Založ si blog

Stráž

Skriňa plná oblečenia, tričko, žlté, červené a kdesi v rohu biele. Siaham po nich, len ako si vybrať. Nič strašné, každé má len mierne iný strih. Ten ma nezaujíma, skôr farba. Červená a žltá, asi pôjde za mnou všetok hmyz. Fuj, nechcem si tú háveď ani predstaviť. Beriem si bielu, nenápadnú, obyčajnú, som s tým spokojná, aspoň ma nebudú prenasledovať.

 

„Mysli si,“ povie Patrik s úsmevom a čaká na moju reakciu. Nemôžem, nechcem, akosi nemám chuť, polemiky dnes nebudú. A hmyz? Dúfam, že tiež nie. Práca, dnes bolo toho okolo mňa toľko, asi už nevládzem, sú aj také dni. Pohodlné športové nohavice, v páse gumička. Jednoducho športový štýl.

 

„Ahoj, miláčik!“ lúčim sa bozkom a vyrážam. Asfalt, je ho okolo mňa toľko, horúci a tvrdý. Dávam tempo, zbaviť sa ho, je moja méta. Konečne, niekoľko ciest prepletených všetkými smermi, zabáčam doprava. Úľava, nádherne mäkký dopad, priamo predo mnou poľná cesta. Bežím, telo sa mi vlní, cítim sa taká ľahká. Odrazu, žiadne sídlisko, len stromy a polia, toto je pre mňa správny relax.

 

Ticho a štebot vtákov, akoby sa vzájomne dopĺňali, je to také oslobodzujúce. Všetky starosti z celého dňa sú preč. Odrazu však zvuk, asi plač alebo niečo také. Zmierňujem tempo behu, kontrolujem situáciu, chcelo by to nájsť zdroj. Som opatrná, takmer stojím. Pri zdroji. Len niekoľko krokov odo mňa malé stvorenie. Stojí, občas spraví pohyb nemotornými nohami. Neposlúchajú ju, sú nejaké vratké, na telíčku biele škvrny. A tie očká, no dostali ma. Mláďatko srnky, plačúce, bojazlivé, hľadajúce mamu. Musím, predsa ju tu nenechám, pobáda ma čosi vo mne.

 

Lenže o niekoľko metrov ďalej na zelenej paši zbadám mamu. Chutí jej a stále je blízko pri maličkej, ona ju veru neopustí. Akoby aj mohla, je to matka a to sa v prírode nerobí. Mám radosť, rozhodla som sa správne, nezasahovala som. Bežím a som spokojná sama so sebou, rešpekt k prírode je mi vlastný.

Ticho

01.10.2022

V rohu miestnosti kreslo. Farba červená, nič moderné, práve naopak, aj poťah je už zodratý. Zašlá sláva napadne človeku pri pohľade naň. Ale ona, je taká pokojná a pokorná, to všetko sa dá prečítať v jej tvári. Sedí, pohodlne opretá, nohy obuté v papučiach natiahnuté pred seba. Papuče, teplé sú, dostala ich od vnučky k narodeninám. Nechcela nič, [...]

Červená

14.09.2022

Kráčam, moje telo je v pohybe. Jedna noha, druhá, kladiem ich vedľa seba. Zvláštne, nerobievam to, ale dnes, akoby som ich pozoroval. Možno to nie je celkom presné, ale aj tak sa na ne zameriavam. Je zima, takmer päť stupňov pod nulou a ten vietor. Nič príjemné, ešte aj pod kabát mi fúka, dnes je ten vetrisko príliš zvedavý. Nemusel by, už aj mráz mi dáva zabrať. Veru [...]

Alobal

10.09.2022

Miestnosť, steny biele, nikde ani štipka farby. Hm, otáčam hlavu, akoby som tu ešte nikdy nebola. Opak je pravdou, toto miesto je takmer mojím druhým domovom. Ani nápad, chce sa mi protestovať, takto by som to určite nenazývala. Sedím pri stole bielej farby a niekam hľadím. Šanóny, je ich tu toľko, stoja tu ako pyramídy. Veľký poriadok tu nie je, ale to všetko [...]

trh, nákup, nakupovanie, farmári, poľnohospodárstvo, zelenina, trhovisko

Pri Neapole sa priotrávilo desať ľudí mandragorou, bola zrejme v špenáte

07.10.2022 17:21

Z desiatich hospitalizovaných je jeden v ohrození života.

Záporožská jadrová elektráreň

Pri nehode v Záporoží by uniklo 10-krát viac rádioaktivity než v Černobyli

07.10.2022 16:34

Najväčšiu jadrovú elektráreň v Európe okupujú od marca ruské sily, avšak stále tam pracuje ukrajinský personál.

očkovanie vakcína

Počet obetí covidu v Holandsku bol dvakrát vyšší, než uvádzala vláda

07.10.2022 16:18

Štatistiky, ktoré zaznamenávajú úmrtia na COVID-19 a vychádzajú z úmrtných listov, evidujú v Holandsku 44 485 úmrtí.

Vladimir Putin

Na oslavy Putinových 70. narodenín v Rusku nie je nálada

07.10.2022 14:46

V Rusku sa Putin pompéznych osláv pravdepodobne nedočká, napísal server Meduza.