Založ si blog

Prax

Otvorila dvere, batoh hodila ku dverám, zašnurované tenisky nechala tam, kde ich vyzula a zmizla v izbe.

Mama sa ešte nestihla vzdialiť od načatej práce a v predsieni ju čakali zatvorené dvere dcérinej izby. Chvíľku tam stála, začali k nej doliehať zvuky poriadne hlasnej hudby. Snažila sa zachovať chladnú hlavu, ale čo je veľa, to je veľa. Pohľad na rozhádzané štýlové tenisky ju podporil v jej rozhodnutí.

Vošla do kúpeľne, umyla si ruky od mäsa a namierila si to rovno za dcérou. Hneď po príchode do miestnosti ju hudba doslova ohlušila, dokonca bola presvedčená, že tieto zvuky nie je možné nazývať takým ušľachtilým slovom.  Hana ležala na posteli, nohy mala opreté o stenu a vytrvalo ťukala do mobilného telefónu, okolo nej bola po oboch stranách nahádzaná kopa oblečenia. Ani nepostrehla, že ktosi vošiel, ako by aj mohla, v tom vreskote nebolo počuť vlastného slova.

Zdena zostala stáť na mieste a zhlboka sa trikrát nadýchla, potrebovala to. V duchu si pripomenula rady svojej dobrej priateľky, psychologičky. Pristúpila k nízkemu stolíku, spravila jeden pohyb a v izbe zostalo ticho. Hana sa strhla, prestala obsluhovať mobil a poriadne nahlas sa ozvala:

„Prečo si to vypla? Prosila som ťa?“

„Neprosila, zabudla si aj na pozdrav, alebo si nezbadala, že som doma?“

„Nie som malá, nemusím sa hlásiť svojím rodičom, tieto časy sú už dávno preč, alebo si už zabudla, že občiansky preukaz som dostala pred mesiacom?“

„Nie, nezabudla, pamätám si to veľmi dobre, ale zdá sa, že ty si opomenula slušné správanie,“ pripomenula jej Zdena.

„Jasné, stále tie isté argumenty, ale teraz na ne naozaj nemám čas, o polhodinu mám stretnutie s kamoškou a dovtedy musím toho ešte veľa vybaviť,“ povedala Hana a provokačne sa znovu natiahla na posteli.

„Priateľka bude musieť na teba počkať, najprv dáš do poriadku svoju izbu, aby to tu nevyzeralo ako v chlieve a potom sa prihlásiš v kuchyni,“ vyriekla zvýšeným hlasom a vytratila sa z izby.

Nemohla sa tam zdržať ani o minútu dlhšie, inak by za seba neručila. Pamätá si, ako pred niekoľkými rokmi prechádzala týmto obdobím dcéra jej bývalej spolužiačky. Už dlhé roky majú spolu blízky vzťah a svoje problémy preberajú spoločne. Inak tomu nebolo ani vtedy, keď sa puberta začala hlásiť o slovo u jej Ivanky. Pri šálke horúcej kávy sa spolu snažili nájsť to najlepšie riešenie. Nie vždy im to celkom vyšlo, ale Zdene sa v tých časoch puberta nezdala taká hrozná. Brala ju ako obdobie, ktoré patrí k životu mladého človeka a jednoducho musí prehrmieť. Kým jej priateľka má toto obdobie už za sebou, ona do neho vhupla práve teraz, ešte je len na začiatku, ale nevie sa zbaviť bezradnosti.

Do umývadla pustí prameň studenej vody a niekoľkokrát za sebou si osvieži tvár. Poberie sa do kuchyne a len pre seba skonštatuje, že prax je vždy najťažšia.

Dobrý pocit

02.04.2017

Dnes si privstala, nikdy nevylihuje dlho v posteli, ale v niektoré dni si dá záležať. Ten dnešný k takým celkom určite patrí, kalendár je už pretočený, asi synovi to nedalo. Pondelok, zvláštny viac »

Jednoducho pekná

28.03.2017

Zastávka v centre mesta praskala vo švíkoch. Andrea obišla prístrešok z druhej strany, nechcela sa predierať medzi stojacich ľudí. Vzadu o niekoľko metrov ďalej postávalo niekoľko jedincov, viac »

Nevyužitá príležitosť

13.03.2017

Eva sedí v električke, únava jej sadá na viečka, dnes mala v práci poriadne náročný deň. Ani myslieť sa jej nechce, jediné, čo ako tak vníma je pohyb v dopravnom prostriedku a možno slnečné viac »

LOREAL-BETTENCOURT/

Zomrela najbohatšia žena sveta Liliane Bettencourtová

21.09.2017 20:50

Vo veku 94 rokov zomrela vo Francúzsku podnikateľka a dedička kozmetickej spoločnosti L'Oréal Liliane Bettencourtová.

maria

Hurikán Maria si na Dominike vyžiadal najmenej 15 obetí

21.09.2017 20:45

Dominika bude podľa jej premiéra potrebovať "všetku pomoc, ktorú svet dokáže poskytnúť". Je podľa neho zázrak, že počet obetí nebol ďaleko vyšší.

Peter Gajdoš

Zvláštne Gajdošove manévre, myslí si analytik

21.09.2017 20:33

Rekordná suma 1,1 miliardy eur na obstaranie 14 nových stíhačiek púta pozornosť.

zupne volby, volby, urna, hlasovanie

Meno Kotlebovho súpera padne začiatkom októbra

21.09.2017 20:00

Piati kandidáti na predsedu Banskobystrického kraja pristúpili na spoluprácu.

Štatistiky blogu

Počet článkov: 111
Celková čítanosť: 109565x
Priemerná čítanosť článkov: 987x

Autor blogu

Kategórie