Založ si blog

Dvere

Nohavicový kostým a do toho vhodné tričko, všetko zladené aj farebne. Zrejme to nebude štýl pre každého, ale k nej sa akosi hodí. Nádvorím vykladaným masívnou dlažbou sa ozýva zvuk, klopkanie podpätkov. To ona, kráča k masívnym dverám.

 

Schodište, stúpa smerom hore a situácia sa niekoľkokrát opakuje. Postojí, niekoľkokrát sa nadýchne, tých schodov bolo pomerne veľa. „Dobrý deň,“ zdraví vo dverách, sebavedomo a milo. Muž sediaci pri stole na kancelárskej stoličke si ju obzerá. Práca, len toto slovo ju zaujíma, chce, dokonca ju vyhľadáva. „Prečo?“ kladie otázky riaditeľ. Rodina, deti a to všetko okolo nej, už je čas zamestnať sa. „Ale práve tu? Na tomto zvláštnom mieste?“ Prečo nie, čuduje sa ona, nechce nič, len pracovať.

 

Knihovníčka, tomu sa kedysi venovala a veru, v tom bola dobrá. Možno, ale muž sediaci oproti nej o tom nie je presvedčený. „Práca áno, ale nie tu, skúste o tom porozmýšľať, nie je to také jednoduché.“ Hotovo, veľké železné vráta sa zatvorili a ona sa ocitla uprostred ulice. Hm, nebolo to zlé, len ten výsledok, na tom ešte musí popracovať. Takto by to ani nebola ona, vždy cieľavedomá, schopná dokázať aj nemožné.

 

Dvere veľkého rodinného domu zatvorené, okolo nej ticho. Len ona a myšlienky, v týchto priestoroch to z nej postupne opadne, tu sa nemusí na nič hrať. Čaro domova. Stojí a premýšľa, od smrti manžela je všetko akési komplikované. Starý čln pri dome, hľadí cez okno smerom k nemu. Opraviť ho? Alebo predať? Rozhodnúť sa bude najhoršie, ani jedno riešenie sa jej akosi nepáči. Dcéra jej tlačí kupca, vraj má obrovský záujem. Lenže ona sa ešte nerozhodla, prešľapuje na mieste.

 

Zvonček, ozve sa odrazu, dotieravý, nástojčivý. „Ahoj, mami,“ bozkáva ju dcéra vo dverách. Je taká aktívna, až príliš.  Jedna spoločná káva, k tomu kúsok koláčika a všetko je vonku. „Ale prečo by si pracovala, veď ocko, zabezpečil ťa dostatočne. A potom, vieš predsa ako dlho si bola v domácnosti.“ No práve, tieto veci, možno to nebolo najlepšie rozhodnutie, ale ona je tvrdohlavá. Dostala to do vienka po otcovi, aj on taký bol.

 

Nový pracovný týždeň, v kalendári pondelok. Veľká brána otvorená, schodište zdolané, ani nadýchnuť sa dnes nepotrebovala. „Dobrý deň, pán riaditeľ.“ Znovu na rovnakom mieste. Je rozhodnutá, chce pracovné miesto knihovníčky, teraz a hneď. „Tak predsa ste sa vrátili?“ pýta sa jej muž s okrúhlou tvárou. Darí sa jej, v tvári má ľahký úsmev, je uvoľnená a bez stresu. Ale rozhodnutá.

 

Netrvá dlho a formality má za sebou, dokázala to, nastupuje hneď zajtra. Ešte nejaké doklady potrebné pre pôsobenie v tejto inštitúcii a môže začať. Teší sa, už videla aj knižnicu, veľká, len ju musí zaplniť knihami. To bude jej výzva a na tie ona je.

 

„Dovidenia,“ potrasie jej riaditeľ rukou a o chvíľu už stojí na opačnej strane ulice. Dnes vyšla ako víťaz a od zajtra pracuje. Vo väznici, ale to jej vôbec nevadí, práve naopak, už sa vidí, ako si to všetko zorganizuje.

 

 

 

 

Tag:

Piesok

23.06.2022

Štvrtok, takmer koniec pracovného týždňa. Nie je to také zlé, ale piatok by sa zišiel. „Ahojte, babenky, tak zajtra,“ dostanem zo seba, kým si prehodím pripravenú tašku cez plece. Zbalená a rozhodnutá, jednoducho odchádzam, mám plné zuby všetkých vedúcich pracovníkov, ktorí odo mňa toho toľko očakávajú. Až priveľa, deň čo deň, akoby som ani človek nebola. [...]

Žltá

02.06.2022

Ruky, jedna a druhá. Výborne, mám dve, dokonca ich rozlišujem. Pravá, ľavá, odkrývam skutočnosti, ktoré už dávno viem. Hovorím tomu potreba, jednoducho ju mám, tu a teraz. Žiadne hlboké myslenie, do toho sa nepúšťam. Možno by som aj chcela, lenže… Nie, nechcem, ani váhať nemusím, vôbec o tom neuvažujem. V prstoch držím čosi. Bavlna, inak pletacia [...]

Stráž

20.05.2022

Skriňa plná oblečenia, tričko, žlté, červené a kdesi v rohu biele. Siaham po nich, len ako si vybrať. Nič strašné, každé má len mierne iný strih. Ten ma nezaujíma, skôr farba. Červená a žltá, asi pôjde za mnou všetok hmyz. Fuj, nechcem si tú háveď ani predstaviť. Beriem si bielu, nenápadnú, obyčajnú, som s tým spokojná, aspoň ma nebudú prenasledovať. [...]

Jeruzalem Izrael

Izraelskí poslanci schválili reformy, ktoré ženám uľahčia prístup k interrupciám

27.06.2022 22:45

Ženy, ktoré chcú umelé ukončenie tehotenstva podstúpiť, musia osobne predstúpiť pred osobitný výbor ministerstva zdravotníctva.

Ukrajina Rusko vojna vojaci armáda

The Times: Elitná ukrajinská jednotka vykonáva diverzné operácie v Rusku

27.06.2022 20:00

Misiou ukrajinskej jednotky Šaman je zničiť infraštruktúru kľúčovú pre podporu ruskej invázie na Ukrajine.

Nemecko G7 summit rokovanie Ukrajina Zelenskyj uarus

Summit G7 sa postavil za Ukrajinu a pripravuje ďalšie protiruské sankcie

27.06.2022 18:53

Zelenskyj štátnikov požiadal o ďalšie zbrane a ďalšie protiruské sankcie.

Milada Horáková

Čaputová: Ak si máme uctiť odkaz M. Horákovej, potom si strážme slobodu

27.06.2022 17:49

V pondelok uplynulo 72 rokov od justičnej vraždy právničky a političky Milady Horákovej.