Založ si blog

Milovaná a nenávidená

Škola, budova plná mladších i starších detí. Všetky sú skoro rovnaké. V očiach im hrajú šibalské plamienky, ktoré sa kedykoľvek rozhoria. Niekedy býva ťažké dostať ich opäť pod kontrolu. Aj s nimi to tak bolo.

Bolo ich tridsaťdva. Sedeli v laviciach vo dvojiciach. V niektorých to boli zmiešané dvojice, v ďalších len dievčatá či chlapci. Neboli ani malí, ani veľkí. Jednoducho piataci. Považovali sa za veľkých, ale učitelia celkom nesúhlasili, skôr veľké deti.

Lavice boli usporiadané v troch radách za sebou. Pri okne bola učiteľská katedra a obďaleč stála tabuľa. Vyučujúcich bolo viac, ale pod palcom ich mala triedna učiteľka. Ušla sa im vyučujúca matematiky a fyziky. Bola poriadne prísna a tie predmety. No kto by ich už mohol obľubovať? Na hodine matematiky súkala jeden vzorec za druhým a na fyzike to bolo ešte o stupeň horšie. Kontrola domácich úloh pod jej taktovkou bola poriadna drina. Nikto jej neušiel.

Lavice v prvom rade boli vyhradené pre chlapcov. Dostať sa do nich zvyčajne nevyžadovalo zvláštne umenie. Ale nie všetky boli rovnaké, našla sa medzi nimi jedna, ktorá bola výnimočná. Lavica bola navlas rovnaká, ako tie ostatné. Kus dreva, kovová konštrukcia a niečo z aktuálnej tvorby používateľov. A napriek tomu pútala pozornosť všetkých učiteľov.

Vpravo od vchodových dverí sedel Juraj. Hlboké hnedé oči, čierna štica, drobného vzrastu. Vždy vzorne upravený a pripravený na vyučovanie. Veci na lavici pekne poukladané. Každý zošit vzorne zabalený, písmom by sa mohli inšpirovať aj mnohé dievčatá. Učiteľky ich často dávali za vzor pre celú triedu. Diktáty písal pravidelne bez jedinej chybičky, jednoducho na výbornú. Na vyučovanie chodil vzorne pripravený, na jednotlivých predmetoch patril k najaktívnejším. Nikdy sa nezapájal do chlapčenských pletiek, keď bolo treba, pomohol. Juraj bol jednoducho chlapec ako ruža.

Vedľa Juraja našiel svoje miesto Michal. Vyšší, štíhly, jeho šibalské oči dokázali človeku veľa naznačiť už na prvý pohľad. Do školy chodil neskoro, hoci býval od nej zopár metrov. Ešte len vošiel do triedy a už pôsobil neupraveným dojmom. Gaštanové vlasy hrebeň ani len nevideli, oči zalepené a košeľa z nohavíc trčala do všetkých strán. Na ráno žalostný pohľad. Veci v batohu nahádzané bez ladu a skladu, sám netušil, aký je jeho obsah. Zošity bez obalu, každý z nich mal minimálne z dvoch strán tzv. somárske ušká. Písmená v nich padali smutne na všetky strany a zdobili ich machule s poriadnou nádielkou gramatických chýb. S obsahom batoha korešpondovala aj jeho príprava na vyučovanie.

Na hodinách nikdy nevedel včas a správne zareagovať. Neustále sa vrtel a vyrušoval na všetky strany. Ak sa v triede zomlela chlapčenská šarvátka, Michal samozrejme nesmel chýbať. Nikdy nebol len jej nestranným pozorovateľom. Triedna učiteľka ho za odmenu ťahala za uši a nezabudla dodať starú známu vetu „Michal, teba by som doma nechcela.“ Rovnaké trampoty s ním prežívali všetci vyučujúci.

Bolo ich šestnásť, každá lavica v ich triede mala svoj príbeh a z roka na rok pribudol nový. Keby vedeli hovoriť, určite by sme sa všeličo dozvedeli. Ale len jedna lavica bola učiteľmi milovaná i nenávidená zároveň.

 

 

Prekvapenie

24.07.2016

Maličká, zmestila sa do dlane, len chvostík ružovej farby bol dlhší ako ona. Očká červené, fúziky dlhé, na dotyk jemná, príjemná, jednoducho biela myška. Andrea nikdy k podobným stvoreniam viac »

Tma

12.07.2016

Zhasla svetlo a chvíľu len tak stála. Ponorená v tme, pozerala von oknom, páčil sa jej pokoj, ktorý vonku panoval. Žiadne prúdy áut, náhliaci sa ľudia, len pouličné lampy, niekoľko svetielok viac »

Pohľad

05.07.2016

Slnečné lúče pomaličky vykúkali spoza vysokých končiarov, nádherný pohľad. Dáša sedí na balkóne a obdivuje okolie, má jej čo ponúknuť. Zvyšok rodiny ešte sladko spí, aj ona by ešte viac »

Lyžiarsky kurz, deti, svah, lyžiari

Lyžiarske kurzy vyplnili hluché obdobie v strediskách

22.02.2017 15:45

Základný lyžiarsky výcvik absolvujú v týchto dňoch v lyžiarskom stredisku v Litmanovej prváci zo Strednej zdravotníckej školy svätého Bazila Veľkého v Prešove.

veľby, vúc, poslanci, velebná miestonsť

Voľby do VÚC a komunálne voľby budú v roku 2022 v jeden deň

22.02.2017 15:38

Novelu Ústavy SR z dielne koaličných poslancov NR SR podpísal prezident Andrej Kiska v stredu.

cigarety, drogy, marihuana

Za marihuanu pôjde študent do väzenia

22.02.2017 15:36

Nepodmienečný trest odňatia slobody na pol roka za drogový zločin potvrdil odvolací senát Krajského súdu v Banskej Bystrici pre 20-ročného stredoškoláka.

terorizmus, terorista, zbraň, vojsko, armáda, vojak, vojna,

Za tip na teroristu sľubujú v Číne odmenu 690-tisíc eur

22.02.2017 15:33

Odmenu až 690-tisíc eur sa rozhodli ponúkať ľuďom úrady v čínskej provincii Sin-ťiang za tip vedúci k zamedzeniu teroristického útoku či dolapeniu militantov.

Štatistiky blogu

Počet článkov: 105
Celková čítanosť: 89428x
Priemerná čítanosť článkov: 852x

Autor blogu

Kategórie