Založ si blog

Nový život

Roman dopil kávu, zašiel do izby, bolo počuť, že niečo usilovne hľadá, asi nohavice. Keď sa objavil, mal oblečené čierne tričko, v ruke držal rifle. Tváril sa víťazoslávne, našiel ich. Rýchlymi pohybmi sa obliekol, vyšiel do predsiene a nazul si biele tenisky.

„Počkám ťa v aute,“ nechal sa počuť a zavrel za sebou dvere. Magda pozrela do šálky, rýchlo dopila zvyšok kávy a postavila sa k oknu. Hľadela za Romanom, prechádzal popod okná, včera zaparkovali o dve ulice ďalej. Keď tak za ním pozerala, zmocnil sa jej zvláštny pocit, nevedela si ho vysvetliť.  Nikdy predtým nič podobné neprežívala, asi preto sa cítila tak čudne.

Pozrela na hodiny na skrinke, mala by si švihnúť, Romanova trpezlivosť je obmedzená, dlho na ňu čakať nebude. Cez operadlo stoličky mala prehodené žlté šaty s drobnými kvietkami, možno by si mala obliecť práve tieto. Radšej nie, na dnes sa jej bude hodiť niečo praktické a to tieto krátke šaty určite nie sú. Hodila na seba úzke rifle, biele tričko, pozrela sa do zrkadla. Dokončila posledné úpravy a rýchlymi krokmi sa vydala na cestu. Schody brala po dvoch, pre istotu, aby dlho nečakal, neznáša to.

Vošla do ulice lemovanej po oboch stranách parkujúcimi autami, rozhliadla sa na obe strany. Stál na konci pri vysokej budove, otvorila dvere a rýchlo nastúpila.

„Tak poďme na vec,“ usmiala sa a potmehúdsky ho pobozkala. Vedela, že čakal dlhšie ako mu bolo milé. Cúvaním vyšli na hlavnú cestu a vydali sa za povinnosťami. V aute hralo rádio, príjemné melódie jej pomáhali zvládnuť napätie, ktoré sa s približovaním k cieľu stupňovalo.

Nechápala to, veď o nič nejde, zvládli to iné, musí to prežiť aj ona. Možno by sa posťažovala Romanovi, ale načo ho zbytočne zaťažovať, radšej si svoje city nechala pre seba a započúvala sa do pomalej skladby. Auto prebehlo kľukatou cestou a pred nimi sa rozprestrela známa ulica, tu prežila kus života, svoje detstvo.

Zaparkovali na prvom voľnom mieste pri dome. Vystúpila, pozrela do okien a vybehla po schodoch. Pri bráne zazvonila na zvonček a čakala.

„Prečo si neotvoríš, si tu doma?“ čuduje sa Roman.

„Už nie,“ povie tichým hlasom a čaká čo sa bude diať. Roman na ňu začudovane pozerá, prešľapuje na mieste. V telefóne sa ohlási mama, ozve sa bzučiaci signál, Magda potlačí plastovú bránu a vojde, pozerá okolo seba, tvári sa akoby tu už dávno nebola.

Výťah ich vyvezie na piate poschodie, vo dverách stojí nedočkavá mama, objíme Magdu, pozdraví Romana. Vojdú do obývačky, sadnú si na sedačku, mama ako hostiteľka ochotne pobehuje po kuchyni, varí kávu. Magda od nervozity neobsedí, prechádza sa po izbe, v mysli sa jej vynárajú okamihy z detstva. Je ich veľa, niektoré veselé, iné smutné, všetky sa viažu k tomuto miestu. Žila tu od svojho narodenia až doteraz.

Káva je na stole a spolu s ňou kakaový koláčik, mňam, jej obľúbený. Vezme si jeden kúsok na dezertný tanierik, v tom okamihu zbadá mamin pohľad, je taký zvláštny, jej oči skrývajú smútok. Toho sa najviac bála, mala také tušenie.

Svadba bola veselá, všetci plní radosti, zdalo sa jej, že mama s ockom tiež. Od tohto krásneho okamihu neprešiel ani týždeň a všetko je inak, radosť vystriedal smútok, aj slová sa mame derú z hrdla akosi pomaly. Radšej nebude predlžovať toto utrpenie, dopila kávu a vošla do zadnej izby. Otvorila dvojkrídlovú skriňu a všetky veci z nej nahádzala na posteľ. Vtedy vošla mama: „Pomôžem ti?“

„Nie,“ pokývala hlavou Magda. Nebol by to dobrý nápad, už pri letmom pohľade zbadala slzy v jej očiach. Rýchlo poskladala oblečenie a uložila ho do dvoch cestovných tašiek.

Ešte raz pozrela do ďalších skriniek, boli prázdne. Schytila tašky a zavrela dvere do izby, položila ich na podlahu, otočila sa k oknu a ticho stála. Nepríčetným pohľadom pozerala do sídliska, po tvári jej tiekli dva potôčiky sĺz. Potrebovala ich zo seba dostať, ale nechcela, aby ich niekto videl.

Detstvo sa skončilo, jej izba zostala prázdna, teraz má pred sebou nový život, všetci si na to musia zvyknúť.

Dobrý pocit

02.04.2017

Dnes si privstala, nikdy nevylihuje dlho v posteli, ale v niektoré dni si dá záležať. Ten dnešný k takým celkom určite patrí, kalendár je už pretočený, asi synovi to nedalo. Pondelok, zvláštny viac »

Jednoducho pekná

28.03.2017

Zastávka v centre mesta praskala vo švíkoch. Andrea obišla prístrešok z druhej strany, nechcela sa predierať medzi stojacich ľudí. Vzadu o niekoľko metrov ďalej postávalo niekoľko jedincov, viac »

Nevyužitá príležitosť

13.03.2017

Eva sedí v električke, únava jej sadá na viečka, dnes mala v práci poriadne náročný deň. Ani myslieť sa jej nechce, jediné, čo ako tak vníma je pohyb v dopravnom prostriedku a možno slnečné viac »

havaria, voderady, D1, dialnica, nehoda, kamion

Na D1 pri Bratislave sa stala hromadná nehoda, diaľnica je v oboch smeroch obmedzená

20.07.2017 16:24

Na diaľnici D1 smerom do Bratislavy sa stala hromadná dopravná nehoda. Zrazili sa dva Kamióny a dva osobné autá.

škola, učiteľ, žiaci

ZMOS súhlasí so zvýšením učiteľských platov, odmieta však dvojité navýšenie

20.07.2017 16:14

Združenie miest a obcí Slovenska súhlasí s kompromisným návrhom na zvýšenie tarifných platov pedagogickým a odborným zamestnancom škôl od 1. septembra o šesť percent.

PREMIÉR: Stretnutie s izraelským premiérom

Netanjahuovo naduté napádanie EÚ je ‘šialené’, píše denník Haarec

20.07.2017 16:03

Ostrý výpad izraelského premiéra Benjamina Netanjahua proti Európskej únii, ktorý v Budapešti omylom unikol do slúchadiel novinárov, bol politicky premyslený - a diplomaticky dementný. Napísal to dnes denník Haarec.

polsko, polsky parlament, parlament, pravo a spravodlivost,  Jaroslaw Kaczyńsky

Poľský Sejm schválil kontroverzný zákon o najvyššom súde

20.07.2017 16:00

Dolná komora poľského parlamentu, Sejm, schválila kontroverzný zákon o reorganizácii najvyššieho súdu.

Štatistiky blogu

Počet článkov: 111
Celková čítanosť: 105269x
Priemerná čítanosť článkov: 948x

Autor blogu

Kategórie