Založ si blog

Portrét ako odmena

 

Dnes sa jej z postele akosi nechcelo. Neznamená to, že v iné dni vyskakovala pri vstávaní od radosti. Bola ako všetky deti. Keby nemusela, tak by z nej tak skoro nevyliezla. Ale dnes bola jej nechuť ešte o kúsok väčšia ako zvyčajne.

 

Počasím to ale nebolo. Slnko už usilovne svietilo a snaživo hladkalo rozospatých školákov po lícach svojimi teplými lúčmi. Mamička ju znova pohladkala po tvári a postrapatila jej vlasy.

„Tak vylez, spachtoška moja!

Čakajú ťa chutné raňajky.“

Miška sa pretočila na druhú stranu a tvárila sa, že spí. Na mamu to neúčinkovalo.

„Stretneme sa v kuchyni, ak by sa ti to nepodarilo, prídem s vedrom vody,“ nechala sa počuť a stratila sa z izby.

 

Miška otvorila oči a ešte chvíľu pozerala okolo seba. Po chvíľke sa radšej vysúkala z postele. Vedela, že mamu je lepšie neprovokovať. Bola chápavá, ale len do istej miery. Podišla k oknu a pozerala na rozkonárený strom pod oknom. Jeho koruna je poriadne košatá. Za tie roky, čo tu bývajú podstatne vyrástol. Mama často spomína, že tento strom rastie spolu s ňou. A ocko sa na tom zabáva, že majú o jedno dieťa viac pod oknom. Niečo na tom bude. Miška rok čo rok s ockom pripravuje búdku pre vtáčiky, ktorú vešajú na tento strom. V lete pod ním hľadajú úkryt pred spaľujúcimi slnečnými lúčmi na malej lavičke.

 

„Tak kde si?“ ozve sa z kuchyne.

„Už som skoro tam,“ odpovie Miška a sadne si za stôl.

„Hm, to je dobrota. Ako si vedela, že dnes potrebujem čosi špeciálne?“

„Netuším, zlatko, len som včera mala trocha viac času.“

„Čerstvé šišky, to je moje,“ zvolá natešená Miška a s chuťou zahryzne do lákavej dobroty. Mamu tento pohľad potešil. Lepšiu odmenu ani nemohla dostať.

 

Pokojnú atmosféru naruší hlasný zvuk zvončeka. Mama spozornie a prejde do predsiene: „To bude pre teba, dnes nestíhaš.“

„Určite Katka, dnes si privstala. Veď na mňa počká.“

Mama otvorí dvere a pozve ju ďalej.

„Len nezabudnite sledovať čas, aby ste nezmeškali,“ usmerňuje ich.

 

Katka sa posadí za stôl a hľadí na spolužiačku ako jej chutí.

„Dáš si?“

„Jasné, celkom rada ti pomôžem.“

Mama ich potichu sleduje. Dnes svojej dcére akosi od rána nerozumie. Správa sa zvláštne, akoby z nejakého dôvodu nechcela ísť do školy. Celkom rada by vedela, čo za tým je. Nechce si robiť zbytočné starosti, ale vo veciach okolo seba má rada jasno.

„Dievčatá, už musím odísť do práce. Keď skončíte s jedlom, tak sa vypravte do školy, aby ste prišli včas. A nechcete mi náhodou niečo povedať?“

„Ale mami, nič netreba riešiť. Dnes je výtvarná výchova, veď vieš, že ju neznášam.“

„Dobre, tak sa včas vychystajte a pekný deň vám prajem.“

 

Rozlúčili sa s mamou, dojedli šťavnaté šišky a pobrali sa za školskými povinnosťami. Aj Katke sa zdá, že s Miškou sa dnes nedá vydržať. Prvá vyučovacia hodina je výtvarná výchova a dnes je na programe portrét. Miška už týždeň o tom hovorí. Robí si starosti, neverí si. Jednoducho nemá rada tento predmet. Chýba jej výtvarný talent. Snaživá je dostatočne, ale výsledok zvyčajne za veľa nestojí.

 

V triede bolo rušno ako vo včeľom úli. Všetci stíchli len čo zazvonilo a do triedy vošla pani učiteľka. Milo sa usmiala a rozhovorila sa o dnešnej téme.

„Dnes máme trocha netradičnú úlohu. Budeme maľovať portrét a k tomu niekoho potrebujeme. Vybrala som pre vás Mišku. Ona dnes nebude kresliť, ale bude naším vzorom.“

 

Miška sa posadila na prvú lavicu presne podľa pokynov pani učiteľky, tak aby na ňu všetci videli. Bola šťastná a vedela, že na túto hodinu bude ešte dlho spomínať. Celkom určite sa pochváli aj mame.

 

Dobrý pocit

02.04.2017

Dnes si privstala, nikdy nevylihuje dlho v posteli, ale v niektoré dni si dá záležať. Ten dnešný k takým celkom určite patrí, kalendár je už pretočený, asi synovi to nedalo. Pondelok, zvláštny viac »

Jednoducho pekná

28.03.2017

Zastávka v centre mesta praskala vo švíkoch. Andrea obišla prístrešok z druhej strany, nechcela sa predierať medzi stojacich ľudí. Vzadu o niekoľko metrov ďalej postávalo niekoľko jedincov, viac »

Nevyužitá príležitosť

13.03.2017

Eva sedí v električke, únava jej sadá na viečka, dnes mala v práci poriadne náročný deň. Ani myslieť sa jej nechce, jediné, čo ako tak vníma je pohyb v dopravnom prostriedku a možno slnečné viac »

Donald Trump

USA prijímajú nové protiimigračné opatrenia proti ôsmim štátom

25.09.2017 03:55

Americký prezident Donald Trump prijal nové opatrenia proti imigrácii. Týkajú sa ôsmich štátov a začnú platiť 18. októbra.

Steve Mnuchin

Minister Mnuchin: Trump sa chce vyhnúť jadrovej vojne s KĽDR

25.09.2017 00:01

V KĽDR v nedeľu demonštrovali tisíce Severokórejčanov na podporu svojho vodcu Kim Čong-una.

Angela Merkelová

Nemeckí odborníci: AfD sedí pri vládnom stole, v kampani bolo cítiť hnev a napätie

24.09.2017 21:07

"Merkelová aj teraz v kampani robila to, čo robí vždy. Snažila sa zostať taká vágna, ako sa len dá,“ pripomenul pre Pravdu Christian Schweiger z univerzity v Chemnitzi.

sns, slovenska narodna strana, danko

Pokles preferencií SNS: Strana podľa politológov platí za Dankove chyby

24.09.2017 20:00

Koaličná kríza vyprovokovaná šéfom koaličnej SNS Andrejom Dankom prináša národniarom neželaný vedľajší efekt.

Štatistiky blogu

Počet článkov: 111
Celková čítanosť: 109734x
Priemerná čítanosť článkov: 989x

Autor blogu

Kategórie