Založ si blog

Levanduľa

Len niekoľko krokov, veľa ich nie je. Naozaj nie, vlastne, ani na tom nezáleží. Jeden, dva, tri a potom ešte niekoľko. Kuchyňa, neveľká miestnosť pomerne dobre zariadená. Prakticky, toto slovo bude výstižnejšie. Otváram dózu a ponáram do nej ruku. Moje prsty, sú vo vnútri, ale netrvá to dlho. Bylinky, to je ono, preto tá vôňa. Úžasná, vchádzajúca do môjho nosa. Cítim ju, zakráda sa do neho stále hlbšie a hlbšie.

Levanduľa, tie nádherné drobné kvietky, ktoré nám dávajú tak veľa. A je to, už sú v hrnčeku, stavila som na svoj obľúbený. Áno, milujem ju a dnes sa mi vyslovene žiada. Hluk rýchlovarnej kanvice ma vyrušuje, je taký hlasný, rozlieha sa po celom byte. Len on a ja, okrem nás tu nikto nie je. Vlastne, som tu sama bez akejkoľvek spoločnosti. Nevadí, hlukom sa už netrápim, lejem vodu z kanvice do hrnčeka.

Ticho. No konečne, už ho potrebujem, jednoducho to tak cítim. Žiadna hlučná činnosť, niekoľkými pohybmi vyberám zo zásuvky lyžičku a miešam.  Čaj, presne tento nápoj z toho bude. Levanduľový, nádherne voňavý. Hotovo, drobné kvety zostali v jemnom sitku a ja si ho nesiem so sebou. Ako poklad, presne tak, akoby som ho už začínala cítiť na jazyku.

Kroky, už zasa, ani neviem koľko. Presne nie, ale bolo ich podstatne viac. Smer izba, orientujem sa a s rukami položenými na horúcom hrnčeku zostávam stáť. Musím, už nechcem pokračovať, ani jediný krok. Stojím. Predo mnou nič iné, len okno. Som priamo pred ním. Zatvorené, vonku je poriadna zima, vo vnútri ju nechcem. Takto je to lepšie. Popíjam čaj a hľadím pred seba. Veľa sa tu toho nedeje, ale mne sa to páči.

Je tma a prší, atraktívna kombinácia to nie je. Ale je tu ona. Vidím ju, je malá a zraniteľná. Jedna z mnohých. Nerobím nič, len ju sledujem. Dopadá na okno, niekedy ani to nie. Ale táto, spravila to, venujem sa jej. Nič sa nemení, je presne taká, ako predtým. Chvíľku postojí, potom sa rozhýbe. Tanec, práve sa začína. Tie pohyby, trochu vpravo, potom vľavo, hotová choreografia.

Moje oči, trochu mi slzia, ale pozorujem ju stále. Keď odrazu zmizne,  splynie s ostatnými. Neviem, či sa mi to páči, ale je to prirodzené, všetka tá voda na mojom okne… Kvapka, malá a zraniteľná.

Tag:

Ticho

01.10.2022

V rohu miestnosti kreslo. Farba červená, nič moderné, práve naopak, aj poťah je už zodratý. Zašlá sláva napadne človeku pri pohľade naň. Ale ona, je taká pokojná a pokorná, to všetko sa dá prečítať v jej tvári. Sedí, pohodlne opretá, nohy obuté v papučiach natiahnuté pred seba. Papuče, teplé sú, dostala ich od vnučky k narodeninám. Nechcela nič, [...]

Červená

14.09.2022

Kráčam, moje telo je v pohybe. Jedna noha, druhá, kladiem ich vedľa seba. Zvláštne, nerobievam to, ale dnes, akoby som ich pozoroval. Možno to nie je celkom presné, ale aj tak sa na ne zameriavam. Je zima, takmer päť stupňov pod nulou a ten vietor. Nič príjemné, ešte aj pod kabát mi fúka, dnes je ten vetrisko príliš zvedavý. Nemusel by, už aj mráz mi dáva zabrať. Veru [...]

Alobal

10.09.2022

Miestnosť, steny biele, nikde ani štipka farby. Hm, otáčam hlavu, akoby som tu ešte nikdy nebola. Opak je pravdou, toto miesto je takmer mojím druhým domovom. Ani nápad, chce sa mi protestovať, takto by som to určite nenazývala. Sedím pri stole bielej farby a niekam hľadím. Šanóny, je ich tu toľko, stoja tu ako pyramídy. Veľký poriadok tu nie je, ale to všetko [...]

Vladimir Putin

Putin dostal na narodeniny darčekový certifikát na traktor aj pyramídu z melónov

07.10.2022 18:29

Predseda dolnej komory ruského parlamentu Volodin sa vo svojom statuse vyznal: "Kým je Putin, je aj Rusko."

trh, nákup, nakupovanie, farmári, poľnohospodárstvo, zelenina, trhovisko

Pri Neapole sa priotrávilo desať ľudí mandragorou, bola zrejme v špenáte

07.10.2022 17:21

Z desiatich hospitalizovaných je jeden v ohrození života.

Záporožská jadrová elektráreň

Pri nehode v Záporoží by uniklo 10-krát viac rádioaktivity než v Černobyli

07.10.2022 16:34

Najväčšiu jadrovú elektráreň v Európe okupujú od marca ruské sily, avšak stále tam pracuje ukrajinský personál.

očkovanie vakcína

Počet obetí covidu v Holandsku bol dvakrát vyšší, než uvádzala vláda

07.10.2022 16:18

Štatistiky, ktoré zaznamenávajú úmrtia na COVID-19 a vychádzajú z úmrtných listov, evidujú v Holandsku 44 485 úmrtí.