Založ si blog

Oči

Oči, vidím jej priamo do nich. Sú hnedé. Nie ako tie moje, u mňa vyhráva zelená. U nej nie, je to len hnedá, akoby som pred sebou videla koňa. Kôň, to milé zviera, stretávam jedného cestou k Silvii. Priateľka a kôň kdesi v susedstve, o dva domy ďalej. Nádherný, z času na čas ho obdarujem. Jablko či mrkva, aspoň kúsok. Tie jeho oči, vždy na mňa pozrie.

Teraz to však nie je o ňom. „Pavlínka,“ ozve sa hlas, intenzita poriadne silná. Vzdialenosť takmer žiadna, pociťujem akýsi náraz do ušných bubienkov. No nie, to nemyslí vážne, nechcem, aby mi takto hovorila. Boli časy, ale teraz…  „Piekla som ho pre teba,“ tlačí tanier plný koláčov do mojej pozornosti. Voňavé, konštatujem, ale jej nadšenie nezdieľam, chuť do jedla mi akosi neprichádza. Ale spravím aspoň čosi, smerujem mobilný telefón, odfotím si ich a hodím na sociálnu sieť. Vyzerajú nádherne a niektoré chuderky sa určite chytia.

„Dobrú chuť, Pavlínka.“ Starká, už zasa, akoby mi chvíľu nemohla dať pokoja. Nie toto už netolerujem, musí s tým prestať, nemusí sa okolo mňa toľko vrtieť. „Hovor mi Pavli, bude to tak lepšie, všetky spolužiačky to tak robia a mne sa to tiež páči.“  „Pre mňa si Pavlínka už roky, veď vieš,“ usmieva sa doširoka a mávne k tomu rukou. Nie, toto počúvať nechcem, musí sa prispôsobiť, aj doma mi tak hovoria.

Kuchyňa, konečne zmizla v jej útrobách, po chvíli sa zhlboka nadýchnem. Doteraz to bol pocit, akoby som sa dusila. To tá jej prítomnosť a prehnaná starostlivosť. Hm, ešte som sa nespamätala a už zasa je pri mne. „Nech sa páči, malinovka sa k sladkému bude hodiť.“ Jéj, akási vodička oranžovej farby, ktorú tlačí do mojej priazne. „Táto je tvoja obľúbená,“ dokončí ešte svoju reč a začne sa vypytovať na novinky v mojom živote.

Mlčím, spočiatku sa mi darí. Ale potom, kdesi v mojom vnútri sa odohráva čosi ako vzbura. Dala by som si chutnú kávičku a cigaretku. To by bolo niečo, ja, Silvia a Lucia. Správna partia. Namiesto toho sedím pri starkej a počúvam jej reči. A to všetko matka, keby nie ona, ani tu nie som.

„Nezabudni na sladké,“ počujem jej hlas. No nie, ešte aj tanier vzala do ruky, aby som sa konečne odhodlala. Nie, odmietam a viac to znášať nebudem. „Starká, už ma konečne počúvaj, tieto sladké koláčiky som jedávala ako malá. Chápeš?“ Snažím sa, vysvetľujem. Pozerá na mňa tými hnedými očami. „Časy sa zmenili, vyrástla som, a teraz… Už ich nejem, vieš, chcem mať peknú postavu, budem modelka.“ A je to vonku. Možno som nemala, alebo som mala byť citlivejšia. Neviem, ale musí ma predsa pochopiť, som už veľká baba.

Tag:

Chlad

22.05.2023

Som v posteli, na tele cítim chlad posteľnej plachty. Materiál, prebehne mi hlavou a nechávam to tak. Nechce sa mi, premýšľať a trápiť sa s nejakou látkou, nech je akákoľvek, poslúži mi. Len to ma zaujíma. Pohodlie, aby som sa dobre cítila. Niekoľkokrát prechádzam rukou po plachte a užívam si tento dotyk. Jemný, mierne studený. Vyhovuje mi, v tomto počasí [...]

Mramor

17.05.2023

Sedím, nohy natiahnuté pred seba. Ponožky nemám, akosi sa mi nechcelo. „Bude ti zima,“ doletí ku mne hlas. Zima? Určite nie, polemizujem kdesi vo svojom vnútri. „Tá podlaha je studená,“ nedá mi pokoj ten istý hlas. „Ále,“ dostanem zo seba a hodím rukou. Matka, viac sa jej nevenujem. Hľadím si na nohy a pomaličky každou kreslím obrazce. Bez významu, len tak, [...]

Tanec

25.04.2023

Dnes, práve začína tento deň. Pondelok, utorok, streda, štvrtok, piatok, možno sobota či nedeľa. To je výber, skutočne pestrá ponuka. Papuče. Mám ich pred sebou, poukladané pekne jednu vedľa druhej. Dbám na to, jednoducho to tak musí byť, takmer ako dvojičky. V tomto prípade som detailista, ach tie papuče. Aj kolegovia sa mi smejú, chlapi čosi také vraj nerobia. [...]

vojna na Ukrajine

Výroba ruských zbraní sa fantasticky zvýšila, len tankov je 600, tvrdí Medvedev

02.06.2023 06:45

Ukrajinský generálny štáb tvrdí, že Rusko od začiatku vojny vlani vo februári prišlo už o 3 804 tankov.

vojna na Ukrajine

ONLINE: Nočné útoky hlási ukrajinský Kyjev aj ruský Kursk

02.06.2023 06:00, aktualizované: 07:05

V Kyjeve boli v noci opäť počuť výbuchy a paľba protivzdušnej obrany. Kursk hlási prílet dronov.

vláda, heger,

Osem bývalých členov vlády si do parlamentu najalo 11 asistentov. Zarobia si tisíce eur aj počas prázdnin

02.06.2023 06:00

Administratívne služby pre čerstvých členov Národnej rady pre štát budú stáť 100-tisíc eur.

Macron, globsec

Chápe už Macron východ Európy? Ukrajinu vyslal na cestu do NATO

02.06.2023 06:00

Francúzsko sa zmenilo. Šéf Elyzejského paláca Emmanuel Macron to potvrdil aj na konferencii GLOBSEC v Bratislave.