediné, čo ako tak vníma je pohyb v dopravnom prostriedku a možno slnečné viac »

škola, učiteľ, žiaci

ZMOS súhlasí so zvýšením učiteľských platov, odmieta však dvojité navýšenie

20.07.2017 16:14

Združenie miest a obcí Slovenska súhlasí s kompromisným návrhom na zvýšenie tarifných platov pedagogickým a odborným zamestnancom škôl od 1. septembra o šesť percent.

PREMIÉR: Stretnutie s izraelským premiérom

Netanjahuovo naduté napádanie EÚ je ‘šialené’, píše denník Haarec

20.07.2017 16:03

Ostrý výpad izraelského premiéra Benjamina Netanjahua proti Európskej únii, ktorý v Budapešti omylom unikol do slúchadiel novinárov, bol politicky premyslený - a diplomaticky dementný. Napísal to dnes denník Haarec.

polsko, polsky parlament, parlament, pravo a spravodlivost,  Jaroslaw Kaczyńsky

Poľský Sejm schválil kontroverzný zákon o najvyššom súde

20.07.2017 16:00

Dolná komora poľského parlamentu, Sejm, schválila kontroverzný zákon o reorganizácii najvyššieho súdu.

euro, peniaze, EU, európska únia, €, mena, ECB, Európska centrálna banka, holuby,

Pomoc zadlženým krajinám eurozóny funguje už sedem rokov

20.07.2017 16:00

Už sedem rokov funguje tzv. európsky mechanizmus pre stabilitu, nazývaný euroval. Pomáha krajinám platiacim eurom, ktoré sa ocitnú v problémoch.

Štatistiky blogu

Počet článkov: 111
Celková čítanosť: 105236x
Priemerná čítanosť článkov: 948x

Autor blogu

Kategórie