Založ si blog

Vzácny čas

December sa prehupol do druhej polovice. Vonku poriadne prituhlo, mrazivé rána maľujú líca do červena. Tmavé mračná vyzerali sľubne, ale snehovú perinku nepriniesli. Ešte nie je neskoro, možno sa dočkajú a krajinu zahalia snehové chumáčiky.

Tmavé ulice zdobia vianočné svetielka rôznych farieb. Na námestí sa nad učupenými stánkami vyníma urastený smrek a z neďalekého pódia sa ozývajú krásne koledy. Zdenka podíde bližšie a s láskou pozerá na spievajúce deti. Zima im neprekáža, sú zababušené a plné radosti. Započúva sa do lahodných melódií, chvíľku postojí a potom sa vydá pomalým krokom ďalej.

Prechádza úzkymi uličkami a nasáva ich vianočnú atmosféru. Kedysi takto chodievali s Milanom, ale už niekoľko rokov je na to sama. Zvykla si, pri potulkách sa v spomienkach vracia k spoločne prežitým chvíľam. Bolo ich veľa, teraz spomína najmä na tie vianočné.

Každý rok sa opakovali a predsa ich neprestala milovať. Obdivovala ich čaro, to kúzlo bolo pre ňu fascinujúce. Najradšej mala to krásne ticho, ktoré nastalo na Štedrý večer. Všetko stíchlo, ľudia si boli blízki, pootvorili svoje srdcia aj pre iných. Túto chvíľu túžila predĺžiť, aby netrvala len tak krátko. Zdalo sa jej málo, ale nedokázala to zmeniť. Časom sa zmierila s tým, že tento čas musí mať krátke trvanie, aby mohol ukázať svoju krásu a  zostať ľuďom vzácny.

S pribúdajúcim časom prituhlo a pocítila chlad. Najvyšší čas zberať sa domov do tepla. Milan ju doma nečaká, ten už oslavuje na inom mieste. Ale osamelá nebude, príde Katka. Nevidela ju celý rok. Jej životný priestor je na opačnom konci zemegule, ale domov má len jeden. Tu pri nej, kde sa im ako maličký uzlíček narodila z lásky.

Zdenka zapáli sviečku a cíti Milanovu prítomnosť. Chce mu dať vedieť, že Katka príde aj tento rok a všetko je ako kedysi, keď boli spolu. Nastal ten vzácny čas.

 

 

Jednoducho pekná

28.03.2017

Zastávka v centre mesta praskala vo švíkoch. Andrea obišla prístrešok z druhej strany, nechcela sa predierať medzi stojacich ľudí. Vzadu o niekoľko metrov ďalej postávalo niekoľko jedincov, viac »

Nevyužitá príležitosť

13.03.2017

Eva sedí v električke, únava jej sadá na viečka, dnes mala v práci poriadne náročný deň. Ani myslieť sa jej nechce, jediné, čo ako tak vníma je pohyb v dopravnom prostriedku a možno slnečné viac »

Značkové

06.03.2017

Zdena zatvorí za sebou dvere, okamžite sa vyzuje. Na pravej nohe sa rysuje poriadny pľuzgier, asi daň za nové topánky, a to ju predavačka v obchode presviedčala o ich kvalite, vraj značkové, viac »

parkovanie, parkovisko, auto, bratislava

Komunikácia o zavedení parkovania v Bratislave nefunguje, tvrdia poslanci

28.03.2017 23:13

Bratislavskí poslanci prerokujú návrh dodatku Štatútu hlavného mesta Slovenskej republiky Bratislavy, ktorý súvisí s parkovacou politikou.

putin, ruhani

Putin a Rúhání vyjadrili z Kremľa podporu Damasku

28.03.2017 21:35

Rusko a Irán preferujú riešenie sýrskej krízy politickými a diplomatickými prostriedkami a podporujú úsilie Damasku v boji proti terorizmu.

Biely dom, Washington, Obama

Pri Bielom dome zadržali podozrivého muža s balíkom

28.03.2017 21:25

Pri Bielom dome zadržali muža, ktorý niesol balík a mal podozrivé vyjadrenia.

Neil Gorsuch, trump

Trump podpísal dekrét, ktorým končia ekologické regulácie

28.03.2017 21:04

Prezident USA Donald Trump podpísal nariadenie, ktorým zrušil či obmedzil reguláciu na ochranu životného prostredia.

Štatistiky blogu

Počet článkov: 110
Celková čítanosť: 94762x
Priemerná čítanosť článkov: 861x

Autor blogu

Kategórie