Založ si blog

Kukuričný klások

Tento príbeh sa stal kedysi dávno, keď sa v školách našlo viac zástupcov mužského pokolenia a z času na čas sa k slovu dostala trstenica. Jej služby najčastejšie využívali neposední chlapci.

Všetci vedeli, že učiteľ za katedrou znamená prísnosť a skúšať jeho trpezlivosť sa neoplatí.

Učiteľ kreslenia bol starší pán, vlasy mu zdobili striebristé šediny a na špičke nosa mal zvyčajne okuliare v hnedom ráme. Nosil ich na čítanie, inak pozeral ponad ich sklá. Najhoršie bolo, keď sa rozhodol zložiť ich z nosa. Bol to signál, robil to len vtedy, keď ho niekto nahneval. Trstenicu nepoužíval, na katedre mal počas hodiny položené poriadne dlhé drevené ukazovadlo. Nezbedníka, ktorý si dovolil rozčúliť ho, zavolal pred tabuľu. Tam sa musel otočiť ku katedre, natiahnuť ruku a všetky prsty zopnúť spolu do hruštičky. Nasledoval švih ukazovadlom a razom bolo po nezbednostiach, všetkých záujemcov rýchlo prestali baviť.

Dievčatá zvyčajne tieto procedúry podstupovať nemuseli, možno len vo výnimočných prípadoch. Miladka nič podobné nepotrebovala, bola slušná a snaživá žiačka. Všetky školské predmety zvládala výborne, len kreslenie jej vôbec nešlo. Usilovala sa o najlepší výsledok, ale chýbali jej vlohy. Nech robila, čo robila, s výsledkom nebola nikdy spokojná. A nielen ona, rovnako to vnímal aj pán učiteľ.

Na poslednom kreslení dostali informáciu o námete na ďalšiu hodinu, tentokrát to bude celkom obyčajný klások kukurice. Miladka si hneď po vyučovaní robila starosti, ako to zvládne. Ráno pred odchodom do školy ležala na posteli a stále sa jej pred očami ukazoval kukuričný klas. Premietala si ho niekoľkokrát zo všetkých strán, presne vedela ako má vyzerať. Nepomohlo, jej obavy boli stále väčšie, nedokáže to.

Spolužiačka Katka sa trápila matematikou a ona kreslením. Jedna druhú nedokázali pochopiť, Miladke matematika nerobila žiadne problémy. Katka sa chcela vymeniť, čo by dala za lepšie pochopenie matematických zákonov. Nedalo sa, každá mala svoje trápenie.

Priblížila sa tretia vyučovacia hodina a vo dverách sa objavil učiteľ v dlhom plášti s okuliarmi na nose. V rukách niesol podnos, na ňom bolo naukladaných niekoľko kukuričných kláskov. Pripomenul im, čo je ich úlohou a rozdal klasy do lavíc.

Miladka sedela a pozerala na sympatický klások so žltými zrnkami, ktorý bol zabalený v šúpolí a trčali z neho jemné vlásky. Predstavovala si, ako by jej chutil uvarený, posypaný soľou. Ani nezbadala, že čas pokročil a ostatní už majú svoje práce z polovice hotové. Učiteľ sa prechádzal pomedzi lavice a prísnym pohľadom sledoval ich výtvory. Podišiel k Miladke, pozrel na prázdny papier. Preľakla sa, žeby to dnes bola jej prvá hruštička?

„Prečo si nič nenakreslila?“ pýta sa prísnym hlasom.

„Neviem, je to ťažké,“ dostala zo seba a čakala, čo bude nasledovať.

Učiteľ sa sklonil, vzal z lavice kukuričný klas a položil jej ho do dlane.

„Zdá sa ti ťažký, veď má len zopár gramov?“

„Ani nie,“ dostala zo seba a sklopila oči.

„Tak sa daj rýchlo do práce, aby si dohnala ostatných.“

 

Zodvihla oči, pozrela na dlhé ukazovadlo na katedre a rýchlo sa chopila pasteliek. Darilo sa jej viac ako inokedy, možno za tým bolo pomyslenie na hruštičku.

 

 

 

Prekvapenie

24.07.2016

Maličká, zmestila sa do dlane, len chvostík ružovej farby bol dlhší ako ona. Očká červené, fúziky dlhé, na dotyk jemná, príjemná, jednoducho biela myška. Andrea nikdy k podobným stvoreniam viac »

Tma

12.07.2016

Zhasla svetlo a chvíľu len tak stála. Ponorená v tme, pozerala von oknom, páčil sa jej pokoj, ktorý vonku panoval. Žiadne prúdy áut, náhliaci sa ľudia, len pouličné lampy, niekoľko svetielok viac »

Pohľad

05.07.2016

Slnečné lúče pomaličky vykúkali spoza vysokých končiarov, nádherný pohľad. Dáša sedí na balkóne a obdivuje okolie, má jej čo ponúknuť. Zvyšok rodiny ešte sladko spí, aj ona by ešte viac »

Lyžiarsky kurz, deti, svah, lyžiari

Lyžiarske kurzy vyplnili hluché obdobie v strediskách

22.02.2017 15:45

Základný lyžiarsky výcvik absolvujú v týchto dňoch v lyžiarskom stredisku v Litmanovej prváci zo Strednej zdravotníckej školy svätého Bazila Veľkého v Prešove.

veľby, vúc, poslanci, velebná miestonsť

Voľby do VÚC a komunálne voľby budú v roku 2022 v jeden deň

22.02.2017 15:38

Novelu Ústavy SR z dielne koaličných poslancov NR SR podpísal prezident Andrej Kiska v stredu.

cigarety, drogy, marihuana

Za marihuanu pôjde študent do väzenia

22.02.2017 15:36

Nepodmienečný trest odňatia slobody na pol roka za drogový zločin potvrdil odvolací senát Krajského súdu v Banskej Bystrici pre 20-ročného stredoškoláka.

terorizmus, terorista, zbraň, vojsko, armáda, vojak, vojna,

Za tip na teroristu sľubujú v Číne odmenu 690-tisíc eur

22.02.2017 15:33

Odmenu až 690-tisíc eur sa rozhodli ponúkať ľuďom úrady v čínskej provincii Sin-ťiang za tip vedúci k zamedzeniu teroristického útoku či dolapeniu militantov.

Štatistiky blogu

Počet článkov: 105
Celková čítanosť: 89375x
Priemerná čítanosť článkov: 851x

Autor blogu

Kategórie