Založ si blog

Vzácny čas

December sa prehupol do druhej polovice. Vonku poriadne prituhlo, mrazivé rána maľujú líca do červena. Tmavé mračná vyzerali sľubne, ale snehovú perinku nepriniesli. Ešte nie je neskoro, možno sa dočkajú a krajinu zahalia snehové chumáčiky.

Tmavé ulice zdobia vianočné svetielka rôznych farieb. Na námestí sa nad učupenými stánkami vyníma urastený smrek a z neďalekého pódia sa ozývajú krásne koledy. Zdenka podíde bližšie a s láskou pozerá na spievajúce deti. Zima im neprekáža, sú zababušené a plné radosti. Započúva sa do lahodných melódií, chvíľku postojí a potom sa vydá pomalým krokom ďalej.

Prechádza úzkymi uličkami a nasáva ich vianočnú atmosféru. Kedysi takto chodievali s Milanom, ale už niekoľko rokov je na to sama. Zvykla si, pri potulkách sa v spomienkach vracia k spoločne prežitým chvíľam. Bolo ich veľa, teraz spomína najmä na tie vianočné.

Každý rok sa opakovali a predsa ich neprestala milovať. Obdivovala ich čaro, to kúzlo bolo pre ňu fascinujúce. Najradšej mala to krásne ticho, ktoré nastalo na Štedrý večer. Všetko stíchlo, ľudia si boli blízki, pootvorili svoje srdcia aj pre iných. Túto chvíľu túžila predĺžiť, aby netrvala len tak krátko. Zdalo sa jej málo, ale nedokázala to zmeniť. Časom sa zmierila s tým, že tento čas musí mať krátke trvanie, aby mohol ukázať svoju krásu a  zostať ľuďom vzácny.

S pribúdajúcim časom prituhlo a pocítila chlad. Najvyšší čas zberať sa domov do tepla. Milan ju doma nečaká, ten už oslavuje na inom mieste. Ale osamelá nebude, príde Katka. Nevidela ju celý rok. Jej životný priestor je na opačnom konci zemegule, ale domov má len jeden. Tu pri nej, kde sa im ako maličký uzlíček narodila z lásky.

Zdenka zapáli sviečku a cíti Milanovu prítomnosť. Chce mu dať vedieť, že Katka príde aj tento rok a všetko je ako kedysi, keď boli spolu. Nastal ten vzácny čas.

 

 

Prekvapenie

24.07.2016

Maličká, zmestila sa do dlane, len chvostík ružovej farby bol dlhší ako ona. Očká červené, fúziky dlhé, na dotyk jemná, príjemná, jednoducho biela myška. Andrea nikdy k podobným stvoreniam viac »

Tma

12.07.2016

Zhasla svetlo a chvíľu len tak stála. Ponorená v tme, pozerala von oknom, páčil sa jej pokoj, ktorý vonku panoval. Žiadne prúdy áut, náhliaci sa ľudia, len pouličné lampy, niekoľko svetielok viac »

Pohľad

05.07.2016

Slnečné lúče pomaličky vykúkali spoza vysokých končiarov, nádherný pohľad. Dáša sedí na balkóne a obdivuje okolie, má jej čo ponúknuť. Zvyšok rodiny ešte sladko spí, aj ona by ešte viac »

Lyžiarsky kurz, deti, svah, lyžiari

Lyžiarske kurzy vyplnili hluché obdobie v strediskách

22.02.2017 15:45

Základný lyžiarsky výcvik absolvujú v týchto dňoch v lyžiarskom stredisku v Litmanovej prváci zo Strednej zdravotníckej školy svätého Bazila Veľkého v Prešove.

veľby, vúc, poslanci, velebná miestonsť

Voľby do VÚC a komunálne voľby budú v roku 2022 v jeden deň

22.02.2017 15:38

Novelu Ústavy SR z dielne koaličných poslancov NR SR podpísal prezident Andrej Kiska v stredu.

cigarety, drogy, marihuana

Za marihuanu pôjde študent do väzenia

22.02.2017 15:36

Nepodmienečný trest odňatia slobody na pol roka za drogový zločin potvrdil odvolací senát Krajského súdu v Banskej Bystrici pre 20-ročného stredoškoláka.

terorizmus, terorista, zbraň, vojsko, armáda, vojak, vojna,

Za tip na teroristu sľubujú v Číne odmenu 690-tisíc eur

22.02.2017 15:33

Odmenu až 690-tisíc eur sa rozhodli ponúkať ľuďom úrady v čínskej provincii Sin-ťiang za tip vedúci k zamedzeniu teroristického útoku či dolapeniu militantov.

Štatistiky blogu

Počet článkov: 105
Celková čítanosť: 89424x
Priemerná čítanosť článkov: 852x

Autor blogu

Kategórie