Založ si blog

Dočkala sa

Tvár má peknú, jemnú. Na svoj vek vyzerá veľmi dobre. Pletkami o vizáži sa nikdy veľmi nezaoberala, nemala na to čas a asi ani chuť. Nebavilo by ju stáť pri zrkadle a sledovať každú vrásku. Podľa nej patria k životu a kto ich nemá, akoby ani nežil.

 

Jej život nebol žiadnou prechádzkou ružovou záhradou. Vydala sa skoro, bola ešte mladá. Ale bolo to z lásky, nie z povinnosti, ako mnoho dievčat v jej okolí. Jej vyvolený bol o osem rokov starší ako ona. Mnoho ľudí ju v tej dobe odsudzovalo, vraj sa vláči so starým chlapom. Ani jej mama nebola týmto vzťahom nadšená. Mala poruke aj tucet argumentov, prečo to pre ňu nie je ten pravý. Opakovala ich často so železnou pravidelnosťou.

 

Gabike sa to nepáčilo. Spočiatku argumentovala, neskôr pochopila, že to nemá žiadny zmysel. Mama s tým neprestane, nech by robila čokoľvek. Zmierila sa s tým. Len chudák Slavo sa s tým ešte dlho trápil. Chcel, aby aj mama pochopila, že vek je len číslo, žiadna prekážka vo vzťahu.

Mama si na staršieho zaťa zvykla, ale všetky zábrany nikdy nezbúrala. Jednoducho bola presvedčená o svojej pravde a nedokázala sa jej zbaviť. Časom zistila, že Slavo je dobrý človek a akceptovala ho v rodine.

 

Po viac ako roku od svadby sa im narodil chlapec. Dostal meno po otcovi a ako sa neskôr ukázalo, bol ho aj hodný. Jeho detstvo bolo bezproblémové, v škole patril k vynikajúcim a obľúbeným študentom. Učitelia ho milovali a ona sa na každom rodičovskom združení potichu usmievala, keď ho chválili. Nemala rada pýchu, ale v tomto prípade to inak nešlo. Bola pyšná na svoje dieťa.

 

Len jedno ju mrzelo. Mama si k jej synovi nenašla cestu. Príležitostí mala k tomu dosť. Bývali neďaleko, stačilo nasadnúť na autobus a odviezť sa tri zastávky. Nechodila k nim veľmi často, ale z času na čas sa objavila. Najmä, kým bol Slávo malý. Občas ho potešila nejakou drobnosťou. Ale skutočný záujem o vnuka jej chýbal. Netušila čím žije, aké sú jeho záujmy, čo ho trápi. Počas detstva neprenikla do jeho sveta a premrhala svoju šancu.

 

Gabika so Slávom chceli synovi dopriať súrodenca. Ale osud rozhodol, že on bude ich jediný. Gabika sa preto často trápila, srdce prahlo ešte po jednom dieťati. Jej túžba zostala nenaplnená. Mama aj túto možnosť vedela využiť a jatriť staré rany. Pripisovala vinu Slávovi, hľadala súvis s jeho vekom.

 

Keby žil ocko, určite by chápal ju i svojho vnuka. Ale ten ich opustil po tragickej udalosti už veľmi dávno. Ona sama nemala vtedy ani osem rokov. Staršia sestra bola rovnaká ako mama, zdieľala rovnaké názory. Tak bola na všetko sama.

 

Čas plynul, roky utekali a Slávo sa ocitol na gymnáziu. Už vtedy jasne vedel, že chce pokračovať štúdiom na vysokej škole. Pre ňu to nebolo žiadnym prekvapením, ale šokoval ju odbor, ktorý si zvolil. Vybral si medicínu, chcel byť interným lekárom. Nebránila mu, nič podobné nemala vo zvyku. Len sa spýtala, či si všetko dobre premyslel. Na odpoveď nemusela ani čakať, poznala ju aj sama.

 

Čas bol neúprosný, Slávo končil prvý ročník medicíny a babke sa akosi pohoršilo. Začali ju otravovať kolená, najmä pravá noha bola problematická. Už nedokázala behať ako kedysi, postupne celkom prestala chodiť von. Stále intenzívnejšie jej bolo treba pomáhať. Sestra bývala na opačnom konci republiky, nemohla prísť len tak. Tak starostlivosť o ňu prevzali Gabikini chlapi. Postarali sa o všetko, zvládli nákupy i fyzickú prácu. Ona im dôverovala, vedela, že sa na nich môže spoľahnúť. Tak aj bolo, o mamu bolo vždy dobre postarané.

 

Jedného dňa si mama vyžiadala jej spoločnosť. Chcela s ňou hovoriť osamote. Gabika mala obavy, netušila, čo od toho čakať. Bola pripravená na všetko, pri mame si už zvykla. Vošla do izby a sadla si na kraj postele. Mama ju chytila za ruku a nežne hladkala. Ospravedlnila sa za svoje správanie, za výčitky voči Slávovi. Povedala, že je pripravená odísť za ockom, ale toto musela vysporiadať, aby sa mu mohla pozrieť do očí.

Gabika ju vypočula, pobozkala na líce a povedala: „Ďakujem, mami.“

 

Len čo vyšla z izby, sadla si na najbližšiu stoličku a plakala ako malá. Tešila sa, že sa stalo to, na čo tak dlho čakala. Aj keď, mohlo sa tak stať už dávno.

 

Mama sa pobrala za ockom o tri dni. Konečne našla svoj pokoj a dokázala sa mu pozrieť do očí.

 

 

 

 

 

 

Dobrý pocit

02.04.2017

Dnes si privstala, nikdy nevylihuje dlho v posteli, ale v niektoré dni si dá záležať. Ten dnešný k takým celkom určite patrí, kalendár je už pretočený, asi synovi to nedalo. Pondelok, zvláštny viac »

Jednoducho pekná

28.03.2017

Zastávka v centre mesta praskala vo švíkoch. Andrea obišla prístrešok z druhej strany, nechcela sa predierať medzi stojacich ľudí. Vzadu o niekoľko metrov ďalej postávalo niekoľko jedincov, viac »

Nevyužitá príležitosť

13.03.2017

Eva sedí v električke, únava jej sadá na viečka, dnes mala v práci poriadne náročný deň. Ani myslieť sa jej nechce, jediné, čo ako tak vníma je pohyb v dopravnom prostriedku a možno slnečné viac »

LOREAL-BETTENCOURT/

Zomrela najbohatšia žena sveta Liliane Bettencourtová

21.09.2017 20:50

Vo veku 94 rokov zomrela vo Francúzsku podnikateľka a dedička kozmetickej spoločnosti L'Oréal Liliane Bettencourtová.

maria

Hurikán Maria si na Dominike vyžiadal najmenej 15 obetí

21.09.2017 20:45

Dominika bude podľa jej premiéra potrebovať "všetku pomoc, ktorú svet dokáže poskytnúť". Je podľa neho zázrak, že počet obetí nebol ďaleko vyšší.

Peter Gajdoš

Zvláštne Gajdošove manévre, myslí si analytik

21.09.2017 20:33

Rekordná suma 1,1 miliardy eur na obstaranie 14 nových stíhačiek púta pozornosť.

zupne volby, volby, urna, hlasovanie

Meno Kotlebovho súpera padne začiatkom októbra

21.09.2017 20:00

Piati kandidáti na predsedu Banskobystrického kraja pristúpili na spoluprácu.

Štatistiky blogu

Počet článkov: 111
Celková čítanosť: 109571x
Priemerná čítanosť článkov: 987x

Autor blogu

Kategórie