Založ si blog

Kukuričný klások

Tento príbeh sa stal kedysi dávno, keď sa v školách našlo viac zástupcov mužského pokolenia a z času na čas sa k slovu dostala trstenica. Jej služby najčastejšie využívali neposední chlapci.

Všetci vedeli, že učiteľ za katedrou znamená prísnosť a skúšať jeho trpezlivosť sa neoplatí.

Učiteľ kreslenia bol starší pán, vlasy mu zdobili striebristé šediny a na špičke nosa mal zvyčajne okuliare v hnedom ráme. Nosil ich na čítanie, inak pozeral ponad ich sklá. Najhoršie bolo, keď sa rozhodol zložiť ich z nosa. Bol to signál, robil to len vtedy, keď ho niekto nahneval. Trstenicu nepoužíval, na katedre mal počas hodiny položené poriadne dlhé drevené ukazovadlo. Nezbedníka, ktorý si dovolil rozčúliť ho, zavolal pred tabuľu. Tam sa musel otočiť ku katedre, natiahnuť ruku a všetky prsty zopnúť spolu do hruštičky. Nasledoval švih ukazovadlom a razom bolo po nezbednostiach, všetkých záujemcov rýchlo prestali baviť.

Dievčatá zvyčajne tieto procedúry podstupovať nemuseli, možno len vo výnimočných prípadoch. Miladka nič podobné nepotrebovala, bola slušná a snaživá žiačka. Všetky školské predmety zvládala výborne, len kreslenie jej vôbec nešlo. Usilovala sa o najlepší výsledok, ale chýbali jej vlohy. Nech robila, čo robila, s výsledkom nebola nikdy spokojná. A nielen ona, rovnako to vnímal aj pán učiteľ.

Na poslednom kreslení dostali informáciu o námete na ďalšiu hodinu, tentokrát to bude celkom obyčajný klások kukurice. Miladka si hneď po vyučovaní robila starosti, ako to zvládne. Ráno pred odchodom do školy ležala na posteli a stále sa jej pred očami ukazoval kukuričný klas. Premietala si ho niekoľkokrát zo všetkých strán, presne vedela ako má vyzerať. Nepomohlo, jej obavy boli stále väčšie, nedokáže to.

Spolužiačka Katka sa trápila matematikou a ona kreslením. Jedna druhú nedokázali pochopiť, Miladke matematika nerobila žiadne problémy. Katka sa chcela vymeniť, čo by dala za lepšie pochopenie matematických zákonov. Nedalo sa, každá mala svoje trápenie.

Priblížila sa tretia vyučovacia hodina a vo dverách sa objavil učiteľ v dlhom plášti s okuliarmi na nose. V rukách niesol podnos, na ňom bolo naukladaných niekoľko kukuričných kláskov. Pripomenul im, čo je ich úlohou a rozdal klasy do lavíc.

Miladka sedela a pozerala na sympatický klások so žltými zrnkami, ktorý bol zabalený v šúpolí a trčali z neho jemné vlásky. Predstavovala si, ako by jej chutil uvarený, posypaný soľou. Ani nezbadala, že čas pokročil a ostatní už majú svoje práce z polovice hotové. Učiteľ sa prechádzal pomedzi lavice a prísnym pohľadom sledoval ich výtvory. Podišiel k Miladke, pozrel na prázdny papier. Preľakla sa, žeby to dnes bola jej prvá hruštička?

„Prečo si nič nenakreslila?“ pýta sa prísnym hlasom.

„Neviem, je to ťažké,“ dostala zo seba a čakala, čo bude nasledovať.

Učiteľ sa sklonil, vzal z lavice kukuričný klas a položil jej ho do dlane.

„Zdá sa ti ťažký, veď má len zopár gramov?“

„Ani nie,“ dostala zo seba a sklopila oči.

„Tak sa daj rýchlo do práce, aby si dohnala ostatných.“

 

Zodvihla oči, pozrela na dlhé ukazovadlo na katedre a rýchlo sa chopila pasteliek. Darilo sa jej viac ako inokedy, možno za tým bolo pomyslenie na hruštičku.

 

 

 

Jednoducho pekná

28.03.2017

Zastávka v centre mesta praskala vo švíkoch. Andrea obišla prístrešok z druhej strany, nechcela sa predierať medzi stojacich ľudí. Vzadu o niekoľko metrov ďalej postávalo niekoľko jedincov, viac »

Nevyužitá príležitosť

13.03.2017

Eva sedí v električke, únava jej sadá na viečka, dnes mala v práci poriadne náročný deň. Ani myslieť sa jej nechce, jediné, čo ako tak vníma je pohyb v dopravnom prostriedku a možno slnečné viac »

Značkové

06.03.2017

Zdena zatvorí za sebou dvere, okamžite sa vyzuje. Na pravej nohe sa rysuje poriadny pľuzgier, asi daň za nové topánky, a to ju predavačka v obchode presviedčala o ich kvalite, vraj značkové, viac »

parkovanie, parkovisko, auto, bratislava

Komunikácia o zavedení parkovania v Bratislave nefunguje, tvrdia poslanci

28.03.2017 23:13

Bratislavskí poslanci prerokujú návrh dodatku Štatútu hlavného mesta Slovenskej republiky Bratislavy, ktorý súvisí s parkovacou politikou.

putin, ruhani

Putin a Rúhání vyjadrili z Kremľa podporu Damasku

28.03.2017 21:35

Rusko a Irán preferujú riešenie sýrskej krízy politickými a diplomatickými prostriedkami a podporujú úsilie Damasku v boji proti terorizmu.

Biely dom, Washington, Obama

Pri Bielom dome zadržali podozrivého muža s balíkom

28.03.2017 21:25

Pri Bielom dome zadržali muža, ktorý niesol balík a mal podozrivé vyjadrenia.

Neil Gorsuch, trump

Trump podpísal dekrét, ktorým končia ekologické regulácie

28.03.2017 21:04

Prezident USA Donald Trump podpísal nariadenie, ktorým zrušil či obmedzil reguláciu na ochranu životného prostredia.

Štatistiky blogu

Počet článkov: 110
Celková čítanosť: 94739x
Priemerná čítanosť článkov: 861x

Autor blogu

Kategórie