Založ si blog

Prst

Prst, šibal jeden. Pohybujem ním všetkými smermi, vpravo, vľavo, hore, dole. Nič nacvičené, skôr živelné, niektoré smery opakujem častejšie. Prečo? Neviem, netuším, vlastne ani ma to nezaujíma. Beriem to, ako to príde. Aj tak sú to všetko len čiary, rovné, zvlnené, pokrútené, inak všetky rovnaké.

Chvíľka, drobná, kratučká. Ale pre mňa významná, dokonca až príliš. Spomienky. Ceruzka v prstoch, akoby som si spomenula na tie časy. Dávno minulé, bola som taká okatá. „Nejde jej to,“ vravievala učiteľka v škole matke. Prváčka a toľké trampoty, nie a nie sa do toho dostať. Nemám to zo svojej hlavy, rozhovory s vlastnou matkou sú vždy zaujímavé, čosi odkryjú, poodhalia. Netušíš, ale dozvieš sa. To všetko tie prsty, neposlúchali ma, v tých rokoch určite. Ale netrvalo to večne, ako prišlo, tak odišlo. Odrazu som aj písmená vedela ukladať do riadkov v zošite. Výstavné kusy to neboli, no zlepšovalo sa to. Podpora matky, tá robila veľa.

Okno, skúmavo hľadím pred seba. Zima, cítim ju, prechádza mojím telom, registruje ju každá bunka môjho tela. Začína mi to byť nepríjemné, radšej sa natiahnem po svetri. Predsa len, takto to bude lepšie. Veľká sklená tabuľa, stojím priamo pred ňou. Nemusela by som, ale som stále na mieste, neustúpila som ani o jediný krok.

Rosa. Nie v tráve, priamo na okne. Mojom okne, ešte stále som nespravila jediný krok. Nehýbem sa. Prst, jednoducho ho to baví, samé čiary. Ale zmenilo sa to, už to nie sú len akési čiary, je za tým viac. Kreslenie, dalo by sa to tak nazvať. Je to okrúhle, možno lopta, preletí mi hlavou. Som zamyslená, tvorím, akosi som dostala chuť. Nestáva sa, ale teraz som sa rozbehla.

Nie, lopta to nebude. Formujem uši, oči, ústa, črtajú sa vlasy. A pery, sú poriadne výrazné. Žiadna náhoda, jednoducho zámer. Pokračujem v tvorbe, akoby som svoj výtvor chcela zdokonaliť. Tvár, hľadím jej do očí, neviem sa od nej odpútať. Niečím ma priťahuje. Netuším, čo za tým je, ale som odhodlaná, musím na to prísť..

Výrazné pery s vrstvou červeného rúžu. A ten úsmev, už to mám, musí to byť ona. Moja učiteľka. Žiadna prvá trieda, spoznali sme sa v siedmom ročníku. Bola nová, ešte sa len oťukávala. Padli sme si do oka, asi sympatie. Potom sa už nič nemenilo, postupne sme sa zbližovali. Akoby som ju mala pred očami, vidím ju, sedí priamo za katedrou. V očiach má dobrotu a lásku, tieto hodnoty jej nikdy nechýbali. Moja najmilšia učiteľka.

Tag:

Raňajky

25.02.2023

Ráno. Ústa sa mi otvárajú samé od seba, spal by som. Krásny pocit, chce sa mi zvaliť na nadýchaný vankúš, privrieť oči a nechať sa unášať na vlnách spánku. Ako doteraz, lenže ten protivník… Budík, chcem ho zobrať do prstov, poriadne stisnúť, až by sa rozpadol na kúsky. Na drobné kúsky, páčilo by sa mi to, už nikdy by zo seba nevydal ani hlások, nevytrhol ma [...]

Plavec

05.02.2023

Dnes je taký deň. Matka, aj tá príde, len nie tá moja. Milanova. „Ahoj, miláčik, nezabudni na mamu,“ lúči sa so mnou. „A božtek nebude?“ pýtam sa a smerujem k nemu svoj pohľad. Zatiaľ bez slov, dočkám sa o chvíľu. Skláňa sa ku mne a vtiera sa mi do priazne. Netrvá dlho, bozkáva ma na ústa. Je taký, nechce prestať. Moje oči, privieram ich, nikdy sa na neho [...]

Krok

17.01.2023

Dnes je zvláštny deň, pomyslím si. Hm, ani nie, sme uprostred týždňa a táto streda nie je ničím výnimočná. Teda, pre niekoho možno, pre mňa nie. Alebo aj, už mesiac sa pohybujem v tomto priestore. Práve som si spomenula, začínam počítať, ale sedí to. Celkom presne. Štyri týždne, dá sa to vyjadriť aj takto. Jemne sformujem ústa do úsmevu, pokračujem [...]

Trump

Skončí pre peniaze pornoherečke Trump za mrežami?

22.03.2023 17:12

Donaldovi Trumpovi sa môže takpovediac podariť to, čo ešte žiadny exprezident USA nedokázal. Ani jeden z nich po odchode z Bieleho domu neskončil za mrežami.

Russia Daily Life

Rusko posilňuje protiraketovú obrany Moskvy a Kurilských ostrovov

22.03.2023 17:00

Ruský minister obrany Šojgu oznámil rozmiestnenie pobrežných protiraketových systémov na jednom z Kurilských ostrovov.

Žilinka

Šeliga chce disciplinárne stíhať Žilinku. Doručil prezidentke podnet

22.03.2023 16:59

Detaily o konkrétnych skutkoch, za ktoré by mal byť Žilinka stíhaný, zatiaľ zverejňovať nebude.

Švédsko vstup NATO

Švédsky parlament schválil legislatívu na vstup do NATO

22.03.2023 16:52

Švédsko a Fínsko požiadali o členstvo v NATO spoločne vlani v máji v súvislosti s ruskou inváziou na Ukrajinu.

Darina Matichová

Štatistiky blogu

Počet článkov: 141
Celková čítanosť: 215565x
Priemerná čítanosť článkov: 1529x

Autor blogu

Kategórie