Založ si blog

Nenašla ju

Koniec pracovného týždňa sa priblížil. Konečne, teší sa. Ešte dnes posledná zmena a vytúžené voľno.

Tento týždeň jej dal poriadne zabrať. Jedna kolegyňa zostala doma s chorou dcérkou a druhá prechodila nejakú virózu a dobehol ju zápal pľúc. Ich oddelenie patrí k poriadne vyťaženým, každá neprítomná ruka chýba. Museli ťahať aj za kolegyne. Skrátený oddych medzi zmenami ju vyčerpal. Oddychovala koľko mohla, ale cíti sa unavená.

Dnes je na oddelení poriadne rušno. Na izbách majú niekoľko poriadne ťažkých stavov. Ešte ani ranná vizita nie je hotová. Lekári majú plné ruky práce, po vizite nasleduje spoločné sedenie. Sestričky ešte dokončujú, čo je potrebné a z dlhej chodby sa ozýva hučanie upratovacieho stroja. Taký ranný rituál.

Mirka poukladá do malej plastovej nádoby teplomery, všetky zistené údaje zaznamená do počítača. Spokojná pootvorí dvere a vyzrie na chodbu. Prejde do jej celkom zadnej časti. V izbe číslo osem leží pani Kapláková. Je to posledná izba na chodbe. Podľa lekárskych záznamov by mala ležať práve tu.

Jemne pootvorí dvere a vojde. Ošetrujúci lekár už odišiel. Z postele v rohu miestnosti sa usmieva stará pani. Je to ona, známa – neznáma. Tvár jej zdobia jemné vrásky. Každá z nich ukrýva prežitý príbeh. Je ich veľa, niektoré veselé, iné smutné. Mirka už mnohé z nich spoznala a vždy, keď majú chvíľku času, sa teší na ďalší.

„Dobrý deň, sestrička, som rada, že vás vidím,“ pootočí sa, tak ako jej to dovolí infúzia.

„A vy čo tu robíte? Chcete mi snáď tvrdiť, že vám bolo za nami smutno?“

„Tak za vami určite,“ rozkašle sa stará pani. Dusivý kašeľ jej nedovolí pokračovať v začatej reči. Nevadí, ony dve aj tak vedia, čo chcela povedať. Mirka k nej podíde, sadne si na kraj postele a jemne ju hladká po ruke, do ktorej steká liečivá tekutina. Po chvíli jej potichu pošepne, že teraz musí odísť. Opatrne jej nadvihne hlavu, upraví vankúš a vytratí sa z izby.

Po ceste na ošetrovňu prekontroluje ostatné izby. Kde treba pomôže, prehodí slovko, dve. Pán Novák už sedí na stoličke za malým stolíkom. Jeho nedočkavosť je na mieste. Teší sa domov, strávil tu dlhé tri týždne.

„Kto po vás príde?“ nadviaže komunikáciu Mirka.

„Dcéra s manželom sú už na ceste, neviem sa ich dočkať.“

„Aha, pokiaľ ma pamäť neklame, tak ste z Korytnice.“

„Neklame, sestrička, ešte vám slúži. Nie ako mne, ja už všeličo   pozabúdam.“

„Ale vy máte na to už nárok. Ktovie, čo si budem ja pamätať vo vašom veku.“

Spoločne sa zasmejú a prejdú k vážnejším témam.

„Doktor Plekúch vám už pripravuje prepúšťaciu správu. Keď ju budete mať

hotovú, zastavte sa s ňou ešte na ošetrovni.“

Sadne si za počítač, nalistuje materiály pani Kaplákovej. Prečíta si najnovšie nálezy. Nie je doktor, ale aj tak vie, že v jej prípade ide o srdiečko. Odmieta poslušnosť a tak je na ich oddelení častou návštevníčkou. Pamätá si ju veľmi dobre. Jej prvú hospitalizáciu vybavovala práve ona. Bol január, vonku krásne chumelilo a starkú zradilo srdiečko počas zimnej prechádzky. Odvtedy sa tento scenár niekoľkokrát zopakoval.

V septembri oslávila deväťdesiatku, ale keby nebolo toho srdiečka, je to čiperná a rozumná starenka. Mirke pripomína jej starkú, ktorá ju opustila pred piatimi rokmi. Aj s ňou sa mohla rozprávať na všetky témy, najviac ju bavili jej príbehy z minulosti. S pani Kaplákovou je to podobné. Mirka už o nej toho vie naozaj veľa. Pochádza z malej dedinky pri Bratislave. Už dlhé roky žije celkom sama. Manžel sa pominul pred desiatimi rokmi a dcéra už od študentských čias žije v Kanade. Vydala sa a založila si tam rodinu. Má dvoch vnukov, len keby neboli tak ďaleko.

Mirka ani nezbadala ako sa zvečerilo. Vonku sa zotmelo a jej zmena sa priblížila k záveru. Vystrieda ju Janka, ktorá bude so Zuzkou slúžiť nočnú.

„Dievčatá, ahojte, príjemnú nočnú prajem,“ lúči sa Mirka.

Vybehne z ošetrovne a ešte zájde na poslednú izbu. Len čo otvorí dvere, vítajú ju oči pani Kaplákovej.

„Už som sa vás nevedela dočkať. Nevedela som, či sa za mnou zastavíte a mám také tušenie, že sa vidíme poslednýkrát.“

„Ale netárajte, po víkende som tu ako na koni. Teraz už naozaj musím utekať. Cestujem za rodičmi a musím stihnúť vlak.“

Rozlúčili sa pohľadom a Mirka zmizla z izby.

Nasadla do pristaveného taxíka a rýchlo smerom na hlavnú stanicu. Vlak stihla s odretými ušami. Mama sa jej nevedela dočkať, už vo vlaku telefonicky zisťovala, či je na ceste.

Konečne doma medzi svojimi. Na tento okamih sa vždy teší. I keď tento víkend je taký zvláštny. V hlave jej víria posledné slová pani Kaplákovej. Je to prvý raz, čo povedala niečo podobné. Nikdy predtým nahlas takéto myšlienky nevyslovila. V sobotu boli na návšteve u sestry a v nedeľu si naplánovali spoločný výlet do lesa. Počasie sa chcelo predviesť z tej lepšej stránky a spoločne strávený čas si užili do sýtosti.

V podvečer sa musela rozlúčiť, mama ju odprevadila na vlak a poriadne vybozkávala. Cesta do mesta ubiehala rýchlo, len tie pochmúrne myšlienky. Nedokázala si to vysvetliť, veď prežila nádherný víkend v kruhu svojich blízkych.

V pondelok skoro ráno preberala zmenu od staršej kolegyne. Len čo skončila, utekala do poslednej izby na chodbe. Otvorila dvere a zostala stáť ako obarená. Posteľ v rohu miestnosti bola prázdna. Pomalým krokom sa vrátila na ošetrovňu a nazrela do záznamov z víkendu. Pani Kapláková zomrela v nedeľu vo večerných hodinách. Vtedy, keď bola vo vlaku. Zradilo ju srdce.

Zmocnil sa jej smútok. Vyčítala si, že mala pri nej zostať. Nemala ju opustiť.

Prekvapenie

24.07.2016

Maličká, zmestila sa do dlane, len chvostík ružovej farby bol dlhší ako ona. Očká červené, fúziky dlhé, na dotyk jemná, príjemná, jednoducho biela myška. Andrea nikdy k podobným stvoreniam viac »

Tma

12.07.2016

Zhasla svetlo a chvíľu len tak stála. Ponorená v tme, pozerala von oknom, páčil sa jej pokoj, ktorý vonku panoval. Žiadne prúdy áut, náhliaci sa ľudia, len pouličné lampy, niekoľko svetielok viac »

Pohľad

05.07.2016

Slnečné lúče pomaličky vykúkali spoza vysokých končiarov, nádherný pohľad. Dáša sedí na balkóne a obdivuje okolie, má jej čo ponúknuť. Zvyšok rodiny ešte sladko spí, aj ona by ešte viac »

Lyžiarsky kurz, deti, svah, lyžiari

Lyžiarske kurzy vyplnili hluché obdobie v strediskách

22.02.2017 15:45

Základný lyžiarsky výcvik absolvujú v týchto dňoch v lyžiarskom stredisku v Litmanovej prváci zo Strednej zdravotníckej školy svätého Bazila Veľkého v Prešove.

veľby, vúc, poslanci, velebná miestonsť

Voľby do VÚC a komunálne voľby budú v roku 2022 v jeden deň

22.02.2017 15:38

Novelu Ústavy SR z dielne koaličných poslancov NR SR podpísal prezident Andrej Kiska v stredu.

cigarety, drogy, marihuana

Za marihuanu pôjde študent do väzenia

22.02.2017 15:36

Nepodmienečný trest odňatia slobody na pol roka za drogový zločin potvrdil odvolací senát Krajského súdu v Banskej Bystrici pre 20-ročného stredoškoláka.

terorizmus, terorista, zbraň, vojsko, armáda, vojak, vojna,

Za tip na teroristu sľubujú v Číne odmenu 690-tisíc eur

22.02.2017 15:33

Odmenu až 690-tisíc eur sa rozhodli ponúkať ľuďom úrady v čínskej provincii Sin-ťiang za tip vedúci k zamedzeniu teroristického útoku či dolapeniu militantov.

Štatistiky blogu

Počet článkov: 105
Celková čítanosť: 89444x
Priemerná čítanosť článkov: 852x

Autor blogu

Kategórie