Založ si blog

Želanie

Cez tmavé rolety sa do izby pomaličky predierajú slnečné lúče, postupne je ich stále viac. Jar je v plnom prúde, príroda je v rozkvete, len Ivana má pocit, že na ňu to akosi neúčinkuje. Toto obdobie roka má zo všetkých najradšej, v predchádzajúcich rokoch sa cítila plná života, zdalo sa jej, že sa prebúdza spolu s prírodou.

Teraz je všetko iné, nie je doma so svojimi, ale vo veľkom meste, odkázaná sama na seba. Na košatom strome neďaleko okna jej vyspevujú vtáčiky, ale nie je to ono, je zvyknutá na blízky kontakt s prírodou, vyrastala spolu s ňou.

Leží na posteli, vidí záhradku pri dome, sedí s mamou na verande, pochutnávajú si na raňajkách. Pootvorí oči, pozrie smerom k bielemu budíku, spomienky sú krásne, len keby nemusela vstávať. Malá ručička v spolupráci s veľkou ukazujú šesť hodín, najvyšší čas rozhýbať sa.

Posadí sa, najprv spustí na podlahu pravú nohu, potom pomaličky ľavú, presný rituál, ktorým začína každý deň, robí ho už roky, zvykla si. Rukou sa načiahne k veľkej skrini, v rohu má opreté francúzske barly, jej druhé nohy, bez nich by veľa krokov nespravila.

Telefón položený na nízkom nočnom stolíku zavibruje, vezme ho do ruky, mama na ňu myslí od skorého rána, popriala jej pekný deň. Sama pre seba sa pousmeje a pomalými krokmi sa došuchce do kúpeľne, odtiaľ je to do kuchyne len na skok.

Rýchlovarnú kanvicu naplní vodou, len čo zovrie, zaleje si čaj, dnes rakytníkový, jej obľúbený. Červený hrnček s horúcim nápojom postaví na maličký stolík pod oknom, šikovnými pohybmi ponatiera dva kúsky vianočky. Sadne si na pripravenú stoličku, kovovou lyžičkou mieša čaj a pozerá von oknom. Škoda, že tu s ňou nemôže byť mama, sú si veľmi blízke, skoro ako sestry.

Na chodníku zbadá siluetu mladej ženy s detským kočíkom, jeho výrazná červená farba jej je známa. Je to Zuzka zo šiesteho poschodia, majú k sebe celkom blízko i keď ich osudy sú dosť odlišné. Nevadí jej to, rada s ňou prežíva radosti i starosti. V septembri sa jej narodil vytúžený synček, je krásny, obdivuje jeho pokroky, možno raz sa rovnaké šťastie usmeje aj na ňu. Chcela by, deti má veľmi rada, preto jej výber padol na pedagogiku. Musela ho trocha prispôsobiť podľa aktuálneho zdravotného stavu, ale svojho sna sa nevzdala, práve naopak, každým dňom sa približuje do cieľa. Celkom sa jej darí, budúci rok ju čakajú štátnice.

Aj po rokoch ju niekedy prepadnú čierne myšlienky, znovu sa jej pred očami vynárajú osudné okamihy, zmocní sa jej smútok. Všetko mohlo byť inak, ale nie je, ockovi život nikto nevráti a ten jej je celkom iný ako pred osudnou nehodou. Môže za to alkohol, vinník, ktorý za volant nikdy nepatrí. Škaredo zasiahol do života jej rodiny, ale neobišiel ani previnilca.

Zbytočné nešťastie, ktoré poznačilo jej osud, nesťažuje sa, zvykla si brať život reálne. Svoju dávku šťastia si už od života vybrala, vie to veľmi dobre. Ale jedno maličké želanie jej ešte zostalo.

Prekvapenie

24.07.2016

Maličká, zmestila sa do dlane, len chvostík ružovej farby bol dlhší ako ona. Očká červené, fúziky dlhé, na dotyk jemná, príjemná, jednoducho biela myška. Andrea nikdy k podobným stvoreniam viac »

Tma

12.07.2016

Zhasla svetlo a chvíľu len tak stála. Ponorená v tme, pozerala von oknom, páčil sa jej pokoj, ktorý vonku panoval. Žiadne prúdy áut, náhliaci sa ľudia, len pouličné lampy, niekoľko svetielok viac »

Pohľad

05.07.2016

Slnečné lúče pomaličky vykúkali spoza vysokých končiarov, nádherný pohľad. Dáša sedí na balkóne a obdivuje okolie, má jej čo ponúknuť. Zvyšok rodiny ešte sladko spí, aj ona by ešte viac »

Lyžiarsky kurz, deti, svah, lyžiari

Lyžiarske kurzy vyplnili hluché obdobie v strediskách

22.02.2017 15:45

Základný lyžiarsky výcvik absolvujú v týchto dňoch v lyžiarskom stredisku v Litmanovej prváci zo Strednej zdravotníckej školy svätého Bazila Veľkého v Prešove.

veľby, vúc, poslanci, velebná miestonsť

Voľby do VÚC a komunálne voľby budú v roku 2022 v jeden deň

22.02.2017 15:38

Novelu Ústavy SR z dielne koaličných poslancov NR SR podpísal prezident Andrej Kiska v stredu.

cigarety, drogy, marihuana

Za marihuanu pôjde študent do väzenia

22.02.2017 15:36

Nepodmienečný trest odňatia slobody na pol roka za drogový zločin potvrdil odvolací senát Krajského súdu v Banskej Bystrici pre 20-ročného stredoškoláka.

terorizmus, terorista, zbraň, vojsko, armáda, vojak, vojna,

Za tip na teroristu sľubujú v Číne odmenu 690-tisíc eur

22.02.2017 15:33

Odmenu až 690-tisíc eur sa rozhodli ponúkať ľuďom úrady v čínskej provincii Sin-ťiang za tip vedúci k zamedzeniu teroristického útoku či dolapeniu militantov.

Štatistiky blogu

Počet článkov: 105
Celková čítanosť: 89381x
Priemerná čítanosť článkov: 851x

Autor blogu

Kategórie