Založ si blog

Vzácny čas

December sa prehupol do druhej polovice. Vonku poriadne prituhlo, mrazivé rána maľujú líca do červena. Tmavé mračná vyzerali sľubne, ale snehovú perinku nepriniesli. Ešte nie je neskoro, možno sa dočkajú a krajinu zahalia snehové chumáčiky.

Tmavé ulice zdobia vianočné svetielka rôznych farieb. Na námestí sa nad učupenými stánkami vyníma urastený smrek a z neďalekého pódia sa ozývajú krásne koledy. Zdenka podíde bližšie a s láskou pozerá na spievajúce deti. Zima im neprekáža, sú zababušené a plné radosti. Započúva sa do lahodných melódií, chvíľku postojí a potom sa vydá pomalým krokom ďalej.

Prechádza úzkymi uličkami a nasáva ich vianočnú atmosféru. Kedysi takto chodievali s Milanom, ale už niekoľko rokov je na to sama. Zvykla si, pri potulkách sa v spomienkach vracia k spoločne prežitým chvíľam. Bolo ich veľa, teraz spomína najmä na tie vianočné.

Každý rok sa opakovali a predsa ich neprestala milovať. Obdivovala ich čaro, to kúzlo bolo pre ňu fascinujúce. Najradšej mala to krásne ticho, ktoré nastalo na Štedrý večer. Všetko stíchlo, ľudia si boli blízki, pootvorili svoje srdcia aj pre iných. Túto chvíľu túžila predĺžiť, aby netrvala len tak krátko. Zdalo sa jej málo, ale nedokázala to zmeniť. Časom sa zmierila s tým, že tento čas musí mať krátke trvanie, aby mohol ukázať svoju krásu a  zostať ľuďom vzácny.

S pribúdajúcim časom prituhlo a pocítila chlad. Najvyšší čas zberať sa domov do tepla. Milan ju doma nečaká, ten už oslavuje na inom mieste. Ale osamelá nebude, príde Katka. Nevidela ju celý rok. Jej životný priestor je na opačnom konci zemegule, ale domov má len jeden. Tu pri nej, kde sa im ako maličký uzlíček narodila z lásky.

Zdenka zapáli sviečku a cíti Milanovu prítomnosť. Chce mu dať vedieť, že Katka príde aj tento rok a všetko je ako kedysi, keď boli spolu. Nastal ten vzácny čas.

 

 

Dobrý pocit

02.04.2017

Dnes si privstala, nikdy nevylihuje dlho v posteli, ale v niektoré dni si dá záležať. Ten dnešný k takým celkom určite patrí, kalendár je už pretočený, asi synovi to nedalo. Pondelok, zvláštny viac »

Jednoducho pekná

28.03.2017

Zastávka v centre mesta praskala vo švíkoch. Andrea obišla prístrešok z druhej strany, nechcela sa predierať medzi stojacich ľudí. Vzadu o niekoľko metrov ďalej postávalo niekoľko jedincov, viac »

Nevyužitá príležitosť

13.03.2017

Eva sedí v električke, únava jej sadá na viečka, dnes mala v práci poriadne náročný deň. Ani myslieť sa jej nechce, jediné, čo ako tak vníma je pohyb v dopravnom prostriedku a možno slnečné viac »

Donald Trump

USA prijímajú nové protiimigračné opatrenia proti ôsmim štátom

25.09.2017 03:55

Americký prezident Donald Trump prijal nové opatrenia proti imigrácii. Týkajú sa ôsmich štátov a začnú platiť 18. októbra.

Steve Mnuchin

Minister Mnuchin: Trump sa chce vyhnúť jadrovej vojne s KĽDR

25.09.2017 00:01

V KĽDR v nedeľu demonštrovali tisíce Severokórejčanov na podporu svojho vodcu Kim Čong-una.

Angela Merkelová

Nemeckí odborníci: AfD sedí pri vládnom stole, v kampani bolo cítiť hnev a napätie

24.09.2017 21:07

"Merkelová aj teraz v kampani robila to, čo robí vždy. Snažila sa zostať taká vágna, ako sa len dá,“ pripomenul pre Pravdu Christian Schweiger z univerzity v Chemnitzi.

sns, slovenska narodna strana, danko

Pokles preferencií SNS: Strana podľa politológov platí za Dankove chyby

24.09.2017 20:00

Koaličná kríza vyprovokovaná šéfom koaličnej SNS Andrejom Dankom prináša národniarom neželaný vedľajší efekt.

Štatistiky blogu

Počet článkov: 111
Celková čítanosť: 109711x
Priemerná čítanosť článkov: 988x

Autor blogu

Kategórie