Založ si blog

Lieky

Sedím a hľadím, ani neviem kam. Zrejme len kdesi do priestoru, veľa zaujímavého sa okolo mňa nedeje. Okno, zbadám ho a nasmerujem svoj pohľad tam. Je tam akosi šedivo, ani keby nebola zima. Ale áno, kalendár vraví jasnou rečou, polovica decembra sa blíži. Áno, rezignujem, všetky tieto údaje sú správne, ale čosi tu chýba. Mám to,  biela, poriadna dávka studenej periny, ktorá by zahalila krajinu, sneh v našom kraji takmer nevidieť. Občas áno, ale je to už také výnimočné. A potom, aj tak sa takmer okamžite roztopí. Túto zimu som ešte žiadny nevidela, na hory sa nechystám a tu je príliš teplo na skutočnú zimu. Ani líca človeku nevyštípe, žiadny mráz, nič.

Dievčatko, vychádza z dverí a čosi rozpráva. Mne nie, mame, ktorá je ešte v miestnosti. Už nie, neplatí to, dievča ju chytí za ruku a spoločne odchádzajú. „Máš chrípku, musíme ísť do lekárne po lieky a potom šup do postele.“ „Nechcem,“ protestuje malá a potriasa hlavou, až sa jej vlasy zošmyknú do čela. Mladá žena sa k nej zohne a upravuje jej neposedné kučery.“Musíš, aby si vyzdravela a vidí ťa aj Ježiško.“ Počúva, kým matka dopovie a spustí protest.

Hm, zlatá je, akoby som videla Mišku, moju vnučku. Hlavičkou sa jej preháňa iba Ježiško, len čo je pri mne, zahŕňa ma zvedavými otázkami. Plesknutie. Prudké, silné, odišli, sú za dverami. Otáčam hlavu, vraciam sa k oknu. Nevidím tam nič, len kdesi v diaľke kráčajúcu postavu. Asi hľadám objekt, ktorému by som sa venovala. Ale odrazu, akoby sa niečo stalo, vidím dievčatko. Žiadne dlhé vlásky či vrkoče, práve naopak, krátky strih, povedala by som na chlapca. Tvár i telo bacuľaté, oči veľké. Zvláštne, akoby som videla seba, kedysi pred rokmi. Mama mi o tom toľko hovorila a fotografie tiež pomohli. Spomínam si, toto obdobie som mala veľmi rada a neplatilo to len v útlom veku. Rovnaké je to aj teraz, ale vtedy to malo to zvláštne čaro, ktoré len deti môžu objaviť. Vianočné gule zdobené pestrými farbami a ozdobami ma fascinovali. Ani farebné sviečky na stromček neunikli mojej pozornosti, všetko som potrebovala dostať do prstov, až potom som bola spokojná. Niekedy ani to nie, záležalo od situácie.

Rybička či nožík, moje obľúbené kúsky z kolekcie. Tie som mala najradšej, úžasná čokoláda a tá plnka. Nádherne tekutá a sladká. Nebíčko v papuľke, aj v škole som ich vymieňala. Kúsok za kúsok. Privieram oči, sústreďujem svoju pozornosť na jazyk. Tá chuť, cítim ju, rozteká sa mi v ústach, keď sa ozve: „Ďalší.“ No nie, volať ma dovnútra práve teraz je hriech. Telom mi mykne, chuť sa rozplynie. Je to preč, dvíham sa z lavičky a vchádzam do ordinácie detskej lekárky. Potrebujem len recept na lieky pre vnučku, poverila ma dcéra.

Moja cesta: S poviedkami z blogu až k oceneniu od spisovateľov

18.01.2020

Hra so slovami ma vždy bavila. Svoje prvé pokusy som starostlivo ukrývala – chýbal čas a štipka odvahy ísť s kožou na trh. 19. mája 2016 nastala tá správna chvíľa na premiéru. Na blogu viac »

Rožok

11.01.2020

Mesiac, tam hore, vysoko. Úplný rožtek, nádherne tvarovaný, do chrumkava vypečený. Pozerám po ňom, ale veľmi nepreháňam, ešte mám zafixované slová starkej. „Nepozeraj sa, má silnú moc, viac »

Zelená kôpka

09.01.2020

Tanier, na ňom mäso, cestoviny a ešte čosi. Je to pri okraji taniera. „Dobrú chuť!“ zaznie od kuchynskej linky. Matka si utrie ruky do farebnej utierky, spraví ešte niekoľko pohybov a vytratí viac »

komáre, komár

Paraguaj sužuje epidémia horúčky dengue, nakazil sa aj prezident

23.01.2020 08:32

Paraguajský prezident Mario Abdo v stredu potvrdil svoje ochorenie prostredníctvom ministra zdravotníctva Julia Mazzoleniho.

tehotenstvo, tehotná žena

Francúzsky Senát schválil zákon umožňujúci umelé oplodnenie slobodným ženám

23.01.2020 07:37

Ide o prvú veľkú spoločenskú reformu počas funkčného obdobia prezidenta Emmanuela Macron.

Nový Zéland / sopka / White Island /

Výbuch ostrovného vulkánu na Novom Zélande si vyžiadal 20 obetí

23.01.2020 07:01

Počet obetí výbuchu novozélandského ostrovného vulkánu White Island z decembra minulého roka stúpol na 20 po tom, ako oficiálne vyhlásili za mŕtvych dvoch ľudí, ktorí sú stále nezvestní.

Trump / USA /

Demokrati: Ak Senát oslobodí Trumpa, utrpí celosvetová prestíž USA

23.01.2020 06:15

Republikán Trump povedal novinárom vo švajčiarskom Davose, že demokrati nemajú dosť dôkazov na to, aby ho uznali za vinného a zbavili funkcie.

Darina Matichová

Štatistiky blogu

Počet článkov: 11
Celková čítanosť: 7298x
Priemerná čítanosť článkov: 663x

Autor blogu

Kategórie