Založ si blog

Tma

Káva na stole, tá vôňa, vždy ma dostane. Ani chuťové poháriky nezaháľajú, ich aktivita sa zvyšuje, je to také prirodzené. Nemala by som, viem to veľmi dobre. Veľké hodiny na stene mi nedajú pokoj, akoby s tým museli začínať. Nemuseli, ale piť kávu o tomto čase, to sa skutočne nehodí. O pár minút hodina pred polnocou, pripomínajú mi skutočnosť.

Chlipnem si tak labužnícky, ako to len viem, akoby som si chcela niečo dokázať. Skvelá, konštatujem sucho a presúvam sa do kuchyne. Letmý pohľad po miestnosti mi dáva za pravdu, potrebujem ju, bez nej by to nešlo. Na kuchynskej linke záplava použitého riadu, kdesi v rohu nahádzaná kopa oblečenia. Ešte aj chrbát ma pobolieva, konštatujem pri nakladaní umývačky riadu. Trvá to už niekoľko dní, asi platničky. A potom, že vydržať bez kávy.

Ani nápad, beriem do rúk kvietkovanú šálku a pomaly sŕkam voňavý mok. Neponáhľam sa, skôr si ho vychutnávam. Chuť a energia, to mi dáva a v tomto období potrebujem jedno i druhé, viac ako inokedy. Opatrnými krokmi opúšťam priestory kuchyne, jemné vrznutie dverí ma rozruší. Spozorniem a zbavujem sa šálky, chcem mať voľné ruky.

Okolo mňa tma, hustá, čierna. Ale vidím ich, sú tam, priamo predo mnou. Roman rozvalený na manželskej posteli, otočený smerom ku mne. Spokojne odfukuje. Nádherné, tisnú sa mi na jazyk slová. Namiesto ich vyslovenia spravím niekoľko krokov. Stojím a hľadím pred seba. Je to také zvláštne, srdce mi zrýchľuje, cítim napätie, ktoré mi prechádza celým telom. Detská postieľka a v nej bábätko, nádherné voňavé. Krajšie ako káva, prebleskne mi hlavou. Doteraz nepoznané, ešte nikdy som to nezažila.

Lucka, bábätko, moje dieťatko. Slová a pocity, miešajú sa vo mne, som zmätená. Sú to už roky, tak veľmi som chcela, ale nedarilo sa. Aj Roman sa snažil. A odrazu, je tu spolu s nami, naša malá Lucka. Adopcia, slovo, ktoré som kedysi nechcela ani počuť, mi dalo tak veľa. Naše dieťa.

Tag:

Vietor

17.02.2024

Deň či noc, neviem, akoby som ani nevedela čo so mnou je. Nevnímam, možno len… Aspoň svetlo, možno jeden jediný záblesk, hneď by som vedela. Tie oči, vyvíjam tlak, chcem si odlepiť viečka. Nič, dnes to jednoducho nefunguje. Nedokážem to napriek sústredeniu. Robím preto maximum. „Rob si čo chceš!“ Počujem hlas, akoby sa mi niekto vysmieval. Som ticho, [...]

Polievka

07.02.2024

Pohľad na hodiny, len taký rýchly, aj ten však hovorí za veľa. Zostáva mi ešte čosi, veľa toho však nie je. Mala som to vypočítané a teraz toto. Teória a prax, začína to byť zložité. „Gabika, chce ťa vidieť Rišo.“ Diana, jej hlas prišiel až ku mne, akoby sa odrážal od stien chodby. „Hm, práve teraz sa mi to nehodí,“ vysúkam zo seba. Na odpoveď [...]

Stav

21.01.2024

Slnko sa ešte neprebudilo, okolo mňa tma. Hustá, čierna, možno by sa dala aj nožom krájať. Moja profesorka, ona to tak hovorievala. Zrak neklame, tento pocit sa ma zmocnil okamžite po prebudení. Ťahám perinu vyššie, k telu sa mi dostal chlad. Odkopala som sa, toto sa mi stáva. Z času na čas. Privieram oči a chcem myslieť na niečo pekné. Všade okolo mňa je svetlo a ľudia, [...]

Hlasovací preukaz

Elektronicky možno o hlasovací preukaz požiadať už len do pondelka

02.03.2024 10:35

S hlasovacím preukazom môže volič hlasovať kdekoľvek na Slovensku. V jednej žiadosti sa dá už teraz požiadať o preukaz aj pre druhé kolo.

orbán

Orbán: Trumpovo znovuzvolenie je jediná vážna šanca na ukončenie vojny na Ukrajine

02.03.2024 09:52

Predseda maďarskej vlády tiež naznačil, že znovuzvolenie Trumpa by mohlo pomôcť skončiť konflikt v Pásme Gazy.

Virtuálne voľby 2024

Virtuálne prezidentské voľby Pravdy: Kto by sa podľa vás mal stať novou hlavou štátu?

02.03.2024 09:00

Už o niekoľko dní si Slovenky a Slováci budú vyberať nového prezidenta. Vy tak môžete urobiť už teraz vo virtuálnych voľbách Pravdy.

protest, ušp

Hrabko: Boj o budúcnosť špeciálnej prokuratúry sa skončil, vyhral ho Fico

02.03.2024 07:30

Opozičné strany sa podľa publicistu snažia prezentovať pozastavenie účinnosti časti novely ako úspech najmä preto, aby ich voličom dávali zmysel protesty na námestiach.