Založ si blog

Jednoducho šanca

Pracovný týždeň sa prihlásil pondelkom, každú chvíľu bude musieť vypadnúť z domu. Nechce sa mu, do predného vrecka batoha vopchal čosi pod zub, nič extra, v chladničke našiel ešte zopár kúskov šunky a pridal dva rohlíky.

Doma nejedáva, až taký luxus si ráno dovoliť nemôže. Možno by aj mohol, ale to by musel vstávať podstatne skôr, nič pre neho, je zvyknutý ťahať dlho do noci a ranné vstávanie prežíva dosť ťažko.

Pootvoril dvere do zadnej izby, robil to pomaly, aby nezobudil otca, ešte sladko spí. Pravú nohu mal uloženú v čiernej dlahe a vo vyvýšenej polohe na malom vankúši, stalo sa mu to pri futbale. Žiadne ťažké športové zápolenie, len priateľský zápas pri príležitosti osláv vzniku obce. Jednoducho mal smolu, na pamiatku mu zostala zlomená noha, ktorá ho na istý čas vyradila z pracovného procesu. Vlado na neho pozrie, trocha mu závidí, nohu ani nie, ale voľno celkom určite.

Rýchlo, čas pokročil, vyletel z brány, skoro vrazil do susedky. Staršia pani, ktorej jedinou starosťou je venčiť malého jazvečíka. Prívetivo sa na neho usmievala a rýchlo nadviazala reč.

„Dobré ránko, ako sa má otec?“

Presne niečo podobné očakával, suseda je veľmi milá, len troška viac zhovorčivá. Niekedy to človeku celkom dobre padne, ale ráno má každý časový deficit a aj otázka s dobrým úmyslom môže byť zle pochopená.

„Dobré ráno, dobre,“ zvolal a rýchlo upaľoval preč. Všimol si, že chcela ešte čosi povedať, nestihla, nedal jej príležitosť.

V staničnej budove bolo rušno, červená tabuľa oznamovala, že vlak je pristavený na druhom nástupišti. Zbehol niekoľko strmých schodov a vtrepal sa do vozňa. Usadil sa na mieste, ktoré mu určovala miestenka. Po chvíli si uvedomil, že má na sebe batoh, postavil sa a vyložil ho hore na policu. Až vtedy si všimol, že oproti nemu sedí stará pani, na kolenách má modrú deku a na nej maličkú čivavu.

Sadol si, siahol do budny, vytiahol prehrávač a slúchadlá, zamotané boli poriadne. Opatrne ich dal do poriadku, vložil do uší a už sa oddával príjemným tónom hudby, privrel oči a v pokoji oddychoval. Odrazu pocítil akýsi pohyb pri nohách, sklonil sa a zbadal čivavu, ktorá ho starostlivo oňuchávala. Bola taká malá a drobná, že by jej mohol uškodiť aj najmenší nekontrolovaný pohyb.

„Nevadí vám to?“ zaujímalo jeho spolucestujúcu.

„Nie,“ záporne pokýval hlavou a prestal sa venovať jej miláčikovi.

„Cestujem do Bratislavy a ona sa volá Mia,“ oznámila mu s hrdosťou v hlase a snažila sa upútať jeho pozornosť. Nechcel byť za neslušného, pousmial sa, vytiahol si slúchadlá a vypočul ju.

Pochopila to ako signál na rozhovor. V okamihu sa dozvedel , že bola u syna na návšteve, niekoľko štipľavých poznámok sa ušlo aj jej neveste, vraj sa to s ňou nedá vydržať. A potom prišiel na rad jej štvornohý miláčik, jednoducho celý psí životopis, vlastnosti dobré i zlé.

Konečne sa priblížili k mestu, bol nesmierne rád, že vystupuje. Rýchlo sa rozlúčil a zmizol v dave, pre istotu.

 

 

Dobrý pocit

02.04.2017

Dnes si privstala, nikdy nevylihuje dlho v posteli, ale v niektoré dni si dá záležať. Ten dnešný k takým celkom určite patrí, kalendár je už pretočený, asi synovi to nedalo. Pondelok, zvláštny viac »

Jednoducho pekná

28.03.2017

Zastávka v centre mesta praskala vo švíkoch. Andrea obišla prístrešok z druhej strany, nechcela sa predierať medzi stojacich ľudí. Vzadu o niekoľko metrov ďalej postávalo niekoľko jedincov, viac »

Nevyužitá príležitosť

13.03.2017

Eva sedí v električke, únava jej sadá na viečka, dnes mala v práci poriadne náročný deň. Ani myslieť sa jej nechce, jediné, čo ako tak vníma je pohyb v dopravnom prostriedku a možno slnečné viac »

LOREAL-BETTENCOURT/

Zomrela najbohatšia žena sveta Liliane Bettencourtová

21.09.2017 20:50

Vo veku 94 rokov zomrela vo Francúzsku podnikateľka a dedička kozmetickej spoločnosti L'Oréal Liliane Bettencourtová.

maria

Hurikán Maria si na Dominike vyžiadal najmenej 15 obetí

21.09.2017 20:45

Dominika bude podľa jej premiéra potrebovať "všetku pomoc, ktorú svet dokáže poskytnúť". Je podľa neho zázrak, že počet obetí nebol ďaleko vyšší.

Peter Gajdoš

Zvláštne Gajdošove manévre, myslí si analytik

21.09.2017 20:33

Rekordná suma 1,1 miliardy eur na obstaranie 14 nových stíhačiek púta pozornosť.

zupne volby, volby, urna, hlasovanie

Meno Kotlebovho súpera padne začiatkom októbra

21.09.2017 20:00

Piati kandidáti na predsedu Banskobystrického kraja pristúpili na spoluprácu.

Štatistiky blogu

Počet článkov: 111
Celková čítanosť: 109567x
Priemerná čítanosť článkov: 987x

Autor blogu

Kategórie