Založ si blog

Krpec

Sedím, ležím, ani neviem. Pravda bude kdesi v polovici, z každého trocha. Za oknom to nevyzerá veľmi vľúdne, na krajinu padá tma. Obrazovka počítača, akoby sa chcela prispôsobiť, ešte chvíľka a stmavne.

 

Starká. Telefonovala mi, samozrejme za pomoci moderných prostriedkov dnešnej doby. Učenlivá je, som na ňu hrdá, nie každý človek v jej veku to dokáže. A potom smútok, cítim ho, dobiedza do mňa, akoby sa mu to páčilo. Videla som ju, tá tvár, snažila sa, aby na mňa zapôsobila. Lenže, ja ju poznám, mám ju prečítanú do najmenšieho detailu. Každý kúsok jej tváre, viem presne, kedy je prirodzená.

 

Nie, takto nie. Akoby to ani nebola ona, pôsobila tak zvláštne, umelo. Herečka, tisne sa mi na jazyk a srdce mi zaleje žiaľ. A oči, na tie nechcem ani pomyslieť. Videla som v nich niečo strašné, akoby sa v nich snúbil obrovský smútok s niečím ešte horším. Hrôza, nedokážem to zo seba dostať von. Ale musím, jednoducho to nevydržím. Nie som malá, dokážem si to rozmeniť na drobné. Zasa ten malý, neviditeľný tvor. Za všetkým zlom okolo nás je on.

 

Starká, chúďatko moje, je plná strachu a obáv. A potom je tu  čosi ešte horšie, strach o život. Áno, nejaké roky už má, ale okolo nej sú ľudia, ktorí ju milujú a nechcú dopustiť, aby sa jej niečo stalo. Čokoľvek zlé. Nie, to sa nesmie stať. Vstávam, akosi prudko, energicky. Spravím niekoľko krokov jedným smerom a rozkričím sa. Zvláštne, v byte nikto okrem mňa nie je, ale mne to nevadí. Kričím, dokonca revem, nadávam. Možno terapia, jedna z možností ako sa oslobodiť, aspoň na chvíľu.

 

Bláznivé. Viem, ale pomohlo. Pohybom myši prebúdzam počítač  k životu a volám starkej. Musím sa s ňou spojiť, virtuálne ju objať a povzbudiť. Byť tu pre ňu, aj keď len z diaľky, to je podstatné, to mi žiaden koronavírus  nezakáže.

Tag:

Šanca

14.01.2021

Pracovný stôl, klasika, miesto, kde trávim toľko času. „Nie vždy pracuješ,“ hovorí moja zákonitá, akoby mi chcela čosi vytknúť. Áno, ale tráviť čas v pracovni ma jednoducho baví. Hore na poschodí zastrčená v úplnom rohu domu, lepšie by som to nevymyslel, dal som na radu najlepšieho priateľa. Je z fachu, vyzná sa a dnes mu dávam za pravdu. Pri stavbe domu to [...]

Dych

26.12.2020

Chodba dlhá, steny biele. Biele? Hm, pýtam sa, akoby som sa mal koho. Nemám, ani cestou sem som veľa živých tvorov nestretol. Mačku potulujúcu sa popri autách, hľadajúcu akýsi zdroj tepla, postaršiu ženu s divným výzorom v tvári a partnerov zavesených rukami do seba. Nič viac, bolo to naozaj všetko, ulica tichá, mĺkva. Nesťažujem sa, pokojné rána mám dokonca rád, [...]

Zástera

10.12.2020

Varecha v ruke, okolo pása zástera. Myšlienky, sú to presne tie potvorky, ktoré si len tak poletujú. Raz sú tu a potom zasa tam. Hm, presne ako tie jeho, zdá sa, že sú nezastaviteľné. Kuchyňa, vidí ju, je to také čerstvé, svieže, akoby to ani nebolo dávno. Úsmev, mihne sa mu v tvári, aj biele zuby zoradené tesne jeden vedľa druhého poodhalí. Starká. Tá sa [...]

Eduard Chmelár

Chmelár s Blahom sú na akadémii nadbytoční

20.01.2021 07:41

Normalizácia a útok na intelektuálov alebo precenenie vlastnej dôležitosti? Chmelár a Blaha na Akadémii Policajného zboru skončili.

Michael Flynn / Steve Bannon / Donald Trump /

Trump omilostil desiatky ľudí vrátane svojho exporadcu Bannona

20.01.2021 07:20, aktualizované: 08:08

Prezident Donald Trump udelil milosť 73 jednotlivcom a zmiernil tresty ďalším 70 ľuďom.

Bangkok, Thajsko, protesty, demonštrácie

Ženu za urážku thajskej monarchie odsúdili na viac ako 43 rokov väzenia

20.01.2021 06:19

Súd žene pôvodne udelil až 87-ročný trest odňatia slobody. Neskôr jej ho však znížil o polovicu, pretože sa k činom priznala.

Odstup

ONLINE: Britskú mutáciu vírusu potvrdili už v 60 štátoch

20.01.2021 06:00, aktualizované: 08:20

Ďalší variant šíriaci sa z Juhoafrickej republiky, ktorý je - podobne ako britská mutácia - nákazlivejší ako pôvodná podoba koronavírusu, hlásili už z 23 krajín a teritórií.