Založ si blog

Prsty

Moje nohy, hompáľam nimi, raz jednou, potom druhou a potom oboma naraz. Striedam to, dokonca ma to baví, je to také hravé. Akoby som bola dieťa. Aj som, len…

 

Prsty, na jednej nohe päť, zoradené od najväčšieho po najmenší. Možno naopak, podľa toho, z ktorej strany sa pozeráš. Od malíčka, hovorí mi čosi v mojom vnútri. Zvykla som si, na najmenších som citlivá. Denis, môj malý brat, tak veľmi som ho chcela ochraňovať. „Veľká sestra“, cítila som sa na to, postavenie staršej sestry sa mi pozdávalo. Ani mama nebola proti, práve naopak, robilo jej to radosť.

 

Sedela som vedľa nej a obdivovala ju. Robila som to vždy, ale teraz, bolo tu niečo viac. Moja láska k nej dostávala nové kontúry. Možno som si neuvedomovala všetky súvislosti, to sa asi ani nedalo čakať. Bola som dieťa. Moja ruka sa dotýkala jej brucha. Veľkého, zaguľateného. Rástlo postupne a ja som bola taká zvedavá. „Mami, ukáž mi ho,“ prosíkala som každučký večer. Ani do postele som bez toho nechcela ísť. Matka bola unavená, ale ja som sa nedala odbiť. Vyhovela mi, pre moju spokojnosť bola ochotná spraviť všetko.

 

A potom prišiel veľký deň, prvé kopnutie, môj brat sa predviedol ako celkom dobrý futbalista. Sledovala som to so zatajeným dychom, asi niečo podobné, akoby kdesi blízko nášho domu pristáli mimozemšťania. Kládla som ruku na mamine brucho a híkala. Bolo to fascinujúce a pre dievča môjho veku mimoriadne.

 

Prsty, vraciam sa k nim, ešte stále nimi pohybujem. Do kútikov mojich očí sa tisnú slzy, je ich veľa, hotové potoky. Odrazu sa vo mne mieša radosť so smútkom a pred očami mám obraz. Veľký, farbistý. Denis, môj malý brat, v dlani má niekoľko hlinených guľočok. Najprv ich stíska, potom mi ich ponúka. Áno, takto si ho pamätám.

 

Ach, ako by som chcela vrátiť čas, len o niekoľko rokov. Chcem byť „veľká sestra“. Namiesto toho tu sedím na posteli a hrám sa s prstami. Asi únik od reality, prichádza obdobie spomienok na mŕtvych.

 

Tag:

Raňajky

25.02.2023

Ráno. Ústa sa mi otvárajú samé od seba, spal by som. Krásny pocit, chce sa mi zvaliť na nadýchaný vankúš, privrieť oči a nechať sa unášať na vlnách spánku. Ako doteraz, lenže ten protivník… Budík, chcem ho zobrať do prstov, poriadne stisnúť, až by sa rozpadol na kúsky. Na drobné kúsky, páčilo by sa mi to, už nikdy by zo seba nevydal ani hlások, nevytrhol ma [...]

Plavec

05.02.2023

Dnes je taký deň. Matka, aj tá príde, len nie tá moja. Milanova. „Ahoj, miláčik, nezabudni na mamu,“ lúči sa so mnou. „A božtek nebude?“ pýtam sa a smerujem k nemu svoj pohľad. Zatiaľ bez slov, dočkám sa o chvíľu. Skláňa sa ku mne a vtiera sa mi do priazne. Netrvá dlho, bozkáva ma na ústa. Je taký, nechce prestať. Moje oči, privieram ich, nikdy sa na neho [...]

Krok

17.01.2023

Dnes je zvláštny deň, pomyslím si. Hm, ani nie, sme uprostred týždňa a táto streda nie je ničím výnimočná. Teda, pre niekoho možno, pre mňa nie. Alebo aj, už mesiac sa pohybujem v tomto priestore. Práve som si spomenula, začínam počítať, ale sedí to. Celkom presne. Štyri týždne, dá sa to vyjadriť aj takto. Jemne sformujem ústa do úsmevu, pokračujem [...]

Zámocká, Michal Šimečka

Šimečka z PS: Rokujeme so Spišiakom, nerokujeme s Hamranom

23.03.2023 23:09

Predseda Progresívneho Slovenska Michal Šimečka potvrdil rozhovory s bývalým policajným prezidentom Jaroslavom Spišiakom.

Ukrajina, vojna

Prečo (ne)podporujeme Ukrajinu? (Výsledky diskusie)

23.03.2023 20:00

Téma vojny na Ukrajine v spoločnosti rok po začiatku konfliktu stále silno rezonuje. Na čom sa teda na základe výsledkov diskusie zhodneme a kde vidíme priestor na pokračovanie?

cencúľ, zima, mráz, ľad

Malý zázrak. Lekári z B. Bystrice zachránili muža, ktorý mal teplotu len 22 °C

23.03.2023 19:51

Lekári Rooseveltovej nemocnice v Banskej Bystrici zachránili ťažko podchladeného pacienta so zástavou srdca využitím mimotelovej oxygenácie (ECMO).

Charles Michel, António Guterres

Miliardy sú na stole. Je Európa pripravená na vojnovú výrobu?

23.03.2023 18:33, aktualizované: 22:16

Slovensko je za to, aby Európska únia vynaložila ešte viac peňazí na vojenskú podporu Ukrajiny. Na summite EÚ v Bruselu to uviedol premiér Eduard Heger.

Darina Matichová

Štatistiky blogu

Počet článkov: 141
Celková čítanosť: 215688x
Priemerná čítanosť článkov: 1530x

Autor blogu

Kategórie