Založ si blog

Dve strany

Vzťah, tých okolo nás je, veru veľa. Medzi rodičmi a deťmi, medzi súrodencami, priateľmi, susedmi, kolegami v práci, pacientmi a lekármi. Žeby som už vymenovala všetky? Kdeže, také jednoduché to nie je, ale na vzťah muža a ženy by sme nemali zabudnúť. Taký dôležitý, kdesi tam sa všetko začína. Preskočí iskra a odrazu dostaneme možnosť okúsiť tento svet.

Výborné, ale toto nie je žiadna láska, nič také. Práve naopak, obyčajný, strohý vzťah. Obchodný, na jednej strane prenajímateľ a oproti nemu nájomca. Jeden dáva, druhý berie, kdesi tam je základ. Všetko založené na dohode, každý dosiahne to svoje, bez toho by tento vzťah jednoducho nefungoval. Prenájom priestorov, v podnikateľskej sfére taký podstatný. Predmet užívania, spôsob platby, všetko spísané v písomnej podobe. Zmluva, rešpektovať ju musí každá strana.

A do toho všetkého príde koronakríza. Zásah štátu, nevyhnutné opatrenia, zatvorené prevádzky, obmedzené podnikanie, nedostatok finančných prostriedkov. Jedna zmluvná strana sa postupne potápa, ale ťahá so sebou i druhú. Vzťah, zasa sme pri ňom. Nájomca v problémoch a kdesi pri ňom prenajímateľ. Pripomína sa, aj zaplatiť treba, za užívanie priestorov a služby s tým spojené.

Pekné, keby nie to ale… Áno zmluva, dodržiavať ju je nevyhnutné.  Všetci vedia, aj mužíček doteraz tak vzorne platiaci. Lenže teraz, čosi mu chýba. Financie, akosi ich niet, zo zatvorenej prevádzky nič nevyťažil. Nemohol, povinne zatvorené. Druhá strana však žiada svoje, je to jej právo.

Problémy, odrazu je ich toľko. Štát, keby pomohol, hneď by bolo lepšie. Pekné dúfať, len tá skutočnosť. Premiér Matovič má odlišný názor. Prenajímateľ nemá za čo dostať peniaze, prevádzka bola zatvorená a hotovo. Ešte aj splátky úverov si môže odložiť, no to je super.

Len tá prax, nefunguje akosi, prenajímateľ si nedá povedať. Argumentuje, žiada svoje peniaze, je taký neoblomný. Možno nechápe Matoviča, alebo je dôvod omnoho prostejší. Aj títo ľudia sa musia postarať o svoje živobytie.

Ticho

01.10.2022

V rohu miestnosti kreslo. Farba červená, nič moderné, práve naopak, aj poťah je už zodratý. Zašlá sláva napadne človeku pri pohľade naň. Ale ona, je taká pokojná a pokorná, to všetko sa dá prečítať v jej tvári. Sedí, pohodlne opretá, nohy obuté v papučiach natiahnuté pred seba. Papuče, teplé sú, dostala ich od vnučky k narodeninám. Nechcela nič, [...]

Červená

14.09.2022

Kráčam, moje telo je v pohybe. Jedna noha, druhá, kladiem ich vedľa seba. Zvláštne, nerobievam to, ale dnes, akoby som ich pozoroval. Možno to nie je celkom presné, ale aj tak sa na ne zameriavam. Je zima, takmer päť stupňov pod nulou a ten vietor. Nič príjemné, ešte aj pod kabát mi fúka, dnes je ten vetrisko príliš zvedavý. Nemusel by, už aj mráz mi dáva zabrať. Veru [...]

Alobal

10.09.2022

Miestnosť, steny biele, nikde ani štipka farby. Hm, otáčam hlavu, akoby som tu ešte nikdy nebola. Opak je pravdou, toto miesto je takmer mojím druhým domovom. Ani nápad, chce sa mi protestovať, takto by som to určite nenazývala. Sedím pri stole bielej farby a niekam hľadím. Šanóny, je ich tu toľko, stoja tu ako pyramídy. Veľký poriadok tu nie je, ale to všetko [...]

Záporožská jadrová elektráreň

Pri nehode v Záporoží by uniklo 10-krát viac rádioaktivity než v Černobyli

07.10.2022 16:34

Najväčšiu jadrovú elektráreň v Európe okupujú od marca ruské sily, avšak stále tam pracuje ukrajinský personál.

očkovanie vakcína

Počet obetí covidu v Holandsku bol dvakrát vyšší, než uvádzala vláda

07.10.2022 16:18

Štatistiky, ktoré zaznamenávajú úmrtia na COVID-19 a vychádzajú z úmrtných listov, evidujú v Holandsku 44 485 úmrtí.

Vladimir Putin

Na oslavy Putinových 70. narodenín v Rusku nie je nálada

07.10.2022 14:46

V Rusku sa Putin pompéznych osláv pravdepodobne nedočká, napísal server Meduza.

Daniel Lipšic

Lipšic: Prokurátori Repa a Šúrek nedozorovali kauzy spojené s expolicajtom Kučerkom

07.10.2022 14:30

Reagoval tak na tvrdenia Fica, podľa ktorého zverejnené nahrávky dokazujú, že menovaní prokurátori expolicajta vydierali.