Založ si blog

Nenašla ju

Koniec pracovného týždňa sa priblížil. Konečne, teší sa. Ešte dnes posledná zmena a vytúžené voľno.

Tento týždeň jej dal poriadne zabrať. Jedna kolegyňa zostala doma s chorou dcérkou a druhá prechodila nejakú virózu a dobehol ju zápal pľúc. Ich oddelenie patrí k poriadne vyťaženým, každá neprítomná ruka chýba. Museli ťahať aj za kolegyne. Skrátený oddych medzi zmenami ju vyčerpal. Oddychovala koľko mohla, ale cíti sa unavená.

Dnes je na oddelení poriadne rušno. Na izbách majú niekoľko poriadne ťažkých stavov. Ešte ani ranná vizita nie je hotová. Lekári majú plné ruky práce, po vizite nasleduje spoločné sedenie. Sestričky ešte dokončujú, čo je potrebné a z dlhej chodby sa ozýva hučanie upratovacieho stroja. Taký ranný rituál.

Mirka poukladá do malej plastovej nádoby teplomery, všetky zistené údaje zaznamená do počítača. Spokojná pootvorí dvere a vyzrie na chodbu. Prejde do jej celkom zadnej časti. V izbe číslo osem leží pani Kapláková. Je to posledná izba na chodbe. Podľa lekárskych záznamov by mala ležať práve tu.

Jemne pootvorí dvere a vojde. Ošetrujúci lekár už odišiel. Z postele v rohu miestnosti sa usmieva stará pani. Je to ona, známa – neznáma. Tvár jej zdobia jemné vrásky. Každá z nich ukrýva prežitý príbeh. Je ich veľa, niektoré veselé, iné smutné. Mirka už mnohé z nich spoznala a vždy, keď majú chvíľku času, sa teší na ďalší.

„Dobrý deň, sestrička, som rada, že vás vidím,“ pootočí sa, tak ako jej to dovolí infúzia.

„A vy čo tu robíte? Chcete mi snáď tvrdiť, že vám bolo za nami smutno?“

„Tak za vami určite,“ rozkašle sa stará pani. Dusivý kašeľ jej nedovolí pokračovať v začatej reči. Nevadí, ony dve aj tak vedia, čo chcela povedať. Mirka k nej podíde, sadne si na kraj postele a jemne ju hladká po ruke, do ktorej steká liečivá tekutina. Po chvíli jej potichu pošepne, že teraz musí odísť. Opatrne jej nadvihne hlavu, upraví vankúš a vytratí sa z izby.

Po ceste na ošetrovňu prekontroluje ostatné izby. Kde treba pomôže, prehodí slovko, dve. Pán Novák už sedí na stoličke za malým stolíkom. Jeho nedočkavosť je na mieste. Teší sa domov, strávil tu dlhé tri týždne.

„Kto po vás príde?“ nadviaže komunikáciu Mirka.

„Dcéra s manželom sú už na ceste, neviem sa ich dočkať.“

„Aha, pokiaľ ma pamäť neklame, tak ste z Korytnice.“

„Neklame, sestrička, ešte vám slúži. Nie ako mne, ja už všeličo   pozabúdam.“

„Ale vy máte na to už nárok. Ktovie, čo si budem ja pamätať vo vašom veku.“

Spoločne sa zasmejú a prejdú k vážnejším témam.

„Doktor Plekúch vám už pripravuje prepúšťaciu správu. Keď ju budete mať

hotovú, zastavte sa s ňou ešte na ošetrovni.“

Sadne si za počítač, nalistuje materiály pani Kaplákovej. Prečíta si najnovšie nálezy. Nie je doktor, ale aj tak vie, že v jej prípade ide o srdiečko. Odmieta poslušnosť a tak je na ich oddelení častou návštevníčkou. Pamätá si ju veľmi dobre. Jej prvú hospitalizáciu vybavovala práve ona. Bol január, vonku krásne chumelilo a starkú zradilo srdiečko počas zimnej prechádzky. Odvtedy sa tento scenár niekoľkokrát zopakoval.

V septembri oslávila deväťdesiatku, ale keby nebolo toho srdiečka, je to čiperná a rozumná starenka. Mirke pripomína jej starkú, ktorá ju opustila pred piatimi rokmi. Aj s ňou sa mohla rozprávať na všetky témy, najviac ju bavili jej príbehy z minulosti. S pani Kaplákovou je to podobné. Mirka už o nej toho vie naozaj veľa. Pochádza z malej dedinky pri Bratislave. Už dlhé roky žije celkom sama. Manžel sa pominul pred desiatimi rokmi a dcéra už od študentských čias žije v Kanade. Vydala sa a založila si tam rodinu. Má dvoch vnukov, len keby neboli tak ďaleko.

Mirka ani nezbadala ako sa zvečerilo. Vonku sa zotmelo a jej zmena sa priblížila k záveru. Vystrieda ju Janka, ktorá bude so Zuzkou slúžiť nočnú.

„Dievčatá, ahojte, príjemnú nočnú prajem,“ lúči sa Mirka.

Vybehne z ošetrovne a ešte zájde na poslednú izbu. Len čo otvorí dvere, vítajú ju oči pani Kaplákovej.

„Už som sa vás nevedela dočkať. Nevedela som, či sa za mnou zastavíte a mám také tušenie, že sa vidíme poslednýkrát.“

„Ale netárajte, po víkende som tu ako na koni. Teraz už naozaj musím utekať. Cestujem za rodičmi a musím stihnúť vlak.“

Rozlúčili sa pohľadom a Mirka zmizla z izby.

Nasadla do pristaveného taxíka a rýchlo smerom na hlavnú stanicu. Vlak stihla s odretými ušami. Mama sa jej nevedela dočkať, už vo vlaku telefonicky zisťovala, či je na ceste.

Konečne doma medzi svojimi. Na tento okamih sa vždy teší. I keď tento víkend je taký zvláštny. V hlave jej víria posledné slová pani Kaplákovej. Je to prvý raz, čo povedala niečo podobné. Nikdy predtým nahlas takéto myšlienky nevyslovila. V sobotu boli na návšteve u sestry a v nedeľu si naplánovali spoločný výlet do lesa. Počasie sa chcelo predviesť z tej lepšej stránky a spoločne strávený čas si užili do sýtosti.

V podvečer sa musela rozlúčiť, mama ju odprevadila na vlak a poriadne vybozkávala. Cesta do mesta ubiehala rýchlo, len tie pochmúrne myšlienky. Nedokázala si to vysvetliť, veď prežila nádherný víkend v kruhu svojich blízkych.

V pondelok skoro ráno preberala zmenu od staršej kolegyne. Len čo skončila, utekala do poslednej izby na chodbe. Otvorila dvere a zostala stáť ako obarená. Posteľ v rohu miestnosti bola prázdna. Pomalým krokom sa vrátila na ošetrovňu a nazrela do záznamov z víkendu. Pani Kapláková zomrela v nedeľu vo večerných hodinách. Vtedy, keď bola vo vlaku. Zradilo ju srdce.

Zmocnil sa jej smútok. Vyčítala si, že mala pri nej zostať. Nemala ju opustiť.

Dobrý pocit

02.04.2017

Dnes si privstala, nikdy nevylihuje dlho v posteli, ale v niektoré dni si dá záležať. Ten dnešný k takým celkom určite patrí, kalendár je už pretočený, asi synovi to nedalo. Pondelok, zvláštny viac »

Jednoducho pekná

28.03.2017

Zastávka v centre mesta praskala vo švíkoch. Andrea obišla prístrešok z druhej strany, nechcela sa predierať medzi stojacich ľudí. Vzadu o niekoľko metrov ďalej postávalo niekoľko jedincov, viac »

Nevyužitá príležitosť

13.03.2017

Eva sedí v električke, únava jej sadá na viečka, dnes mala v práci poriadne náročný deň. Ani myslieť sa jej nechce, jediné, čo ako tak vníma je pohyb v dopravnom prostriedku a možno slnečné viac »

Donald Trump

USA prijímajú nové protiimigračné opatrenia proti ôsmim štátom

25.09.2017 03:55

Americký prezident Donald Trump prijal nové opatrenia proti imigrácii. Týkajú sa ôsmich štátov a začnú platiť 18. októbra.

Steve Mnuchin

Minister Mnuchin: Trump sa chce vyhnúť jadrovej vojne s KĽDR

25.09.2017 00:01

V KĽDR v nedeľu demonštrovali tisíce Severokórejčanov na podporu svojho vodcu Kim Čong-una.

Angela Merkelová

Nemeckí odborníci: AfD sedí pri vládnom stole, v kampani bolo cítiť hnev a napätie

24.09.2017 21:07

"Merkelová aj teraz v kampani robila to, čo robí vždy. Snažila sa zostať taká vágna, ako sa len dá,“ pripomenul pre Pravdu Christian Schweiger z univerzity v Chemnitzi.

sns, slovenska narodna strana, danko

Pokles preferencií SNS: Strana podľa politológov platí za Dankove chyby

24.09.2017 20:00

Koaličná kríza vyprovokovaná šéfom koaličnej SNS Andrejom Dankom prináša národniarom neželaný vedľajší efekt.

Štatistiky blogu

Počet článkov: 111
Celková čítanosť: 109714x
Priemerná čítanosť článkov: 988x

Autor blogu

Kategórie