Založ si blog

Sen či predtucha

Bolo mrazivé ráno. Na nebi sa hojdal jasný mesiac, ktorému robili spoločnosť trblietajúce sa hviezdy. Poriadne prituhlo, teplomer na okne Ivanovej izby ukazoval šesť stupňov pod nulou. Keď sa k tomu pridá svieži vietor, už aj otužilcom prestáva byť teplo.

Ivanovi sa nechce, noc sa mu zdá nejaká krátka. Najprv nemohol dlho zaspať a potom ho uprostred noci čosi zobudilo. Pyžamo mal celé prepotené a pamätal si kúsok zo sna, ktorý ho vytrhol zo spánku. Bol v ňom účastníkom dopravnej nehody. Viac si nepamätá, ale určite vie, že posádka jedného auta bola zranená a zasahovať museli aj záchranári. Sadne si na posteli, nohy spustí na podlahu a v prítmí izby rozmýšľa. Premieta si v pamäti nočný sen a snaží sa rozpomenúť na ďalšie detaily. Nie je ich veľa, videl červený autobus a zopár cestujúcich. Nemá to zmysel, viac toho nebude.

Pozrie na budík, ešte má čas. Zvalí sa na posteľ a privrie oči. Znova sa mu pred očami vynára nehoda. Tak predsa je to pravda, sedel za volantom. Netuší kto bol na vine, ale určite šoféroval autobus. Bol to veľký červený autobus, presne taký, ako ten jeho. Ale to predsa nie je možné. Jeho autobus je v poriadku, čaká na svoju rannú jazdu.

Radšej rýchlo vstane, pozrie von oknom a vlezie do vane. Skúsi si dopriať poriadny relax, snáď mu pomôže. Zo skrinky vyberie levanduľovú penu do kúpeľa a pustí horúcu vodu. Voda bubnuje na spodok vane a vytvára bohatú voňavú penu. Ľahne si na chrbát, pod hlavu vopchá stočený uterák. Privrie oči a nasáva upokojujúcu vôňu levandule.

Po chvíľke ho znovu prenasledujú okamihy zo sna, vidí mladú ženu v aute. Strhne sa a nervózne  sa pohráva s jemnou penou. Berie ju medzi prsty, fúka do nej. Zdá sa, že ani levanduľa nepomôže. Ivan to nechápe. Nepatrí k tým, ktorí majú problém so spánkom a snívať sa mu tiež nezvykne. Tak možno raz do roka, aj to si nepamätá o čom.

Teraz je to iné. Zobudil ho nepríjemný sen, ktorý súvisí s jeho prácou. Je vodičom autobusu. Jazdí už viac ako dvadsať rokov bez nehody. V dopravnom podniku patrí k najskúsenejším. Minulý rok dokonca dostal ocenenie od riaditeľa a priznali mu celkom slušnú finančnú odmenu. Pravidelne zaúča mladých kolegov a odovzdáva im svoje skúsenosti.

Keď začínal, manželka bola proti. Nevedela sa stotožniť s rizikom, ktoré táto práca prináša. Ale rodina s dvoma malými deťmi si nemohla dovoliť zostať bez príjmu. Dnes sú už deti dospelé, len manželkine obavy zostali. Najhoršie prežíva jeho služby v noci. Nerobí ich často, no celkom sa im nevyhne.

Jeho najobľúbenejšie jazdy sú skoro ráno. Spoje nie sú preplnené, ľudia sú v tom čase akýsi vľúdnejší a milší. Na svojej pravidelnej trase pozná mnohých z nich. Pozdravia sa, prehodia zopár slov a s niektorými sa dokonca spriatelil.

Pustí sprchu, ochladí sa mierne studenou vodou. Osuškou vyšúcha svoje telo a zabalí sa do županu. Potichu prejde do spálne a zo šatníka zoberie bavlnenú košeľu. Pozrie na manželku, je otočená smerom k oknu a sladko spí. Privrie dvere, nebude ju rušiť. Dnes ide do práce až popoludní a ťahá do večera.

V kuchyni si zaleje kávu a pripraví vajíčka. Žiadna zdravá strava, pred odchodom do práce sa potrebuje poriadne najesť. Hlad za volantom nie je najlepší spoločník. Káva vychladla, chýbajú ešte noviny. Prehodí cez seba teplú bundu a vybehne na dvor. V poštovej schránke sú zastrčené čerstvé noviny. Rýchlo popozerá novinky zo sveta i domova. Šálka kávy je prázdna, je najvyšší čas.

Rýchlo zbalí veci a vydáva sa za povinnosťami. K zastávke sa blíži autobus, pobehne, nechce meškať.

“Ahoj, zveziem sa s tebou,” pozdraví kolegu Patrika.

“Dnes jazdíš?

“Jasné, čo myslíš, že som vstával len tak? Idem vystriedať Zdena na osemdesiatku.”

“Zdena?” čuduje sa Patrik.

“Áno, mám ho vymeniť na autobusovej stanici.”

“Ty to nevieš?”

“Nechápem, o čom hovoríš.”

“Ak si mal striedať Zdena Jonáka, tak to rovno choď za vedúcim do kancelárie. Ten mal škaredú nehodu, je v nemocnici.”

Ivan nemá odvahu pýtať sa na ďalšie podrobnosti. Sadne si na najbližšie voľné sedadlo a potichu premýšľa nad udalosťami z dnešnej noci. Bol to len sen? Alebo je všetko inak?

 

 

Dobrý pocit

02.04.2017

Dnes si privstala, nikdy nevylihuje dlho v posteli, ale v niektoré dni si dá záležať. Ten dnešný k takým celkom určite patrí, kalendár je už pretočený, asi synovi to nedalo. Pondelok, zvláštny viac »

Jednoducho pekná

28.03.2017

Zastávka v centre mesta praskala vo švíkoch. Andrea obišla prístrešok z druhej strany, nechcela sa predierať medzi stojacich ľudí. Vzadu o niekoľko metrov ďalej postávalo niekoľko jedincov, viac »

Nevyužitá príležitosť

13.03.2017

Eva sedí v električke, únava jej sadá na viečka, dnes mala v práci poriadne náročný deň. Ani myslieť sa jej nechce, jediné, čo ako tak vníma je pohyb v dopravnom prostriedku a možno slnečné viac »

Donald Trump

USA prijímajú nové protiimigračné opatrenia proti ôsmim štátom

25.09.2017 03:55

Americký prezident Donald Trump prijal nové opatrenia proti imigrácii. Týkajú sa ôsmich štátov a začnú platiť 18. októbra.

Steve Mnuchin

Minister Mnuchin: Trump sa chce vyhnúť jadrovej vojne s KĽDR

25.09.2017 00:01

V KĽDR v nedeľu demonštrovali tisíce Severokórejčanov na podporu svojho vodcu Kim Čong-una.

Angela Merkelová

Nemeckí odborníci: AfD sedí pri vládnom stole, v kampani bolo cítiť hnev a napätie

24.09.2017 21:07

"Merkelová aj teraz v kampani robila to, čo robí vždy. Snažila sa zostať taká vágna, ako sa len dá,“ pripomenul pre Pravdu Christian Schweiger z univerzity v Chemnitzi.

sns, slovenska narodna strana, danko

Pokles preferencií SNS: Strana podľa politológov platí za Dankove chyby

24.09.2017 20:00

Koaličná kríza vyprovokovaná šéfom koaličnej SNS Andrejom Dankom prináša národniarom neželaný vedľajší efekt.

Štatistiky blogu

Počet článkov: 111
Celková čítanosť: 109729x
Priemerná čítanosť článkov: 989x

Autor blogu

Kategórie