Založ si blog

Jej najmilší

Celkom milá pani. K najmladším nepatrí, má už čosi za sebou. Vo vlasoch sa jej trbliecu šediny a v tvári sa odrážajú skúsenosti. Jej domovom je malá obec učupená pod horami.

Krásny kraj, príroda sa s ním dokonale pohrala, aby ulahodila ľudskému oku. Obdivovať je ľahko, žiť ťažšie. Keď príde zimný čas a nastane snehová chumelica, aj obyčajné veci sú ťažko dosiahnuteľné. V týchto situáciách je vzdelanie nanič, pomôžu len pracovité ruky. Tie boli v tomto kraji vždy potrebné a platí to dodnes.

Mária sa tu narodila a nikdy svoj rodný kraj neopustila. Bolo ich päť súrodencov, zostali tu dvaja, ona a starší brat. Ostatní sa rozpŕchli do sveta. Aj ona skúsila mestský život, ale nelákal ju. Príležitostí na uplatnenie by v ňom našla dosť, aj ponuky mestských mládencov sa našli.

Ale srdce ju volalo domov. Rodičovská chyža jej bola bližšia ako panelové domy na sídliskách. Chýbali jej hory, ich vôňa, poriadne tuhá zima a ďalšie drobnosti z detstva. Vrátila sa ako vyštudovaná učiteľka a svoje miesto našla u nich v základnej škole. Trocha sa toho bála, ako čerstvá absolventka nemala veľa skúseností a v ich kraji ju všetci poznali. Nevedela, ako jej to pôjde, či s ňou budú spokojní.

Prvý rok sa jej ušli najmenší, prváčikovia. Boli ustráchaní len o trochu viac ako ona. Spoločne sa dopĺňali, ona učila ich a oni ju. Postupne ich spoznávala a zisťovala, ako ku komu pristupovať. Získavala cenné skúsenosti, ktoré sa jej zišli v ďalších rokoch.

Bolo to už poriadne dávno. Od tých čias jej rukami prešlo už veľa prváčikov. Všetkých má rada, ale k tým prvým má zvláštny vzťah. A zostane to tak navždy, boli jej prví…

 

Dobrý pocit

02.04.2017

Dnes si privstala, nikdy nevylihuje dlho v posteli, ale v niektoré dni si dá záležať. Ten dnešný k takým celkom určite patrí, kalendár je už pretočený, asi synovi to nedalo. Pondelok, zvláštny viac »

Jednoducho pekná

28.03.2017

Zastávka v centre mesta praskala vo švíkoch. Andrea obišla prístrešok z druhej strany, nechcela sa predierať medzi stojacich ľudí. Vzadu o niekoľko metrov ďalej postávalo niekoľko jedincov, viac »

Nevyužitá príležitosť

13.03.2017

Eva sedí v električke, únava jej sadá na viečka, dnes mala v práci poriadne náročný deň. Ani myslieť sa jej nechce, jediné, čo ako tak vníma je pohyb v dopravnom prostriedku a možno slnečné viac »

Vladimír Mečiar

OKS podala ďalšie trestné oznámenie na expremiéra Mečiara

26.07.2017 18:05

Občianska konzervatívna strana (OKS) podala ďalšie trestné oznámenie na Vladimíra Mečiara za ohováranie nebohého prezidenta Michala Kováča.

Germany Heavy Rain

Európu trápia búrky a záplavy

26.07.2017 17:50

Takmer tridsať ľudí hospitalizovali na východe Rumunska pre zranenia spôsobené silnými búrkami s krúpami. V Nemecku pre búrky a záplavy spevňujú hrádze.

Graf, ekonomika

Banky mierne zmenili odhad rastu Slovenska

26.07.2017 17:49

Analytici komerčných bánk mierne upravili svoj výhľad vývoja slovenského hospodárstva. Na tento rok aktuálne predpokladajú rast 3,2 %.

policia, odchodo do madarska,

Polícia v Jarovciach zadržala 11 migrantov aj prevádzača

26.07.2017 17:07

Polícia v bratislavských Jarovciach zastavila dodávku s rakúskym evidenčným číslom, v ktorej odhalila 11 migrantov. Podozrivý z prevádzačstva je 38-ročný Slovák.

Štatistiky blogu

Počet článkov: 111
Celková čítanosť: 105877x
Priemerná čítanosť článkov: 954x

Autor blogu

Kategórie