Založ si blog

Takých dobrákov už bolo

Skoro ráno si prišla pani jeseň na svoje. Ukázala rozličné hmlové kúzla a chlad zaliezal pod akékoľvek oblečenie. Ale vychádzajúce slnko si nedalo povedať, postupne sa predieralo cez obláčiky hmly a domáhalo sa pozornosti.

Lákavé počasie vyhnalo do terénu cyklistov, turistov i zarytých domasedov. Ani tí nedokázali odolať farebnej jesennej kráse vyšperkovanej teplými slnečnými lúčmi. Promenáda pri rieke prilákala rodiny s deťmi, mladých i starších. Prechádzali sa v skupinkách, vo dvojiciach, ale veľa bolo i osamelých. Sem tam sa objavil bicykel a našli sa aj korčule. Niekto zvolil beh, iní svižné tempo či prechádzkovú pohodu.

Nikto sa nemusel ponáhľať, zo všetkých sálala víkendová pohoda. Popri nohách sa mnohým motali štvornohí miláčikovia. Hravo behali po kôpkach jesenného lístia, ktoré vietor poodnášal zo stromov. Voda v rieke sa trblietala a jasná obloha ponúkala zaujímavé výhľady. Bola by škoda nezastaviť a nepokochať sa.

Tak stojíme na boku, obdivujeme krásy, ktoré len príroda dokáže ponúknuť. Sme zaujatí, okolie nevnímame. Odrazu pri nás zastane štvornohý priateľ, nedá sa použiť slovo miláčik. Bol trošku väčší, vysoký tak skoro do pása štandardne vysokého dospelého človeka. Z pootvorenej papule mu tiekli sliny, nemal náhubok a pohyboval sa celkom samostatne. Jeho blízka prítomnosť v nás vyvolávala poriadny rešpekt a možno aj obavy.

Obzeráme sa dookola a v diaľke zbadáme štíhlu ženu s úsmevom na perách. Netušíme komu patrí úsmev, či psovi alebo nám. Ale určite vieme, že nám nie je všetko jedno. No konečne, hompáľajúce vodidlo v ruke signalizuje príslušnosť k zvieraťu. Panička pokojne pokračuje v ceste a keď nás míňa, zahlási: “Je to dobráčisko.”

Zviera pozrie za pani domácou a pomalým krokom pokračuje v trase. Chuť pozorovať krásy okolo seba nás už opustila. Radšej sa vydáme na cestu opačným smerom a potichu každý pre seba premýšľame. “Dobráčisko”, možno áno, ale takých psích  dobráčiskov už tu bolo. Chcelo by to náhubok a vodidlo.

Prekvapenie

24.07.2016

Maličká, zmestila sa do dlane, len chvostík ružovej farby bol dlhší ako ona. Očká červené, fúziky dlhé, na dotyk jemná, príjemná, jednoducho biela myška. Andrea nikdy k podobným stvoreniam viac »

Tma

12.07.2016

Zhasla svetlo a chvíľu len tak stála. Ponorená v tme, pozerala von oknom, páčil sa jej pokoj, ktorý vonku panoval. Žiadne prúdy áut, náhliaci sa ľudia, len pouličné lampy, niekoľko svetielok viac »

Pohľad

05.07.2016

Slnečné lúče pomaličky vykúkali spoza vysokých končiarov, nádherný pohľad. Dáša sedí na balkóne a obdivuje okolie, má jej čo ponúknuť. Zvyšok rodiny ešte sladko spí, aj ona by ešte viac »

Lyžiarsky kurz, deti, svah, lyžiari

Lyžiarske kurzy vyplnili hluché obdobie v strediskách

22.02.2017 15:45

Základný lyžiarsky výcvik absolvujú v týchto dňoch v lyžiarskom stredisku v Litmanovej prváci zo Strednej zdravotníckej školy svätého Bazila Veľkého v Prešove.

veľby, vúc, poslanci, velebná miestonsť

Voľby do VÚC a komunálne voľby budú v roku 2022 v jeden deň

22.02.2017 15:38

Novelu Ústavy SR z dielne koaličných poslancov NR SR podpísal prezident Andrej Kiska v stredu.

cigarety, drogy, marihuana

Za marihuanu pôjde študent do väzenia

22.02.2017 15:36

Nepodmienečný trest odňatia slobody na pol roka za drogový zločin potvrdil odvolací senát Krajského súdu v Banskej Bystrici pre 20-ročného stredoškoláka.

terorizmus, terorista, zbraň, vojsko, armáda, vojak, vojna,

Za tip na teroristu sľubujú v Číne odmenu 690-tisíc eur

22.02.2017 15:33

Odmenu až 690-tisíc eur sa rozhodli ponúkať ľuďom úrady v čínskej provincii Sin-ťiang za tip vedúci k zamedzeniu teroristického útoku či dolapeniu militantov.

Štatistiky blogu

Počet článkov: 105
Celková čítanosť: 89445x
Priemerná čítanosť článkov: 852x

Autor blogu

Kategórie