Založ si blog

Nervozita

Jeden jediný pohyb, otočenie kľúčom a ticho, zvuk motora je preč. Stačilo tak málo a všetko sa zmenilo. Sedí na mieste vodiča takmer bez pohybu, hlavu má opretú o opierku. Je to zvláštne, odrazu akoby dýchal hlasnejšie, počuje každý svoj nádych i výdych. Možno nervozita, pripomína mu to školské časy. Tenisky na nohách, ruky vo vreckách a strach z písomky. Nebol žiadny trémista, ale strach mal vždy, akosi to patrilo k veci. Aj ostatní to tak mali, medzi chalanmi to bolo bežné. Dievčatá boli v tej dobe z iného cesta, aj domáce úlohy si písali poctivo.

Bŕŕ, strasie ho odrazu, celkom nepríjemný pocit. Učitelia a to všetko, nikdy nebol študijný typ. No a čo, hanbiť sa za to nemusí, uplatnil sa viac ako slušne. Minulosť, kývne rukou a siahne do vrecka bundy položenej na vedľajšom sedadle. Krabička cigariet, zviera je v prstoch, akoby práve nevedel, čo s ňou. Myšlienky, už zasa, pohrávajú sa s ním, nedajú mu pokoja, ťahajú ho do minulosti.  Áno, bolo to tak, pristihla ich triedna učiteľka, keď fajčili na záchode. Skúšali, ani on tam nechýbal, vždy bol za všetky dobrodružstvá. Teraz je to iné, sú to už roky, toľko sa toho zmenilo.

Zmenilo, len toto tu, pozrie cez okno a potiahne si z cigarety. Po chvíli vyfúkne obláčik dymu a celý proces zopakuje. Neprejde veľa času a je po cigarete, dofajčil. Nadvihne sa, pozrie do zrkadla a jedným pohybom otvorí dvere. Postáva v nich, akosi sa nechce rozhýbať, možno nemôže. Pootočí hlavu a pozerá doprava. Ten plot…

Odhodlal sa, už stojí priamo pred ním, ešte otvoriť bránu. Hotovo, cíti sa vyčerpaný, akoby toho bolo na neho priveľa. Opatrný pohyb, stisk kľučky a kroky. Pomalé, nesmelé. Musí vojsť, tentokrát áno, už sa nedá odradiť. Úzky betónový chodník lemovaný kvetmi, vo vzdialenejšej časti záhrady ovocné stromy obsypané kvetmi. Čerešne, miloval ich už ako chlapec. Svedomitý záhradník, dobre sa rozhodol, keď ho poveril starostlivosťou o toto miesto.

Tmavé dvere do domu, stojí priamo pred nimi, nohy si ošúcha na železnej mreži. Vchádza, pomaly s nedôverou. Do miestnosti preniká svetlo, slnečné lúče dostali chuť presvetliť tento kúsok sveta. Bezo zmeny, všetko je tak, ako predtým. Kdesi v rohu zastrčená komoda so zásuvkami a na nej fotografia. Žena, tie biele vlasy jej neskutočne pasovali, prechádza po nej prstom. Odrazu sa zvrtne a kráča opačným smerom. Topánky, hnedá koža, berie ich do rúk, sadá si na blízku stoličku. Obzerá si ich, akoby ich nikdy nevidel. Kdeže, patrili mužovi jeho života. Neváha ani chvíľu, musí to spraviť, jednoducho chce.

Posteľ, leží na nej, nohy zvesené dolu. Otcove topánky, obul si ich. Spomína, je to také živé, všetky tie pekné chvíle, miloval ho do poslednej sekundy. A potom, keď to prišlo, nedokázal sa s tým vyrovnať, musel odísť. Preč, ďaleko odtiaľto. Všetko zamkol a nechal tak, vedel, že raz sa vráti.

 

 

Tag:

Oči

03.08.2022

Zapne svetlo a nadvihne nohu, jedenkrát, dvakrát, trikrát. Hm, malá či veľká násobilka. Boli časy, pomyslí si a všetky čísla hodí za hlavu. Nemá ich rád, akosi mu nikdy nešli pod kožu. Snažil sa, ale ako by to povedal. Ešte aj učiteľka bola proti, jednoducho posadnutá matematikou. S číslami si líhala do postele a potom s nimi vstávala. Predstava mierne [...]

Čísla

30.07.2022

Šálka na stole a v nej káva. Jeho obľúbená, ešte aj smotanu si do nej dal. Niekoľkokrát ju premieša, ale lyžičku nepoloží, má ju v ruke. Je strnulý, nehýbe sa, akoby to ani nedokázal. Okamih, lenže tento je zvláštny, až príliš. Až potom, keď príde k sebe, nie celkom, iba čiastočne, kladie malú antikorovú lyžičku na podšálku. A hľadí pred seba, [...]

Potreba

09.07.2022

Posteľ, biela bavlnená plachta. Klasika, Erika má jednoducho taký vkus, ako kedysi. Iné neboli, usmieva sa zľahka a presne vie, o čom hovorí. Nuž, boli to iné časy, žiadne plné regály tovaru, nedostatok všetkého. „Dobré ráno, mami, ako si spala?“ vypytuje sa Eva, len čo vystrčí nos z izby. „Nestojí za reč,“ mávne rukou a akosi jej nie je do reči. Hm, [...]

Rushdie

Muž obvinený z útoku na Rushdieho rešpektuje iránskeho vodcu

17.08.2022 23:25

Na otázku o Rushdiem odpovedal, že ho nemá veľmi rád.

pád, sucho

Letá už trvajú viac ako tri mesiace a sú extrémne suché. Máme ešte šancu na návrat k normálu?

17.08.2022 20:15

Klimatológ SHMÚ Pavol Faško v podcaste denníka Pravda okrem iného vysvetľuje priame dôvody súčasných horúčav na Slovensku.

Pellegrini

Hlas vyzýva premiéra, aby dal hlasovať v parlamente o dôvere vláde

17.08.2022 18:42

Minister financií Igor Matovič podľa Hlasu v stredu predviedol ďalší diel hádok so stranou SaS.

Príbeh: Záhadný telefonát

Dôchodkyňa z Popradu naletela podvodníkovi

17.08.2022 18:10

Splnila do bodky jeho príkazy, keďže si myslela, že je policajt.