Založ si blog

Ticho

V rohu miestnosti kreslo. Farba červená, nič moderné, práve naopak, aj poťah je už zodratý. Zašlá sláva napadne človeku pri pohľade naň.

 

Ale ona, je taká pokojná a pokorná, to všetko sa dá prečítať v jej tvári. Sedí, pohodlne opretá, nohy obuté v papučiach natiahnuté pred seba. Papuče, teplé sú, dostala ich od vnučky k narodeninám. Nechcela nič, vlastne ako vždy, ale Zuzka vedela čím ju potešiť. Deka prehodená cez plecia až k nohám, teplo, to je pre ňu najdôležitejšie. Reuma ju trápi, sú to už roky, čo ju „potvorou“ nazýva.  Najhoršie sú tie bolesti, hovorí o nich len občas pri horšej nálade. Nesťažuje sa, na niečo také nie je zvyknutá. „Staroba je taká,“ hovorí, keď do nej niekto príliš dobiedza.

 

Hodiny pripevnené na stene vydávajú zvuk, tichý je, akoby chcel, aby ho nikto nepočul. Pozrie na ne, pre ňu to však neplatí, uši jej stále slúžia, zachytí všetko. Vstáva, nastal jej čas, o chvíľu si dá čaj, tento rituál dodržuje už dlhé roky. Ani nevie odkedy, a vôbec, ani nechce, nerada sa ponára do histórie, prehrabovať sa v nej, to ju nebaví. Možno aj preto má taký blízky vzťah k vnučke. Páči sa jej, tá mladícka dravosť, ktorá je v nej ukrytá. Ona taká nebola, kedysi boli iné časy.

 

Žiadna rýchlovarná kanvica, nezvykla si na ňu. Hnedý kvietkovaný čajník, aj dedkovi v ňom varila. Piskľavý zvuk pretne ticho panujúce v miestnosti a jej pokrivené prsty poznačené rokmi namáhavej práce zalievajú dve šálky šalviového čaju. Zuzka príde, len tak, na čaj. Ticho sedí a pozoruje dvere. Otvoria sa o chvíľu, vnučka ju nikdy nesklame.

Tag:

Kalendár

17.11.2022

Otváram dvere výťahu a len pre seba konštatujem čosi o jeho veku. Starý je, najväčšiu slávu už má za sebou. Chodba malá, lemovaná dverami, pred jednými z nich niekoľko topánok i papúč. Menšie, väčšie, najväčšie, tento pohľad ma skutočne pobaví. Ako z rozprávky, lenže toto s ňou nemá nič spoločné. Stláčam zvonček a vyčkávam, akoby bol [...]

Čísla

08.11.2022

Žena, sedí oproti mne. Vlasy šedivé, pôsobia, akoby boli špinavé. Nie sú, to všetko len vek, to číslo, ktoré sa tak rýchlo mení. Nepáči sa mi, jej tvár pôsobí na mňa zvláštne, akoby som sa jej bála. Vlastne, asi len zlý dojem. Zuby má posadené príliš dopredu, niekedy jej vidím celé ďasná. Jej ústa, sú také veľké, neustále sa otvárajú. Sústredene sa na ne [...]

Zrnká

22.10.2022

Sedí, nohy natiahnuté pred sebou, pravá prehodená cez ľavú. Červená púta pozornosť, dnes dopoludnia si nalakovala nechty. Prsty na nohách si lakuje pravidelne a výrazné odtiene má rada. Naozaj rada a potom, každý má nejaký vkus. A vôbec, ona iných nerieši, chce byť sama sebou. Prsty, pohýbe nimi a cíti čosi, ale tu toho je. Zaborí nohy hlbšie. Zrnká, [...]

Eduard Heger, Boris Kollár, Peter Pčolinský

Hra o moc sa začala. Hegerova vláda stojí na nášľapných mínach, jej osud je v rukách niekoľkých poslancov

05.12.2022 10:00

Hlasovanie o odvolávaní premiéra Eduarda Hegera nie je jediná nášľapná mína, ktorej menšinová vláda aktuálne čelí a na ktorej môže padnúť.

sloviansk

Na letisko Engels dopadol dron, Rusi zrejme prišli o bombardéry. Pri Riazani vybuchla cisterna

05.12.2022 09:24

Videozáznam z údajného útoku dronu na letisko Engels podľa servera Meduza zverejnil poradca ukrajinského ministra vnútra Anton Heraščenko.

polícia, policajná páska

Na D1 na vjazde do Bratislavy zo Senca sa zrazili štyri autá

05.12.2022 08:38, aktualizované: 09:12

Vodiči sa zdržia v kolónach zhruba 15 minút.

vojna na ukrajine, tank, bachmut

Kvíz: Čo viete o ruskej agresii na Ukrajine? Otestujte sa

05.12.2022 07:45

Od začiatku ruskej invázie na Ukrajinu prešlo už viac ako deväť mesiacov. Otestujte sa - čo všetko viete o tom, čo súvisí s touto vojnou?

Darina Matichová

Štatistiky blogu

Počet článkov: 133
Celková čítanosť: 199163x
Priemerná čítanosť článkov: 1497x

Autor blogu

Kategórie