Založ si blog

Asi nám svedčali

Kalendár zavesený na stene bol neúprosný. December sa ujal svojej vlády. Jeho dni utekali rýchlo, alebo ešte rýchlejšie. Možno to ani nebola pravda, len ich hnalo očakávanie vianočných sviatkov.

V starom režime bolo všetko iné, platilo to i o Vianociach. Dobre známy nedostatok všetkého tovaru nás nútil,  vážiť si nadobudnuté. Ako naši starí rodičia hovorili “núdza robí človeka skromným”.

Aj pred Vianocami platilo, že chodiť do obchodu treba len vtedy, keď vonku stojí rada. Inak to nemá žiadny zmysel. Tak sme stáli na banány, mandarínky, stromčeky, kapre…  Mohli sme frfľať na zimu, lebo aj tú sme niekedy dávno mali. Aj snehu sme si užili. Sanice i snehuliakov sme si dožičili.

Ako deti sme chodili pozerať do prázdnych kadí pouličným predavačom a pýtať sa, kedy dovezú obľúbené kapre. Potom sme stáli v rade cez polovicu ulice. Ale tá radosť stála za to, keď otec odnášal v sieťovanej taške kapra zabaleného v novinách. Počas cesty domov nám robilo starosti jediné, aby sa kaprovi nič nestalo.

Vianočná kolekcia v ozdobných pozlátkach pre nás bola odmenou. Len čo sa priblížili Traja králi a vianočný stromček skončil svoju púť, sedeli sme pri mame a čakali, čo sa nám ujde. Najradšej sme mali plnené figúrky. Každý dostal svoj diel. Kto si šetril, mal dlhšie.

Darčeky tiež neboli ako dnes. Nás potešila každá maličkosť pod stromčekom, žiadne veľké očakávania. Návšteva u babičky bola pre nás možnosťou pochutnať si na jej skvelých koláčikoch. Najradšej som mala tie čokoládové a orechové. Ich chuť sa mi dodnes spája s jej láskou, ktorú nám počas svojho života dávala.

Boli to časy ťažké, ale krásne. Všetkého bolo málo, len tej ľudskosti bolo akosi viac. Núdza a skromnosť nám asi svedčala.

Dobrý pocit

02.04.2017

Dnes si privstala, nikdy nevylihuje dlho v posteli, ale v niektoré dni si dá záležať. Ten dnešný k takým celkom určite patrí, kalendár je už pretočený, asi synovi to nedalo. Pondelok, zvláštny viac »

Jednoducho pekná

28.03.2017

Zastávka v centre mesta praskala vo švíkoch. Andrea obišla prístrešok z druhej strany, nechcela sa predierať medzi stojacich ľudí. Vzadu o niekoľko metrov ďalej postávalo niekoľko jedincov, viac »

Nevyužitá príležitosť

13.03.2017

Eva sedí v električke, únava jej sadá na viečka, dnes mala v práci poriadne náročný deň. Ani myslieť sa jej nechce, jediné, čo ako tak vníma je pohyb v dopravnom prostriedku a možno slnečné viac »

Vladimír Mečiar

OKS podala ďalšie trestné oznámenie na expremiéra Mečiara

26.07.2017 18:05

Občianska konzervatívna strana (OKS) podala ďalšie trestné oznámenie na Vladimíra Mečiara za ohováranie nebohého prezidenta Michala Kováča.

Germany Heavy Rain

Európu trápia búrky a záplavy

26.07.2017 17:50

Takmer tridsať ľudí hospitalizovali na východe Rumunska pre zranenia spôsobené silnými búrkami s krúpami. V Nemecku pre búrky a záplavy spevňujú hrádze.

Graf, ekonomika

Banky mierne zmenili odhad rastu Slovenska

26.07.2017 17:49

Analytici komerčných bánk mierne upravili svoj výhľad vývoja slovenského hospodárstva. Na tento rok aktuálne predpokladajú rast 3,2 %.

policia, odchodo do madarska,

Polícia v Jarovciach zadržala 11 migrantov aj prevádzača

26.07.2017 17:07

Polícia v bratislavských Jarovciach zastavila dodávku s rakúskym evidenčným číslom, v ktorej odhalila 11 migrantov. Podozrivý z prevádzačstva je 38-ročný Slovák.

Štatistiky blogu

Počet článkov: 111
Celková čítanosť: 105880x
Priemerná čítanosť článkov: 954x

Autor blogu

Kategórie