Založ si blog

Začína spomienkou

Mladá, na prvý pohľad ešte dieťa. Vysoká, štíhla, jemné črty tváre. Hlboké hnedé oči prezrádzajú smútok. Jej domovom je malá dedinka pod horami.

Každé ráno, deň čo deň, od pondelka do piatka opúšťala rodný dom skoro ráno. Nechcelo sa jej, ale musela. Kusisko cesty na vlakovú stanicu, ktorá pôsobila odpudivým dojmom. Rýchlik by sem určite nezablúdil, jedinou možnosťou bol osobný vlak. Jeho hnusné šedivé vozne pôsobili depresívne aj na človeka so zalepenými očami. Vo vnútri to nebolo o nič lepšie. Pri vstupe do nosa udrel štipľavý zápach. Miesta na sedenie ušpinené, celkový dojem biedny.

Pred niekoľkými rokmi ani budík nepoznala. Každé ráno ju milým hlasom a úsmevom privítala mamička. Stačilo vstať z postele a všetko bolo pripravené. Voňavé raňajky čakali na stole a pri odchode z domu dostala láskavý bozk na rozlúčku. Do tohto obdobia sa často vracia v spomienkach. Len tie jej zostali. Ukrýva ich hlboko v duši a keď jej je ťažko, pomáha si nimi.

Nenávidí ten osudný deň, keď sa jej život celkom zmenil. Bol to pondelok, začínal pracovný týždeň. Ako vždy aj v tento deň sa lúčila s mamou vo dverách. To sú posledné momenty, ktoré si pamätá. Ešte si spomína, že v ten deň bolo vlhko ako dnes, možno aj viac.

V tom čase drala lavice gymnázia, práve bežala hodina dejepisu. Výklad profesorky prerušil zvuk mobilného telefónu. Bolo to jej zvonenie, pozrela na displej, ocko. Ospravedlnila sa, vyšla pred triedu a prebrala hovor. Ocko mal zvláštny hlas, takého ho nikdy nepočula. Ani nechcela, nemal pre ňu dobré správy, mamička je v nemocnici.

Rýchlo nahádzala veci do batoha a trielila domov prvým vlakom. Nič si neuvedomovala. Cítila, že sa chveje na celom tele a cesta sa jej zdala neuveriteľne dlhá. Keď sa dočkala cieľovej stanice, vyletela z vlaku a trielila domov. Pred domom spomalila. Vo dverách ju čakal ocko, z očí sa mu kotúľali slzy ako hrachy.

V tom okamihu sa jej zrútil celý svet. Stalo sa to na priechode pre chodcov neďaleko ich domu. Bolo vlhko, vodič auta nestihol zabrzdiť. Náraz bol poriadne silný.

Chodba nemocnice sterilne páchla, míňali ich náhliace sa sestričky. Zo sklených dverí vyšiel starší doktor a pohol sa smerom k ockovi. Postavili sa kúsok od nej, ale jeho výraz v tvári hovoril jasnou rečou. Neprežila, jej milovaná mamička je mŕtva. Opustila ich napriek tomu, že bola taká mladá, plná života.

Dnes ju privítala zatiahnutá obloha z ktorej občas drobne mrholilo. Človeku sa prirodzene v takom čase chce spať. Pre Katku to určite neplatí. Aj jej by sa chcelo, ale také rozmary si nemôže dovoliť. Pred odchodom z domu sa musí postarať aj o ocka. Jeho pracovná smena v továrni začína veľmi skoro.

Neprekáža jej to. Zvykla si začínať deň spomienkou na milovanú mamičku.

Prekvapenie

24.07.2016

Maličká, zmestila sa do dlane, len chvostík ružovej farby bol dlhší ako ona. Očká červené, fúziky dlhé, na dotyk jemná, príjemná, jednoducho biela myška. Andrea nikdy k podobným stvoreniam viac »

Tma

12.07.2016

Zhasla svetlo a chvíľu len tak stála. Ponorená v tme, pozerala von oknom, páčil sa jej pokoj, ktorý vonku panoval. Žiadne prúdy áut, náhliaci sa ľudia, len pouličné lampy, niekoľko svetielok viac »

Pohľad

05.07.2016

Slnečné lúče pomaličky vykúkali spoza vysokých končiarov, nádherný pohľad. Dáša sedí na balkóne a obdivuje okolie, má jej čo ponúknuť. Zvyšok rodiny ešte sladko spí, aj ona by ešte viac »

Lyžiarsky kurz, deti, svah, lyžiari

Lyžiarske kurzy vyplnili hluché obdobie v strediskách

22.02.2017 15:45

Základný lyžiarsky výcvik absolvujú v týchto dňoch v lyžiarskom stredisku v Litmanovej prváci zo Strednej zdravotníckej školy svätého Bazila Veľkého v Prešove.

veľby, vúc, poslanci, velebná miestonsť

Voľby do VÚC a komunálne voľby budú v roku 2022 v jeden deň

22.02.2017 15:38

Novelu Ústavy SR z dielne koaličných poslancov NR SR podpísal prezident Andrej Kiska v stredu.

cigarety, drogy, marihuana

Za marihuanu pôjde študent do väzenia

22.02.2017 15:36

Nepodmienečný trest odňatia slobody na pol roka za drogový zločin potvrdil odvolací senát Krajského súdu v Banskej Bystrici pre 20-ročného stredoškoláka.

terorizmus, terorista, zbraň, vojsko, armáda, vojak, vojna,

Za tip na teroristu sľubujú v Číne odmenu 690-tisíc eur

22.02.2017 15:33

Odmenu až 690-tisíc eur sa rozhodli ponúkať ľuďom úrady v čínskej provincii Sin-ťiang za tip vedúci k zamedzeniu teroristického útoku či dolapeniu militantov.

Štatistiky blogu

Počet článkov: 105
Celková čítanosť: 89430x
Priemerná čítanosť článkov: 852x

Autor blogu

Kategórie