Založ si blog

Výnimočný okamih

Celkom obyčajná ulica, väčšina panelových domov a medzi ne zamiešaných zopár odlišných. Klasické sídlisko vo veľkom meste, niekoľko generácií na jednom mieste.

Oni bývali v jednom z tých odlišných, bol modrý, domorodci ho často používali ako orientačný bod, znelo to takto: „pri modrom dome“. Viac nebolo treba vysvetľovať, všetci vedeli presne určiť polohu.

Obyvatelia modrého domu si pripadali trocha výnimoční, bývali v dome, ktorý v okolí nemal konkurenciu. Katka v ňom našla svoj domov na siedmom poschodí, Majka na štvrtom.

Zimné počasie bolo poriadne ostré, mráz štípal na líca a vietor zvedavo nakúkal do všetkých otvorov. Zdržiavať sa vonku dlhšiu dobu bolo nepríjemné i zdraviu nebezpečné. Práve počas tejto zimnej idylky musela Katka zájsť na kontrolu k lekárke. Nie, nebola chorá, práve naopak, ako nastávajúca mamička sa tešila na svoje prvé dieťa. Nechcelo sa jej, koho by lákal otravný severák, ale termín nepustil. Poriadne sa naobliekala, zababušila sa do vetrovky, na hlavu čiapka, okolo krku hrubý šál a vyrazila.

V čakárni ich bolo niekoľko, čakalo sa do poradia. Samé nastávajúce mamičky, niektoré s väčším, iné s menším bruškom. Usadila sa na lavičke v rohu miestnosti. Po pravej strane zbadala známu tvár. Poznali sa len z videnia, zdieľali rovnakú adresu, ich domovom bol modrý dom.

Nevedela, že Majka je tehotná, vedela len toľko, že býva na štvrtom poschodí. Dali sa do reči, postupne prišli k tomu, že majú veľa spoločného. Jedna mala termín pôrodu v marci a druhá začiatkom mája. Aká náhoda, ani netušili, že prežívajú rovnaké radosti. Cestu domov absolvovali spoločne, spriatelili sa.

Uzimené vošli do vchodovej brány a rozlúčili sa. Katka zavrela dvere bytu, zhodila zo seba teplé oblečenie a zvalila sa na sedačku. Stihla sa unaviť, raz darmo, pred pôrodom už to nejde ako kedysi. Nevadí, už sa toho svojho pokladu nevie dočkať. Ale ona má ešte dosť času, prvá pôjde Majka, tú to čaká v marci. Kontrola v poradni dopadla dobre, môže byť spokojná.

Každý deň si spoločne s manželom vychutnávala tehotenské radosti i starosti. Výborná nálada sa striedala s horšou a popri iných starostiach ani nezbadala, ako sa priblížil termín ďalšej kontroly v tehotenskej poradni. V čakárni bolo pokojne, bola druhá v poradí. Sadla si na lavičku a odpočívala. Po chvíli na zavolanie sestričky vošla do ordinácie. Vyšetrenie prebiehalo štandardne až do momentu, keď sa lekárke čosi nepozdávalo. Veľa informácií od nej nedostala, jej pokyny zneli vážne, Katka musí zvoľniť tempo a veľa oddychovať na lôžku v nemocnici pod dohľadom odborníkov.

Dnes to vôbec nevyšlo, všetko dobré je razom preč. Nevie prečo je to tak, vôbec ju to nepotešilo, je plná obáv o svoje nenarodené dieťa. Tomáš stojí pri nej, robí čo sa dá, ale ona má pocit, že jej sa nedá pomôcť. Stále dookola rozmýšľa, kde spravila chybu, nevie, na nič neprišla.

Jej zlá predtucha sa naplnila, nepomohla ani nemocnica, na druhý deň sa im uprostred noci narodil syn. Ešte sa nemal narodiť, mal byť u nej v brušku. Nezostal, vypýtal sa na svet o dva mesiace skôr. Pri narodení ho počula plakať, pamätá si to. Viac ho nevidela, zobrali jej ho a ju odviezli do izby.

Bola opustená a sama, do rána ani oko nezažmúrila. Len čo mohla, utekala za synčekom, bol v inkubátore. Ich nádherný maličký synček, bol taký malinký, že sa nevyrovnal ani bábike, ktorú si pamätá z detstva. Martinko, patril len jej a manželovi, nikomu inému. Túžila si ho privinúť na hruď a poláskať, nemohla, sklenený domček bol v tej chvíli neprekonateľnou bariérou.

Keď ju pustili domov, bola ako bez života. Snažila sa, ale cítila, že jej niečo chýba, áno, bol to jej Martinko. Chodila za ním do nemocnice každý deň, o to väčší bol jej smútok, keď musela opustiť brány nemocnice.

Dni utekali, k slovu sa dostala jar. Susedka Majka si vychutnávala jarné slnečné lúče a pravidelne kočíkovala malú Paťku. Na ceste do nemocnice sa často stretli, prehodila s ňou zopár slov, boli to slová zo slušnosti. Nemohla za to, pri pohľade na detský kočík priateľky jej krvácalo srdce. Ten svoj mala doma, prázdny.

Tomáš sa snažil, bol jej veľkou oporou. Prvý veľký okamih prišiel, keď našla Martinka v postieľke. Žiadny domček zo skla, malá nemocničná postieľka. To bolo radosti, prvýkrát si privinula synčeka k srdiečku, v ten deň nechcela odísť domov.

Jej návštevy v nemocnici boli čoraz častejšie, chodila synčeka kŕmiť, prebaľovať a neskôr kúpať. Bolo to krásne, Martinko rástol a dobiehal zameškané. Tomáš spolu s ňou boli nadšení, konečne lepšie správy. Spoločne čakali na svoj deň. Každé popoludnie pozorne sledovali váhu svojho synčeka a nádejali sa.

Ich veľký deň prišiel. Martinko prekročil stanovenú hmotnosť a mohol opustiť brány nemocnice. Stále bol maličký, dôležité bolo, že bol spolu s nimi, len mama, ocko a ich Martinko. Stala sa z nich rodina, ocko sa okamžite zhostil svojej úlohy a vychutnával si syna pri každej príležitosti.

Ona čakala ešte na jednu, netrvalo dlho a dočkala sa. V jeden príjemný teplý deň sa vybrala s Martinkom na prechádzku, bol to pre ňu výnimočný okamih. Pohľad na kočík už ju netrápil, práve naopak. Hrdo kráčala po ulici a vyzerala Majku, čakalo ich prvé spoločné kočíkovanie.

 

 

Prekvapenie

24.07.2016

Maličká, zmestila sa do dlane, len chvostík ružovej farby bol dlhší ako ona. Očká červené, fúziky dlhé, na dotyk jemná, príjemná, jednoducho biela myška. Andrea nikdy k podobným stvoreniam viac »

Tma

12.07.2016

Zhasla svetlo a chvíľu len tak stála. Ponorená v tme, pozerala von oknom, páčil sa jej pokoj, ktorý vonku panoval. Žiadne prúdy áut, náhliaci sa ľudia, len pouličné lampy, niekoľko svetielok viac »

Pohľad

05.07.2016

Slnečné lúče pomaličky vykúkali spoza vysokých končiarov, nádherný pohľad. Dáša sedí na balkóne a obdivuje okolie, má jej čo ponúknuť. Zvyšok rodiny ešte sladko spí, aj ona by ešte viac »

Lyžiarsky kurz, deti, svah, lyžiari

Lyžiarske kurzy vyplnili hluché obdobie v strediskách

22.02.2017 15:45

Základný lyžiarsky výcvik absolvujú v týchto dňoch v lyžiarskom stredisku v Litmanovej prváci zo Strednej zdravotníckej školy svätého Bazila Veľkého v Prešove.

veľby, vúc, poslanci, velebná miestonsť

Voľby do VÚC a komunálne voľby budú v roku 2022 v jeden deň

22.02.2017 15:38

Novelu Ústavy SR z dielne koaličných poslancov NR SR podpísal prezident Andrej Kiska v stredu.

cigarety, drogy, marihuana

Za marihuanu pôjde študent do väzenia

22.02.2017 15:36

Nepodmienečný trest odňatia slobody na pol roka za drogový zločin potvrdil odvolací senát Krajského súdu v Banskej Bystrici pre 20-ročného stredoškoláka.

terorizmus, terorista, zbraň, vojsko, armáda, vojak, vojna,

Za tip na teroristu sľubujú v Číne odmenu 690-tisíc eur

22.02.2017 15:33

Odmenu až 690-tisíc eur sa rozhodli ponúkať ľuďom úrady v čínskej provincii Sin-ťiang za tip vedúci k zamedzeniu teroristického útoku či dolapeniu militantov.

Štatistiky blogu

Počet článkov: 105
Celková čítanosť: 89370x
Priemerná čítanosť článkov: 851x

Autor blogu

Kategórie