Založ si blog

Klaun

Adam. Úplne obyčajný chalan, po uliciach takých behajú stovky. Kdeže, je ich ďaleko viac, tisíce, to bude presnejšie. Vlastne, je to úplne jedno, teraz je všetko inak. Postavené na hlavu.

Hlas. Dolieha ku mne, podľa tónu je to naliehavé. Chvíľu váham, potom sa rozhýbem. Mama, zasa čosi chce. „Počúvam, mami,“ dávam jej vedieť, aby z toho nebol cirkus. Dobre som spravila, už sa takmer rozčúlila. Len to nie, aj tak je už niekoľko dní pred výbuchom. Radšej sa obetujem, neochotne, ale predsa. „Toto odnes do izby a postav to do rohu,“ dáva mi pokyny jeden za druhým.

No konečne, vraciam sa do izby, chcem mať pokoj. Aspoň chvíľu. Vysvetľuj, vlastnej matke nemôžeš, to by bolo výčitiek. Dvere, jemne do nich ťuknem, aspoň trocha súkromia. Potrebujem ho, bez debaty, v hlave mi víri on. Adam. Obdivujem ho už dlhšie, zatiaľ len tak potajomky, aby o tom nevedel. Ale raz, príde čas, keď sa odhodlám. A potom, pekný párik z nás bude.

Opúšťam realitu, lietam v oblakoch. Je tam krásne, žiadne problémy, nič také. Všade on a ja s ním, len my dvaja. Chcem, aby to tak bolo navždy. Drží ma za ruku, moje prsty sú prepletené s jeho. Hlas, už zasa. Pootvorím dvere a počúvam. Obed, tentokrát to bude o jedle.

Stôl a drevené stoličky, odsúvam jednu z nich. Na tanieri šunkové fliačky, viem si predstaviť aj niečo lepšie. Keby tie cestoviny boli sladké, bola by som nadšená. Ale dobre, sú aj horšie jedlá, prehŕňam sa v tanieri vidličkou. V mojom vnútri sa usadil smútok, odrazu je ho tam akosi veľa. Bodaj by nie, padám z oblakov priamo do reality.

Opäť Adam, mám ho pred očami. Stretli sme sa kdesi na ulici. Možno pred týždňom. On a ja, presne ako som to chcela. Lenže, akoby to ani nebol on. Žiadna dobrá nálada, nič také. Presný opak, zmáhala ho depresia. Vraj sa cíti ako klaun. Nie, nevymýšľam si, boli to jeho slová. Smutný klaun, tak to povedal. Nechápala som, v tvári som mala údiv. Doma za dverami svojej izby som lúskala jeho slová. Trvalo mi to dlho. Respirátor, to o ňom hovoril. Jeho ústa boli ukryté pod bielou nepriepustnou tkaninou uchytenou gumičkami. Ako klaun, tak sa cítil. Jeho telom lomcovali emócie, vyhrával však smútok.

Nezvyčajné, u neho určite. Fliačky, ešte stále mám časť z nich na tanieri. Počúvam hlasy z rádia, len tak, aby sa nepovedalo. Koronavírus, to odporné slovo, už ho povedali veľakrát. Pokúšam sa zjesť zvyšky jedla a vrátiť sa do oblakov, nechcem, aby bol môj klaun smutný, potrebujem ho rozveseliť.

Oči

03.08.2022

Zapne svetlo a nadvihne nohu, jedenkrát, dvakrát, trikrát. Hm, malá či veľká násobilka. Boli časy, pomyslí si a všetky čísla hodí za hlavu. Nemá ich rád, akosi mu nikdy nešli pod kožu. Snažil sa, ale ako by to povedal. Ešte aj učiteľka bola proti, jednoducho posadnutá matematikou. S číslami si líhala do postele a potom s nimi vstávala. Predstava mierne [...]

Čísla

30.07.2022

Šálka na stole a v nej káva. Jeho obľúbená, ešte aj smotanu si do nej dal. Niekoľkokrát ju premieša, ale lyžičku nepoloží, má ju v ruke. Je strnulý, nehýbe sa, akoby to ani nedokázal. Okamih, lenže tento je zvláštny, až príliš. Až potom, keď príde k sebe, nie celkom, iba čiastočne, kladie malú antikorovú lyžičku na podšálku. A hľadí pred seba, [...]

Potreba

09.07.2022

Posteľ, biela bavlnená plachta. Klasika, Erika má jednoducho taký vkus, ako kedysi. Iné neboli, usmieva sa zľahka a presne vie, o čom hovorí. Nuž, boli to iné časy, žiadne plné regály tovaru, nedostatok všetkého. „Dobré ráno, mami, ako si spala?“ vypytuje sa Eva, len čo vystrčí nos z izby. „Nestojí za reč,“ mávne rukou a akosi jej nie je do reči. Hm, [...]

Rushdie

Muž obvinený z útoku na Rushdieho rešpektuje iránskeho vodcu

17.08.2022 23:25

Na otázku o Rushdiem odpovedal, že ho nemá veľmi rád.

pád, sucho

Letá už trvajú viac ako tri mesiace a sú extrémne suché. Máme ešte šancu na návrat k normálu?

17.08.2022 20:15

Klimatológ SHMÚ Pavol Faško v podcaste denníka Pravda okrem iného vysvetľuje priame dôvody súčasných horúčav na Slovensku.

Pellegrini

Hlas vyzýva premiéra, aby dal hlasovať v parlamente o dôvere vláde

17.08.2022 18:42

Minister financií Igor Matovič podľa Hlasu v stredu predviedol ďalší diel hádok so stranou SaS.

Príbeh: Záhadný telefonát

Dôchodkyňa z Popradu naletela podvodníkovi

17.08.2022 18:10

Splnila do bodky jeho príkazy, keďže si myslela, že je policajt.