Založ si blog

Jej chvíľa

Horúci letný deň sa dostal do druhej polovice. Jana upratala riady od obeda, prehodila zopár slov s dievčatami a chystala sa na cestu. Čaká ju poobedňajšia zmena, vráti sa až večer za tmy. Na jej pleciach leží celá domácnosť, starostlivosť o dievčatá a posledných päť rokov zabezpečuje rodinu aj finančne.

Inak to nejde, malá nepozornosť mladého futbalistu z vedľajšej dediny stála jej manžela život. Stalo sa to pri návrate domov, pracovný týždeň sa pomaly chýlil ku koncu, tešila sa, ako si spoločne užijú víkend. Vlado dlho nechodil, skúsila sa mu ozvať na mobilný telefón, nebral, bol to začiatok jeho konca. V nemocnici zápasil o život štyri dni, verila, že vyhrá, bol bojovník, tak ho poznala už dlhé roky. Celé dni a noci presedela v malom kresle pri jeho posteli, držala ho za ruku, povzbudzovala jeho i seba.

Dúfala v zázrak, nekonal sa, jej Vladko rozhodujúci zápas svojho života prehral. Ošetrujúci lekár jej doprial dostatok času na rozlúčku, nestačil jej, nechcela uveriť pravde, plakala, prosila ho, aby ich neopúšťal. Všetko bolo márne, zostala sama s dievčatami, koľko nešťastia len preto, že niekomu za volantom chýbala pozornosť, mal sa venovať šoférovaniu, nie, on namiesto toho ladil rádio.

Nezmierila sa s tým ani po rokoch, nejde to, bol na vine, jemu sa nestalo nič, zopár škrabancov a láskavé ospravedlnenie. To nestačí, pripravil ju o všetko, jej deťom vzal otca.

Práca v miestnej reštaurácii na druhom konci dediny ju nenapĺňa, po smrti Vlada nemala na výber, cestovať do mesta si popri iných povinnostiach nemohla dovoliť. Musela sa rozhodnúť rýchlo, miesto jej ponúkla susedka ako priateľskú výpomoc v ťažkej situácii. Potešila sa, dostala miesto čašníčky, nikdy predtým nič podobné nerobila. Zvykla si, v domácnosti sa vždy vedela obracať, klientela bola slušná, časť tvorili domáci, zvyšok dopĺňali turisti.

„Ahojte, zlatíčka moje, musíte to do večera vydržať, budem sa ponáhľať.“

Po týchto slovách sa jej prvá okolo krku vrhla Danka, je mladšia, keď ich postihla rodinná tragédia, mala len dvanásť mesiacov, bola maličké bábätko, svojho ocka pozná len z fotiek.

Katka ju pobozkala na líce a jemne sa pousmiala, od osudnej udalosti je taká vážna, zmenila sa. Chýba jej ocko, ich vzťah bol krásny a intenzívny, trávili spolu každú voľnú chvíľu. Jeho smrť ju zasiahla veľmi hlboko, psychologička sa vyjadrila, že to chce čas. Hm, ľahko sa povie, ťažšie prežíva, ani jej to nepomáha.

 

„A čo budete robiť? Pôjdete do záhrady?“ pýta sa vo dverách na prahu domu.

„Ja si chcem kresliť,“ šteboce Danka.

„To je dobrý nápad, keď prídem, pozriem si vaše výtvory,“ zakýva im na rozlúčku a zatvorí za sebou bránku.

Pohľad na Katku jej trhá srdce, pomohla by jej, ale nevie ako, skutočnosť zmeniť nedokáže.

Rýchlym krokom kráča popri krajnici a premýšľa, o Vladovi, dcérkach, práci a ďalších veciach, ktoré ju trápia. Vedľa nej sa mihajú autá, biele, čierne, červené, strieborné. Ani nezbadala, ako jej oči zaliali slzy, prišla jej chvíľa, nebráni sa, potrebuje si uľaviť, doma pred deťmi nechce, tam musí byť silná.

 

 

Prekvapenie

24.07.2016

Maličká, zmestila sa do dlane, len chvostík ružovej farby bol dlhší ako ona. Očká červené, fúziky dlhé, na dotyk jemná, príjemná, jednoducho biela myška. Andrea nikdy k podobným stvoreniam viac »

Tma

12.07.2016

Zhasla svetlo a chvíľu len tak stála. Ponorená v tme, pozerala von oknom, páčil sa jej pokoj, ktorý vonku panoval. Žiadne prúdy áut, náhliaci sa ľudia, len pouličné lampy, niekoľko svetielok viac »

Pohľad

05.07.2016

Slnečné lúče pomaličky vykúkali spoza vysokých končiarov, nádherný pohľad. Dáša sedí na balkóne a obdivuje okolie, má jej čo ponúknuť. Zvyšok rodiny ešte sladko spí, aj ona by ešte viac »

Lyžiarsky kurz, deti, svah, lyžiari

Lyžiarske kurzy vyplnili hluché obdobie v strediskách

22.02.2017 15:45

Základný lyžiarsky výcvik absolvujú v týchto dňoch v lyžiarskom stredisku v Litmanovej prváci zo Strednej zdravotníckej školy svätého Bazila Veľkého v Prešove.

veľby, vúc, poslanci, velebná miestonsť

Voľby do VÚC a komunálne voľby budú v roku 2022 v jeden deň

22.02.2017 15:38

Novelu Ústavy SR z dielne koaličných poslancov NR SR podpísal prezident Andrej Kiska v stredu.

cigarety, drogy, marihuana

Za marihuanu pôjde študent do väzenia

22.02.2017 15:36

Nepodmienečný trest odňatia slobody na pol roka za drogový zločin potvrdil odvolací senát Krajského súdu v Banskej Bystrici pre 20-ročného stredoškoláka.

terorizmus, terorista, zbraň, vojsko, armáda, vojak, vojna,

Za tip na teroristu sľubujú v Číne odmenu 690-tisíc eur

22.02.2017 15:33

Odmenu až 690-tisíc eur sa rozhodli ponúkať ľuďom úrady v čínskej provincii Sin-ťiang za tip vedúci k zamedzeniu teroristického útoku či dolapeniu militantov.

Štatistiky blogu

Počet článkov: 105
Celková čítanosť: 89389x
Priemerná čítanosť článkov: 851x

Autor blogu

Kategórie