Založ si blog

Asi nám svedčali

Kalendár zavesený na stene bol neúprosný. December sa ujal svojej vlády. Jeho dni utekali rýchlo, alebo ešte rýchlejšie. Možno to ani nebola pravda, len ich hnalo očakávanie vianočných sviatkov.

V starom režime bolo všetko iné, platilo to i o Vianociach. Dobre známy nedostatok všetkého tovaru nás nútil,  vážiť si nadobudnuté. Ako naši starí rodičia hovorili “núdza robí človeka skromným”.

Aj pred Vianocami platilo, že chodiť do obchodu treba len vtedy, keď vonku stojí rada. Inak to nemá žiadny zmysel. Tak sme stáli na banány, mandarínky, stromčeky, kapre…  Mohli sme frfľať na zimu, lebo aj tú sme niekedy dávno mali. Aj snehu sme si užili. Sanice i snehuliakov sme si dožičili.

Ako deti sme chodili pozerať do prázdnych kadí pouličným predavačom a pýtať sa, kedy dovezú obľúbené kapre. Potom sme stáli v rade cez polovicu ulice. Ale tá radosť stála za to, keď otec odnášal v sieťovanej taške kapra zabaleného v novinách. Počas cesty domov nám robilo starosti jediné, aby sa kaprovi nič nestalo.

Vianočná kolekcia v ozdobných pozlátkach pre nás bola odmenou. Len čo sa priblížili Traja králi a vianočný stromček skončil svoju púť, sedeli sme pri mame a čakali, čo sa nám ujde. Najradšej sme mali plnené figúrky. Každý dostal svoj diel. Kto si šetril, mal dlhšie.

Darčeky tiež neboli ako dnes. Nás potešila každá maličkosť pod stromčekom, žiadne veľké očakávania. Návšteva u babičky bola pre nás možnosťou pochutnať si na jej skvelých koláčikoch. Najradšej som mala tie čokoládové a orechové. Ich chuť sa mi dodnes spája s jej láskou, ktorú nám počas svojho života dávala.

Boli to časy ťažké, ale krásne. Všetkého bolo málo, len tej ľudskosti bolo akosi viac. Núdza a skromnosť nám asi svedčala.

Dobrý pocit

02.04.2017

Dnes si privstala, nikdy nevylihuje dlho v posteli, ale v niektoré dni si dá záležať. Ten dnešný k takým celkom určite patrí, kalendár je už pretočený, asi synovi to nedalo. Pondelok, zvláštny viac »

Jednoducho pekná

28.03.2017

Zastávka v centre mesta praskala vo švíkoch. Andrea obišla prístrešok z druhej strany, nechcela sa predierať medzi stojacich ľudí. Vzadu o niekoľko metrov ďalej postávalo niekoľko jedincov, viac »

Nevyužitá príležitosť

13.03.2017

Eva sedí v električke, únava jej sadá na viečka, dnes mala v práci poriadne náročný deň. Ani myslieť sa jej nechce, jediné, čo ako tak vníma je pohyb v dopravnom prostriedku a možno slnečné viac »

LOREAL-BETTENCOURT/

Zomrela najbohatšia žena sveta Liliane Bettencourtová

21.09.2017 20:50

Vo veku 94 rokov zomrela vo Francúzsku podnikateľka a dedička kozmetickej spoločnosti L'Oréal Liliane Bettencourtová.

maria

Hurikán Maria si na Dominike vyžiadal najmenej 15 obetí

21.09.2017 20:45

Dominika bude podľa jej premiéra potrebovať "všetku pomoc, ktorú svet dokáže poskytnúť". Je podľa neho zázrak, že počet obetí nebol ďaleko vyšší.

Peter Gajdoš

Zvláštne Gajdošove manévre, myslí si analytik

21.09.2017 20:33

Rekordná suma 1,1 miliardy eur na obstaranie 14 nových stíhačiek púta pozornosť.

zupne volby, volby, urna, hlasovanie

Meno Kotlebovho súpera padne začiatkom októbra

21.09.2017 20:00

Piati kandidáti na predsedu Banskobystrického kraja pristúpili na spoluprácu.

Štatistiky blogu

Počet článkov: 111
Celková čítanosť: 109570x
Priemerná čítanosť článkov: 987x

Autor blogu

Kategórie