Založ si blog

Symbol Vianoc

 

Malá útulná chalúpka učupená pod horami. Na prvý pohľad skoro ako v rozprávke. V okolí ďalšie tri domčeky a potom široko ďaleko len les. Dole v doline niekoľko ďalších sídiel a zase hory. Krásny kraj,  v ktorom sa dá prežiť len v súlade s prírodou.

 

Tu, v tom poslednom domčeku, ktorý si často šepká s urastenými smrekmi, sa kedysi dávno narodila. Prežila nádherné detstvo. Mamička sa starala o domácnosť a dvoch mladších súrodencov. Ocko bol lesník, keď nebol doma, bol v hore.

 

Od malička bola zvyknutá pohybovať sa pri ockovi. Motala sa pri ňom vždy, keď mohla. V lete zbierali lesné plody, nosili domov plné košíky húb a zásobovali mamičku. Tá z nich pripravovala úžasné dobroty, ktoré v komore vydržali až do jari. Keď sa priblížila zima, chodili napĺňať krmelce pre zver a pripravovali búdky pre vtáčiky. Stále bolo čo robiť. Ocko sa nikdy nenudil a napriek tomu, že nebola chlapec, veľmi rád ju zasväcoval do všetkých tajov. Počas horúcich letných dní nachádzali pod košatými stromami úkryt pred horúcim slnkom.

 

Základnú školu navštevovala vo vedľajšej dedine. Každé ráno chodila autobusom a nevedela sa dočkať, kedy skončí vyučovanie. Len čo sa dalo, zmizla do lesa za ockom. Správnym obdobím na rôzne dobrodružstvá boli letné prázdniny. Každý rok chodili spoločne s niekoľkými spolužiakmi stanovať. Vedúcim stanovačky nebol nikto iný, ako jej ocko. Z dreva vyrezávali píšťalky, pripravovali vodný mlyn na potoku. Ale najväčším zážitkom bol pobyt v stane počas tmavej noci. Nikde ani svetielka, jediným spoločníkom bol počas jasných nocí mesiac. Samozrejme povinnou výbavou bola poriadna baterka.

 

Keď sa priblížili Vianoce, ocko ju zobral za ruku a spolu s mamou a mladšími súrodencami ich odviedol k  ihličnatému stromčeku. Bol to malý smrek. Na jeho konáriky zavesil niekoľko slamených ozdôb a čerstvo napečených medovníčkov. Usmial sa a povedal, že odteraz sa tu stretnú každý rok pred Vianocami. Ako povedal, tak bolo. Každý rok spoločne ozdobili ich stromček a sledovali ako krásne rastie. Len posledný rok sa ocko tohto rituálu nedožil, zomrel na jeseň.

 

Tieto časy sú už dávno minulosťou. Ona už nie je malým dievčatkom. Ocko sa pobral na odpočinok tam hore, ale krásne spomienky stále prežívajú. Keď počas dlhých zimných večerov o týchto zážitkoch rozpráva svojím deťom, všetko jej ožíva pred očami. Už nežije vo svojom rodnom dome. V neďalekej dedine si spolu s manželom postavili pekný domček. Mamička zostala v dome pod horami sama, tak ju zobrali k sebe. Ani jej zdravie už nie je celkom stoperecentné, ale drží sa celkom dobre.

Vonku je poriadna fujavica. Snehu naváľalo skoro po kolená. Priblížil sa krásny vianočný čas. Len čo sa počasie upokojí, vytiahnu zo šopy sane a vyberú sa spoločne do hory. Pôjdu všetci spoločne, len ich bude trocha viac. Rodina sa postupne rozrástla, ale tradícia pretrvala.

 

Ich symbol Vianoc už nie je maličký, za tie roky poriadne vyrástol. Vôbec im to neprekáža, práve naopak, musí to tak byť.

 

Dobrý pocit

02.04.2017

Dnes si privstala, nikdy nevylihuje dlho v posteli, ale v niektoré dni si dá záležať. Ten dnešný k takým celkom určite patrí, kalendár je už pretočený, asi synovi to nedalo. Pondelok, zvláštny viac »

Jednoducho pekná

28.03.2017

Zastávka v centre mesta praskala vo švíkoch. Andrea obišla prístrešok z druhej strany, nechcela sa predierať medzi stojacich ľudí. Vzadu o niekoľko metrov ďalej postávalo niekoľko jedincov, viac »

Nevyužitá príležitosť

13.03.2017

Eva sedí v električke, únava jej sadá na viečka, dnes mala v práci poriadne náročný deň. Ani myslieť sa jej nechce, jediné, čo ako tak vníma je pohyb v dopravnom prostriedku a možno slnečné viac »

škola, učiteľ, žiaci

ZMOS súhlasí so zvýšením učiteľských platov, odmieta však dvojité navýšenie

20.07.2017 16:14

Združenie miest a obcí Slovenska súhlasí s kompromisným návrhom na zvýšenie tarifných platov pedagogickým a odborným zamestnancom škôl od 1. septembra o šesť percent.

PREMIÉR: Stretnutie s izraelským premiérom

Netanjahuovo naduté napádanie EÚ je ‘šialené’, píše denník Haarec

20.07.2017 16:03

Ostrý výpad izraelského premiéra Benjamina Netanjahua proti Európskej únii, ktorý v Budapešti omylom unikol do slúchadiel novinárov, bol politicky premyslený - a diplomaticky dementný. Napísal to dnes denník Haarec.

polsko, polsky parlament, parlament, pravo a spravodlivost,  Jaroslaw Kaczyńsky

Poľský Sejm schválil kontroverzný zákon o najvyššom súde

20.07.2017 16:00

Dolná komora poľského parlamentu, Sejm, schválila kontroverzný zákon o reorganizácii najvyššieho súdu.

euro, peniaze, EU, európska únia, €, mena, ECB, Európska centrálna banka, holuby,

Pomoc zadlženým krajinám eurozóny funguje už sedem rokov

20.07.2017 16:00

Už sedem rokov funguje tzv. európsky mechanizmus pre stabilitu, nazývaný euroval. Pomáha krajinám platiacim eurom, ktoré sa ocitnú v problémoch.

Štatistiky blogu

Počet článkov: 111
Celková čítanosť: 105247x
Priemerná čítanosť článkov: 948x

Autor blogu

Kategórie