Založ si blog

Buchty

 

V kuchyni teplo a rušno. Pohybuje sa okolo sporáka, na nohách teplé papuče. Dostala ich do daru, nemôže za to, od nôh je jej stále zima. Má to mame, bola rovnaká. Hm, vôňa kakaa, ešte posýpku a pomaličky finišuje. V hrnci to tiež vyzerá zaujímavo, parené buchty sa dvíhajú hore a zväčšujú svoj objem.

 

„Moje obľúbené jedlo,“ vykríkne Anička a vybehne von. „Zostaň!“ kričí za ňou, chce, aby neodchádzala. Zbytočné, udržať ju vo vnútri je nemožné, nedá si povedať.  Tvrdohlavé dievča, chce sa jej povedať. Nepovie, zasekne sa jej to kdesi v hrdle. Vie svoje, nie je to celkom tak.

 

Ešte posledná várka buchiet, už ich dáva do hrnca a kochá sa pohľadom na ne. Vydarili sa, zmocní sa jej spokojnosť. Zvrtne sa, smeruje ku dverám. Pootvorí ich, do tváre jej fúkne studený vzduch. Smeruje do záhrady, rýchlym pohybom si zapína sveter.  „Anička,“ volá po dcére a naťahuje nohy. Chce byť vo vnútri, v teple. Zima, nerobí jej dobre,  lenže to dieťa. Nevidí ju, akoby tu ani nebola, všade okolo nej tma. Vie svoje, nikdy sa to nemení, musí tu byť.

 

„A mám ťa, zasa som ťa našla.“ „Ale, mami, veď vieš, ako to so mnou je.“ „Viem a preto som tu. Nemôžeš sa tu zdržiavať tak dlho, je zima. Prechladneš a potom sa z postele nedostaneš. A budeš musieť piť čaj. Čierny.“ Skúša to na ňu, čierny čaj je jedna z vecí, ktorú neznáša, nemôže ho ani cítiť. Sedí na strome na hrubočiznom konári a rukou ukazuje hore. „Pozri, je tam, sedí na kraji toho rožteka. Vidím ho.“ Dvíha hlavu a hľadí, chce splniť jej želanie. Čierna obloha a žiarivý mesiac, len toto vidí, nič viac.

 

Sú v kuchyni, konečne  ju sem dotiahla. Pomohla jej  v tom vôňa parených buchiet, ešte jej cez plecia prehodí sveter. Pre istotu, aby neochorela. „Mami, videla som ho, aj som mu kývala,“ hovorí jej a na tvári sa jej pohojdáva jemný úsmev. Po tejto vete sa pustí do jedla. Likviduje ho rýchlo a hltavo. Je šťastná a rozumie  jej svetu. Opakuje sa to každý deň. Musí byť s ním, chýba jej. A keby len jej.

 

Dcéru necháva v kuchyni a stráca sa v záhrade, Musí to skúsiť, smútok jej nedovolí dýchať. Dvíha hlavu a hľadí na mesiac. Nádherný je, konštatuje a hľadá jeho tvár… Otec a manžel.

Tag:

Slnko

15.04.2024

Je ráno. Slnko už vypeká, akoby nemohlo byť po včerajšom dni unavené. Mohlo, keby to takto fungovalo. Nie, nič z toho, slnečná aktivita sa zvyšuje rýchlym tempom. Moje telo zahaľuje len tenučké tričko. Keby nebolo treba… Úvahy, veď prečo nie, popustiť uzdu fantázii môže byť celkom fajn. Oči privreté, tvár sa mi kúpe v slnečných lúčoch. Hodinky [...]

Pena

27.03.2024

Jedno vrznutie dverí a všetky oči jedným smerom. Dvere, to je ten bod a uprostred nich ja. Sám, tlačiaci sa dovnútra. Možno vietor, poháňa ma, akoby ma už chcel vteperiť za dvere. Neponáhľam sa, nemám dôvod. Som pokojný, vyrovnaný sám so sebou. Aj tie pohľady, milé mi nie sú, znesiem ich však. No kam by sa už pozerali… Moja ruka na kľučke, [...]

Kroky

14.03.2024

Kráčam po schodoch. Moje nohy, sú neskutočne ľahké, akoby som ich ani nemala. Ale mám, sú presne na svojom mieste. Pravá, ľavá, ešte raz sa na ne pozriem a pokračujem v ceste. Nejaké schody za mnou a predo mnou tiež, dvanásť poschodí spraví svoje. Možno som mala použiť výťah, dnes taká bežná záležitosť. Áno, v tejto bytovke sú hneď dva, jeden vedľa [...]

ustavny sud

Ústavný súd posúdi ústavnosť častí zákonov týkajúcich sa manželstva

17.04.2024 14:44

Súd zároveň odmietol návrh skupiny poslancov na posúdenie legislatívnej nečinnosti NR SR, spočívajúcej v neprijatí právnej úpravy uznávajúcej páry rovnakého pohlavia.

Budmerický kaštieľ

Ministerstvo kultúry vyzvalo Budmerice na vypratanie kaštieľa, obec postoju rezortu nerozumie

17.04.2024 14:32

Využívanie nehnuteľností, pozemkov a ďalších priestorov v okolí kaštieľa sa môže stať predmetom súdneho sporu.

kórea

V čase kórejskej vojny zmasakrovali 1700 veriacich, potvrdila komisia

17.04.2024 13:56

Komisia identifikovala zoznam obetí na základe rôznych historických záznamov.

Irán Izrael prehliadka vojenská útok oslavy Raísí

Irán na výročnej vojenskej prehliadke oslavoval svoj útok na Izrael

17.04.2024 13:52

Operácia Čestný sľub "zvrhla slávu sionistického režimu (Izraela)", vyhlásil iránsky prezident Ebráhím Raísí na vojenskej základni pri Teheráne.