Založ si blog

Želanie

Cez tmavé rolety sa do izby pomaličky predierajú slnečné lúče, postupne je ich stále viac. Jar je v plnom prúde, príroda je v rozkvete, len Ivana má pocit, že na ňu to akosi neúčinkuje. Toto obdobie roka má zo všetkých najradšej, v predchádzajúcich rokoch sa cítila plná života, zdalo sa jej, že sa prebúdza spolu s prírodou.

Teraz je všetko iné, nie je doma so svojimi, ale vo veľkom meste, odkázaná sama na seba. Na košatom strome neďaleko okna jej vyspevujú vtáčiky, ale nie je to ono, je zvyknutá na blízky kontakt s prírodou, vyrastala spolu s ňou.

Leží na posteli, vidí záhradku pri dome, sedí s mamou na verande, pochutnávajú si na raňajkách. Pootvorí oči, pozrie smerom k bielemu budíku, spomienky sú krásne, len keby nemusela vstávať. Malá ručička v spolupráci s veľkou ukazujú šesť hodín, najvyšší čas rozhýbať sa.

Posadí sa, najprv spustí na podlahu pravú nohu, potom pomaličky ľavú, presný rituál, ktorým začína každý deň, robí ho už roky, zvykla si. Rukou sa načiahne k veľkej skrini, v rohu má opreté francúzske barly, jej druhé nohy, bez nich by veľa krokov nespravila.

Telefón položený na nízkom nočnom stolíku zavibruje, vezme ho do ruky, mama na ňu myslí od skorého rána, popriala jej pekný deň. Sama pre seba sa pousmeje a pomalými krokmi sa došuchce do kúpeľne, odtiaľ je to do kuchyne len na skok.

Rýchlovarnú kanvicu naplní vodou, len čo zovrie, zaleje si čaj, dnes rakytníkový, jej obľúbený. Červený hrnček s horúcim nápojom postaví na maličký stolík pod oknom, šikovnými pohybmi ponatiera dva kúsky vianočky. Sadne si na pripravenú stoličku, kovovou lyžičkou mieša čaj a pozerá von oknom. Škoda, že tu s ňou nemôže byť mama, sú si veľmi blízke, skoro ako sestry.

Na chodníku zbadá siluetu mladej ženy s detským kočíkom, jeho výrazná červená farba jej je známa. Je to Zuzka zo šiesteho poschodia, majú k sebe celkom blízko i keď ich osudy sú dosť odlišné. Nevadí jej to, rada s ňou prežíva radosti i starosti. V septembri sa jej narodil vytúžený synček, je krásny, obdivuje jeho pokroky, možno raz sa rovnaké šťastie usmeje aj na ňu. Chcela by, deti má veľmi rada, preto jej výber padol na pedagogiku. Musela ho trocha prispôsobiť podľa aktuálneho zdravotného stavu, ale svojho sna sa nevzdala, práve naopak, každým dňom sa približuje do cieľa. Celkom sa jej darí, budúci rok ju čakajú štátnice.

Aj po rokoch ju niekedy prepadnú čierne myšlienky, znovu sa jej pred očami vynárajú osudné okamihy, zmocní sa jej smútok. Všetko mohlo byť inak, ale nie je, ockovi život nikto nevráti a ten jej je celkom iný ako pred osudnou nehodou. Môže za to alkohol, vinník, ktorý za volant nikdy nepatrí. Škaredo zasiahol do života jej rodiny, ale neobišiel ani previnilca.

Zbytočné nešťastie, ktoré poznačilo jej osud, nesťažuje sa, zvykla si brať život reálne. Svoju dávku šťastia si už od života vybrala, vie to veľmi dobre. Ale jedno maličké želanie jej ešte zostalo.

Dobrý pocit

02.04.2017

Dnes si privstala, nikdy nevylihuje dlho v posteli, ale v niektoré dni si dá záležať. Ten dnešný k takým celkom určite patrí, kalendár je už pretočený, asi synovi to nedalo. Pondelok, zvláštny viac »

Jednoducho pekná

28.03.2017

Zastávka v centre mesta praskala vo švíkoch. Andrea obišla prístrešok z druhej strany, nechcela sa predierať medzi stojacich ľudí. Vzadu o niekoľko metrov ďalej postávalo niekoľko jedincov, viac »

Nevyužitá príležitosť

13.03.2017

Eva sedí v električke, únava jej sadá na viečka, dnes mala v práci poriadne náročný deň. Ani myslieť sa jej nechce, jediné, čo ako tak vníma je pohyb v dopravnom prostriedku a možno slnečné viac »

Vladimír Mečiar

OKS podala ďalšie trestné oznámenie na expremiéra Mečiara

26.07.2017 18:05

Občianska konzervatívna strana (OKS) podala ďalšie trestné oznámenie na Vladimíra Mečiara za ohováranie nebohého prezidenta Michala Kováča.

Germany Heavy Rain

Európu trápia búrky a záplavy

26.07.2017 17:50

Takmer tridsať ľudí hospitalizovali na východe Rumunska pre zranenia spôsobené silnými búrkami s krúpami. V Nemecku pre búrky a záplavy spevňujú hrádze.

Graf, ekonomika

Banky mierne zmenili odhad rastu Slovenska

26.07.2017 17:49

Analytici komerčných bánk mierne upravili svoj výhľad vývoja slovenského hospodárstva. Na tento rok aktuálne predpokladajú rast 3,2 %.

policia, odchodo do madarska,

Polícia v Jarovciach zadržala 11 migrantov aj prevádzača

26.07.2017 17:07

Polícia v bratislavských Jarovciach zastavila dodávku s rakúskym evidenčným číslom, v ktorej odhalila 11 migrantov. Podozrivý z prevádzačstva je 38-ročný Slovák.

Štatistiky blogu

Počet článkov: 111
Celková čítanosť: 105848x
Priemerná čítanosť článkov: 954x

Autor blogu

Kategórie