Založ si blog

Výnimočný okamih

Celkom obyčajná ulica, väčšina panelových domov a medzi ne zamiešaných zopár odlišných. Klasické sídlisko vo veľkom meste, niekoľko generácií na jednom mieste.

Oni bývali v jednom z tých odlišných, bol modrý, domorodci ho často používali ako orientačný bod, znelo to takto: „pri modrom dome“. Viac nebolo treba vysvetľovať, všetci vedeli presne určiť polohu.

Obyvatelia modrého domu si pripadali trocha výnimoční, bývali v dome, ktorý v okolí nemal konkurenciu. Katka v ňom našla svoj domov na siedmom poschodí, Majka na štvrtom.

Zimné počasie bolo poriadne ostré, mráz štípal na líca a vietor zvedavo nakúkal do všetkých otvorov. Zdržiavať sa vonku dlhšiu dobu bolo nepríjemné i zdraviu nebezpečné. Práve počas tejto zimnej idylky musela Katka zájsť na kontrolu k lekárke. Nie, nebola chorá, práve naopak, ako nastávajúca mamička sa tešila na svoje prvé dieťa. Nechcelo sa jej, koho by lákal otravný severák, ale termín nepustil. Poriadne sa naobliekala, zababušila sa do vetrovky, na hlavu čiapka, okolo krku hrubý šál a vyrazila.

V čakárni ich bolo niekoľko, čakalo sa do poradia. Samé nastávajúce mamičky, niektoré s väčším, iné s menším bruškom. Usadila sa na lavičke v rohu miestnosti. Po pravej strane zbadala známu tvár. Poznali sa len z videnia, zdieľali rovnakú adresu, ich domovom bol modrý dom.

Nevedela, že Majka je tehotná, vedela len toľko, že býva na štvrtom poschodí. Dali sa do reči, postupne prišli k tomu, že majú veľa spoločného. Jedna mala termín pôrodu v marci a druhá začiatkom mája. Aká náhoda, ani netušili, že prežívajú rovnaké radosti. Cestu domov absolvovali spoločne, spriatelili sa.

Uzimené vošli do vchodovej brány a rozlúčili sa. Katka zavrela dvere bytu, zhodila zo seba teplé oblečenie a zvalila sa na sedačku. Stihla sa unaviť, raz darmo, pred pôrodom už to nejde ako kedysi. Nevadí, už sa toho svojho pokladu nevie dočkať. Ale ona má ešte dosť času, prvá pôjde Majka, tú to čaká v marci. Kontrola v poradni dopadla dobre, môže byť spokojná.

Každý deň si spoločne s manželom vychutnávala tehotenské radosti i starosti. Výborná nálada sa striedala s horšou a popri iných starostiach ani nezbadala, ako sa priblížil termín ďalšej kontroly v tehotenskej poradni. V čakárni bolo pokojne, bola druhá v poradí. Sadla si na lavičku a odpočívala. Po chvíli na zavolanie sestričky vošla do ordinácie. Vyšetrenie prebiehalo štandardne až do momentu, keď sa lekárke čosi nepozdávalo. Veľa informácií od nej nedostala, jej pokyny zneli vážne, Katka musí zvoľniť tempo a veľa oddychovať na lôžku v nemocnici pod dohľadom odborníkov.

Dnes to vôbec nevyšlo, všetko dobré je razom preč. Nevie prečo je to tak, vôbec ju to nepotešilo, je plná obáv o svoje nenarodené dieťa. Tomáš stojí pri nej, robí čo sa dá, ale ona má pocit, že jej sa nedá pomôcť. Stále dookola rozmýšľa, kde spravila chybu, nevie, na nič neprišla.

Jej zlá predtucha sa naplnila, nepomohla ani nemocnica, na druhý deň sa im uprostred noci narodil syn. Ešte sa nemal narodiť, mal byť u nej v brušku. Nezostal, vypýtal sa na svet o dva mesiace skôr. Pri narodení ho počula plakať, pamätá si to. Viac ho nevidela, zobrali jej ho a ju odviezli do izby.

Bola opustená a sama, do rána ani oko nezažmúrila. Len čo mohla, utekala za synčekom, bol v inkubátore. Ich nádherný maličký synček, bol taký malinký, že sa nevyrovnal ani bábike, ktorú si pamätá z detstva. Martinko, patril len jej a manželovi, nikomu inému. Túžila si ho privinúť na hruď a poláskať, nemohla, sklenený domček bol v tej chvíli neprekonateľnou bariérou.

Keď ju pustili domov, bola ako bez života. Snažila sa, ale cítila, že jej niečo chýba, áno, bol to jej Martinko. Chodila za ním do nemocnice každý deň, o to väčší bol jej smútok, keď musela opustiť brány nemocnice.

Dni utekali, k slovu sa dostala jar. Susedka Majka si vychutnávala jarné slnečné lúče a pravidelne kočíkovala malú Paťku. Na ceste do nemocnice sa často stretli, prehodila s ňou zopár slov, boli to slová zo slušnosti. Nemohla za to, pri pohľade na detský kočík priateľky jej krvácalo srdce. Ten svoj mala doma, prázdny.

Tomáš sa snažil, bol jej veľkou oporou. Prvý veľký okamih prišiel, keď našla Martinka v postieľke. Žiadny domček zo skla, malá nemocničná postieľka. To bolo radosti, prvýkrát si privinula synčeka k srdiečku, v ten deň nechcela odísť domov.

Jej návštevy v nemocnici boli čoraz častejšie, chodila synčeka kŕmiť, prebaľovať a neskôr kúpať. Bolo to krásne, Martinko rástol a dobiehal zameškané. Tomáš spolu s ňou boli nadšení, konečne lepšie správy. Spoločne čakali na svoj deň. Každé popoludnie pozorne sledovali váhu svojho synčeka a nádejali sa.

Ich veľký deň prišiel. Martinko prekročil stanovenú hmotnosť a mohol opustiť brány nemocnice. Stále bol maličký, dôležité bolo, že bol spolu s nimi, len mama, ocko a ich Martinko. Stala sa z nich rodina, ocko sa okamžite zhostil svojej úlohy a vychutnával si syna pri každej príležitosti.

Ona čakala ešte na jednu, netrvalo dlho a dočkala sa. V jeden príjemný teplý deň sa vybrala s Martinkom na prechádzku, bol to pre ňu výnimočný okamih. Pohľad na kočík už ju netrápil, práve naopak. Hrdo kráčala po ulici a vyzerala Majku, čakalo ich prvé spoločné kočíkovanie.

 

 

Dobrý pocit

02.04.2017

Dnes si privstala, nikdy nevylihuje dlho v posteli, ale v niektoré dni si dá záležať. Ten dnešný k takým celkom určite patrí, kalendár je už pretočený, asi synovi to nedalo. Pondelok, zvláštny viac »

Jednoducho pekná

28.03.2017

Zastávka v centre mesta praskala vo švíkoch. Andrea obišla prístrešok z druhej strany, nechcela sa predierať medzi stojacich ľudí. Vzadu o niekoľko metrov ďalej postávalo niekoľko jedincov, viac »

Nevyužitá príležitosť

13.03.2017

Eva sedí v električke, únava jej sadá na viečka, dnes mala v práci poriadne náročný deň. Ani myslieť sa jej nechce, jediné, čo ako tak vníma je pohyb v dopravnom prostriedku a možno slnečné viac »

Donald Trump

USA prijímajú nové protiimigračné opatrenia proti ôsmim štátom

25.09.2017 03:55

Americký prezident Donald Trump prijal nové opatrenia proti imigrácii. Týkajú sa ôsmich štátov a začnú platiť 18. októbra.

Steve Mnuchin

Minister Mnuchin: Trump sa chce vyhnúť jadrovej vojne s KĽDR

25.09.2017 00:01

V KĽDR v nedeľu demonštrovali tisíce Severokórejčanov na podporu svojho vodcu Kim Čong-una.

Angela Merkelová

Nemeckí odborníci: AfD sedí pri vládnom stole, v kampani bolo cítiť hnev a napätie

24.09.2017 21:07

"Merkelová aj teraz v kampani robila to, čo robí vždy. Snažila sa zostať taká vágna, ako sa len dá,“ pripomenul pre Pravdu Christian Schweiger z univerzity v Chemnitzi.

sns, slovenska narodna strana, danko

Pokles preferencií SNS: Strana podľa politológov platí za Dankove chyby

24.09.2017 20:00

Koaličná kríza vyprovokovaná šéfom koaličnej SNS Andrejom Dankom prináša národniarom neželaný vedľajší efekt.

Štatistiky blogu

Počet článkov: 111
Celková čítanosť: 109695x
Priemerná čítanosť článkov: 988x

Autor blogu

Kategórie