Založ si blog

Začína spomienkou

Mladá, na prvý pohľad ešte dieťa. Vysoká, štíhla, jemné črty tváre. Hlboké hnedé oči prezrádzajú smútok. Jej domovom je malá dedinka pod horami.

Každé ráno, deň čo deň, od pondelka do piatka opúšťala rodný dom skoro ráno. Nechcelo sa jej, ale musela. Kusisko cesty na vlakovú stanicu, ktorá pôsobila odpudivým dojmom. Rýchlik by sem určite nezablúdil, jedinou možnosťou bol osobný vlak. Jeho hnusné šedivé vozne pôsobili depresívne aj na človeka so zalepenými očami. Vo vnútri to nebolo o nič lepšie. Pri vstupe do nosa udrel štipľavý zápach. Miesta na sedenie ušpinené, celkový dojem biedny.

Pred niekoľkými rokmi ani budík nepoznala. Každé ráno ju milým hlasom a úsmevom privítala mamička. Stačilo vstať z postele a všetko bolo pripravené. Voňavé raňajky čakali na stole a pri odchode z domu dostala láskavý bozk na rozlúčku. Do tohto obdobia sa často vracia v spomienkach. Len tie jej zostali. Ukrýva ich hlboko v duši a keď jej je ťažko, pomáha si nimi.

Nenávidí ten osudný deň, keď sa jej život celkom zmenil. Bol to pondelok, začínal pracovný týždeň. Ako vždy aj v tento deň sa lúčila s mamou vo dverách. To sú posledné momenty, ktoré si pamätá. Ešte si spomína, že v ten deň bolo vlhko ako dnes, možno aj viac.

V tom čase drala lavice gymnázia, práve bežala hodina dejepisu. Výklad profesorky prerušil zvuk mobilného telefónu. Bolo to jej zvonenie, pozrela na displej, ocko. Ospravedlnila sa, vyšla pred triedu a prebrala hovor. Ocko mal zvláštny hlas, takého ho nikdy nepočula. Ani nechcela, nemal pre ňu dobré správy, mamička je v nemocnici.

Rýchlo nahádzala veci do batoha a trielila domov prvým vlakom. Nič si neuvedomovala. Cítila, že sa chveje na celom tele a cesta sa jej zdala neuveriteľne dlhá. Keď sa dočkala cieľovej stanice, vyletela z vlaku a trielila domov. Pred domom spomalila. Vo dverách ju čakal ocko, z očí sa mu kotúľali slzy ako hrachy.

V tom okamihu sa jej zrútil celý svet. Stalo sa to na priechode pre chodcov neďaleko ich domu. Bolo vlhko, vodič auta nestihol zabrzdiť. Náraz bol poriadne silný.

Chodba nemocnice sterilne páchla, míňali ich náhliace sa sestričky. Zo sklených dverí vyšiel starší doktor a pohol sa smerom k ockovi. Postavili sa kúsok od nej, ale jeho výraz v tvári hovoril jasnou rečou. Neprežila, jej milovaná mamička je mŕtva. Opustila ich napriek tomu, že bola taká mladá, plná života.

Dnes ju privítala zatiahnutá obloha z ktorej občas drobne mrholilo. Človeku sa prirodzene v takom čase chce spať. Pre Katku to určite neplatí. Aj jej by sa chcelo, ale také rozmary si nemôže dovoliť. Pred odchodom z domu sa musí postarať aj o ocka. Jeho pracovná smena v továrni začína veľmi skoro.

Neprekáža jej to. Zvykla si začínať deň spomienkou na milovanú mamičku.

Dobrý pocit

02.04.2017

Dnes si privstala, nikdy nevylihuje dlho v posteli, ale v niektoré dni si dá záležať. Ten dnešný k takým celkom určite patrí, kalendár je už pretočený, asi synovi to nedalo. Pondelok, zvláštny viac »

Jednoducho pekná

28.03.2017

Zastávka v centre mesta praskala vo švíkoch. Andrea obišla prístrešok z druhej strany, nechcela sa predierať medzi stojacich ľudí. Vzadu o niekoľko metrov ďalej postávalo niekoľko jedincov, viac »

Nevyužitá príležitosť

13.03.2017

Eva sedí v električke, únava jej sadá na viečka, dnes mala v práci poriadne náročný deň. Ani myslieť sa jej nechce, jediné, čo ako tak vníma je pohyb v dopravnom prostriedku a možno slnečné viac »

škola, učiteľ, žiaci

ZMOS súhlasí so zvýšením učiteľských platov, odmieta však dvojité navýšenie

20.07.2017 16:14

Združenie miest a obcí Slovenska súhlasí s kompromisným návrhom na zvýšenie tarifných platov pedagogickým a odborným zamestnancom škôl od 1. septembra o šesť percent.

PREMIÉR: Stretnutie s izraelským premiérom

Netanjahuovo naduté napádanie EÚ je ‘šialené’, píše denník Haarec

20.07.2017 16:03

Ostrý výpad izraelského premiéra Benjamina Netanjahua proti Európskej únii, ktorý v Budapešti omylom unikol do slúchadiel novinárov, bol politicky premyslený - a diplomaticky dementný. Napísal to dnes denník Haarec.

polsko, polsky parlament, parlament, pravo a spravodlivost,  Jaroslaw Kaczyńsky

Poľský Sejm schválil kontroverzný zákon o najvyššom súde

20.07.2017 16:00

Dolná komora poľského parlamentu, Sejm, schválila kontroverzný zákon o reorganizácii najvyššieho súdu.

euro, peniaze, EU, európska únia, €, mena, ECB, Európska centrálna banka, holuby,

Pomoc zadlženým krajinám eurozóny funguje už sedem rokov

20.07.2017 16:00

Už sedem rokov funguje tzv. európsky mechanizmus pre stabilitu, nazývaný euroval. Pomáha krajinám platiacim eurom, ktoré sa ocitnú v problémoch.

Štatistiky blogu

Počet článkov: 111
Celková čítanosť: 105243x
Priemerná čítanosť článkov: 948x

Autor blogu

Kategórie