Založ si blog

Prst

Prst, šibal jeden. Pohybujem ním všetkými smermi, vpravo, vľavo, hore, dole. Nič nacvičené, skôr živelné, niektoré smery opakujem častejšie. Prečo? Neviem, netuším, vlastne ani ma to nezaujíma. Beriem to, ako to príde. Aj tak sú to všetko len čiary, rovné, zvlnené, pokrútené, inak všetky rovnaké.

Chvíľka, drobná, kratučká. Ale pre mňa významná, dokonca až príliš. Spomienky. Ceruzka v prstoch, akoby som si spomenula na tie časy. Dávno minulé, bola som taká okatá. „Nejde jej to,“ vravievala učiteľka v škole matke. Prváčka a toľké trampoty, nie a nie sa do toho dostať. Nemám to zo svojej hlavy, rozhovory s vlastnou matkou sú vždy zaujímavé, čosi odkryjú, poodhalia. Netušíš, ale dozvieš sa. To všetko tie prsty, neposlúchali ma, v tých rokoch určite. Ale netrvalo to večne, ako prišlo, tak odišlo. Odrazu som aj písmená vedela ukladať do riadkov v zošite. Výstavné kusy to neboli, no zlepšovalo sa to. Podpora matky, tá robila veľa.

Okno, skúmavo hľadím pred seba. Zima, cítim ju, prechádza mojím telom, registruje ju každá bunka môjho tela. Začína mi to byť nepríjemné, radšej sa natiahnem po svetri. Predsa len, takto to bude lepšie. Veľká sklená tabuľa, stojím priamo pred ňou. Nemusela by som, ale som stále na mieste, neustúpila som ani o jediný krok.

Rosa. Nie v tráve, priamo na okne. Mojom okne, ešte stále som nespravila jediný krok. Nehýbem sa. Prst, jednoducho ho to baví, samé čiary. Ale zmenilo sa to, už to nie sú len akési čiary, je za tým viac. Kreslenie, dalo by sa to tak nazvať. Je to okrúhle, možno lopta, preletí mi hlavou. Som zamyslená, tvorím, akosi som dostala chuť. Nestáva sa, ale teraz som sa rozbehla.

Nie, lopta to nebude. Formujem uši, oči, ústa, črtajú sa vlasy. A pery, sú poriadne výrazné. Žiadna náhoda, jednoducho zámer. Pokračujem v tvorbe, akoby som svoj výtvor chcela zdokonaliť. Tvár, hľadím jej do očí, neviem sa od nej odpútať. Niečím ma priťahuje. Netuším, čo za tým je, ale som odhodlaná, musím na to prísť..

Výrazné pery s vrstvou červeného rúžu. A ten úsmev, už to mám, musí to byť ona. Moja učiteľka. Žiadna prvá trieda, spoznali sme sa v siedmom ročníku. Bola nová, ešte sa len oťukávala. Padli sme si do oka, asi sympatie. Potom sa už nič nemenilo, postupne sme sa zbližovali. Akoby som ju mala pred očami, vidím ju, sedí priamo za katedrou. V očiach má dobrotu a lásku, tieto hodnoty jej nikdy nechýbali. Moja najmilšia učiteľka.

Tag:

Farby, 2. časť

18.07.2024

Strach. Krátke slovo z niekoľkých písmen. Prežívam ho. Hrozné, do uší sa mi tlačia zvuky. Všakovaké, niektoré pôsobia tupo, iné nie. Obávam sa, najviac tých, ktoré sa približujú, sú stále a stále bližšie pri mne. Bojím sa, takmer sa trasiem. Potrebujem byť odvážna, čosi zistiť, ležať tu len tak a čakať, to určite nie. Nemôžem, odkedy som tu, [...]

Farby

01.07.2024

Únava, pomaličky prichádza. Dokonca je už tu. Cítim ju, začína sa mi rozlievať po tele, možno je to čosi ako kontrastná látka v lekárskej praxi. Možno pri magnetickej rezonancii či CT vyšetrení. Moja predstavivosť funguje na plné obrátky. Vidím ju, je farebná. Modrá je dobrá, pozdáva sa mi. Akoby to nemohlo byť inak. Vlastne, všetko je možné, aj červená by [...]

Poradie

16.06.2024

Hodinky, hľadím na ne a telom mi prejde nespokojnosť. Hm, nevyvíja sa to vôbec dobre, už teraz som v sklze. Ani mobilný telefón mi nedá pokoj. Lívia, večne aktívna, posiela mi správu, akoby nemohla vydržať. „Som mimo, ohlásim sa,“ píšem. Nech pochopí konečne, na svete nie je len ona a tie jej výmysly. Nedá pokoja, z kabelky sa ozve zvuk. Ďalšia správa. Nechcem [...]

izrael

Medzinárodný súdny dvor: Okupácia palestínskych území Izraelom je de facto anexiou a porušením práva

19.07.2024 16:28

Súd pokračujúcu prítomnosť Izraela na palestínskych územiach označil za nelegálnu.

ele

VIDEO: Polícia hľadá muža, ktorý v Bratislave obchytkáva ženy. Podobný vyčíňa aj v Košiciach

19.07.2024 15:50

Akékoľvek informácie k totožnosti osoby na fotografiách a videu môžu občania oznámiť polícii.

mníšek, gelnica, podvod

Poškodený dôchodca sa bojí prepustených podvodníkov a nechce sa vrátiť domov. Aj keď ich opäť uväznili

19.07.2024 15:20

Bojí sa vrátiť domov, pretože už nikomu neverí. Ušiel. Doslova utiekol, opísal kamarát a sused stav podvedeného dôchodcu.

Christopher Cavoli

Veliteľ vojsk NATO v Európe: Ukrajinci majú skvelú stratégiu, svet by si nemal robiť ilúzie o konci vojny

19.07.2024 15:00

Christopher Cavoli si myslí, že výsledok na Ukrajine je životne dôležitý pre budúcu európsku a globálnu bezpečnosť.