Založ si blog

Červená figúrka

Som kdesi a sedím. Viem to presne, môj zadok niečo tlačí. Snažím sa, chcem zistiť pôvodcu, byť dôkladný. Hm, smiešne slovo… kedysi možno.

 

Iný príbeh, hovorím si a viem, že mám pravdu. „Pravda,“ povedala by moja matka. Čo to je? Úprimná, jednoduchá žena. Miloval som ju. Vždy, celý život.  Aj vtedy, keď ma nechcela nechať na pokoji. Hovoril som jej, bolo to však márne, mala svoj rozum. Jednoducho tvrdohlavá.

 

Nadvihnem jednu stranu tela, som v pomykove. Ešte aj tie prsty, začínajú sa mi triasť. „Hlúposť!“ presviedčam sám seba. Denis, ešte aj on sa na mňa pozerá, hľadí mi priamo do tváre. Skúsim to aj ja, opätujem jeho pohľad. Nech sa páči, nech si užije.

 

Lenže on sa smeje, priamo pred mojimi očami mám jeho zuby. Vlastne to, čo z nich zostalo. Torzá, a ten zápach, rinie sa mu z úst. „Tak už potiahni a neotáľaj!“ pobáda ma k činnosti.  Chce sa mi povedať mu niečo nepekné, potom sa spamätám. Nemôžem, nemám nikoho iného. V tomto svete je to o čosi drsnejšie, namiesto rečí vezmem do ruky figúrku. Červenú, túto farbu som si vybral. Ťahám. No konečne, ešte jeden ťah a vchádzam do domčeka.

 

Teším sa, akoby som bol malý chlapec. Hra „Človeče, nehnevaj sa“ ma baví. Hral som ju aj kedysi. S matkou. „Domček,“ precedím tichým hlasom pomedzi zuby. Miesto, kde sa človek cíti tak dobre. Má to tak byť.

Oči, začínajú sa mi lesknúť. Tlačia sa mi do nich slzy, akoby sa čosi s nimi dialo. Prichádza uvedomenie, je stále silnejšie. Sú to už roky, prišiel som o dom.

Tag:

Pena

27.03.2024

Jedno vrznutie dverí a všetky oči jedným smerom. Dvere, to je ten bod a uprostred nich ja. Sám, tlačiaci sa dovnútra. Možno vietor, poháňa ma, akoby ma už chcel vteperiť za dvere. Neponáhľam sa, nemám dôvod. Som pokojný, vyrovnaný sám so sebou. Aj tie pohľady, milé mi nie sú, znesiem ich však. No kam by sa už pozerali… Moja ruka na kľučke, [...]

Kroky

14.03.2024

Kráčam po schodoch. Moje nohy, sú neskutočne ľahké, akoby som ich ani nemala. Ale mám, sú presne na svojom mieste. Pravá, ľavá, ešte raz sa na ne pozriem a pokračujem v ceste. Nejaké schody za mnou a predo mnou tiež, dvanásť poschodí spraví svoje. Možno som mala použiť výťah, dnes taká bežná záležitosť. Áno, v tejto bytovke sú hneď dva, jeden vedľa [...]

Hnedá

03.03.2024

Vôňa, vráža mi do nosa. Nádhera, kávové zrná, mám ich pred očami. Tie tvary, zbožňujem ich vo všetkých podobách. Akoby som sa práve ocitla v reklamnom spote, kochám sa pohľadom na ne. „No, len sa na ne pozri!“ chcem vykríknuť a dať to na známosť všetkým. Nech vedia, kde je ich krása a chuť. Áno, tá chuť dostane každého. Musí, nedá sa jej odolať. [...]

nemecko, polícia, polizei

V Nemecku zadržali troch tínedžerov podozrivých z prípravy teroristického útoku

12.04.2024 13:07

Mladí ľudia sú prívržencami tzv. Islamského štátu. O svojich plánoch diskutovali v súkromnom čete.

Tank / Leopard 2A6 / NATO / Nemecko /

Lévy: Sme uprostred tretej svetovej vojny. Západ robí tú istú chybu, ako pred druhou

12.04.2024 13:00

Prezident Macron patrí medzi tých, ktorí pochopili, že zveri nemusíte nič dať. Ak dáte málo, zver bude vždy chcieť viac,“ skonštatoval Lévy.

Kaliňák, pas, cestovný doklad

Po roku opäť: Polícia nestíha vyrábať pasy, vyššie poplatky situáciu eskalujú

12.04.2024 12:54

V marci za jeden deň zaznamenali takmer 8 000 žiadostí.

Rusko potopa, Orsk, voda, vytopené domy, člny,

Najhoršie záplavy v moderných dejinách Ruska: To najhoršie ešte len príde, škody sú rozsiahle

12.04.2024 12:15, aktualizované: 12:22

V Orenburskej oblasti už voda zaplavila zhruba 12 000 domov a 15 000 pozemkov.