Založ si blog

V meste

Chalan. Úplne obyčajný, takých v našom meste je. A nielen tam, po celom Slovensku. Ale zostaňme v Bratislave, bude to tak lepšie.

Študent vysokej školy, vysoký, štíhly, nič výnimočné na ňom nie je. Klasika, aj on sám o sebe tak hovorí. Študuje humanitný odbor v Bratislave, inak pochádza z malej dedinky stredného Slovenska. Odvialo ho, ako vravia jeho rodičia. Popri štúdiu má v hlave všakovaké túžby, jedna z nich je vodičský preukaz. Čosi, čo doteraz nevlastnil.

Rozhodol sa, autoškola bola v pohode. Najprv teoretická príprava, potom praktická časť, jazdy ho priblížili k dosiahnutiu cieľa. Inštruktor prísny chlapík, inak fajn. Zvládal, len občas vyskočili nejaké drobnosti.

Absolvované, ešte záverečná skúška a potom. Sníva, predstavuje si svoje auto. Aké by asi bolo? Nevie, nároky nemá, postačí mu čokoľvek. Nemusí to byť hneď, neponáhľa sa, naučil sa skromnosti. Doma to bolo komplikované, otec momentálne bez práce, aj štúdium vysokej školy je malý zázrak.

Cvičisko, jazda v spoločnosti policajta, aj kolená sa mu trocha roztriasli. Inak fajn, veril si a nemýlil sa. Dopadlo to výborne. Ešte niekoľko dní a vytúžený doklad bude v jeho rukách. Vodičský preukaz, má ho, dôležitá plastová kartička. Hurá, chce sa mu vyskočiť poriadne vysoko.

Auto, malé, červené, ale jeho, zaparkované priamo pred domom. Podarilo sa, aj ojazdené urobí dobrú službu. Brigády v blízkom supermarkete spravili svoje, pomohli s potrebnou hotovosťou. Ide sa, dnes to bude jeho prvá samostatná jazda. Rešpekt má obrovský, cíti zodpovednosť, keby bol problém, už mu nikto nepomôže. Žiadny inštruktor, nič také.

Zvuk, jeho prvý štart, to je krása, cez bočné uličky sídliska sa dostáva na hlavnú cesu. Je opatrný, ešte stále je len na začiatku. Premávka pomerne hustá a on ako jej súčasť. Nádherný pocit, dokázal by o ňom hovoriť ešte dlho. Ale nebolo by to dobré, musí sa koncentrovať. Tachometer ukazuje päťdesiat, najvyššia povolená rýchlosť v meste, ale vytrubovanie za ním akosti neutícha. Nepríjemné, rýchla kontrola zrkadiel, možno pomôže. Priamo za ním čierny mercedes, veľký, najmodernejší model. Lenže bezpečná vzdialenosť žiadna, možno by ho aj potlačil, keby sa dalo. Zúrivé manévre, netrvá dlho, už je vo vedľajšom pruhu. Predbieha, gestikuluje. A to všetko smerom k nemu. Snaží sa, jednoducho si ho nevšíma. Križovatka, niekoľko priechodov pre chodcov. Bez semaforu, len tak s prednosťou sprava. A priechody pre chodcov, je ich hneď niekoľko. Nech sa páči, kývne rukou smerom k starším manželom stojacim pri krajnici.

Trúbenie, už zasa, komusi sa nepáči, určite mu adresoval niekoľko vulgárnych nadávok. A nech, je to jeho auto a spraví to presne tak, ako ho to naučili v autoškole. Musí vydržať, aj inštruktor to tak hovoril. Dá na neho, bol to fajn chlapík.

Chlad

22.05.2023

Som v posteli, na tele cítim chlad posteľnej plachty. Materiál, prebehne mi hlavou a nechávam to tak. Nechce sa mi, premýšľať a trápiť sa s nejakou látkou, nech je akákoľvek, poslúži mi. Len to ma zaujíma. Pohodlie, aby som sa dobre cítila. Niekoľkokrát prechádzam rukou po plachte a užívam si tento dotyk. Jemný, mierne studený. Vyhovuje mi, v tomto počasí [...]

Mramor

17.05.2023

Sedím, nohy natiahnuté pred seba. Ponožky nemám, akosi sa mi nechcelo. „Bude ti zima,“ doletí ku mne hlas. Zima? Určite nie, polemizujem kdesi vo svojom vnútri. „Tá podlaha je studená,“ nedá mi pokoj ten istý hlas. „Ále,“ dostanem zo seba a hodím rukou. Matka, viac sa jej nevenujem. Hľadím si na nohy a pomaličky každou kreslím obrazce. Bez významu, len tak, [...]

Tanec

25.04.2023

Dnes, práve začína tento deň. Pondelok, utorok, streda, štvrtok, piatok, možno sobota či nedeľa. To je výber, skutočne pestrá ponuka. Papuče. Mám ich pred sebou, poukladané pekne jednu vedľa druhej. Dbám na to, jednoducho to tak musí byť, takmer ako dvojičky. V tomto prípade som detailista, ach tie papuče. Aj kolegovia sa mi smejú, chlapi čosi také vraj nerobia. [...]

vojna na Ukrajine

Výroba ruských zbraní sa fantasticky zvýšila, len tankov je 600, tvrdí Medvedev

02.06.2023 06:45

Ukrajinský generálny štáb tvrdí, že Rusko od začiatku vojny vlani vo februári prišlo už o 3 804 tankov.

vojna na Ukrajine

ONLINE: Nočné útoky hlási ukrajinský Kyjev aj ruský Kursk

02.06.2023 06:00, aktualizované: 07:05

V Kyjeve boli v noci opäť počuť výbuchy a paľba protivzdušnej obrany. Kursk hlási prílet dronov.

vláda, heger,

Osem bývalých členov vlády si do parlamentu najalo 11 asistentov. Zarobia si tisíce eur aj počas prázdnin

02.06.2023 06:00

Administratívne služby pre čerstvých členov Národnej rady pre štát budú stáť 100-tisíc eur.

Macron, globsec

Chápe už Macron východ Európy? Ukrajinu vyslal na cestu do NATO

02.06.2023 06:00

Francúzsko sa zmenilo. Šéf Elyzejského paláca Emmanuel Macron to potvrdil aj na konferencii GLOBSEC v Bratislave.