Založ si blog

Oprávnená pýcha

Bola taká malá, že sa zmestila do dlane. Pýšila sa bielou hebkou kožušinkou. Na hlave ružové ušká, červené oči a celkový obraz dotváral jemný ružový chvostík. Na prvý pohľad obyčajná biela myš.

 

Tak nejako si hovorili domáci, keď ju v papierovej škatuli doniesli domov. Veľká priestranná klietka už čakala na svoju majiteľku. Na jej boku sa vynímalo plastové koleso. Spodok bol vystlaný malými útržkami starých novín a v rohu bol papierový domček zo škatule od ovocného čaju. Viečko od zaváraninového pohára ponúkalo semienka viacerých druhov. Celkom dobré bývanie pre myšiu slečnu.

 

Každý živý tvor by mal mať meno. Najlepšie také, ktoré ho bude trocha vystihovať. Ľahko sa povie, ale ako pomenovať myšku? Prvý pohľad na ňu prezrádzal, že to chce niečo dôstojné. Jednoducho tak pôsobila. Návrhov bolo niekoľko, ale mnohé z nich jej vôbec nepasovali. V hlasovaní napokon zvíťazila Alexandra.

 

Od tohto okamihu bola súčasťou rodiny. Stala sa jednou z nich, najmenšou, ale obľúbenou. Nikdy predtým nemali domáceho miláčika. Deti už z rodného hniezda vyleteli, ale vnuk Lacko nedá pokoja. On by najradšej psieho kamaráta, rodičia sa však nedajú zlomiť. Možno neskôr, keď bude starší. Nedá sa povedať , že by bol nezodpovedný, ale má ešte len šesť rokov. Otec často cestuje do zahraničia a na mame ležia okrem pracovných povinností aj všetky ostatné. Starostlivosť o psíka by už nezvládala. A súhlasiť sa dá aj s argumentom, že deti sa o zvieratká starajú chvíľku a potom ich už nebavia. Predstavujú si ich ako hračky. Keď sa im zunujú, zbavia sa ich, stáva sa to dosť často. Majka je sama zvedavá, ako sa bude správať Lacko k Alexandre. Dnes im telefonoval, že zajtra po škole ju príde pozrieť.

 

Majka zájde pozrieť malú priateľku. Nakloní sa ku klietke, nikde ju však nevidí. Prebehne očami celú klietku a hore na jej vrchu ju zbadá. Stojí na mriežkach na dvoch nohách a veselo vetrí na všetky strany. Zažiadalo sa jej slobody. Nič nebude, Majka vezme do prstov ceruzku a jemne klepne myške po chrbte. Tá sa najprv čuduje, ale keď sa situácia zopakuje, rýchlo vlezie do klietky. “Takéto výlety si robiť nebudeš,” povie Majka a zopárkrát sa malej spoločníčke prihovorí.

Alexandra sa zastaví pri miske so semienkami a zmizne v domčeku. O chvíľku vykukne a a vtiahne si dovnútra dva kúsky novín. Jedným z nich si zakryje otvor do domčeka. Hm, nikto ju to neučil a aká je šikovná. V domčeku má byť súkromie a hotovo. Majka pozrie na hodiny, o pár minút polnoc, najvyšší čas ísť do postele. Aj tak si dala na čas a Ivan už hodnú chvíľu sladko spí.

 

Posledný pracovný deň týždňa sa ohlásil nevľúdnym počasím, je to horšie ako včera. Odporne mrholí a fúka silný vetrisko. Pri pohľade z okna sa človeku nechce ani nos vystrčiť z domu. “Dobré ráno, miláčik,” nechá sa počuť Ivan, ktorý sa objavil v kuchyni.

“Dobré ránko.”

“Bola si pozrieť našu spoločníčku?”

“Ešte nie, ale už jej chystám jabĺčko.”

“Tak na tom si zrejme pochutí.”

“To áno, ale ty si nezabudni jedlo do práce. Máš ho v chladničke,” doloží Majka a zmizne v predsieni. Ivan sa musí rýchlo najesť a utekať na autobus. Ona si môže dovoliť aj nejaké rozptýlenie. Vstala poriadne skoro a do odchodu z domu má ešte dosť času.

 

Z klietky sa ozýva jemný šuchot. Alexandra sa tmolí po klietke a skúma jej zákutia.

“Ahoj, Alexandrička, páči sa ti nové bývanie?” prihovára sa jej Majka.

Myška pozerá malými očkami a tvári sa tak múdro. Podíde ku kolesu a vojde do neho. Chvíľu skúma situáciu a náhodne ho pootočí. Nová funkcia kolesa sa jej celkom páči. A funguje to na obe strany, stačí si vybrať. Spočiatku túto novinku používa veľmi opatrne,  potom sa osmelí.

Majka otvorí dvierka na klietke a dovnútra položí kúsok jabĺčka bez šupky. Dvierka sú zavreté, vôňa jablka prilákala Alexandru. Pomaly sa približuje a starostlivo ovoniava. “Panička ti doniesla jabĺčko, skús, bude ti chutiť,” prihovára sa jej. Je opatrná, novinke nemožno dôverovať, ale vyskúšať ju treba. O chvíľku už sedí v rohu klietky a pochutnáva si na zdravej dobrote. Majka ju krátko potichu pozoruje a spokojná sa vzdiali, nebude vyrušovať pri jedle.

Vojde do izby, otvorí šatník, vyberie slušivý nohavicový kostým a pripraví sa na odchod z domu. Pracovné materiály už má pripravené v predsieni. Pozrie do zrkadla, skontroluje svoju vizáž a ešte raz zájde k malej priateľke. Jablko už zmizlo a Alexandra si starostlivo čistí svoj kožúšok. Príjemným hlasom sa s ňou rozlúči a zamkne vchodové dvere. Vo výťahu je myšlienkami pri myške, je ňou celkom fascinovaná. Pripadá si ako malé dieťa, ktoré spoznáva novú hračku.

Cesta ubehla rýchlo, dnes dokonca nechytila ani zápchu. Kolegyňa už ju čakala so šálkou voňavej kávy. Kým ju vypila, podebatovali o všetkom možnom. O novom domácom miláčikovi radšej nehovorila, nevie, či by to Eva pochopila správne.

Kofeín z kávy jej dodal energiu a vrhla sa do práce. Prerušila ju až vtedy, keď sa ozvala melódia mobilného telefónu.

“Ahoj, Lacko. Tak prídeš popoludní?” kladie otázku vnukovi.

“Babi, samozrejme. Prídem okamžite zo školy.”

“No dobre, ale nespravíš si doma domáce úlohy?”

“Nie, som už strašne nedočkavý, radšej ich spravím až potom.”

“Dobre, budem ťa čakať.”

Majka skončí hovor a jemne sa pousmeje. Lacko je nedočkavejší ako predpokladala.

 

Cestou z práce sa zastavila na trhovisku. Chodí tam často. Láka ju pestrá ponuka ovocia a zeleniny. Kúpila všetko, čo potrebovala. Nákupné tašky položí na podlahu a otvorí si vchodové dvere. Byt je ešte opustený, Ivan nie je doma. Rýchlo sa povyzlieka, zájde do kúpeľne a už je pri klietke. Je prázdna, nikde nikto. Citlivo sa prihovorí malej spoločníčke a čaká. Nič sa nedeje, nereaguje. Skúsi ešte raz. Po chvíľke sa z papierového domčeka vynorí biela hlávka a zvedavo sleduje situáciu.

“Dnes budeme mať návštevu, príde Lacko. Je na teba zvedavý, ” prihovára sa jej Majka. Alexandra sa tvári poriadne múdro, akoby rozumela.

No nič, milovaný vnúčik bude určite hladný. Treba niečo vymyslieť. Z víkendu zostali v chladničke parené buchty a tie má Lacko veľmi rád. A ona s Ivanom si aj tak dajú radšej mäso. Ďalšie myšlienky preruší hlasný zvonček. “Dám ti signál, poď hore,” povie pohotovo do vchodového telefónu. S radosťou pootvorí dvere a vyzerá vnúčika. Výťah sa otvoril a vystúpilo veselé chlapča s veľkým batohom na chrbte.

“Ahoj, môj zlatý,” privíta ho Majka.

Lacko hneď od príchodu pôsobí veľmi nervózne, čo je v jeho prípade nezvyčajné. Ale je to pochopiteľné, túžba po zvieratku je silná.

“Tak sa poďme pozrieť na našu slečnu,” naviguje vnuka a prejde ku klietke. Lacko si ľahne na dlažbu a zvedavo pozerá do klietky.

“Ja ju vidím, je tam.”

“No vidíš, asi ťa chcela privítať.”

“Ona vedela, že prídem?” pýta sa s nadšením.

“Samozrejme, ja som jej o tebe hovorila.”

A nemôžeme si ju vybrať z klietky? Strašne rád by som ju pohladkal.”

“Keď ma pustíš ku klietke, tak to skúsime,” povie Majka a otvorí mrežované dvierka. Zo skrinky zoberie škatulu naplnenú čerstvou trávou a vloží do nej myšku.

“Sadni si na sedačku v izbe a položím ti ju na kolená.”

Lacko sa rýchlo usadí a skoro ani nedýcha. Ešte nikdy nemal možnosť pohladkať myšku. Alexandra sa tvári začudovane, je to pre ňu nové prostredie. A tá tráva tak dobre voní.

Majka si sadne vedľa vnuka a do ruky zoberie myšku.

“Pohladkaj ju, ale len jemnúčko.”

“Jéj, tá je krásna. Ale neuhryzne ma?”

“Nie, neboj sa, je to dobráčka. Ak budeš na ňu dobrý, nič ti nespraví.”

Alexandra pózuje na malej Lackovej dlani a vychutnáva si jeho jemné pohladenie. Majka pre znásobenie vnukovej radosti vymyslela, že nechajú myšku trocha behať po nízkej skrinke. Voľnosť sa myšej slečne páčila a Lacko sa jej nevedel nabažiť.

“No nič sa nedá robiť, musíš sa pobrať domov. Je veľa hodín a mama by sa o teba bála.”

“Ešte chvíľku, prosím,” bedáka Lacko.

V predsieni je rušno, vrátil sa Ivan. “Ahojte, vy dvaja,” povie a usmeje sa. Dedko nadviaže s vnukom rozhovor a snaží sa zistiť, ako sa mu páčila myška. Lacko mu smutne oznámi, že už musí ísť domov. Pohľad na jeho ubolenú dušu je aj na poriadneho chlapa priveľa.

“Dobre, tak pôjdeme spolu. Odvediem ťa domov a po ceste mi všetko porozprávaš. Súhlasíš?” pýta sa dedko.

Lacko má k nemu veľmi blízky vzťah a jeho nápad sa mu celkom pozdáva. Rozlúčil sa so štvornohou priateľkou a babke sa ušla na líce sladká pusa. Dedo zobral do ruky školský batoh a vydali sa na cestu domov.

“No konečne,” víta ich mama. Na prvý pohľad je jasné, že už sa syna nevedela dočkať.

Narýchlo sa dohodli, že nadchádzajúci víkend strávi so starými rodičmi. Mama nebola týmto nápadom nadšená, ale napokon súhlasila. Nechcela zničiť synovu radosť. Dedko dosiahol, čo potreboval, rozlúčil sa a vydal sa na spiatočnú cestu.

 

“Prebehlo všetko v poriadku?” horí zvedavosťou Majka.

“Samozrejme a vymyslel som aj niečo navyše. Ale to až po jedle. Som hladný ako vlk.”

Ivan pripravené jedlo doslova zhltol. Potom Majke prezradil, že Lacko k nim príde na víkend.

“Ty teda vieš dosiahnuť, čo potrebuješ.”

“Si píš,” usmeje sa. Na vnuka nedá dopustiť a spraví pre neho čokoľvek. To už Majka vie dávno.

 

Sobota sa prihlásila o slovo a cez mraky sa prediera slnko. Dopriali si také lenivé raňajky. Ivan dopije kávu a zájde po Lacka, nech to ich chlapča nemusí dlho čakať.

“Tak a sme tu, spoločný víkend sa môže začať,” vrútia sa do dverí.

“A nejaký plán už máš?” pýta sa Majka a hladí vnuka po vlasoch.

“Jasné, myslel som na všetko. Zabaľ Alexandru do cestovného domčeka a ideme. Vonku je celkom príjemne, spravíme si výlet do lesa.”

Lackovi svietia oči, jednu ruku zavesí do dedovej a do druhej zoberie Alexandru, ktorá sa uvelebila v prenosnom príbytku. Majka zamkne vchodové dvere a spoločne vyrážajú za dobrodružstvom.

Les ich privítal nádhernou paletou jesenných farieb. Vyzerá to, akoby sa aj on chcel predviesť v celej svojej kráse. Spravili si aj trocha poriadnej turistiky. Vyšliapali na vyhliadku a za odmenu sa pred nimi rozprestrel prekrásny výhľad na okolitú krajinu. Dedo pripravil Lackovi krásne zážitky. Na veľkom pníku nechali behať Alexandru, ktorá si vychutnávala voľnosť a vôňu dreva. Dokonca sa poprechádzala aj v popadanom lístí. Trochu času venovali spoznávaniu húb. Našli ich skutočne veľa.

 

Priblížilo sa neskoré popoludnie a je čas na návrat. Alexandra od únavy v domčeku zaspala, dnes toho zažila naozaj veľa. Lacko tiež dostal zabrať , je vidieť, že je vyčerpaný.

“Tak čo? Si s dnešným dňom spokojný?” pýta sa ho Ivan.

Lacko súhlasne prikyvuje a usmieva sa.

Vydanú energiu treba doplniť poriadnym jedlom, dnes to bude pečené kura. A potom už len oddych, ten sa im žiada.

 

Ešte im zostal jeden celý deň. “A čo by si chcel robiť zajtra?” pýta sa dedko vnuka.

“Mám také zvláštne želanie, ale neviem či ti ho mám hovoriť.”

“Samozrejme, že máš. Mne môžeš povedať všetko, to už snáď vieš.”

“Ide o Alexandru, chcel by som ju zajtra zobrať k jednému spolužiakovi, ktorý nechodí do školy.”

“Nerozumiem, tak je to tvoj spolužiak či nie?”

“Je, ale už dlho nechodí do školy. V lete ho na bicykli zrazilo auto, potom bol dlho v nemocnici. Teraz je doma, ale nechodí vôbec von. Chcel by som ho len potešiť a myslím, že Alexandra by to dokázala.”

“Lacko, tvoj úmysel je veľmi dobrý, som na teba pyšný. A teší ma, že si sa rozhodol mi o ňom povedať. Tvojho kamaráta naša veselá myška určite poteší rovnako ako nás.”

 

Ivanovi od radosti zvlhli oči. Je hrdý na Lacka, je to jeho vnuk.

Dobrý pocit

02.04.2017

Dnes si privstala, nikdy nevylihuje dlho v posteli, ale v niektoré dni si dá záležať. Ten dnešný k takým celkom určite patrí, kalendár je už pretočený, asi synovi to nedalo. Pondelok, zvláštny viac »

Jednoducho pekná

28.03.2017

Zastávka v centre mesta praskala vo švíkoch. Andrea obišla prístrešok z druhej strany, nechcela sa predierať medzi stojacich ľudí. Vzadu o niekoľko metrov ďalej postávalo niekoľko jedincov, viac »

Nevyužitá príležitosť

13.03.2017

Eva sedí v električke, únava jej sadá na viečka, dnes mala v práci poriadne náročný deň. Ani myslieť sa jej nechce, jediné, čo ako tak vníma je pohyb v dopravnom prostriedku a možno slnečné viac »

LOREAL-BETTENCOURT/

Zomrela najbohatšia žena sveta Liliane Bettencourtová

21.09.2017 20:50

Vo veku 94 rokov zomrela vo Francúzsku podnikateľka a dedička kozmetickej spoločnosti L'Oréal Liliane Bettencourtová.

maria

Hurikán Maria si na Dominike vyžiadal najmenej 15 obetí

21.09.2017 20:45

Dominika bude podľa jej premiéra potrebovať "všetku pomoc, ktorú svet dokáže poskytnúť". Je podľa neho zázrak, že počet obetí nebol ďaleko vyšší.

Peter Gajdoš

Zvláštne Gajdošove manévre, myslí si analytik

21.09.2017 20:33

Rekordná suma 1,1 miliardy eur na obstaranie 14 nových stíhačiek púta pozornosť.

zupne volby, volby, urna, hlasovanie

Meno Kotlebovho súpera padne začiatkom októbra

21.09.2017 20:00

Piati kandidáti na predsedu Banskobystrického kraja pristúpili na spoluprácu.

Štatistiky blogu

Počet článkov: 111
Celková čítanosť: 109548x
Priemerná čítanosť článkov: 987x

Autor blogu

Kategórie