Založ si blog

Vzácny čas

December sa prehupol do druhej polovice. Vonku poriadne prituhlo, mrazivé rána maľujú líca do červena. Tmavé mračná vyzerali sľubne, ale snehovú perinku nepriniesli. Ešte nie je neskoro, možno sa dočkajú a krajinu zahalia snehové chumáčiky.

Tmavé ulice zdobia vianočné svetielka rôznych farieb. Na námestí sa nad učupenými stánkami vyníma urastený smrek a z neďalekého pódia sa ozývajú krásne koledy. Zdenka podíde bližšie a s láskou pozerá na spievajúce deti. Zima im neprekáža, sú zababušené a plné radosti. Započúva sa do lahodných melódií, chvíľku postojí a potom sa vydá pomalým krokom ďalej.

Prechádza úzkymi uličkami a nasáva ich vianočnú atmosféru. Kedysi takto chodievali s Milanom, ale už niekoľko rokov je na to sama. Zvykla si, pri potulkách sa v spomienkach vracia k spoločne prežitým chvíľam. Bolo ich veľa, teraz spomína najmä na tie vianočné.

Každý rok sa opakovali a predsa ich neprestala milovať. Obdivovala ich čaro, to kúzlo bolo pre ňu fascinujúce. Najradšej mala to krásne ticho, ktoré nastalo na Štedrý večer. Všetko stíchlo, ľudia si boli blízki, pootvorili svoje srdcia aj pre iných. Túto chvíľu túžila predĺžiť, aby netrvala len tak krátko. Zdalo sa jej málo, ale nedokázala to zmeniť. Časom sa zmierila s tým, že tento čas musí mať krátke trvanie, aby mohol ukázať svoju krásu a  zostať ľuďom vzácny.

S pribúdajúcim časom prituhlo a pocítila chlad. Najvyšší čas zberať sa domov do tepla. Milan ju doma nečaká, ten už oslavuje na inom mieste. Ale osamelá nebude, príde Katka. Nevidela ju celý rok. Jej životný priestor je na opačnom konci zemegule, ale domov má len jeden. Tu pri nej, kde sa im ako maličký uzlíček narodila z lásky.

Zdenka zapáli sviečku a cíti Milanovu prítomnosť. Chce mu dať vedieť, že Katka príde aj tento rok a všetko je ako kedysi, keď boli spolu. Nastal ten vzácny čas.

 

 

Dobrý pocit

02.04.2017

Dnes si privstala, nikdy nevylihuje dlho v posteli, ale v niektoré dni si dá záležať. Ten dnešný k takým celkom určite patrí, kalendár je už pretočený, asi synovi to nedalo. Pondelok, zvláštny viac »

Jednoducho pekná

28.03.2017

Zastávka v centre mesta praskala vo švíkoch. Andrea obišla prístrešok z druhej strany, nechcela sa predierať medzi stojacich ľudí. Vzadu o niekoľko metrov ďalej postávalo niekoľko jedincov, viac »

Nevyužitá príležitosť

13.03.2017

Eva sedí v električke, únava jej sadá na viečka, dnes mala v práci poriadne náročný deň. Ani myslieť sa jej nechce, jediné, čo ako tak vníma je pohyb v dopravnom prostriedku a možno slnečné viac »

škola, učiteľ, žiaci

ZMOS súhlasí so zvýšením učiteľských platov, odmieta však dvojité navýšenie

20.07.2017 16:14

Združenie miest a obcí Slovenska súhlasí s kompromisným návrhom na zvýšenie tarifných platov pedagogickým a odborným zamestnancom škôl od 1. septembra o šesť percent.

PREMIÉR: Stretnutie s izraelským premiérom

Netanjahuovo naduté napádanie EÚ je ‘šialené’, píše denník Haarec

20.07.2017 16:03

Ostrý výpad izraelského premiéra Benjamina Netanjahua proti Európskej únii, ktorý v Budapešti omylom unikol do slúchadiel novinárov, bol politicky premyslený - a diplomaticky dementný. Napísal to dnes denník Haarec.

polsko, polsky parlament, parlament, pravo a spravodlivost,  Jaroslaw Kaczyńsky

Poľský Sejm schválil kontroverzný zákon o najvyššom súde

20.07.2017 16:00

Dolná komora poľského parlamentu, Sejm, schválila kontroverzný zákon o reorganizácii najvyššieho súdu.

euro, peniaze, EU, európska únia, €, mena, ECB, Európska centrálna banka, holuby,

Pomoc zadlženým krajinám eurozóny funguje už sedem rokov

20.07.2017 16:00

Už sedem rokov funguje tzv. európsky mechanizmus pre stabilitu, nazývaný euroval. Pomáha krajinám platiacim eurom, ktoré sa ocitnú v problémoch.

Štatistiky blogu

Počet článkov: 111
Celková čítanosť: 105235x
Priemerná čítanosť článkov: 948x

Autor blogu

Kategórie