Založ si blog

Vôňa

Nervozita, asi ona za to môže, ešte aj čaj som rozliala. Bylinkový, každé ráno iný, opakovanie sa mi v tomto prípade nepáči. „Mami, si hrozne zásadová,“ hovorí mi môj maznáčik. Hovorím jej tak, ale má aj meno. Daniela, moja mladšia. „Kdeže, je to len zvyk,“ oponujem jej. „Práve preto,“ nedá sa a doširoka sa usmieva.

Viem ako to myslí, skôr si ma doberá, má to v povahe. A v podstate má pravdu, nikdy si nespravím rovnakú  bylinku  dvakrát za sebou. Ešte sa to nestalo a možno ani nestane. Asi to tak bude, jednoducho potrebujem zmenu, trvám na tom. Dnes sa po izbe šíri vôňa medovky. Chlipnem si, potom ešte raz a hodím očkom po dcére. Už je pri kávovare, ona je z úplne iného cesta, čaj ju neoslovuje. Nepije  ho, možno kedysi,  aj to zotrvala pri čiernom. Medovka sa dostáva do úzadia, vôňa čerstvo zomletej kávy sa rozpínavo tlačí do popredia.

„Mami, ideš za Táňou?“ znie jej zvonivý hlas. „Prebila si moju čajovú vôňu,“ pripomínam jej bez toho, aby som odpovedala. Usmeje sa  a nechá to bez slov, zdá sa jej to najlepšie. Asi áno, tiež neprotestujem, v jej veku som bola rovnaká. Teraz však, zmenila som sa, to všetko pod ťarchou okolností. Trávenie, už to nie je, čo bývalo, prišli problémy. Spomínam si na lekárove slová, nepáčili sa mi.

Posledný hlt medovky osvieži moje hrdlo, smerujem do izby. „Tak ideš za ňou?“ doľahne ku mne jej hlas kdesi vo dverách. Odpoviem a potom sa už venujem svojmu. Musím, čas pokročil, najvyšší čas držať sa plánov. Hlava ponorená hlboko v skrini, snaživo sa v nej prehrabujem.  „Máš pre ňu niečo?“ Vykuknem, odpovede sa však zdržím, nemusí všetko vedieť hneď.  Zvedavá je.

Netrvá dlho, v rukách mám balíček. Darček, môj výber pre staršiu dcéru, práve dnes má narodeniny.  Rifle, obzerám si ich, podľa mňa je ten strih celkom fajn. Á, Daniela, už zasa je tu, jedujem sa.  „Ukáž, nech viem, čo dostane moja sestra.“ No nie, dostávam sa pod paľbu kritiky, maznáčik sa do mňa púšťa. „Nemoderné, musíš ich aspoň trocha potrhať. Vieš, mami, takto sa to nenosí.“

Tak a mám to, jednoducho som nemoderná. Cúvam, v tomto momente  to nechávam na dcéru a sledujem premenu môjho darčeka.

Tag:

Zrkadlo

01.08.2021

Noviny, je ich tu celá kopa, ani si nevšimla, že tak narástla. Nuž, jeden deň za druhým, akosi to pribúda, manžel si bez nich nevie predstaviť deň. Tlačená podoba, to je jeho. Asi zvyk, po toľkých rokoch sa ani nečuduje. Rukou načrie do spodnej časti. Aby mu nechýbali, občas z nich vyhľadáva a raz sa jej podarilo. Vzala presne tie, ktoré potreboval. Pritrafí sa, [...]

Obláčiky

23.07.2021

Oblaky, možno obláčiky, väčšie i menšie. Je ich toľko a kdesi pomedzi ne ukryté slnko. Žlté, veľmi sa však neukazuje, akosi sa mu nechce. Lenže ja ho musím nájsť, je to predsa moja hra, robím to tak každé ráno. „Erika, dnes nie, veľmi sa ponáhľam,“ vypustí z úst žena stojaca vo dverách. Ach nie, namiesto oslovenia „miláčik“ len obyčajné meno. Moje meno. [...]

Zdravie

19.07.2021

Noviny, časopisy, internet, k tomu televízia a rozhlas. Médiá, ktoré akosi patria k našej dobe. Každý si vyberie to svoje, niekto zostáva verný klasike a potrebe papierovej verzie, iní sa spoliehajú napríklad na televízne vysielanie. Asi najväčšia skupina uprednostňuje internet, jednoduchá manipulácia, vždy dostupný, rýchly, nepreberné množstvo informácií. Vlastne, je [...]

Klávesnica / Počítač / Kyber / Špión / Internet /

Ruské úrady zablokovali dva spravodajské portály kritické voči Kremľu

05.08.2021 08:54

Oba internetové spravodajské portály založil bývalý ropný magnát Michail Chodorkovskij.

protest, Prezidentský palác

Rozoženie dážď protesty v Bratislave? Polícia je pripravená, protestujúci zatiaľ chýbajú

05.08.2021 08:38, aktualizované: 09:07

Prvé z protestov v Bratislave mali naplánované termíny na štvrtok ráno, ale nepriaznivé počasie von ľudí zatiaľ neláka.

Virus Outbreak Brazil Bolsonaro

Bolsonara bude pre útoky na volebný systém vyšetrovať aj najvyšší súd

05.08.2021 06:58

Brazílsky prezident v ostatnom čase ešte viac vystupňoval svoje dlhodobé útoky na elektronický volebný systém v krajine.

Testovanie / Zdravotník / Covid /

ONLINE: Angličania zaradili Slovensko medzi bezpečné zelené krajiny

05.08.2021 06:15, aktualizované: 08:28

Od nedele bude stačiť Slovákom na príchod do Anglicka len negatívny test na koronavírus. Žiadna karanténa, ani očkovanie.

Darina Matichová

Štatistiky blogu

Počet článkov: 92
Celková čítanosť: 104263x
Priemerná čítanosť článkov: 1133x

Autor blogu

Kategórie