Založ si blog

Kamene

Sedí, nič mimoriadne, pohodlné to nie je. Obyčajná trojnožka, asi aj chlapi chytajúci ryby majú pod zadkom niečo pohodlnejšie. Nepodstatné, hlúpe malichernosti, plytvať energiou na čosi také nebude.

Všade okolo nej ticho. Len spev vtákov, šumenie zrelého obilia z neďalekého poľa či zvuky lístia z urastených stromov. Zvuky prírody, dalo by sa povedať. Nádherné, toto sú chvíle jej samoty, má ich skutočne rada. Nikto nikde, len ona so svojím životom. Je taký, aký je. Nesťažuje sa, za tie roky si už zvykla. Bojovať, toto slovíčko sa udomácnilo v jej živote. Nechcela, bolo to pre ňu naozaj ťažké. Ale potom, pochopila, inak sa nedalo.

Modrá obloha občas ozdobená bielymi barančekmi, pekný pohľad. Fotogenický. Prsty, tie jej stačia, ani fotoaparát  netreba. Akoby bol, robí jeden snímok za druhým, chce si ich uchovať v pamäti ešte poriadne dlho. Navždy, tieto obrázky ju fascinujú. To je život, presne taký chce.

Rybník, jazero, čosi také, veľmi sa v tom neyzná. Pri brehu kamene. Je ich toľko, drobné, väčšie i obrovské. Všetky veľkosti. Nevstáva, obdivuje ich len tak posediačky. Vyberie si jeden z nich, taký akurát do ruky. Hm, vezme si ich niekoľko podľa vlastného výberu.

Hotovo, sú v taške, vybrala si. Drobné nechala na mieste, nehodia sa jej, uprednostnila väčšie.  Kašeľ, akosi sa jej priťažilo, dýchanie sťažené, začína sa to komplikovať. Najvyšší čas pomýšľať na návrat.

Škoda, ešte by zostala, nádherné miesto. Nemôže, ale kamene berie so sebou. Toľko motívov, to bude maľovanie. Každému z nich vdýchne život. Musí, len tak má ešte nádej. Predaj, žiadne terno to nie je, ale snaží sa. Každý deň, keď dostane príležitosť nadýchnuť sa. Nádherný pocit, ešte nechce odísť, je mladá. Lenže cystická fibróza sa nepýta, každý nádych môže byť posledný.

Nie, vzdať sa znamená istú smrť a ona ešte nechce zomrieť. Musí vyhrať, nádej stále žije, ďaleko vo svete majú na túto diagnózu liek.

Chlad

22.05.2023

Som v posteli, na tele cítim chlad posteľnej plachty. Materiál, prebehne mi hlavou a nechávam to tak. Nechce sa mi, premýšľať a trápiť sa s nejakou látkou, nech je akákoľvek, poslúži mi. Len to ma zaujíma. Pohodlie, aby som sa dobre cítila. Niekoľkokrát prechádzam rukou po plachte a užívam si tento dotyk. Jemný, mierne studený. Vyhovuje mi, v tomto počasí [...]

Mramor

17.05.2023

Sedím, nohy natiahnuté pred seba. Ponožky nemám, akosi sa mi nechcelo. „Bude ti zima,“ doletí ku mne hlas. Zima? Určite nie, polemizujem kdesi vo svojom vnútri. „Tá podlaha je studená,“ nedá mi pokoj ten istý hlas. „Ále,“ dostanem zo seba a hodím rukou. Matka, viac sa jej nevenujem. Hľadím si na nohy a pomaličky každou kreslím obrazce. Bez významu, len tak, [...]

Tanec

25.04.2023

Dnes, práve začína tento deň. Pondelok, utorok, streda, štvrtok, piatok, možno sobota či nedeľa. To je výber, skutočne pestrá ponuka. Papuče. Mám ich pred sebou, poukladané pekne jednu vedľa druhej. Dbám na to, jednoducho to tak musí byť, takmer ako dvojičky. V tomto prípade som detailista, ach tie papuče. Aj kolegovia sa mi smejú, chlapi čosi také vraj nerobia. [...]

vojna na Ukrajine

Výroba ruských zbraní sa fantasticky zvýšila, len tankov je 600, tvrdí Medvedev

02.06.2023 06:45

Ukrajinský generálny štáb tvrdí, že Rusko od začiatku vojny vlani vo februári prišlo už o 3 804 tankov.

vojna na Ukrajine

ONLINE: Nočné útoky hlási ukrajinský Kyjev aj ruský Kursk

02.06.2023 06:00, aktualizované: 07:45

V Kyjeve boli v noci opäť počuť výbuchy a paľba protivzdušnej obrany. Kursk hlási prílet dronov.

vláda, heger,

Osem bývalých členov vlády si do parlamentu najalo 11 asistentov. Zarobia si tisíce eur aj počas prázdnin

02.06.2023 06:00

Administratívne služby pre čerstvých členov Národnej rady pre štát budú stáť 100-tisíc eur.

Macron, globsec

Chápe už Macron východ Európy? Ukrajinu vyslal na cestu do NATO

02.06.2023 06:00

Francúzsko sa zmenilo. Šéf Elyzejského paláca Emmanuel Macron to potvrdil aj na konferencii GLOBSEC v Bratislave.