Založ si blog

Stráž

Skriňa plná oblečenia, tričko, žlté, červené a kdesi v rohu biele. Siaham po nich, len ako si vybrať. Nič strašné, každé má len mierne iný strih. Ten ma nezaujíma, skôr farba. Červená a žltá, asi pôjde za mnou všetok hmyz. Fuj, nechcem si tú háveď ani predstaviť. Beriem si bielu, nenápadnú, obyčajnú, som s tým spokojná, aspoň ma nebudú prenasledovať.

 

„Mysli si,“ povie Patrik s úsmevom a čaká na moju reakciu. Nemôžem, nechcem, akosi nemám chuť, polemiky dnes nebudú. A hmyz? Dúfam, že tiež nie. Práca, dnes bolo toho okolo mňa toľko, asi už nevládzem, sú aj také dni. Pohodlné športové nohavice, v páse gumička. Jednoducho športový štýl.

 

„Ahoj, miláčik!“ lúčim sa bozkom a vyrážam. Asfalt, je ho okolo mňa toľko, horúci a tvrdý. Dávam tempo, zbaviť sa ho, je moja méta. Konečne, niekoľko ciest prepletených všetkými smermi, zabáčam doprava. Úľava, nádherne mäkký dopad, priamo predo mnou poľná cesta. Bežím, telo sa mi vlní, cítim sa taká ľahká. Odrazu, žiadne sídlisko, len stromy a polia, toto je pre mňa správny relax.

 

Ticho a štebot vtákov, akoby sa vzájomne dopĺňali, je to také oslobodzujúce. Všetky starosti z celého dňa sú preč. Odrazu však zvuk, asi plač alebo niečo také. Zmierňujem tempo behu, kontrolujem situáciu, chcelo by to nájsť zdroj. Som opatrná, takmer stojím. Pri zdroji. Len niekoľko krokov odo mňa malé stvorenie. Stojí, občas spraví pohyb nemotornými nohami. Neposlúchajú ju, sú nejaké vratké, na telíčku biele škvrny. A tie očká, no dostali ma. Mláďatko srnky, plačúce, bojazlivé, hľadajúce mamu. Musím, predsa ju tu nenechám, pobáda ma čosi vo mne.

 

Lenže o niekoľko metrov ďalej na zelenej paši zbadám mamu. Chutí jej a stále je blízko pri maličkej, ona ju veru neopustí. Akoby aj mohla, je to matka a to sa v prírode nerobí. Mám radosť, rozhodla som sa správne, nezasahovala som. Bežím a som spokojná sama so sebou, rešpekt k prírode je mi vlastný.

Piesok

23.06.2022

Štvrtok, takmer koniec pracovného týždňa. Nie je to také zlé, ale piatok by sa zišiel. „Ahojte, babenky, tak zajtra,“ dostanem zo seba, kým si prehodím pripravenú tašku cez plece. Zbalená a rozhodnutá, jednoducho odchádzam, mám plné zuby všetkých vedúcich pracovníkov, ktorí odo mňa toho toľko očakávajú. Až priveľa, deň čo deň, akoby som ani človek nebola. [...]

Dvere

05.06.2022

Nohavicový kostým a do toho vhodné tričko, všetko zladené aj farebne. Zrejme to nebude štýl pre každého, ale k nej sa akosi hodí. Nádvorím vykladaným masívnou dlažbou sa ozýva zvuk, klopkanie podpätkov. To ona, kráča k masívnym dverám. Schodište, stúpa smerom hore a situácia sa niekoľkokrát opakuje. Postojí, niekoľkokrát sa nadýchne, tých schodov bolo [...]

Žltá

02.06.2022

Ruky, jedna a druhá. Výborne, mám dve, dokonca ich rozlišujem. Pravá, ľavá, odkrývam skutočnosti, ktoré už dávno viem. Hovorím tomu potreba, jednoducho ju mám, tu a teraz. Žiadne hlboké myslenie, do toho sa nepúšťam. Možno by som aj chcela, lenže… Nie, nechcem, ani váhať nemusím, vôbec o tom neuvažujem. V prstoch držím čosi. Bavlna, inak pletacia [...]

Jeruzalem Izrael

Izraelskí poslanci schválili reformy, ktoré ženám uľahčia prístup k interrupciám

27.06.2022 22:45

Ženy, ktoré chcú umelé ukončenie tehotenstva podstúpiť, musia osobne predstúpiť pred osobitný výbor ministerstva zdravotníctva.

Ukrajina Rusko vojna vojaci armáda

The Times: Elitná ukrajinská jednotka vykonáva diverzné operácie v Rusku

27.06.2022 20:00

Misiou ukrajinskej jednotky Šaman je zničiť infraštruktúru kľúčovú pre podporu ruskej invázie na Ukrajine.

Nemecko G7 summit rokovanie Ukrajina Zelenskyj uarus

Summit G7 sa postavil za Ukrajinu a pripravuje ďalšie protiruské sankcie

27.06.2022 18:53

Zelenskyj štátnikov požiadal o ďalšie zbrane a ďalšie protiruské sankcie.

Milada Horáková

Čaputová: Ak si máme uctiť odkaz M. Horákovej, potom si strážme slobodu

27.06.2022 17:49

V pondelok uplynulo 72 rokov od justičnej vraždy právničky a političky Milady Horákovej.