Založ si blog

Milovaná a nenávidená

Škola, budova plná mladších i starších detí. Všetky sú skoro rovnaké. V očiach im hrajú šibalské plamienky, ktoré sa kedykoľvek rozhoria. Niekedy býva ťažké dostať ich opäť pod kontrolu. Aj s nimi to tak bolo.

Bolo ich tridsaťdva. Sedeli v laviciach vo dvojiciach. V niektorých to boli zmiešané dvojice, v ďalších len dievčatá či chlapci. Neboli ani malí, ani veľkí. Jednoducho piataci. Považovali sa za veľkých, ale učitelia celkom nesúhlasili, skôr veľké deti.

Lavice boli usporiadané v troch radách za sebou. Pri okne bola učiteľská katedra a obďaleč stála tabuľa. Vyučujúcich bolo viac, ale pod palcom ich mala triedna učiteľka. Ušla sa im vyučujúca matematiky a fyziky. Bola poriadne prísna a tie predmety. No kto by ich už mohol obľubovať? Na hodine matematiky súkala jeden vzorec za druhým a na fyzike to bolo ešte o stupeň horšie. Kontrola domácich úloh pod jej taktovkou bola poriadna drina. Nikto jej neušiel.

Lavice v prvom rade boli vyhradené pre chlapcov. Dostať sa do nich zvyčajne nevyžadovalo zvláštne umenie. Ale nie všetky boli rovnaké, našla sa medzi nimi jedna, ktorá bola výnimočná. Lavica bola navlas rovnaká, ako tie ostatné. Kus dreva, kovová konštrukcia a niečo z aktuálnej tvorby používateľov. A napriek tomu pútala pozornosť všetkých učiteľov.

Vpravo od vchodových dverí sedel Juraj. Hlboké hnedé oči, čierna štica, drobného vzrastu. Vždy vzorne upravený a pripravený na vyučovanie. Veci na lavici pekne poukladané. Každý zošit vzorne zabalený, písmom by sa mohli inšpirovať aj mnohé dievčatá. Učiteľky ich často dávali za vzor pre celú triedu. Diktáty písal pravidelne bez jedinej chybičky, jednoducho na výbornú. Na vyučovanie chodil vzorne pripravený, na jednotlivých predmetoch patril k najaktívnejším. Nikdy sa nezapájal do chlapčenských pletiek, keď bolo treba, pomohol. Juraj bol jednoducho chlapec ako ruža.

Vedľa Juraja našiel svoje miesto Michal. Vyšší, štíhly, jeho šibalské oči dokázali človeku veľa naznačiť už na prvý pohľad. Do školy chodil neskoro, hoci býval od nej zopár metrov. Ešte len vošiel do triedy a už pôsobil neupraveným dojmom. Gaštanové vlasy hrebeň ani len nevideli, oči zalepené a košeľa z nohavíc trčala do všetkých strán. Na ráno žalostný pohľad. Veci v batohu nahádzané bez ladu a skladu, sám netušil, aký je jeho obsah. Zošity bez obalu, každý z nich mal minimálne z dvoch strán tzv. somárske ušká. Písmená v nich padali smutne na všetky strany a zdobili ich machule s poriadnou nádielkou gramatických chýb. S obsahom batoha korešpondovala aj jeho príprava na vyučovanie.

Na hodinách nikdy nevedel včas a správne zareagovať. Neustále sa vrtel a vyrušoval na všetky strany. Ak sa v triede zomlela chlapčenská šarvátka, Michal samozrejme nesmel chýbať. Nikdy nebol len jej nestranným pozorovateľom. Triedna učiteľka ho za odmenu ťahala za uši a nezabudla dodať starú známu vetu „Michal, teba by som doma nechcela.“ Rovnaké trampoty s ním prežívali všetci vyučujúci.

Bolo ich šestnásť, každá lavica v ich triede mala svoj príbeh a z roka na rok pribudol nový. Keby vedeli hovoriť, určite by sme sa všeličo dozvedeli. Ale len jedna lavica bola učiteľmi milovaná i nenávidená zároveň.

 

 

Dobrý pocit

02.04.2017

Dnes si privstala, nikdy nevylihuje dlho v posteli, ale v niektoré dni si dá záležať. Ten dnešný k takým celkom určite patrí, kalendár je už pretočený, asi synovi to nedalo. Pondelok, zvláštny viac »

Jednoducho pekná

28.03.2017

Zastávka v centre mesta praskala vo švíkoch. Andrea obišla prístrešok z druhej strany, nechcela sa predierať medzi stojacich ľudí. Vzadu o niekoľko metrov ďalej postávalo niekoľko jedincov, viac »

Nevyužitá príležitosť

13.03.2017

Eva sedí v električke, únava jej sadá na viečka, dnes mala v práci poriadne náročný deň. Ani myslieť sa jej nechce, jediné, čo ako tak vníma je pohyb v dopravnom prostriedku a možno slnečné viac »

havaria, voderady, D1, dialnica, nehoda, kamion

Na D1 pri Bratislave sa stala hromadná nehoda, diaľnica je v oboch smeroch obmedzená

20.07.2017 16:24

Na diaľnici D1 smerom do Bratislavy sa stala hromadná dopravná nehoda. Zrazili sa dva Kamióny a dva osobné autá.

škola, učiteľ, žiaci

ZMOS súhlasí so zvýšením učiteľských platov, odmieta však dvojité navýšenie

20.07.2017 16:14

Združenie miest a obcí Slovenska súhlasí s kompromisným návrhom na zvýšenie tarifných platov pedagogickým a odborným zamestnancom škôl od 1. septembra o šesť percent.

PREMIÉR: Stretnutie s izraelským premiérom

Netanjahuovo naduté napádanie EÚ je ‘šialené’, píše denník Haarec

20.07.2017 16:03

Ostrý výpad izraelského premiéra Benjamina Netanjahua proti Európskej únii, ktorý v Budapešti omylom unikol do slúchadiel novinárov, bol politicky premyslený - a diplomaticky dementný. Napísal to dnes denník Haarec.

polsko, polsky parlament, parlament, pravo a spravodlivost,  Jaroslaw Kaczyńsky

Poľský Sejm schválil kontroverzný zákon o najvyššom súde

20.07.2017 16:00

Dolná komora poľského parlamentu, Sejm, schválila kontroverzný zákon o reorganizácii najvyššieho súdu.

Štatistiky blogu

Počet článkov: 111
Celková čítanosť: 105255x
Priemerná čítanosť článkov: 948x

Autor blogu

Kategórie