Založ si blog

Minúty

Prázdno všade okolo mňa. Nič nepočujem, nič nevidím. Realita, ktorá ma sprevádza už dlhší čas. Občas sa to zmení, ale sú to len krátkodobé záblesky, ktoré pominú rovnako rýchlo, ako sa objavili. Nepáči sa mi to, na čosi také nie som zvyknutá, okolo mňa je zvyčajne plno ľudí. Ľubica, mám v ušiach jej zvláštny hlas, spustila ešte vo dverách a potom bola na nezastavenie.Tak rada rozprávala.  Mirka a jej štvornohý miláčik, milovala ho celým svojím srdcom. Príbehy, ktorými nás zásobovala, boli vždy o niečom, ale nikdy v nich nechýbali zvieratá. Z úplne iného súdka čerpala Lucka, špecialistka na módu, pri nej mal človek v najnovších trendoch jasno. Ani praktické ukážky nechýbali, na svojom zovňajšku si dávala záležať. Aj deti mali v našom kolektíve zastúpenie, Evička mala doma prváčku, tak sme s ňou prežívali všetky jej radosti i starosti. Nechýbali trampoty s číslami či písmenami, asi najhoršie bolo trénovanie malého f. Pri ňom sme sa zapotili asi všetci v kancelárii. Ale v zostave nám nechýbali ani chlapi, asi najvýraznejšou osobnosťou bol Matúš, jednoducho vodca.

Úsmev, práve sa mi mihol na perách, cítim to, viem, že mám pravdu. Sú veci, ku ktorým ani zrkadlo netreba a človek má v nich jasno. Spomienky, mám ich toľko, môžem sa v nich prehŕňať celé hodiny. „Au, moja noha,“ zjojknem a chytím sa kdesi v oblasti kolena. Nepríjemné pichanie, akoby mi vŕtali do nohy. Chvíľu čakám, potom ju stláčam, potrebujem rozohnať bolesť. Povedala by som to niekomu, zdôverila sa, len keby bolo komu. Asi poloha, podľa všetkého nejaká neprirodzená, tipujem. Začína ustupovať, teším sa, niekedy človeku stačí naozaj málo.

Kroky, počujem ich, zjavili sa tu a stále sa približujú. Napravím sa, natiahnem krk, musím si zabezpečiť lepší výhľad. „Mohlo by to byť aj lepšie,“ zúrivo hodím rukou, len čo kroky stíchnu. Opakuje sa to a potom ešte niekoľkokrát, mužské, ženské, detské, odlišujem ich úplne presne. Do detailov, naučila som sa. Nič, zasa vedľa. Všade, len nie ku mne, akoby sa mi všetci vyhýbali. Prázdnota, je jej okolo mňa toľko, že by som ju mohla nožom krájať a rozdávať. Každému, kto prejde okolo mojich dverí, aby vedeli ako chutí, nech skúsia. Presne ako ja, ktorá tu ležím na posteli a čakám na niekoho, kto ma poteší. Každý deň od momentu, kedy sa začínajú návštevné hodiny až do poslednej minúty, keď sa ťažké dvere oddelenia s rachotom zatvoria. Toľko minút falošnej nádeje. A potom sa ozve telefón položený na nočnom stolíku. Prichádzajú správy, jedna za druhou, Mirka bola odcestovaná, Evička sa trápi s deťmi, aj Lucia čosi mala. A tak by sa dalo pokračovať. „Načo?“ pýtam sa, nepotrebujem to vedieť, je mi to nanič, neboli tu, keď som ich potrebovala, nedarovali mi kúsok zo svojho času.

Sloboda

26.02.2021

Noviny, hm, čosi také už dávno nedržala v ruke. Veľký formát, menší, ešte má v pamäti ako domov nosievala „Večerník“. Otec mal iné, ale mama si v ňom vedela nájsť to svoje. Novinový stánok stojaci pri nákupnom stredisku, tam ho kupovala. Bol natretý žltou farbou, vždy strčila hlavu takmer do okienka. Spomienky, akosi sa do nich zahĺbila. Hlt šalviového čaju jej [...]

Ruky

22.02.2021

Stôl, sedím kdesi za ním. Nohy natiahnuté, občas pohnem prstami. Mám pocit, že musím, akoby som sa chcela rozhýbať. Nedostatok pohybu so mnou robí svoje. Auto, tak sa veci majú, povedala by Erika. Skutočná znalkyňa, cvičí poctivo každý deň, do práce cestuje hromadnou dopravou. Áno viem, dnes som ešte veľa krokov nespravila, zopár cestou do auta a potom niekoľko schodov [...]

Postupka

19.02.2021

Moje prsty, opakovane na ne hľadím, akoby som nemala kam. Červená, je všade okolo mňa, mihá sa mi pred očami. Tmavá, výrazná, možno až priveľmi. Lenže Ivona, ona to tak chcela, vraj výborné, dokonca sexi. Jej slová, možno jej celkom nerozumiem. Ale zasa, až tak mi to nevadí, každý môže mať svoj názor a o nič nejde, je to len lak na nechty. A nielen to, dokonca ho [...]

QUASARS

QUASARS

27.02.2021 23:45

OZ QUASARS už 13 rokov úspešne zastrešuje koncertné a edukatívne projekty súboru Quasars Ensemble - držiteľa Krištáľového krídla za rok 2013 v kategórii Hudba.

dve percentá dane, Pravda, 2%

Šk Svätý Jur

27.02.2021 23:38

Občianske združenie, ktoré podporuje športový rozvoj detí a mládeže.

Bedmintonový klub Trebišov

Bedmintonový klub Trebišov

27.02.2021 23:35

Bedmintonový klub Trebišov vznikol v roku 1964 ako krúžok mládeže. Bedminton je tretím najdlhšie fungujúcim športovým odvetvím v Trebišove.

jozef buday

Po krátkej ťažkej chorobe zomrel prezident ZPVVO Jozef Buday

27.02.2021 21:58

Bol autorom viac ako 47 vedeckých a odborných prác. Tento rok by sa dožil 70 rokov.