Založ si blog

Ťažká noc

Strhla sa a so zalepenými očami sa rozhliadla po miestnosti okolo seba. Žalúzie boli zatiahnuté, jediným svetielkom v miestnosti bol žiariaci mesiac na oblohe. Viečka jej padali a nútili ju ešte spať, pochopiteľné, určite ešte nie sú ani tri hodiny ráno. Ale prečo sa zobudila?

Ľahne si na posteľ, vankúš preloží na polovicu, hlavu má vyššie, leží a počúva. Všade je úplné ticho, dokonca také, že v tomto momente by bolo počuť aj ihlu padajúcu na podlahu. Možno sa jej niečo snívalo, nečudovala by sa, v poslednom období toho prežila viac ako dosť.

Vankúš si upravila do pôvodnej polohy, privrie oči, skúsi zaspať, nič múdrejšie ju v tomto momente nenapadlo. Hlavu zaborila do voňavého vankúša, otočila sa na pravý bok, privrela oči a snažila sa zadriemať. Telo ju presviedčalo, že je to správne rozhodnutie, ale zaspať nedokázala. Skúsila sa otočiť na opačnú stranu, možno jej prekáža presvitajúci mesiac.

Nie, nepomohlo, spánok neprichádza. Nadvihla sa a pozrela smerom k Marekovi, jeho posteľ bola v prednej časti miestnosti, bol prikrytý a zdalo sa, že spí. Rozhodla sa preveriť situáciu: „Zlatko, spíš?“ Nič, odozva žiadna, jej obavy sa naplnili, jediný kto sa tu trápi so spánkom je ona. Keby ho mala aspoň vedľa seba, mala by sa ku komu pritúliť, teraz nemá pri sebe nikoho. Vo vedľajšej izbe je stará manželská posteľ, po príchode na chatu v nej spali prvú noc, viac sa neodvážili, pri každom pohybe v nej sa ozýval strašný vrzgot. Bolo to skoro ako v strašidelnom filme, ráno sa zobudili unavení a mrzutí. Po tomto zážitku sa radšej rozhodli pre oddelené váľandy.

Ešte chvíľku premýšľala, možno by Mareka zobudila, ale nechce ho nahnevať, včera boli na dlhom výlete. Vnútorný pocit jej našepkáva, že by jej vynadal, to nechce. Posadí sa, nohami nahmatá papuče, nazuje si ich a pomalými krokmi vyjde z izby. Pohybuje sa len veľmi pomaly, drevená podlaha je hlučná, ozýva sa tu každý krok. Zastane pri okne, pootočí žalúzie, pozerá von, nevidí nič, všade len hustá tma. Na nič podobné nie je zvyknutá, ona je mestská panička, všetko okolo domu má vysvietené. Tam sa nemusí báť, tu v horách je to celkom inak, aj v obci svietia lampy verejného osvetlenia len do desiatej večer, potom nastane tma. Jediné, čo by ešte vedela definovať sú obrysy ich auta, ktoré parkuje pod oknom, iné nič.

Zatiahne roletu, zo stolíka vezme malú baterku, aspoň si posvieti. Došuchce sa ku schodom a jemnými krokmi zostupuje dole, potrebuje vybaviť potrebu a cíti smäd. Tieto veci môže vybaviť len na prízemí, hore na poschodí je len obývačka a dve spálne. Zíde do polovice schodišťa a v diaľke počuje akési zvuky. Zastane, vypne svetlo a počúva, nič, možno si to len vymyslela, strach je zlý spoločník. Zasvieti si pod nohy, pokračuje v ceste, zájde do kúpeľne, konečne, uľaví sa jej.

V priestrannej kuchyni je strašidelné ticho a tma, len nástenné hodiny potichu pracujú. Nepríjemné, necíti sa tu dobre, baterkou posvieti na hodinové ručičky, o pár minút budú dve hodiny a ona tu pobehuje ako strašidlo. Rukami nahmatá pohár položený na kuchynskej linke, otvorí fľašu a snaží sa naliať trocha vody do pohára. V tom okamihu kuchyňou prebehne svetlo, zľakne sa, rozleje vodu. Kde sa berie to svetlo, nikto okrem nej tu nie je a baterka je vypnutá.

Rýchlo prejde do rohu miestnosti, postaví sa k oknu a pozerá smerom von. Srdce jej bije ako zvon, bojí sa, Marek je hore a spokojne spí. Ešte sa ani nenapila, pery má suché a jazyk sa jej lepí na podnebie. Potichu stojí, čaká, čo sa bude diať, keby aspoň niečo videla. Nevidí, ale počuje, niekto klope na balkónové dvere vedľa nej, počuje klopanie a akýsi hlas. Neváha, vyzuje papuče a rýchlymi krokmi vyletí hore po schodoch, zobudí Mareka.

„Na prízemí niekto klope na balkón, rýchlo, urob niečo,“ spustí.

Prekvapený Marek vyskočí, zbehne dole do kuchyne, pozerá cez okno, počúva. Klopanie sa zopakuje, započuje mužský hlas a slovo pomoc. Podíde k balkónu, nadviaže reč s mužom vonku. Ten bezradne prosí, aby mu pomohol potlačiť auto, zapadol do bahna pri otáčaní.

„Neviem, či mu môžeme veriť, ale na druhej strane podať pomocnú ruku by sme mu mali“ povie Marek, prehodí cez seba bundu, do ruky vezme sekeru na drevo a vyjde do tmy.

Erika si presne podľa jeho pokynov zatvorí vchodové dvere a zamkne. Postaví sa k oknu do kuchyne a pozorne sleduje situáciu, okolo domu sa rozsvietia senzorové svetlá, zbadá siluetu muža ako hovorí s jej milým. Cíti sa hrozne, je vo vnútri, ale strachu má plné nohavice. Pomoc, áno, ale čo ak tento muž je podvodník, nemôže robiť nič, musí čakať.

Postavy jej zmizli z dohľadu, nič nemá pod kontrolou, bojí sa, radšej sa rýchlo napije minerálky. Pozerá na hodiny a v ruke stláča mobil, nedeje sa nič, netuší čo je vo veci. Po hodnej chvíli sa ozve klopanie na okno, už zase. Erike zostane nevoľno, priblíži sa a zaleje ju radosť, Marekov hlas. Vrátil sa, tak predsa sa všetko dobre skončilo.

 

 

 

Dobrý pocit

02.04.2017

Dnes si privstala, nikdy nevylihuje dlho v posteli, ale v niektoré dni si dá záležať. Ten dnešný k takým celkom určite patrí, kalendár je už pretočený, asi synovi to nedalo. Pondelok, zvláštny viac »

Jednoducho pekná

28.03.2017

Zastávka v centre mesta praskala vo švíkoch. Andrea obišla prístrešok z druhej strany, nechcela sa predierať medzi stojacich ľudí. Vzadu o niekoľko metrov ďalej postávalo niekoľko jedincov, viac »

Nevyužitá príležitosť

13.03.2017

Eva sedí v električke, únava jej sadá na viečka, dnes mala v práci poriadne náročný deň. Ani myslieť sa jej nechce, jediné, čo ako tak vníma je pohyb v dopravnom prostriedku a možno slnečné viac »

Vladimír Mečiar

OKS podala ďalšie trestné oznámenie na expremiéra Mečiara

26.07.2017 18:05

Občianska konzervatívna strana (OKS) podala ďalšie trestné oznámenie na Vladimíra Mečiara za ohováranie nebohého prezidenta Michala Kováča.

Germany Heavy Rain

Európu trápia búrky a záplavy

26.07.2017 17:50

Takmer tridsať ľudí hospitalizovali na východe Rumunska pre zranenia spôsobené silnými búrkami s krúpami. V Nemecku pre búrky a záplavy spevňujú hrádze.

Graf, ekonomika

Banky mierne zmenili odhad rastu Slovenska

26.07.2017 17:49

Analytici komerčných bánk mierne upravili svoj výhľad vývoja slovenského hospodárstva. Na tento rok aktuálne predpokladajú rast 3,2 %.

policia, odchodo do madarska,

Polícia v Jarovciach zadržala 11 migrantov aj prevádzača

26.07.2017 17:07

Polícia v bratislavských Jarovciach zastavila dodávku s rakúskym evidenčným číslom, v ktorej odhalila 11 migrantov. Podozrivý z prevádzačstva je 38-ročný Slovák.

Štatistiky blogu

Počet článkov: 111
Celková čítanosť: 105873x
Priemerná čítanosť článkov: 954x

Autor blogu

Kategórie