Založ si blog

Symbol Vianoc

 

Malá útulná chalúpka učupená pod horami. Na prvý pohľad skoro ako v rozprávke. V okolí ďalšie tri domčeky a potom široko ďaleko len les. Dole v doline niekoľko ďalších sídiel a zase hory. Krásny kraj,  v ktorom sa dá prežiť len v súlade s prírodou.

 

Tu, v tom poslednom domčeku, ktorý si často šepká s urastenými smrekmi, sa kedysi dávno narodila. Prežila nádherné detstvo. Mamička sa starala o domácnosť a dvoch mladších súrodencov. Ocko bol lesník, keď nebol doma, bol v hore.

 

Od malička bola zvyknutá pohybovať sa pri ockovi. Motala sa pri ňom vždy, keď mohla. V lete zbierali lesné plody, nosili domov plné košíky húb a zásobovali mamičku. Tá z nich pripravovala úžasné dobroty, ktoré v komore vydržali až do jari. Keď sa priblížila zima, chodili napĺňať krmelce pre zver a pripravovali búdky pre vtáčiky. Stále bolo čo robiť. Ocko sa nikdy nenudil a napriek tomu, že nebola chlapec, veľmi rád ju zasväcoval do všetkých tajov. Počas horúcich letných dní nachádzali pod košatými stromami úkryt pred horúcim slnkom.

 

Základnú školu navštevovala vo vedľajšej dedine. Každé ráno chodila autobusom a nevedela sa dočkať, kedy skončí vyučovanie. Len čo sa dalo, zmizla do lesa za ockom. Správnym obdobím na rôzne dobrodružstvá boli letné prázdniny. Každý rok chodili spoločne s niekoľkými spolužiakmi stanovať. Vedúcim stanovačky nebol nikto iný, ako jej ocko. Z dreva vyrezávali píšťalky, pripravovali vodný mlyn na potoku. Ale najväčším zážitkom bol pobyt v stane počas tmavej noci. Nikde ani svetielka, jediným spoločníkom bol počas jasných nocí mesiac. Samozrejme povinnou výbavou bola poriadna baterka.

 

Keď sa priblížili Vianoce, ocko ju zobral za ruku a spolu s mamou a mladšími súrodencami ich odviedol k  ihličnatému stromčeku. Bol to malý smrek. Na jeho konáriky zavesil niekoľko slamených ozdôb a čerstvo napečených medovníčkov. Usmial sa a povedal, že odteraz sa tu stretnú každý rok pred Vianocami. Ako povedal, tak bolo. Každý rok spoločne ozdobili ich stromček a sledovali ako krásne rastie. Len posledný rok sa ocko tohto rituálu nedožil, zomrel na jeseň.

 

Tieto časy sú už dávno minulosťou. Ona už nie je malým dievčatkom. Ocko sa pobral na odpočinok tam hore, ale krásne spomienky stále prežívajú. Keď počas dlhých zimných večerov o týchto zážitkoch rozpráva svojím deťom, všetko jej ožíva pred očami. Už nežije vo svojom rodnom dome. V neďalekej dedine si spolu s manželom postavili pekný domček. Mamička zostala v dome pod horami sama, tak ju zobrali k sebe. Ani jej zdravie už nie je celkom stoperecentné, ale drží sa celkom dobre.

Vonku je poriadna fujavica. Snehu naváľalo skoro po kolená. Priblížil sa krásny vianočný čas. Len čo sa počasie upokojí, vytiahnu zo šopy sane a vyberú sa spoločne do hory. Pôjdu všetci spoločne, len ich bude trocha viac. Rodina sa postupne rozrástla, ale tradícia pretrvala.

 

Ich symbol Vianoc už nie je maličký, za tie roky poriadne vyrástol. Vôbec im to neprekáža, práve naopak, musí to tak byť.

 

Prekvapenie

24.07.2016

Maličká, zmestila sa do dlane, len chvostík ružovej farby bol dlhší ako ona. Očká červené, fúziky dlhé, na dotyk jemná, príjemná, jednoducho biela myška. Andrea nikdy k podobným stvoreniam viac »

Tma

12.07.2016

Zhasla svetlo a chvíľu len tak stála. Ponorená v tme, pozerala von oknom, páčil sa jej pokoj, ktorý vonku panoval. Žiadne prúdy áut, náhliaci sa ľudia, len pouličné lampy, niekoľko svetielok viac »

Pohľad

05.07.2016

Slnečné lúče pomaličky vykúkali spoza vysokých končiarov, nádherný pohľad. Dáša sedí na balkóne a obdivuje okolie, má jej čo ponúknuť. Zvyšok rodiny ešte sladko spí, aj ona by ešte viac »

Lyžiarsky kurz, deti, svah, lyžiari

Lyžiarske kurzy vyplnili hluché obdobie v strediskách

22.02.2017 15:45

Základný lyžiarsky výcvik absolvujú v týchto dňoch v lyžiarskom stredisku v Litmanovej prváci zo Strednej zdravotníckej školy svätého Bazila Veľkého v Prešove.

veľby, vúc, poslanci, velebná miestonsť

Voľby do VÚC a komunálne voľby budú v roku 2022 v jeden deň

22.02.2017 15:38

Novelu Ústavy SR z dielne koaličných poslancov NR SR podpísal prezident Andrej Kiska v stredu.

cigarety, drogy, marihuana

Za marihuanu pôjde študent do väzenia

22.02.2017 15:36

Nepodmienečný trest odňatia slobody na pol roka za drogový zločin potvrdil odvolací senát Krajského súdu v Banskej Bystrici pre 20-ročného stredoškoláka.

terorizmus, terorista, zbraň, vojsko, armáda, vojak, vojna,

Za tip na teroristu sľubujú v Číne odmenu 690-tisíc eur

22.02.2017 15:33

Odmenu až 690-tisíc eur sa rozhodli ponúkať ľuďom úrady v čínskej provincii Sin-ťiang za tip vedúci k zamedzeniu teroristického útoku či dolapeniu militantov.

Štatistiky blogu

Počet článkov: 105
Celková čítanosť: 89422x
Priemerná čítanosť článkov: 852x

Autor blogu

Kategórie