Založ si blog

Portrét ako odmena

 

Dnes sa jej z postele akosi nechcelo. Neznamená to, že v iné dni vyskakovala pri vstávaní od radosti. Bola ako všetky deti. Keby nemusela, tak by z nej tak skoro nevyliezla. Ale dnes bola jej nechuť ešte o kúsok väčšia ako zvyčajne.

 

Počasím to ale nebolo. Slnko už usilovne svietilo a snaživo hladkalo rozospatých školákov po lícach svojimi teplými lúčmi. Mamička ju znova pohladkala po tvári a postrapatila jej vlasy.

„Tak vylez, spachtoška moja!

Čakajú ťa chutné raňajky.“

Miška sa pretočila na druhú stranu a tvárila sa, že spí. Na mamu to neúčinkovalo.

„Stretneme sa v kuchyni, ak by sa ti to nepodarilo, prídem s vedrom vody,“ nechala sa počuť a stratila sa z izby.

 

Miška otvorila oči a ešte chvíľu pozerala okolo seba. Po chvíľke sa radšej vysúkala z postele. Vedela, že mamu je lepšie neprovokovať. Bola chápavá, ale len do istej miery. Podišla k oknu a pozerala na rozkonárený strom pod oknom. Jeho koruna je poriadne košatá. Za tie roky, čo tu bývajú podstatne vyrástol. Mama často spomína, že tento strom rastie spolu s ňou. A ocko sa na tom zabáva, že majú o jedno dieťa viac pod oknom. Niečo na tom bude. Miška rok čo rok s ockom pripravuje búdku pre vtáčiky, ktorú vešajú na tento strom. V lete pod ním hľadajú úkryt pred spaľujúcimi slnečnými lúčmi na malej lavičke.

 

„Tak kde si?“ ozve sa z kuchyne.

„Už som skoro tam,“ odpovie Miška a sadne si za stôl.

„Hm, to je dobrota. Ako si vedela, že dnes potrebujem čosi špeciálne?“

„Netuším, zlatko, len som včera mala trocha viac času.“

„Čerstvé šišky, to je moje,“ zvolá natešená Miška a s chuťou zahryzne do lákavej dobroty. Mamu tento pohľad potešil. Lepšiu odmenu ani nemohla dostať.

 

Pokojnú atmosféru naruší hlasný zvuk zvončeka. Mama spozornie a prejde do predsiene: „To bude pre teba, dnes nestíhaš.“

„Určite Katka, dnes si privstala. Veď na mňa počká.“

Mama otvorí dvere a pozve ju ďalej.

„Len nezabudnite sledovať čas, aby ste nezmeškali,“ usmerňuje ich.

 

Katka sa posadí za stôl a hľadí na spolužiačku ako jej chutí.

„Dáš si?“

„Jasné, celkom rada ti pomôžem.“

Mama ich potichu sleduje. Dnes svojej dcére akosi od rána nerozumie. Správa sa zvláštne, akoby z nejakého dôvodu nechcela ísť do školy. Celkom rada by vedela, čo za tým je. Nechce si robiť zbytočné starosti, ale vo veciach okolo seba má rada jasno.

„Dievčatá, už musím odísť do práce. Keď skončíte s jedlom, tak sa vypravte do školy, aby ste prišli včas. A nechcete mi náhodou niečo povedať?“

„Ale mami, nič netreba riešiť. Dnes je výtvarná výchova, veď vieš, že ju neznášam.“

„Dobre, tak sa včas vychystajte a pekný deň vám prajem.“

 

Rozlúčili sa s mamou, dojedli šťavnaté šišky a pobrali sa za školskými povinnosťami. Aj Katke sa zdá, že s Miškou sa dnes nedá vydržať. Prvá vyučovacia hodina je výtvarná výchova a dnes je na programe portrét. Miška už týždeň o tom hovorí. Robí si starosti, neverí si. Jednoducho nemá rada tento predmet. Chýba jej výtvarný talent. Snaživá je dostatočne, ale výsledok zvyčajne za veľa nestojí.

 

V triede bolo rušno ako vo včeľom úli. Všetci stíchli len čo zazvonilo a do triedy vošla pani učiteľka. Milo sa usmiala a rozhovorila sa o dnešnej téme.

„Dnes máme trocha netradičnú úlohu. Budeme maľovať portrét a k tomu niekoho potrebujeme. Vybrala som pre vás Mišku. Ona dnes nebude kresliť, ale bude naším vzorom.“

 

Miška sa posadila na prvú lavicu presne podľa pokynov pani učiteľky, tak aby na ňu všetci videli. Bola šťastná a vedela, že na túto hodinu bude ešte dlho spomínať. Celkom určite sa pochváli aj mame.

 

Prekvapenie

24.07.2016

Maličká, zmestila sa do dlane, len chvostík ružovej farby bol dlhší ako ona. Očká červené, fúziky dlhé, na dotyk jemná, príjemná, jednoducho biela myška. Andrea nikdy k podobným stvoreniam viac »

Tma

12.07.2016

Zhasla svetlo a chvíľu len tak stála. Ponorená v tme, pozerala von oknom, páčil sa jej pokoj, ktorý vonku panoval. Žiadne prúdy áut, náhliaci sa ľudia, len pouličné lampy, niekoľko svetielok viac »

Pohľad

05.07.2016

Slnečné lúče pomaličky vykúkali spoza vysokých končiarov, nádherný pohľad. Dáša sedí na balkóne a obdivuje okolie, má jej čo ponúknuť. Zvyšok rodiny ešte sladko spí, aj ona by ešte viac »

Lyžiarsky kurz, deti, svah, lyžiari

Lyžiarske kurzy vyplnili hluché obdobie v strediskách

22.02.2017 15:45

Základný lyžiarsky výcvik absolvujú v týchto dňoch v lyžiarskom stredisku v Litmanovej prváci zo Strednej zdravotníckej školy svätého Bazila Veľkého v Prešove.

veľby, vúc, poslanci, velebná miestonsť

Voľby do VÚC a komunálne voľby budú v roku 2022 v jeden deň

22.02.2017 15:38

Novelu Ústavy SR z dielne koaličných poslancov NR SR podpísal prezident Andrej Kiska v stredu.

cigarety, drogy, marihuana

Za marihuanu pôjde študent do väzenia

22.02.2017 15:36

Nepodmienečný trest odňatia slobody na pol roka za drogový zločin potvrdil odvolací senát Krajského súdu v Banskej Bystrici pre 20-ročného stredoškoláka.

terorizmus, terorista, zbraň, vojsko, armáda, vojak, vojna,

Za tip na teroristu sľubujú v Číne odmenu 690-tisíc eur

22.02.2017 15:33

Odmenu až 690-tisíc eur sa rozhodli ponúkať ľuďom úrady v čínskej provincii Sin-ťiang za tip vedúci k zamedzeniu teroristického útoku či dolapeniu militantov.

Štatistiky blogu

Počet článkov: 105
Celková čítanosť: 89435x
Priemerná čítanosť článkov: 852x

Autor blogu

Kategórie