Založ si blog

Kukuričný klások

Tento príbeh sa stal kedysi dávno, keď sa v školách našlo viac zástupcov mužského pokolenia a z času na čas sa k slovu dostala trstenica. Jej služby najčastejšie využívali neposední chlapci.

Všetci vedeli, že učiteľ za katedrou znamená prísnosť a skúšať jeho trpezlivosť sa neoplatí.

Učiteľ kreslenia bol starší pán, vlasy mu zdobili striebristé šediny a na špičke nosa mal zvyčajne okuliare v hnedom ráme. Nosil ich na čítanie, inak pozeral ponad ich sklá. Najhoršie bolo, keď sa rozhodol zložiť ich z nosa. Bol to signál, robil to len vtedy, keď ho niekto nahneval. Trstenicu nepoužíval, na katedre mal počas hodiny položené poriadne dlhé drevené ukazovadlo. Nezbedníka, ktorý si dovolil rozčúliť ho, zavolal pred tabuľu. Tam sa musel otočiť ku katedre, natiahnuť ruku a všetky prsty zopnúť spolu do hruštičky. Nasledoval švih ukazovadlom a razom bolo po nezbednostiach, všetkých záujemcov rýchlo prestali baviť.

Dievčatá zvyčajne tieto procedúry podstupovať nemuseli, možno len vo výnimočných prípadoch. Miladka nič podobné nepotrebovala, bola slušná a snaživá žiačka. Všetky školské predmety zvládala výborne, len kreslenie jej vôbec nešlo. Usilovala sa o najlepší výsledok, ale chýbali jej vlohy. Nech robila, čo robila, s výsledkom nebola nikdy spokojná. A nielen ona, rovnako to vnímal aj pán učiteľ.

Na poslednom kreslení dostali informáciu o námete na ďalšiu hodinu, tentokrát to bude celkom obyčajný klások kukurice. Miladka si hneď po vyučovaní robila starosti, ako to zvládne. Ráno pred odchodom do školy ležala na posteli a stále sa jej pred očami ukazoval kukuričný klas. Premietala si ho niekoľkokrát zo všetkých strán, presne vedela ako má vyzerať. Nepomohlo, jej obavy boli stále väčšie, nedokáže to.

Spolužiačka Katka sa trápila matematikou a ona kreslením. Jedna druhú nedokázali pochopiť, Miladke matematika nerobila žiadne problémy. Katka sa chcela vymeniť, čo by dala za lepšie pochopenie matematických zákonov. Nedalo sa, každá mala svoje trápenie.

Priblížila sa tretia vyučovacia hodina a vo dverách sa objavil učiteľ v dlhom plášti s okuliarmi na nose. V rukách niesol podnos, na ňom bolo naukladaných niekoľko kukuričných kláskov. Pripomenul im, čo je ich úlohou a rozdal klasy do lavíc.

Miladka sedela a pozerala na sympatický klások so žltými zrnkami, ktorý bol zabalený v šúpolí a trčali z neho jemné vlásky. Predstavovala si, ako by jej chutil uvarený, posypaný soľou. Ani nezbadala, že čas pokročil a ostatní už majú svoje práce z polovice hotové. Učiteľ sa prechádzal pomedzi lavice a prísnym pohľadom sledoval ich výtvory. Podišiel k Miladke, pozrel na prázdny papier. Preľakla sa, žeby to dnes bola jej prvá hruštička?

„Prečo si nič nenakreslila?“ pýta sa prísnym hlasom.

„Neviem, je to ťažké,“ dostala zo seba a čakala, čo bude nasledovať.

Učiteľ sa sklonil, vzal z lavice kukuričný klas a položil jej ho do dlane.

„Zdá sa ti ťažký, veď má len zopár gramov?“

„Ani nie,“ dostala zo seba a sklopila oči.

„Tak sa daj rýchlo do práce, aby si dohnala ostatných.“

 

Zodvihla oči, pozrela na dlhé ukazovadlo na katedre a rýchlo sa chopila pasteliek. Darilo sa jej viac ako inokedy, možno za tým bolo pomyslenie na hruštičku.

 

 

 

Dobrý pocit

02.04.2017

Dnes si privstala, nikdy nevylihuje dlho v posteli, ale v niektoré dni si dá záležať. Ten dnešný k takým celkom určite patrí, kalendár je už pretočený, asi synovi to nedalo. Pondelok, zvláštny viac »

Jednoducho pekná

28.03.2017

Zastávka v centre mesta praskala vo švíkoch. Andrea obišla prístrešok z druhej strany, nechcela sa predierať medzi stojacich ľudí. Vzadu o niekoľko metrov ďalej postávalo niekoľko jedincov, viac »

Nevyužitá príležitosť

13.03.2017

Eva sedí v električke, únava jej sadá na viečka, dnes mala v práci poriadne náročný deň. Ani myslieť sa jej nechce, jediné, čo ako tak vníma je pohyb v dopravnom prostriedku a možno slnečné viac »

GLOBSEC, Miroslav Lajčík

GLOBSEC: Lajčákovi chýba platforma na pragmatickú debatu s Ruskom

27.05.2017 20:43, aktualizované: 21:16

Otvorená komunikácia s Ruskom aj o témach vyvolávajúcich rozdielne názory je dôležitá, tvrdí slovenský minister zahraničných vecí Miroslav Lajčák.

G7, protest

Talianska polícia použila slzotvorný plyn proti demonštrantom k summitu G7

27.05.2017 20:08

Talianska polícia v meste Giardini Naxos na talianskom ostrove Sicília použila slzotvorný plyn proti demonštrantom z radov anarchistov, komunistov a antiglobalistov.

evakuácia, Houston, nemocnica, Bena Tauba, streľba, ľudia, pacienti

Hrozba v londýnskom divadle Old Vic Theatre bola falošná

27.05.2017 18:29, aktualizované: 18:49

Britská polícia v sobotu pre nešpecifikovanú bezpečnostnú hrozbu nariadila evakuáciu návštevníkov divadla. Pri prehliadke objektu však polícia neobjavila nič podozrivé.

Rodrigo Duterte

Filipínska vláda zrušila mierové rokovania s povstalcami

27.05.2017 17:38

Filipínska vláda v sobotu zrušila ďalšie plánované mierové rozhovory s komunistickými povstalcami.

Štatistiky blogu

Počet článkov: 111
Celková čítanosť: 99958x
Priemerná čítanosť článkov: 901x

Autor blogu

Kategórie