Založ si blog

Jej chvíľa

Horúci letný deň sa dostal do druhej polovice. Jana upratala riady od obeda, prehodila zopár slov s dievčatami a chystala sa na cestu. Čaká ju poobedňajšia zmena, vráti sa až večer za tmy. Na jej pleciach leží celá domácnosť, starostlivosť o dievčatá a posledných päť rokov zabezpečuje rodinu aj finančne.

Inak to nejde, malá nepozornosť mladého futbalistu z vedľajšej dediny stála jej manžela život. Stalo sa to pri návrate domov, pracovný týždeň sa pomaly chýlil ku koncu, tešila sa, ako si spoločne užijú víkend. Vlado dlho nechodil, skúsila sa mu ozvať na mobilný telefón, nebral, bol to začiatok jeho konca. V nemocnici zápasil o život štyri dni, verila, že vyhrá, bol bojovník, tak ho poznala už dlhé roky. Celé dni a noci presedela v malom kresle pri jeho posteli, držala ho za ruku, povzbudzovala jeho i seba.

Dúfala v zázrak, nekonal sa, jej Vladko rozhodujúci zápas svojho života prehral. Ošetrujúci lekár jej doprial dostatok času na rozlúčku, nestačil jej, nechcela uveriť pravde, plakala, prosila ho, aby ich neopúšťal. Všetko bolo márne, zostala sama s dievčatami, koľko nešťastia len preto, že niekomu za volantom chýbala pozornosť, mal sa venovať šoférovaniu, nie, on namiesto toho ladil rádio.

Nezmierila sa s tým ani po rokoch, nejde to, bol na vine, jemu sa nestalo nič, zopár škrabancov a láskavé ospravedlnenie. To nestačí, pripravil ju o všetko, jej deťom vzal otca.

Práca v miestnej reštaurácii na druhom konci dediny ju nenapĺňa, po smrti Vlada nemala na výber, cestovať do mesta si popri iných povinnostiach nemohla dovoliť. Musela sa rozhodnúť rýchlo, miesto jej ponúkla susedka ako priateľskú výpomoc v ťažkej situácii. Potešila sa, dostala miesto čašníčky, nikdy predtým nič podobné nerobila. Zvykla si, v domácnosti sa vždy vedela obracať, klientela bola slušná, časť tvorili domáci, zvyšok dopĺňali turisti.

„Ahojte, zlatíčka moje, musíte to do večera vydržať, budem sa ponáhľať.“

Po týchto slovách sa jej prvá okolo krku vrhla Danka, je mladšia, keď ich postihla rodinná tragédia, mala len dvanásť mesiacov, bola maličké bábätko, svojho ocka pozná len z fotiek.

Katka ju pobozkala na líce a jemne sa pousmiala, od osudnej udalosti je taká vážna, zmenila sa. Chýba jej ocko, ich vzťah bol krásny a intenzívny, trávili spolu každú voľnú chvíľu. Jeho smrť ju zasiahla veľmi hlboko, psychologička sa vyjadrila, že to chce čas. Hm, ľahko sa povie, ťažšie prežíva, ani jej to nepomáha.

 

„A čo budete robiť? Pôjdete do záhrady?“ pýta sa vo dverách na prahu domu.

„Ja si chcem kresliť,“ šteboce Danka.

„To je dobrý nápad, keď prídem, pozriem si vaše výtvory,“ zakýva im na rozlúčku a zatvorí za sebou bránku.

Pohľad na Katku jej trhá srdce, pomohla by jej, ale nevie ako, skutočnosť zmeniť nedokáže.

Rýchlym krokom kráča popri krajnici a premýšľa, o Vladovi, dcérkach, práci a ďalších veciach, ktoré ju trápia. Vedľa nej sa mihajú autá, biele, čierne, červené, strieborné. Ani nezbadala, ako jej oči zaliali slzy, prišla jej chvíľa, nebráni sa, potrebuje si uľaviť, doma pred deťmi nechce, tam musí byť silná.

 

 

Dobrý pocit

02.04.2017

Dnes si privstala, nikdy nevylihuje dlho v posteli, ale v niektoré dni si dá záležať. Ten dnešný k takým celkom určite patrí, kalendár je už pretočený, asi synovi to nedalo. Pondelok, zvláštny viac »

Jednoducho pekná

28.03.2017

Zastávka v centre mesta praskala vo švíkoch. Andrea obišla prístrešok z druhej strany, nechcela sa predierať medzi stojacich ľudí. Vzadu o niekoľko metrov ďalej postávalo niekoľko jedincov, viac »

Nevyužitá príležitosť

13.03.2017

Eva sedí v električke, únava jej sadá na viečka, dnes mala v práci poriadne náročný deň. Ani myslieť sa jej nechce, jediné, čo ako tak vníma je pohyb v dopravnom prostriedku a možno slnečné viac »

havaria, voderady, D1, dialnica, nehoda, kamion

Na D1 pri Bratislave sa stala hromadná nehoda, diaľnica je v oboch smeroch obmedzená

20.07.2017 16:24

Na diaľnici D1 smerom do Bratislavy sa stala hromadná dopravná nehoda. Zrazili sa dva Kamióny a dva osobné autá.

škola, učiteľ, žiaci

ZMOS súhlasí so zvýšením učiteľských platov, odmieta však dvojité navýšenie

20.07.2017 16:14

Združenie miest a obcí Slovenska súhlasí s kompromisným návrhom na zvýšenie tarifných platov pedagogickým a odborným zamestnancom škôl od 1. septembra o šesť percent.

PREMIÉR: Stretnutie s izraelským premiérom

Netanjahuovo naduté napádanie EÚ je ‘šialené’, píše denník Haarec

20.07.2017 16:03

Ostrý výpad izraelského premiéra Benjamina Netanjahua proti Európskej únii, ktorý v Budapešti omylom unikol do slúchadiel novinárov, bol politicky premyslený - a diplomaticky dementný. Napísal to dnes denník Haarec.

polsko, polsky parlament, parlament, pravo a spravodlivost,  Jaroslaw Kaczyńsky

Poľský Sejm schválil kontroverzný zákon o najvyššom súde

20.07.2017 16:00

Dolná komora poľského parlamentu, Sejm, schválila kontroverzný zákon o reorganizácii najvyššieho súdu.

Štatistiky blogu

Počet článkov: 111
Celková čítanosť: 105267x
Priemerná čítanosť článkov: 948x

Autor blogu

Kategórie