Založ si blog

Biela

Dvere sú zatvorené a ja niekde za nimi, v priestore medzi dverami a oknom. Steny biele, úplne obyčajné. Dana také chcela, pre mňa by zniesli aj nejakú farbu. Nič tmavé, asi niečo smerom k žltej, je to farba, ktorá mi dáva energiu, akoby ma ňou nabíjala.

 

Lenže teraz je okolo mňa všade biela, farba bez významu, pre mňa určite. Žiadne pocity, len samá bezvýznamná prázdnota. Pozriem smerom k oknu, je pootvorené, asi preto tie zvuky. Doliehajú ku mne, nuž započúvam sa. Spočiatku hlasná hudba a potom už nič. Vlastne áno, zvuky áut valiacich sa širokou ulicou, ktorá sa tiahne popod naše okná. Ako nikdy neutíchajúca riava, žlté, modré, červené, strieborné, čierne a ďalšie farby striedajúce sa v rýchlom slede. Mám ich pred očami, akoby som bol ich pozorovateľ.

 

Omyl, sedím v izbe za zatvorenými dverami a dýcham. Áno, to je ten zvuk miešajúci sa s ostatnými, moje dýchanie je príliš rýchle a hlasné. Zreteľne ho počujem, ani rútiace sa autá ho neprehlušia. Nemôžu, v tomto stave určite nie. Posadím sa na stoličku, hlavu spustím do dlaní, niekoľkokrát si pretriem tvár. Chcem sa upokojiť, rýchle dýchanie mi robí starosti. Ženie ma kamsi, kde nechcem byť. Nie, takto to ďalej ísť nemôže.

 

„Tie ženy“, precedím cez zuby a myslím na Danu. Áno, to ona, len ona za všetko môže, všetky ostatné ženy môžem nechať na pokoji. A vôbec, ženy okolo seba mám rád, sú to fascinujúce stvorenia. Len tá moja, robí mi starosti už dlhší čas. Nie je s ňou reč, odkedy si Aďa zbalila veci a odišla s priateľom, nedá sa s ňou vydržať, háda sa so mnou pre každú maličkosť.

 

Mením polohu, namiesto stoličky smerujem do polohy ležmo, možno to zaberie. Ruky si kladiem na brucho, privieram oči a vnímam svoj dych. Celkom sa mi darí, pomaličky sa upokojujem. Možno by som aj zaspal, keby nie ona. Trhnutie kľučky na dverách ma vracia do reality, hľadím Dane do tváre.

Tag:

Stráž

20.05.2022

Skriňa plná oblečenia, tričko, žlté, červené a kdesi v rohu biele. Siaham po nich, len ako si vybrať. Nič strašné, každé má len mierne iný strih. Ten ma nezaujíma, skôr farba. Červená a žltá, asi pôjde za mnou všetok hmyz. Fuj, nechcem si tú háveď ani predstaviť. Beriem si bielu, nenápadnú, obyčajnú, som s tým spokojná, aspoň ma nebudú prenasledovať. [...]

Bazén

16.05.2022

Stolička, chrbát pohodlne opretý, pravá noha preložená cez ľavú. Poloha, ktorá mi vyhovuje, veľa toho asi nevymyslím. Ale niečo by som spraviť mohla. Áno noha, vymieňam pravú za ľavú. Nutné to nebolo, rozhodla som sa. Sama sebou, takto mi to vyhovuje, spravím, čo chcem. Úvahy, je ich okolo mňa toľko, každý deň ponúka ďalšie a ďalšie. Lietajú mi okolo [...]

Piesok

02.05.2022

Mesiac vysoko, akoby chcel všetkým dokázať svoju moc. Nemusí, pre Moniku je dostatočne mocný a tajomný. Priťahuje ju, trvá to už od detstva. „Nepozeraj po ňom!“ kárala ju mama v časoch, keď okolo domu pobehovala v bielych šatách s červenými bodkami po vysokej tráve. Nechcela, veď to povedala mama. Hm, a tú by mala rešpektovať, takto nejako jej to vštepili. [...]

sulík

Sulík: Regulovať diskusie je rovnaká blbosť ako Matovičove vládne noviny

26.05.2022 13:40

Je to silná forma cenzúry, povedal o návrhu minister.

Vladimir Putin

Putin začína vydierať Západ: Ukrajinské lode pustí, za výkupné

26.05.2022 13:30

Je úplne otrasné, že Putin premieňa hlad a nedostatok jedla na zbraň, uviedla britská ministerka.

Juraj Šeliga

Odštartovalo jeho kariéru. Za slušné Slovensko žiada Šeligu, aby ako poslanec skončil

26.05.2022 12:59

Podľa iniciatívy Šeliga zahodil ideu slušného Slovenska tým, že hlasoval s fašistami.

dieťa, strach, vojna, nočná mora

Rozvedení rodičia by si mohli starostlivosť o dieťa upraviť aj bez súdu

26.05.2022 12:30

Vláda schválila inštitút spoločnej osobnej starostlivosti obidvoch rodičov.